Stranica 3 od 5 PrvaPrva 12345 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 51 do 75 od 107

Tema: Foto strucnjaci pomagajte

  1. #51
    fergazer
    Guest
    Hm, baš sam htio reć kako to da nitko ne spominje <FONT COLOR="red">Cannon</FONT> koji spadaju u najkvalitetnije foroaparate na svijetu (uz naravno najbolji omjer kupljeno/uloženo), puno bolji od Olympusa o kojem ste se raspisali do neba. Jedino im je optički zum nešto slabiji od konkurencije...
    Moja osobna top lista digitalnih fotoaparata jest:
    1. Cannon
    2. Nikon
    3. Olympus
    U ovom cjenovnom razredu kojeg si naveo možeš komotno nabavit fotic sa 3 MPX-a i to recimo jedan odličan Cannon Powershot A-75 ali ti ujedno moram i preporučiti u tom cjenovnom razredu odličnog Olympusa C-725 UltraZoom.
    Za Cannona ti ostaje još love da zemeš veću memorijsku karticu pa se sam odluči !

  2. #52
    fergazer
    Guest
    I naravno, vodi brige na tip baterije koji dolazi uz fotice, uz Cannon ti najčešće dolazi njihova posebna litionska baterija. Ja imam Cannona S 50 i ne da nemam zamjerke nego bi kupio novog S 70 model koliko je dobar. Skoro pa neuništiv, prošao i more i stijene i zimu i sol i grebanje i hoš radi ko zver :smile23: ...

  3. #53
    alien5
    Guest
    MC, kad ti budeš kupova javi se, jer ionako današnje cijene neće tada odgovarati tima!

  4. #54
    mc
    Guest
    Tnx Fergazer. U principu vise volim da aparat trosi neke standardne baterije (AA ili AAA), jer ih uvijek mozes kupiti na prvom kiosku ako ti se desi da ti se isprazni punjivi komplet.

    BTW, maloprije sam vidio da se C-770 spustio na nekih 3700 kn (u ducanu) - samo tako dalje!!! ) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">I'm bad, I'm nationwide</font>

  5. #55
    fergazer
    Guest
    Da znam, sve mi je jasno al ovisno o tipu fotica znaju te onako posteno zajeb.. !!

  6. #56
    101
    Guest
    Koristim Olympus C 720 vec vise od dvije godine i prilicno sam zadovoljan sa njim.
    Prednosti: 8x opticki zoom - za mene najvaznije - velike kvalitete (jedino u krajnjem tele-polozaju nesto gubi na ostrini), manualne ili automatske funkcije preko jednostavnog menia, makro i spotmetering, razliciti programi za blic, ne "guta" baterije...

    Mane: Autofokus nije bas najbrzi, blic (ne moze se prikopcati externi) preslab - cca 3 metra dometa a onda pocinje "zona sumraka".

    Mislim da je veci zoom vazniji od toga koliki je CCD, meni su 3 megapixla sasvim dovoljna. Izradzujem slike najcesce u 20x30 formatu i kvaliteta je perfektna. U 35x50 se vidi malo tackica (slike su "grainy") u detaljima van fokusa, ali se mora DOBRO zagledati...

    U zadnje vrjeme gledam Minoltinu Z3, za koju mislim da se dobije najvise za ulozeno (plus sto sam prije Olympusa imao Minoltine foto-aparate). Samo cekam da joj cjena malo opadne.

  7. #57
    mc
    Guest
    Wooow, koliko konkretnih i kvalitetnih odgovora. Zahvaljujem decki.

    Sogi je dobio informacije i najvjerojatnije ce kupiti neki od dva navedena Olympusa (C-725 ili C-460), samo mora odluciti jel ide na "stroj" ili na "sminku"...<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">I'm bad, I'm nationwide</font>

  8. #58
    Rossonero
    Guest
    MC, ako bude druge prilike za kakvu cugu ili ako se zaletite tu ka nama na sjever, javi na vrijeme da ti dofuram C770 pa da te zarazim. A jos kad na kompu vidis filmove (MPEG4) koje s njim snimam. Nema fotica do C770 u ultra zoom seriji. <br><hr><font color="red">The Civic Type R is an out-and-out drivers car, designed to tweak every last ounce of enjoyment from even the most mundane of runs down to the corner shop.</font>

  9. #59
    Brock
    Guest
    Evo jedan copy/paste sa audiofil.com foruma...

    mariob:

    Ne bavim se profesionalno fotografijom (dakle, ne živim od toga), već mi je to gušt. Zašto mi je ipak onda E-1 minimum? Pa, valjda iz istog razloga zašto je vama minimum neko pojačalo za 10 soma kuna i zvučnici za isto toliko - ono, za po doma je sigurno dobro i ono za 1000....osim, ako nije.

    Kako odabrati fotić? Kao i sve drugo. Papir u ruke i zapisati što očekuješ od fotografije - najprije. Tu ćeš vidjet kakva si picajzla. Naprosto povučeš analogiju sa zvukom. U početku ti gotovo ništa ne smeta, ali osjetila ti se s vremenom profinjuju i onda tražiš sve više i više...

    "Size does matter" - ovo itekako vrijedi u foto-svijetu. Prvo, veličina senzora. Što je senzor veći, veće će biti foto-ćelije, veći će biti dinamički raspon, boje će biti bolje, detalji će biti precizniji itd. Znači, najbolja kombinacija je veliki senzor i malo pixela (Onaj stari Canon SLR je dobar primjer - 2Mpix (mislim da ima malo više) i APS senzor (1.6x manje od 35mm filma)).
    Najgora kombinacija je mali senzor i puuuno pixela. Takve fotke redovito imaju razne artefakte (najčešći je moire (crte koje nastaju spajanjem dva ili više uzoraka), purple fringe (ljubičasti rubovi na kontrastnim područjima - posljedica kromatske aberacije na objektivima i malih foto ćelija koje naglase taj efekt) i zamućenost (tj. loš prikaz detalja). Te se stvari krpaju softwerom pa se dobije sve i svašta.


  10. #60
    Brock
    Guest
    Drugo, objektivi. Objektiv koji se šarafi na neki dSLR i ima 2 kile će dati neusporedivo bolju sliku od bilo kojeg mini objektiva na kompaktnoj klasi (osim ako se radi o nekom šrot staklu).
    U kompaktnoj klasi najbolje objektive rade Minolta, Olympus, Sony (poznata Carl Zeiss optika) i Canon (samo u skupljim modelima). Nije da ostali ne valjaju, ali mislim da su ipak stepenicu ili više ispod (u toj klasi - ne mislim općenito).
    Većinom vrijedi - što je skuplje to je i bolje, iako ne bi to nikako postavio kao univerzalno pravilo.

    Megapikseli. Zaboravite ih. Dobro je netko usporedio s wattima na pojačalu. No, ja bi to rađe usporedio s onim PMPO wattima na zvučnicima. Tak ja imam doma kompjuterske zvučnike za 100kn na kojima piše 500W PMPO.
    To vam je otprilike isto kao dok kupite digitalac od 5 Mpix za 800kn. Doslovno je najbolje da ga odmah bacite u smeće.
    Ukoliko većinu fotografija pregledavate na računalu, onda vam je potrebna rezolucija ona koju imate na monitoru - dakle, max 1.9 Mpix (1600x1200 - rijetko tko ima veću rezu na kompu). Sve pixele više od toga, koje ima fotić, bacate u smeće.
    Megapikseli imaju smisla JEDINO kod izrade fotografije. Eh, sad, uvjeren sam da 80% nikad ne razvijete, 19.5% razvijete u standardnom 15x10 formatu, a onih 0.5% razvijate na neki veći format.
    Sad računica. Fotke se printaju najčešće u 300 dpi (dots per inch). inch=2.54cm. Znači za 15x10cm treba nam 1771x1181 pixela, odnosno 2Mpix. 2Mpix vam je dovoljno u 99.5% slučajeva . Također, ako je tih 2Mpix kvalitetno, onda ih možete bez problema razvući duplo i još uvijek ćete imati sasvim zadovoljavajuću kvalitetu.
    Megapixele kupuju pixelaši - njih ne zanima fotkanje već hvalisanje s megapikselima. Dakle, Mpix na zadnje mjesto važnosti.

  11. #61
    Brock
    Guest
    POČETAK JE NA STRANICI PRIJE!

    Sad konkretni prijedlozi.
    Najniža klasa:
    - mogli bi reći da je tu sve loše. Jednako kao i u glazbi. Radi se o iznosima do 2500kn. Istina, mogu se kupiti ok stvari, ali sve je to, generalno gledajući, loše i zadovoljit će tek početnika koji se uči. U toj klasi mogu preporučiti Sony P73 (onaj koji ne izgleda kao fotić, ali daje fantastične fotke), te Canon A75. Oprezno s A serijom, bilo je JAKO puno prijava kvarova objektiva. Nešto su sprčkali s tom serijom i objektiv se lako zacvika. Stvar se lako i bezbolno rješava u servisu, ali ipak...treba ići do servisa. Ostali u toj klasi su tak-tak. Olympus baš i nije nešto u toj klasi, iako će zadovoljiti većinu (najveći problem su skupe xD kartice).
    Dakle, Sony P73, odnosno Canon A75, ako vam je taj Sony fakat tolko ružan (moraju i pojačala biti lijepa ili je bitnije da su kvalitetna?).

    Srednja klasa (2500-5000kn):
    - ovu klasu više ne pratim - tu ima svačega. Osobno bih uvijek odabrao Olympus C-5050 ili čak C-5060W (mislim da jedini ima 28mm na početku zooma - ostali većinom imaju 36, 38 ili čak više). Uređaj s metalnim kućištem, pregrštom opcija i fantastičnom slikom (za taj rang).
    Kao dobre mogu još navesti Canon G5, Sony W serija, te Minolta dImage 7 i A1.

  12. #62
    Brock
    Guest
    Viša klasa (5000-10000kn):
    - eh, ovo je prilično nezahvalna klasa, iako ima nekoliko izvrsnim uređaja. Zašto? Jer se za 10.000kn može kupiti E-1 s 14-54 i 45-150 objektivom (FOV faktor za E-1 je 2**) - uređaj iz SLR klase izvrsne kvalitete (mislim da ta akcija traje do kraja godine).
    U toj višoj klasi ističu se Olympus C-8080 i Minolta A2. S njima nisam radio, pa samo prenosim druga iskustva.
    Također, za te novce se može kupiti i Canon EOS-300D i Nikon D70. Oba dva su SLR uređaja i sigurno daju bolju sliku od bilo kojeg ne-SLR uređaja, iako dolaze s prilično jeftinom optikom (za razliku od E-1 koji dolazi s vrhunskim objektivom).

    Još par sitnica....
    Mutne slike. Mutne slike su posljedica premale brzine zatvarača, a to je relativno za svaku situaciju. Ako slikate čovjeka u hodu, 1/60s će vam biti dovoljno. Ako slikate kolibrića u letu, ni 1/1500s neće biti dovoljno.
    U noći (bez blica), zatvarač obično prelazi jednu sekundu, dakle, ništa što je u pokretu ne može ostati oštro. Ostavite li blendu otvorenu dovoljno dugo (recimo minutu, zabilježit ćete i rotaciju zemlje (zvijezde će biti razvučene u crte). Vidio sam na netu jednu predivnu fotku gdje je ekspozicija bila nekoliko sati - vidi se sjevernjača kao jedina zvijezda, a oko nje su išarani djelomični krugovi.

  13. #63
    Brock
    Guest
    ** FOV (Field Of View) faktor. Radi se o faktoru pretvorbe ekvivalentnih žarišnih duljina različitih veličina senzora/filma. Pogrešno je reći da je 50mm na E-1 isto što i 100mm na filmu. To nije tako. 50mm je 50mm, a 100mm je 100mm. No, pošto E-1 ima dvostruko manji senzor od površine filma, on s 50mm "vidi" isti kut koji vidi i film sa 100mm objektivom. Tako imamo FOV faktor kojim računamo potrebnu žarišnu duljinu na drugoj veličini senzora za isti kut. Taj faktor je uvijek omjer veličina dva senzora koja uspoređujemo.
    S tim je direktno povezana i dubinska oštrina. Što je senzor manji, to je veća dubinska oštrina, tj. teže je postići pozadinsko zamućenje.

    Evo, gotovo . Za sad.

    Lijep pozdrav i uspješnu kupnju fotića želim

  14. #64
    mc
    Guest
    Ufffff, ovo je bilo iscrpno... )
    Senzori? Prvi put cujem da treba paziti i na tako nesto. Idem oma provjeriti kako ovi moji kandidati stoje sa senzorima... ) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">I'm bad, I'm nationwide</font>

  15. #65
    Rossonero
    Guest
    Sa 2200x1700 na 800x600. Ono kaj me najvise veseli u odnosu na C750 je duplo veci broj frameova u sekundi i duplo veca rezolucija snimljenih filmova. C750 je dosta los kod snimanja filmova. A sad je zato tu MPEG4.

  16. #66
    mc
    Guest
    Iako mi je primarni motiv snimati fotke "stani pa gledaj", nije na odmet imati i mogucnost snimanja gledljivog videa... <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">I'm bad, I'm nationwide</font>

  17. #67
    Brock
    Guest
    Površina/kvaliteta CCD-a je uz kvalitetnu optiku definitivno najvažniji dio digitalnog foto aparata.

    mc... www.dpreview.com i odi na BUYING GUIDE, pa na SIDE-BY-SIDE

    .. tamo odaberi sve fotiće kaj te zanimaju, pa ih usporedi

  18. #68
    Brock
    Guest
    Moja Minolta snima na 320*240, a Sony na 640*480 i razlika je znatna. I Sony ima puno bolji mikrofon i filmovi su u MPEG formatu, a Minoltini se gledaju jedino u QuickTime-u.

  19. #69
    Rossonero
    Guest
    I MPEG4 se gleda u Quick timeu. I to jako lijepo.

    320x240 je uzas zivi. To je stvano samo za silu. Jos kad je u kombinaciji s 15 frameova po sekundi. C750 ocito nikad nije bil radjen da osim super fotki snima i super filmove. To je na C770 jako poboljsano. Duplo veci vroj frameova omogucuje da slika fino "klizi" bez trzaja, a oku jako godi 640x480.

    I opet ima jedna caka kod UZ serije. Ako snimas film sa zvukom onda ti je onemoguceno koristenje optickog zooma. Tu je i dalje opcija digitalnog zumiranja, ali ju je bolje izbjeci. Ali ko sto reko, ima i tu rijesenja. Stavis fotic u mod za slikanje i odredis opticki zoom koji hoces, prebacis na snimanje filmova i onda mozes snimati filmove sa zoomom. Samo opet nebres smanjivat nego moras koristit taj unaprijed odabran zoom. Ali opet ti pase kad znas da mozes snimati film s 10x optickim zoomom! <br><hr><font color="red">The Civic Type R is an out-and-out drivers car, designed to tweak every last ounce of enjoyment from even the most mundane of runs down to the corner shop.</font>

  20. #70
    Dr. Strangelove
    Guest
    hebeno..Brock samo ti pejstaj ovakve članke.. moram priznat da sam i ja ful zainteresiran za fotografiju još iz doba osnovnjaka... kad financijska situacija bude bolja ubadam nekaj ziher...

  21. #71
    Rossonero
    Guest
    O Isuse, bas gledam cijene na Beachcamera.com. Tam sam ja kupil oba fotica. C750 je zviznul na 300, a C770 na 360 Dolara. Dodatnih 256MB xd je cca 70 Dolara. Sve ostalo dolazi s foticem (punjac i baterije, daljinski upravljac, kablovi, software...) Ni ne znaju kak im je lijepo tam prek bare.

  22. #72
    Dr. Strangelove
    Guest
    Ovaj koji se gleda u Quick Timeu je pretpostavljam .3gp format (ko i na većini mobitela) ?

  23. #73
    Brock
    Guest
    Mislim da je MOV format...

  24. #74
    mc
    Guest
    U odnosu na nase cijene - kod njih je to "za burek"... <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">I'm bad, I'm nationwide</font>

  25. #75
    Dr. Strangelove
    Guest
    Ma sve je tam za burek.... zato valjda i ratuju da održe taj standard doma... pas mater sve više ih mrzim )

Slične teme

  1. Foto radari
    By gost222 in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 30
    Posljednji post: 26-11-2004, 15:51

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •