Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 29

Tema: Dali treba ukinuti služenje vojnog roka?

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    Danas sam Razgovarao s svojim Djedom i poćeo je pričati o svom služenju vojnog roka početkom pedesetih!Kaže da je to od njega učinilo muškarca i zrelu osobu.Bilo je teško,i ponekad neizdržljivo samo što je nakon odsluženja znao da samo njegov rad i trud mogu pomoći mu u životu!A ad današnja mladež nema takvu sreću da upozna blagodati,teškog fizićkog umora i gušta kada iz teških uvjeta vojske dolaziš u blagodati civilizacije!

Moram se složiti s njim,u više manje svim pogledima te teme.Ja možda nisam najbolji primjer jer od malena želim postati i privlači me ta struka pa iz toga razloga pitam masu što misli o tome da se vojni rok ukine il daje na izbor služenje civilnog vojnog roka...(što je to zapravo????? )<br><hr>PS:Ustani Bane Hrvatske te zove,zove
    Ustani Bane Jelačiću!

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    Svi vi ste vjerojatno služili u toj famoznoj JNA,dali su vama sjećanja na nju ružna,dali smatrate da vam služenje nije nikad u životu pomoglo?Komentirajete jer me stvarno zanima!

No ipak smatram da država bez vojno spremnih stanovnika nema nikakve šanse...samo da pretpostavimo da dođe do nekog velikog ×××××× doći če do opće mobilizacije,a onda će ti naši mledići ići u rat i na frontu bez općeg poznavanja oužja i neke osnovne vojne obuke dali onda oni imaju kakve šanse?Pa zar nije cilj da u slućčaju rata preživiš(zanemarimo domoljublje i obranu zemlje i sl.),a koje su ti šanse ako nemaš neku osnovu obuku?A 10000 profesionalnih a nemože obranti Hrvatsku,pa kvragu 10000 ih nije dovoljno da školuju one koje će snaći opće mobilizacija...

PSS samo nemojte reći da do takvih ×××××× neće doči zbog svjeta eu i ostalih ×××××× jer kad tad će doći vrjeme da če nam trebati obrana...nedo nam Dragi bog Da oće ali uvjek treba biti spreman na najgore..

Sompi-Pompi
    Guest
    Mladi, vremena se danas diametralno razlikuju od 1950-1990. Prosla su vremena borbe "prsa o prsa", Drugo, danas je oruzje visokotehnolosko... i narod mora biti obrazovan u skladu sa tim tako da sa takvim oruzjem moze baratati... Zatim, bitno je i da je "narod" fizicki zdrav, da se svi uglavnom rekreiraju ili bave nekakvim sportom.

Zemlje su se povezale u saveze, NATO, EU, CEFTA, itd... uglavnom bogati... a kod njih je sad lova i ekonomija najbitnija stvar... Nikome ne pada na pamet ratovanje, dakle nema nekog neprijatelja/protivnika na vidiku... (osim terorizma)... A da bi neka neevropska sorotinja na bilo koji nacin ugrozila (osim ev. terorizma!) tu "idilu", nije za ocekivati u dogledno vrijeme.

NO...zlu ne trebalo, imaju odredjeni broj profesionalnih elitnih jedinica... dovoljno za eventualna iznenadjenja, brze akcije, borbu protiv terorizma itd.

Sompi-Pompi
    Guest

Inace samo sluzenje vojne obaveze je vrlo zaglupljujuce i neekonomsko / neisplativo...KOSTA previse... kao i samo placanje oficira, odrzavanje (nepotrebne) vojne tehnike, vojnih objekta itd... U Svedskoj su na. pr. DOSLOVCE!! Popalili i UNISTILI!!! OGROMNE, kolicine potpuno nove i potpuno upotrebljive vojne tehnike... odjece, kamiona, tenkova, topova... SVEGA...nevjerojatne kolicine VISOKOKVALITATNE vojne tehnike (mislim one sirove, drzane u rezervoi za hladnog rata)..zatvorili 75% vojnih objekata, otpustili vojno osoblje, rasprodali zgrade....SVE!... Sad tek svaki 10-i mladic moze sluzíti vojni rok od 6 mjeseci! Znaci mladici se moraju "lomiti" za povlasticu da sluze vojni rok! Neki vojni strucnjaci tvrde da se Svedska nije u stanju obraniti od ev. agrasije! Samo ne mogu nigdje na horizontu vidjeti eventualnog agresora! Ako se vremena promijene kostati ce ih veliku lovu sve ponovo pokrenuti...od industrije do kadrova... AKO? ce ikad trebati...

Jedino Ameri
    Guest
    imaku velike koristi od vojske i vojne industrije zbog:

1} Jedino oni imaju tu privilegiju da non-stop izazivaju ratne pozare i vode ratove da bi hranili sopstvenu vojnu industriju kroz sopstveno angazovanje i prodajom zastarelog oruzja zaracenim stranama. Kada uniste jednu zemlju, onda pristupaju njenoj izgradnji pri cemu se uposljava civilna industrija.
    Povrh toga, po pravilu se ratovi izazivaju i vode u zemljama prebogatim prirodnim resursima, i onda o koristi od kontrole takvih podrucja, suvisno je i pricati.

2) Superiornost americke tehnologije cini njihovo oruzje najpopularnije na svetskom trzistu, pa se tako lako oslobadjaju viska i na taj nacin - ne moraju da spaljuju i unistavaju.

Ukratko, ja ne mogu ni zamisliti Ameriku bez njihove vojske i vojne industrije.

Sa ostalim, posebno malim, zemljama je potpuno drugaciji slucaj. Gomilanje naoruzanja i vojske je nekorisna stvar i balast za drzavu.
    Prisetite se samo procvata Nemacke i Japana posle poraza u II sv ratu, najvise zbog toga sto su im pobednici zabranili da se naoruzavaju.

Za individualca, vojska moze biti korisna (zavisno od roda i struke), ali uglavnom je gubljenje vremena.

Sompi-Pompi
    Guest
    Ne zaboravi (F...) da su Amerikanci velika i razvijena zemlja. SVI trebaju Ameriku! od sirotinje pa do bogate Evrope... Ona mora biti dobro naoruzana i spremna... jer ona je jedina koja moze zaustaviti "pozare" po svijetu, organizirati velike pomoci, zaprijetiti tiranima da se malo uplase...

Zamisli... Sadam, kad je uzeo Kuweit (Q1990...spremao se je na Saudijsku Arabiju... pa poslije nje sav arapski svijet! Zamisli ti sad kako bi mi u Evropi, (na Zapadu) zivjeli da je takav covjek dosao u posjet naftnih polja?? te poceo ucjenjivati?? Cijelu svjetsku ekonmiju bi mogao ugurati u kaos...kao i svoju, svu arapsku itd..ali to njega ne sljivi...koa bi rezultirala TOTALNIM ratom mna svim stranama...

Ili zamisli? WW1 i WW2, dok USA jos nije bila takva supersila... kako bi bilo bez njih? Kako bi sve zavrsilo? Ili poslije WW2??? SVI bi bili pod Sovjetsko-komunistickom cizmom (ako bi oni bez pomoci USA i GB uspjeli savladati Hitlera, sto ja vjerujem da na kraju i bi...)... ILI?? USA je prepustila ovaj zadnji srpsko-balkanski rat Evropi da ga sredi...a sta je Evropa napravila??? Jos veci kaos i ×××××× (Milosevic je TOCNO znao da je Evropa za ××××× i razjedinjena, pa je se nije bojao)...Americi dopizdilo, EU zvala u pomoc i Srbija je BAR MALO dobila 1999 sta je zasluzila... A da se je USA ODMAH umjesala - 1991 - svega bi bili postedjeni, Hrvat, Muslimani, Albanci i Srbi!

Evo vidi sad...tsunami katastrofa...u ACHE- provinciji koja je najteze pogodjena...odmah vicu "GDJE JE AMERIKA? da pomogne", a sve fundamentalisti muslimani...

SVIJET TREBA USA!!

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    ne svjet treba,snagu...nemora to biti usa--->kvragu RIMSKO CARSTVO??!!!1000 godina "mira"??

Grga GN
    Guest

Kaj se moje malenkosti dotikavlje ja bi rekel da ste se svi udaljili od teme, jer pitanje je zapravo bilo:

" DALI VI MISLITE DA VOJNI ROK PRETVARA BALAVCE U MUSKARCI I DALI BI ONDA, AKO NE VEC ZBOG ICEGA DRUGOG, BILO DOBRO ZADRZATI OBAVEZNO SLUZENJE VOJNOG ROKA>>>?! A VI SVI SAMO O ONOM DRUGOM.

Ovdje u Sjevernoj Americi, gdje je vojska poslije VIETNAMSKOG debakla uglavnom profesionalna, sve vise se glasova cuje za opciju "BOOTH CAMP" za tinejdere sa problemima ( osobito droga ) ali nazalost tek kod srednjeg imucnijeg sloja populacije.

"Booth camp" je tipicno vjezbaliste za nove e. Jako visoka disciplina, nemilosrdne tjelovjezbe i uglavnom vjezbanje biti pod necijom komandom bez mogucnosti da se suprostavis.

SVI ONI KOJI SU PROSLI TAKOVU OBUKU RECI CE VAM DA SU STVARNO TU POSTALI MUSKARCI, a svi on koji nisu ce vam se natakovo nesto podsmjehivati jer i podsvjesno oni znadu da vi imate sto oni nemaju pa onda kao lisica kad nije mogla do grozda je rakla da joj ga zapravo niti ne treba jer je kiselo.

Danas sa zenama u vojsci ( PMS etc. ) mislim da je i taj aspect vojske otisao niz vodu, pa stoga sa nostalgijom tek mogu zakljuciti: STOP THE WORLD, LET ME GET OFF.

Ovdje vojnici zovu sebe TEHNICARI SMRTI

de
    Guest
    Grga mani mi svoje glupe filozofije.Dali mozes nesto normalno reci da ne izvodis uvijek mizerne gluposti.

de de u
    Guest

od×××× ×××××ne

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    Grga zakon si i hvala na oponmeni...Slazem se i pitam se zasto RH nema srednoškolski vojni sustav kao što je Booth camp...zam da je stvar u lovi,ali ipak mislim da nacija treba biti spremna na život i na sve ono što on donosi,a vojska je na to kolko tolko pripremila mladiće.A ima i jedna stara ko nije za vojsku nije ni za ženu....pa ipak za neke stvari treba vraški dobra kondicija...i živci
    heeh )

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    Grga legendo i hvala kaj si me podsjetil na temu,i slazem se da takva "škola" ćini od klinca muškarca...a ima jedna prastara ko nije za vojsku nije ni za ženu...za neke stvari je potrebna vraški dobra kondicija... )

to je nešto za čime žalim,što nema više vojne akadaemije kako je bilo za vrjeme broza...no nova vremena novi politićki ideali i stavovi...PS aj pogledaj

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    PS grga aj pohledaj forum http://www.vidi.hr/forum/index.php?f=1&t=52990

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    E da a sompa pompa,a što ako dojde do potresa,poplava velikih pozara...?I zasto se nebi vojska organizirala i gradila ceste??Čistila smeće i ostale gluposti koje smetaju ili unapređuju RH?Pa i ovako i onako sam sjede i krave se po cjeli dan(kako koji rod al za borongajku i jos par vojarni sam ziher da je tak...)Zasto oni nebimogli ocistiti obalu??Pa imamo mornaricu zar ne?Zasto nebi vojska mogla obnavljati i ćistiti uništena sela?Sad ćete opet nadovezat se na lovu,no koliko bi se moglo love uštediti kada bi to radili roćnici koji ovako i onako koštaju??!A ceste uz par vanjskih suradnika i nesto strojeva...no tu nema love za ove u foteljama i zato niš od toga....

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    niko nema komentara ili?

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    <font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Mladi...reci cu ti iskreno, ja sam sluzio srpsku vojsku koja se je u moje vrijeme zvala JNA, (nekakva garda)dakle prije oslobodjenja, i nikad se nisam fizicki osjecao bolje... budjenje u 5.30 po ljeti u 6.00 po zimi, 5.35 nekoliko krugova oko kasarne, zatim fiskultura kojih 15-20 minuta, onda pranje do pojasa (kao i svo trcanje i fiskultura) u hladnoj vodi, pa pospremanje sobe (SAVRSENO) sve u liniju bez mrvice nereda...zatim dorucak, pa aktivnosti, obuka itd... ali sve je to imalo nekog smisla kojih 4, max 6 mjeseci, a ne 12 odnosno 15 mjeseci! Naucis disciplinu, dobijes dobar socialni trening, vidis dosta orijentalnog mentaliteta...reflektiras na proslost, planiras buducnost itd. Ostatak je bilo ubijanje vremena... trazis cesto logiku a nemozes je naci.. a danas je vrijeme i ter kako vrijedna stvar...
    Tu u Svedskoj mislim da maximalno svaki 10 omladnac dobije privilegiju sluziti vojsku i to traje 6 mjeseci... Svedska je prije koju godinu unistila nevjerojatne kolicine ratnog materijala, POTPUNO upotrebljivog...
    Sta se HR tice, mislim da je najbolje da ima nekoliko desetaka tisuca profesionalnih a podijeljenih u 4-6 brigada - nama dosta! I samo neka budu savremeno naoruzani, a da narod UVJEK bude naoruzan... netreba nama vise...</font>

Mladi...
    Guest
    ...uvjeren sam da si naucio prepoznavati mene i onog srpskog spletkarosa i emotivnog bolesnika, Freda...

Sad sam pogledao gornji post (iznad plavog Sompijevog) i vidio neke tvoja pitanja i misli oko "civilne koristi" od vojske. Ona je bila JAKO dobra kad je HR bila u gabuli...radile su se ceste viadukti mostovi i na kraju i autoceste od njih! No to je vazilo kad su nas Srbi silovali i drzali za gusu...onda su entuziazam i energija bili na vrlo visokom nivou! Niko se nije zalio, niko se nije osjeco siromasnim... svi su radili po onoj: "...lupi petama i reci SVE ZA HRVATSKU"

Ta su vremena prosla - i nije bas pametno da se nemotivirana i nekvalificirana radna snaga mijesa u svasta. Mogli bi napravit vise stete nego koristi... A osim toga... da "vrte palcima" 12 mjeseci? pa da eventualno koji put uskoce i nesto pomognu...?? Preskupo! Mladi moraju naci posao, stvarati obitelji i napredovati...
    A vojska je najbolja nacionalna i profesionalna. Nasi profesionalci su razbili srpske copore...(potpomognuti sa regularnom vojskom - rocnicima i dobrovoljcima). Profesionalci su razbijali coporske polozaje i frontove, a "entuziasti" su poslije iza njih obavljali laksi dio posla... entuziazam nije dovoljan za rat... cesto gines kao snoplje... vidis na pocetku rata smo imali samo entuziaste i patriote...i ONDA nas je najvise poginulo! A u finisu kad smo stvorili profesionalnu vojsku je poginulo najvise Srba (vrlo malo nasih, (iako smo MI bili u ofanzivi)...

Moje je misljenje da se vojni rok treba ukinuti...

"Mladi ... reci cu
    Guest
    ti iskreno, ja sam sluzio srpsku vojsku koja se je u moje vrijeme zvala JNA..."

Mozete misliti, srpska vojska u kojoj je general avijacije bio Anton Tus (veljiki Srbin), pa onda Spegelj (isto veliki Srbin), pa Mate Boban (isto veliki Srbin), pa Tito 35 godina vrhovni komandant, pa i onaj Dudakovic bese neki srpski general.... pa u DSSNO ubedljivo najvise hr generala pred raspad zemlje...

I eto, vreca govana iz Svedske naziva tu armiju srpskom!!!
    Naravno, sada ce vreca govana da da svoje imbecilno objasnjenje kako je to zato jer su hr generali strucno sposobni. A onda kada vreci govana iz Svedske postavite pitanje po kom kljucu, a vreca govana iz Svedske ce vam ispaliti jos najimbecilniju kako su Hrvati jednostavno arijevci, i ××××ndanju nikad kraja.

"Profesionalci su razbijali coporske polozaje i frontove, a "entuziasti" su poslije iza njih obavljali laksi dio posla..."

Za neupucene, entuzijasti su palikuce i ubice nemocnih i ostarelih srpskih civila. Tih entuzijasta bilo je na angro u toku II sv. rata, jer na sta su najvise isli, isli su na banijske i kordunaske civile i decu.
    To drustvo "entuzijasta" se prvi put u proslom veku proslavilo prilikom okupacije Srbije u I sv. ratu kada su vesali zene i decu po Sumadiji i Macvi.
    Ipak, ako mislite da su se "entuzijasti" pojavili tek tada na sceni, varate se. Treba se samo prisetiti onog napisa na katedrali "Sacuvaj nas Boze gladi, kuge i Hrvata!". Eto, taj napis je stvoren upravo zahvaljujuci "entuzijastima" vrece govana iz Svedske.

CEGA SE PAMETAN STIDI, ×××××× SE PONOSI.

neko iz mase
    Guest
    Zaboravio si tipove;

Adzic,Kadjevic,Aksentijevic,Mladic,Perisic i ostale Generalbarabe Srbojugoslovenske armije

Opet Fred...
    Guest
    i OPET...PO KO ZNA KOJI PUT!

BJEZ, NE OKRECI SE
    BJEZ, SVE DO DRINE
    BJEZ, PREKO DRINE

U TRI PIZDE MATERINE!

hehe!
    Guest
    Sta je bre Sved?! Rascinio te covek k´o burek, a ti u nemoci i nedoistatku jednog jedinog pravog argumanta .... psujes!

Nemoc marakose blento blentavi ... to se zove NEMOC!

´Ajd sad "podebljaj slova" ....

Hehehe!

)

10-04
    Guest
    Sta se vojnog roka tice slazem se da Hrvatskoj treba profesionalna vojska. Glavni i skoro jedini neprijatelj je Srbija, ali i kaos u BiH. Znaci ipak treba biti na oprezu. 35 000 profesionalnih a je sigurno dovoljno da osugura mir na hrvatskim granicama.

Grga GN.
    Guest

10-4, 10-4 good buddy ! Right on, right on !

Lijepi pozdrav ! Over and out !

trebas naocale?
    Guest
    nije to 10-4

vec 10-04

zajebal si se Grga

Mlad ili nadobudan?
    Guest
    Hm al ja i dalje mislim da vojska,tj. da se cjena uzdrzavanja vojske moze svesti na minimum!Pa zasti svaka vojarna nebi bila samodostojna?!Zar vojnici nebi mogli uzgajat sami svoju hranu,a nedaj boze i imati vece farme za neke poljoprivredne proizvode...vojska moze puno tog napravit,prakticki za djabe sam je stvar sposobnosti kadara,a to sto mi nemamo sigurnost u valastitu vojsku...e to je vec drugi par rukavica...A sto se tice profesionalaca,apsoluno no moramo zanti da ce ti profesionalci i dalje biti daleko nedostatni u slucaju nekog ××××××,jer je bolje sprjeciti nego ljeciti a sa 35 tisuca prof a se jedino moze zapovjedat sa naoruzanom ruljom,al vodit suvremen rat...hm...Mozda...

NO i dalje misilm da je sluzenje vojske velik potencijal za drzavu,koji nasa pametna vlada ne iskoristava.Netko od vas je rekao da bi bilo upitno kakve bi kvalitete bile te ceste koje bi vojska radia,mogu sa sigurnoscu reci da je vojni tehnicki kadar daleko daleko sposobniji (ovaj koji je sada u odnosu s drzavaom ( kak to smjesno zvuci)od mogih nasih "gradjeviniskih radnmika" a za baustelske poslove netrebas zamalo nista inteligencije vec brutalnu snagu...ako su rimljni mogli gradit piramide,i ako se HNK mogo sagradit unutar 1 godine bez pomoci krana...onda ne vidim zasto jedna suvremena vojska nebi mogla graditi caste...cemu onda upce skolujemo kadar...nek drzavu brane samo sacica policajaca i to je to a u slucaju ×××××× cemo moliti i prositi eu da nam pomogne...Jadno,al cini mi se da nismo jedaini koji se unapredjuju povratkom u natrak!blago onome koji smatra da vise nikad nece trebat vojske,jer rata je bilo rata ce i biti...skroz dok je vremena i mutavog ljudskog roda,a rekoh bolje sprjeciti nek ljeciti..

Slične teme

1. Dali tko ide večeras van?
    By Za zabavu! in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 24-08-2008, 11:03
  2. Odgovora: 1
    Posljednji post: 18-01-2006, 13:07
  3. Dali treba curama vijerovati na rijec???????
    By x.x.x in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 28-06-2005, 12:01
  4. Dali treba dati autsajderima pravo glasa?!
    By Mlad ili nadobudan? in forum Politika
    Odgovora: 28
    Posljednji post: 09-02-2005, 11:03
  5. Dali Hrvatska treba uci u NATO?
    By otto in forum Politika
    Odgovora: 24
    Posljednji post: 10-05-2004, 00:36

Pravila postanja

• Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove