Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: – Svuda proći, a u svoj zavičaj i u svoju kuću doći –

GORDANA
    Guest
    Zadovoljni odlukom o povratku

Povratnici u sela u okolici Knina uglavnom su zadovoljni životom u “starom kraju”. Ne kaju se što su se vratili, imaju novi osjećaj samopouzdanja i svi, ma u kojoj životnoj dobi bili, prave planove za budućnost

Piše Ilija Šekuljica

Prilikom nedavnog putovanja u Knin posjetili smo povratničke porodice u selima u okolici Knina. U selo Vrbnik, oko šest kilometara od Knina, prije nekoliko mjeseci vratila se porodica Radomira Petovića (44). Došao je on, supruga Gordana, sin Goran i Gordanina majka Marija Bukarica. Od Radomira doznajemo da je on sa porodicom izbjegao početkom avgusta 1995. godine, dakle, u toku “Oluje”. Najprije su nekoliko dana boravili u Sremskoj Mitrovici, a zatim dvije godine u selu Jovcu, kod Kraljeva i na kraju sedam godina u Trsteniku.

- Nije bilo lako u izbjeglištvu – kaže Radomir – u one dvije godine, dok smo bili u Jovcu, dva puta smo preseljavali u neke stare kuće bez osnovnih uslova za boravak u njima. Supruga Gordana i ja radili smo sve i svašta samo da bi nekako preživljeli. Djeca su išla u školu u obližnju Ribnicu, kod Kraljeva. Sa nama je bila Gordanina majka Marija, jer nije imala s kim drugim da bude. Bilo nam je zaista teško. U julu 1997. godine smo se preselili u Trstenik, pošto sam ja dobio posao kod jednog privatnika u tom gradu. Morao sam da radim od jutra do sutra, a i moja supruga, da bi nekako mogli da preživimo. I u Trsteniku smo se dva puta preseljavali, najprije u neku stariju kućetinu, a zatim u neki stan, gdje su uslovi stanovanja bili malo bolji, ali smo morali plaćati veoma skupu kiriju.

Gordana
    Guest
    Nakon svega ovoga Radomirova porodica je donijela čvrstu odluku da se vrati u svoj zavičaj. Podnijeli su zahtjev za obnovu kuće i kad je kuća obnovljena Petovići su se vratili u svoj Vrbnik. Na pitanje da li su zadovoljni odlukom da se vrate svi s osmjehom kažu da su više nego zadovoljni. I zato što su se vratili u svoju kući i zato što su nakon toliko vremena donijeli konačnu odluku kako nastaviti život.

– Svuda proći, a u svoj zavičaj i u svoju kuću doći – kaže Gordana.

Bilježimo te njene riječa a ona kaže da zabranjuje da ih napišemo u novinama. Ne zato što nisu istinite već jednostavno ne želi da se o njoj piše u novina. Eto, mi smo ih zabilježili, objavili, uz rizik da pisac ovog teksta jednog dana pred Gordanom i odgovara.

Za sada njih četvoro žive od skromne porodične mirovine Gordanine majke Marije. Ali, puni su nade da će se otvoriti neke perspektive. Radomir i Gordana su dugo godina radili u Tvornici vijaka u Kninu, pa žive u nadi da bi mogli ponovo raditi, ako dođe do pokretanja rada u tom kolektivu.

U selu Plavno, udaljenom 20 kilometara od Knina posjetili smo Dušana Torbicu i njegovu sestru Stevaniju. Oni su se vratili prije nekoliko godina u svoju kuću koja je sačuvana. Nije bila porušena i devastirana. I oni žive od svojih skromnih mirovina koje su ispod 1000 kuna (oko 110 eura)

(LAZ 1000 KN je 150 Eura, zasto pisu 110?? Da se ne otkrije da su najmizernije Hrvatske penzije visoke kao normalne place u Srbiji)

Gordana
    Guest
    ali su zadovoljni. Obrađuju nešto bašte i vinograda. Držali su i po nekoliko koza, sada imaju 12 ovaca i kokoši. Dušan kaže da namjerava povećati broj ovaca, bar preko 20 kako bi stekao pravo da mu država pomogne plaćanjem podsticaja za uzgoj stoke.

Dušan nije bio ni izbjegao za vrijeme “Oluje”, pa mu je zato kuća i sačuvana. On je došao u Srbiju četiri mjeseca nakon “Oluje”. Živio u vikendici u Barajevu. Sestra Stevanija izbjegla je u avgustu 1995. godine, ali se nakon nekoliko mjeseci boravka u Srbiiji vratila u Plavno i tu stalno živi. Dušan je nekoliko godina boravio i u Plavnu i u Barajevu, a onda je donio konačnu odluku da ostane u svojoj kući i na svom imanju u Plavnu.

- Nigdje nije bolje nego kod svoje kuće u kojoj si rođen. U ovo naše selo Plavno vratio se veliki broj prijeratnih žitelja, pa zašto i ja ne bi bio ovdje u svojoj kući. Ima poteškoća, ali sam makar svoj na svome. Ni tamo nije bilo “medenih kolača” - kaže Dušan.

Ponudio nas je vinom, rakijom i dalmatinskim pršutom. Prava gozba.

U sela oko Knina vraćaju se i ljudi mlađi od 40 godina. U selo Ervenik, tačnije zaseok Kočević, udaljen 30 kilometara od Knina, prije nekoliko godina vratio se mladi Slobodan Mlađen, sa suprugom i djecom. Država mu je obnovila kuću, pomogla u elektrifikaciji i u nabavci stoke (ovaca i krava). Slobodan sada ima više od 100 ovaca i nekoliko krava. Ne žali se i kaže da nije pogrešio što se vratio u svoj zavičaj.

Idite
    Guest
    u pizdu materinu

AMEN
    Guest
    Koji ××××× radite u Hrvatskoj opancari ciganski?

Bolan
    Guest
    Pa i ja tako mislim:

Svuda dobro poci
    Ali najradje nazad
    u hrvetski dom doci

Senior Member
    Datum registracije
    Feb 2006
    opancari ciganjski jasimo tamo kopitare cergare. ) )

paznja
    Guest
    Vozdra kopitari. ) )

Eto mi opet
    Guest
    ...malo pomalo gajimo zmiju u trbuhu!

NO...nikad vise nenaoruzani bit necemo.. a i Srbima je dosta genocida - pa valjda vise nece izazvati opet neki!

Slične teme

1. ko mi da svoju msn adresu?!?!
    By lik in forum Split i okolica
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 28-06-2007, 11:39
  2. Spasite svoju dusu!!!
    By Grga in forum Nastavnici
    Odgovora: 13
    Posljednji post: 07-09-2005, 20:50
  3. Ameri skrivaju svoju sram sa tudjim promlemom
    By antifasist. in forum Politika
    Odgovora: 20
    Posljednji post: 04-07-2005, 10:31
  4. Zasto Hrvatska zanemaruje i unistava svoju povjest??
    By Mlad ili nadobudan? in forum Politika
    Odgovora: 75
    Posljednji post: 12-04-2005, 07:34
  5. Odgovora: 16
    Posljednji post: 19-04-2003, 08:36

Pravila postanja

• Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •