Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: D. Cosic "Srbi nisu samo gubitnici "

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    <font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Polozaj srpskog naroda danas, ima dosta slicnosti sa polozajem nemackog naroda neposredno posle Drugog svetskog rata. Bez obzira sto su Nemci vise bili krivi pred drugima, a mi vise pred sobom, i mi smo kao i oni osudjeni za kolektivnu krivicu i kaznjeni zbog vladajuceg rezima i njegove politike. Medju nama danas, kao i medju Nemcima posle 1945, postoje velike razlike u shvatanjima i sudu o vremenu i dogadjajima koje smo preziveli u ovom veku. Slozni smo samo da smo neslozni. A delatna, smislena sloga moze da nastane ne na istom misljenju, nego na uvazavanju razlika u misljenju, ali motivisanom opstim, nacionalnim interesom. Ovako zamuceni, politicki pometeni, ogorceni, nesavesni, samozivi, ovako sukobljeni medju sobom i sa sobom, ne mozemo kao nacija i drustvo da se racionalno usaglasavamo sa svetom. Mi u Evropu ne mozemo da stupimo podeljeni po optuzbama koje jedni drugima izgovaramo u politickim kavgama. Kako se danas u Srbiji moze biti demokrata, a ne biti spreman da se cuje i uvazi neistomisljenik? Kakve su to demokratske stranke, sve su se proglasile demokratskim, a nisu spremne na dijalog i sporazum? Srbija jos uvek nema istinski demokratsku stranku. Sve su nase stranke zasnovane na retardiranim idelogijama. </font>

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    <font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Srpska demokratija danas je pravo na optuzbe i presude drugima i pravo na neodgovornost za svoje zablude, greske i krivice. Sve dotle dok se srpske demokrate ponasaju kao bojovnici koji su uvek u pravu, u Srbiji nece biti demokratije, a ni umne snage i morala za preispitivanje i utvrdjivanje nacionalnih zabluda, gresaka i krivica koje su srpski narod dovele do samog ruba istorijskog ponora.

Razmisljajuci o nemackim zabludama i krivicama 1946. godine, Karl Jaspers kaze o sebi: "Iako sam se od pocetka rukovodio svescu o casti i najboljim namerama, moje razocaranje i samorazaranje moraju biti utoliko veci. Ovo vodi preispitivanju i najdubljih uverenja, jer se namece pitanje moje odgovornosti za zabludu - svaku zabludu kojoj podlegnem."

Razmisljajuci o svojim i srpskim zabludama, greskama i krivicama, ja jos nisam dosegao do istina koje me cine spokojnim. Ali sam uveren da Srbi na kraju 20. veka treba u Nemcima da vide primer kako se u miru dobija izgubljen rat. A Srbi nisu samo gubitnici. Neki nacionalni porazi u ovom veku, dijalektikom istorije pretvorice se u iducem veku u srpske pobede i preimucstva nad sadasnjim pobednicima. Nijedna pobeda i nijedan poraz nisu konacni u istorijskom bivstvovanju naroda. (Nedeljni Telegraf 29.12.1999.)
    </font>

Slične teme

1. Hrvatsku nisu napali Srbi
    By Vidović i Bebić: in forum Politika
    Odgovora: 21
    Posljednji post: 10-02-2009, 08:38
  2. Odgovora: 5
    Posljednji post: 10-09-2004, 11:01
  3. UN: Srbi nisu odgovorni za utapanje decaka
    By SOTONIZACIJA in forum Politika
    Odgovora: 5
    Posljednji post: 29-04-2004, 16:00