Prikazujem rezultate 1 do 25 od 39

Tema: Ulje - opet - gdje kupiti i koje

Hybrid View

Prethodni post Prethodni post   Slijedeći post Slijedeći post
  1. #1
    Fergazer od fiće
    Guest
    Dragi forumovci,

    javljam se nakon nekog vremena s konkretnim pitanjem. Dakle, jos nisam nasao najboljeg dobavljaca ulja pa me zanima gdje ga kupujete. Dosad sam koristio Valvoline 10W-40 za Passata 1.9 TD, a sad za Mazdu 2.0 ditd kaže knjižica da treba 5W-30. Što to uopće znači, teško se nalazi taj omjer i koji drugi omjer je OK. U dućanu kažu da je svejedno 5W-30 ili 40. Što vi mislite?

    Tu i tamo naleti akcija u Metrou pa se isplati uzeti, ali ja zakasnim po to jer očito neki preprodavači odmah kupe.

    Pozdrav iz Zagreba!<br><hr>

  2. #2
    Brock
    Guest
    Evo ti jedno malo pojašnjenje...

    Motorna ulja su s obzirom na viskoznost razvrstana u razrede po normativima SAE (Society of Automotive Engineers - udruženje automobilskih inžinjera u SAD-u). Oznake SAE 20, 30, 40 ili 50 kazuju kakva su svojstva ulja po pitanju viskoznosti pri 100°C, a oznake SAE 5W, 10W i 20W kazuju kakva su im svojstva pri -18°C. Ti razredi viskoznosti daju podatak o gustoći ulja. Niže brojke znače rjeđe ulje. Multigradna ulja su motorna ulja s visokim indeksom viskoznosti, koja pokrivaju više nego jedan razred viskoznosti. Ima ih u različitim rasponima, npr. SAE 10W-30, 20W-50, 15W-50, itd. Prednost multigradnih ulja je u tome da su dovoljno tekuća, da i zimi omogućavaju lako puštanje u rad hladnog motora, a usprkos tome dobro podmazuju i pri visokim temperaturama, jer zadržavaju dovoljno viskoznosti. Multigradna ulja s dovoljno velikim rasponom su primjerena i za zimsko i za ljetno vrijeme, dok pri monogradnim uljima zimi treba upotrebljavati rjeđa ulja. Monogradna ulja su inače jeftinija, ali se danas gotovo i ne upotrebljavaju.


    E, sad... koje ulje da uzmeš... nemam pojma...

  3. #3
    mc
    Guest
    Koliko je meni poznato, mozes staviti i 5w-40 bez problema. Za Shell pricaju da je dobar (moje iskustvo je isto dobro) i imas ga svugdje u prodaji...<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">I'm bad, I'm nationwide</font>

  4. #4
    Brock
    Guest
    Ja sam prvo koristio Elf Excelium 5w40, a sad koristim Castrol RS 10W/60 i za sad je sve OK...

  5. #5
    Fergazer od fiće
    Guest
    ma znam da ih ima svugdje, ali cijene odstupaju i do 50% a teško je loviti stalno neke akcije.(idu mi na živce, a opet svaki put pogledam letke).
    npr. sad sam uzeo Valvoline 5W-40 u Getrou za 67 kn po litri puta 5 je 335 kn, a nakon par dana uleti ponuda za Valvoline 10W-40 u Metrou za 5 litara 91kn. A shell u Molydonu za 5W-40 traži 99 kn po litri. Pa nevjerojatno.
    E s obzirom na to se pitam koje ulje koristiti.

    Brock, hvala na objašnjenju, čitao sam na Molydonovim stranicama o tome, ali i dalje ne kužim što uzeti i što je svejedno u tim brojkama.

    Zanimljivo i dalje.

  6. #6
    Rapido
    Guest
    Ako hoćeš najbolje, onda jedno od sintetskih ulja za dizelaše, budući da sadrže specijalni blend aditiva namjenjenih specifičnim uvjetima u dizel-motorima (pritisci, čađavost, itd). Npr. Mobil 1 Turbo Diesel 5W-40 ili Shell Helix Diesel Ultra 5W-30.
    Možeš slobodno staviti gradaciju 5W-40.
    Inače, gradacija (nužno) ne odražava kvalitetu ulja, moraš gledati na API specifikaciju na piksi, a najbolja je SL (ulja za benzince, što veće slovo iza S to bolje, tj. SL je bolje od SF) odnosno CF (ulja za dizele, što veće slovo iza C), a generalno je uvijek najbolje 100% sintetsko ulje.<br><hr>

Slične teme

  1. Skoda Fabia - gdje kupiti, gdje servisirati
    By skywalker in forum Auto servisi
    Odgovora: 27
    Posljednji post: 08-07-2004, 23:01
  2. Skoda Fabia - gdje kupiti, gdje servisirati ?
    By skywalker in forum Ponuda – potražnja
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 05-09-2003, 11:42
  3. gdje u ZG povoljno kupiti felge
    By miro in forum Ponuda – potražnja
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 22-10-2002, 20:02

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •