Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 28

Tema: VUKOVAR 18.11.1991

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    18 studenog 1991. Jugoslavenska narodna armija sravnala je sa zemljom hrvatski grad Vukovar. Prema nekim procjenama u Vukovaru je poginulo 1700 branitelja grada i civila, nekoliko tisuca ih je ranjeno, sedam tisuca zarobljeno, 22 000 prognano, a nestalima se jos vodi 760 Vukovaraca.
    Trinaest godina je proslo i mi danas o ljudima govorimo kao o apstraktnim okruglim brojkama. Bezbrojni zivoti naprosto su izbrisani. Takav je rukopis povijesti. Medjutim u ognju Vukovara istalili su se i nasi zivotni, moralni i estetski pojmovi, kao sto su izgorijele sve nase zablude i snovi. U Vukovaru su za nas spaljene sve krscanske vrednote, sve civilizacijske tradicije, u toj paklenoj vatri istalilo se sve ono u sto smo sumnjali, a nismo vjerovali.
    No da podsjetimo, Vukovar je danas uglavnom pust grad, a prije rata u njemu (zajedno s Borovom) zivjelo je preko 65 000 stanovnika. Grad se nekad zvao Vukovo, prema rijeci Vuki, pritoci Dunava na kojoj je podignut. Majdarski oblik Vukovar (grad na Vuki, kod nas imamo primjer Bjelovar, Daruvar, u Madjarskoj Kaposvar, u Rumunjskoj Temisvar), koji se javio vec pocetkom 14. stoljeca, u potpunosti je istisnuo staro gradsko ime. Podrucje je bilo naseljeno u kontinuitetu od neolitika, po prvi put se taj kontinuitet prekinuo prije trinaest godina.
    Nekima ce mozda zvucati paradoksalno, ali upravo je u Vukovaru Jugoslavenska vojska, na celu sa Slobodanom Milosevicem, po mom misljenju zatrla ideju svake Jugoslavije. Grad je divljacki iskasapljen granatama, njegovi "oslobodioci" u crnim kosuljama, kao kakvi novovjeki ljudozderi, trazili su deseteracki od svog voda da im priskrbi salatu. Meso smo trebali biti svi mi.

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    :URL=http://www.hrt.hr/arhiv/vukovar/slike/rat/rat07.jpgijana bradate cetnikarija:/URL:

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    :URL=http://www.hrt.hr/arhiv/vukovar/slike/rat/napad07.jpg:Slobo salji salte bit ce mesa klat cemo Hrvate:/URL:

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    :URL=http://www.hrt.hr/arhiv/vukovar/slike/rat/rat05.jpg:cetnicka pijandura 18.11.1991:/URL:

komunista
    Guest
    Neslažem se da je u vukovaru zatrta svaka ideja jugoslavenstva,možda i jeste ali samo za one koji su najviše propatili a oni niočemu neodlučuju.Međutim ponovo se stvara nova jugoslavija zar nije vukovar prvi sklopio koaliciju sa SDSS,zar nije vukovar kamen temeljac jadranke kosor i HDZ-a,koji ponovo nam žele nametnuti stara rješenja.Žalit ćete vi još za Račanom i državotvornom politikom SDP-a

jeste.
    Guest
    - ti cetenici bar pokazu svoju figuru i ne bijeze za svoja nedjela i odhovarati, dok usrase carapari , na glavu carapu i da se ne vidi sta radi i koliko ig je poklo a poslije masovno bijezite po bijelom svijetu u razna skrovista.Po alokoholizmu ako uzmemo u obzir da vas ima duplo manje od Srba ima vas vise alokoholicara nego srba pa vi se nalivali sljivovicom ili lozovacom isto mu dodje.

Vukovar-Škabrnja
    Guest
    HRVATSKI sabor danas je minutom šutnje za poginule hrvatske branitelje i civile obilježio Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje 1991.

Na današnji dan prije 13 godina pripadnici srpskih paravojnih postrojbi i JNA, nakon ulaska u Vukovar, izvršili su masakr nad tamošnjim Hrvatima i ostalim nesrpskim stanovništvom, podsjetio je predsjednik Sabora Vladimir Šeks na početku današnjeg zasjedanja.

Podsjetio je da je u obrani grada i nakon njegove okupacije poginulo više od 1.500 branitelja i civila, da je prognano oko 20.000 ljudi, da ih je oko 3.000 prošlo pakao srpskih koncentracijskih logora, a da je polovica ukupnog broja zatočenih i nestalih osoba u Domovinksom ratu upravo s vukovarskog područja.

Na tom su području ekshumirani posmrtni ostaci 1.264 hrvatskih branitelja i civila, od kojih još 352 čeka na identifikaciju.

Na Ovčari je, ističe Šeks, počinjen najveći zločin nakon II. svjetskog rata.

Podsjetio je da je Sabor donio zaključke kojima je obvezao državne organe vlasti da osiguraju sredstva i provedu mjere za pomoć obrani Vukovara.

Minutom šutnje zastupnici su odali počast i za 80-ero žrtava četničkog pokolja u Škabrnji.

Sabor je potom počeo raspravu o prijedlogu državnog proračuna za iduću godinu.

komunista
    Guest
    Jeli HDZ danas slavio dan oslobođenja Vukovara ili je samo odana počast žrtvama.To se pitam sa razlogom jer su na vlasti sa oslobodiocima, tako da sigurno bar jedan dio vlasti danas slavi dan oslobođenja vukovara.Dali su buduća presjednica i Šeks isto slavili sa tim djelom vlasti ili će sa njima slaviti u večernjim satima pa do zore tarabana.

i sad Fredo
    Guest
    ...kad citas ovo - jednu male, ali - nekako upecatljive cinjenice -
    PRIZNAJ da smo bili 4 godine poslije jako -PREVISE i NEOCEKIVANO humani prema vama - stoci, koljacima, etnocidima, kulturocidima, genocidima .itd...

Ajde reci mi iskreno sta bi VI napravili da su uloge bile obrnute??

Zato UVJEK kazem - ××××S TUDJMANA - i njegovu humanost...

Pa ti si
    Guest
    STOKA, ××××× ti materina.
    Kao da vi niste cinili zlocine.

Imam i ja da ti turim pod nos koliko hoces o stradanju Srba, ali ne zelim da budem dosadan i da se ponavljam.
    Sta je bilo bilo je, oni koji su odgovorni, sudi im se i Srbima i Hrvatima i shiptarima (eto i protiv nekolicine od njih je pokrenut proces, tek toliko da se zna da ni oni nisu bili andjeli kao ni vi).

Bas me zabole
    Guest
    sto Sheks kaze. Jak i pouzdan strucnjak kome treba verovati, u p.m.

hehehehe
    Guest
    Grgo cigane genetski stalno iste lazne bi×××× poturas po tome se vidi da ti je svraka mozak popila i da nemas blage veze sa mozgom.
    Tudjman i njegova humanost , pa kako je tako human da protjera skoro seto hiljada Srba sa onim desetak hiljada pobijeni u koloni , jeba ti on nanu humanu.
    Zapamti jednom za uvijek da Srbe nemozete porediti sa sobom niti u ludilu a kamoli da ih jos propagandno izjednacavate da bi sa sebe skinili sram vijecni . Ne pali grgo , ako nisi toliko mutav i oganicen i ako znas prosetati na engleske sajtove i francuske , tamo ces odma naci kako i koliko ste humani ima da ti se stari zakrzljali mozak zavrti od vase humanosti , ima da citas satima kako ste proslavljeni u svijetu a sad bi glumili nesto sasvim deseto Vi drugo nista u zivotu neznate niti ste sposobni do praviti zla drugim i mrziti bilje od sebe.Cime se najvise bavite od cobana do fratra a to je kako unistiti Srbe i kako non stop o njima pricate propagandne lazi a sebe odlikovati sa bozanskim narodom , kao kad se djavo preoblacio u andjela . Pa jeli vas imalo sram i postoji li u vama i trunke ljudskog razuma.

pa zato ja kazem...
    Guest
    ..trebao je Tudjman pobiti sve a ne samo 10 000...trebao je batinom na Vukovar a ne mirno...

Znaci
    Guest
    vi ste 2,5 meseca branili Vukovar mirno?!!!
    E jesi lud

batinom na
    Guest
    ...VUKOVAR 1995! a ne da se vi poslije svega u MIRU povucete i da zlocinci i dalje mirno zivu i dalje provociraju...

BATINOM!! BATINOM!! BATINOM!!
    BATINOM!!BATINOM!! BATINOM!!

Znaci
    Guest

kao i uvjek Srbin ne shvaca bez batine.

Koji delija, jos se i ismijava od zvjerstava koje su pocinili i ovo sve pokrenuli a onda place i trazi pravdu.
    BATINE BATINE I SAMO BATINE BAGRO KRVOLOCNA I LAZLJIVA.

Vas 14 miliona a nas 4 i dobili ste batina i opet cete ako se ikada vise usudite dirati u nas. Hag i plave kacige vam pomoci nece a ni oni engleski i francuski lazljivci i mutikase, a vi govna sada naricite ovuda kako vas je mali David premlatio.

srbdysroyer
    Guest
    Hrvatska ovih dana obilježava 13 godina od tragedije Vukovara i slamanja otpora hrvatskih branitelja koji su 83 dana uspijevali zadržati mnogostruko jačeg neprijatelja opremljenog tada najsuvremenijom tehnikom i vojnim sredstvima. Prema nekim procjenama stranih analitičara 1800 vukovarskih branitelja uništilo je oko 400 oklopnih vozila i nekoliko tisuća a, među kojima je bilo više od dvije tisuće visokih i nižih oficira JNA. Unatoč tim brojkama, u Hrvatskoj se danas još uvijek vode rasprave o tome treba li isticati heroje Domovinskog rata, ljude koji su nesebično bili spremni dati sve za domovinu.
    Među svim braniteljima Vukovara koji su to sigurno zaslužili je i Vukovarac Petar Janjić zvani Tromblon. Svoje ratno ime zaradio je u vukovarskim borbama uništivši 28 oklopnih vozila agresorske vojske bilo da se radilo o tenkovima ili transporterima. Bilo mu je 27 godina kada je okupator krenuo na njegov grad, na obitelj i prijatelje.

srbdysroyer
    Guest
    Kako ste se počeli organizirati u Vukovaru?
    - Skupina oko Tomislava Merčepa okupila se u Bogdanovcima 10. ožujka 1991. godine i osnovala brigadu koja je preteča današnje 204. vukovarske brigade. Podijelili smo se po dijelovima grada kojima smo pripadali i tamo ostajali do kraja rata. Izuzetak su bile manje postrojbe (u jednoj sam i ja bio) koje su se angažirale prema potrebama, na punktovima napadnutim od većih agresorskih snaga. Mi smo se zvali Šumari i bili smo interventna postrojba s 23 ljudi u početku. Mi smo obavljali borbene zadaće na cijelom području grada Vukovara i Borova. Izgubili smo samo četiri čovjeka u cijelom ratu, a to možemo zahvaliti Anti Duganu Samuraju, koji je zapovijedao i vodio postrojbu. On je bio zapovjednik Vukovara Novog i nadređen Šumarima.

srbdysroyer
    Guest
    Jeste li imali neka vojna iskustva prije toga?
    - U ondašnjoj JNA u Nišu prošao sam specijalnu obuku. To mi je, naravno, koristilo, ali u Vukovaru smo morali slušati instinkte. Nije bilo vremena za razmišljanje. Sjećam se velikog napada na Trpinjskoj cesti, kada smo po Blaginoj zapovijedi 20-ak tenkova i pješaštvo najprije propustili, a potom opkolili. U dva sata smo većinu uništili, iako smo bili malobrojniji i naoružani samo automatskim oružjem.
    Kako ste se specijalizirali baš za oklopnjake?
    - Kako su borbe bile sve žešće i opasnije, vidjelo se tko što može i tko ima petlju za što. Prvi tenk sam uništio u Borovu 16. rujna. U meni se tada probudio još veći adrenalin. Kada sam ga pogodio, skakao sam kao malo dijete, sreći nije bilo kraja.
    Je li ti to i najdraži koji si uništio?
    - Najbolji pogodak imao sam u Vinogradskoj ulici. Iz smjera Bršadina tenk se kretao prema Budžaku i išao je punom brzinom, 50-ak kilometara na sat prema meni. Tridesetak mojih suboraca navijalo je za mene. S obzirom na to da nismo imali mnogo protuoklopnih sredstava, morali smo paziti na svaku raketu. Pala je oklada u gajbu piva iako smo znali da tada u Vukovaru nije bilo gajbe, a kamoli piva. Tenk sam pogodio u punoj brzini u motor, nastalo je pravo oduševljenje, a jedan od suboraca skinuo je svoj sat i ponudio mi ga umjesto piva. Ipak, "najluđi" sam bio kada sam uništio tenk na Sajmištu. Zlatko Jurišić i ja bacili smo jednu vreću s pijeskom na cestu kojom su se kretala tri tenka. Bacio sam se iza vreće, Zlatko mi je dobacio zolju, a ja kao Doc Holiday iz čučnja opalio i uništio ga.

srbdysroyer
    Guest
    Koliko ste tenkova uništili u borbama za Vukovar?
    - Prvo sam uništio osam komada koji su nakon toga bili samo za staro željezo. No, događalo se dosta puta da sam pogodio tenk, posebno na Sajmištu, ali vojska bi ga odvukla na popravak i za par dana ponovno vratila u borbu. U logoru, kada su me ispitivali, priznao sam da sam uništio 18 tenkova.
    Kako si doživio pad Vukovara, kraj borbi i predaju?
    - Pogibija Zadre bila je prvi šok. Očekivali smo pomoć, ali ona nije došla. Razmišljao sam da se ubijem bombom. Pored mene je ležao Miro iz Vinkovaca i moj kum Lojdl. U prostoriju je tada ušao Kinez koji nam je rekao da odbacimo svako oružje, jer nađu li kod nekoga i metak, na mjestu će ga strijeljati. Tada smo odlučili predati se, pa što bude. Od 87 ljudi u našoj grupi, preživjela su samo trojica. Živote nam je spasio Crnogorac koji je čitav rat u Vukovaru proveo s nama, u našoj brigadi i pucao na Srbe. Kasnije sam završio u Mitrovici.
    Čujete li se kada s tim Crnogorcem?
    - Sreo sam ga 1997. godine i ponudio mu da ga i službeno uvedem na listu pripadnika 204. vukovarske brigade, čiji je i bio za rata. Bio je dobar borac, ali je ipak odbio moju ponudu. Samo mi je rekao da bi danas bio mrtav da su Srbi doznali da se borio protiv njih.

srbdysroyer
    Guest

Razmišljam o odlasku
    Koliko si proveo u Mitrovici?
    - Teških devet mjeseci. Razmijenjen sam 14. kolovoza 1992. godine na Nemetinu, za jednoga pilota. Bio sam četiri puta ranjen, imao 13 velikih operacija, a sada imam implantat u tijelu, umjetni kuk. Stopostotni sam invalid.
    Kako iz današnje perspektive gledate na sve što se događalo u i oko Vukovara?
    - Čekali smo pomoć za Vukovar, ali je nismo dočekali i to je za nas bilo veliko razočaranje. Naš Domovinski rat nije priznat, jer SiCG nije ni objavljen rat. Nemamo niti jednog heroja koji će ostati uzor našoj djeci. Iako osobno znam najmanje 30-ak junaka. Naprosto, niti jedna vlada nije željela stvarati junake.

moj Tudjmane...
    Guest
    ...a ti "mirno" varcao Vukovar!!

EEEEEEE - BATINA! BATINA!! BATINA!!

Samo to je jedino pravi nacin...

Sta znaci
    Guest
    rec 'varcao'???

E moj ustaso, ti totalno pobenavio pa i neznas sta pricas.

komunista
    Guest
    Srbd ti ili si glavom i bradom onaj pisac ili si to prepisao iz njegove knjige,e moj stari za koga smo se mi borili kada nam sad oni opet na vlasti.Znaš ti to dobro kao i ja zar ne druže pero.

UJO
    Guest
    KOMUNJARO MATER TI ××××× PROMIJENI TAJ NADIMAK A VI STOKO SRBADIO, SAMO DA JE ISLA OLUJA DO KUD JE TREBALA IĆI NEBI VAS DANAS NITI JEDNOG BILO

Slične teme

1. VUKOVAR
    By sompompirovi in forum Politika
    Odgovora: 29
    Posljednji post: 24-11-2008, 15:04
  2. VUKOVAR
    By PODSJETNIK in forum Politika
    Odgovora: 13
    Posljednji post: 02-12-2006, 08:20
  3. VUKOVAR - SUDJENJA - SVJEDOCENJA
    By sompompirovi in forum Politika
    Odgovora: 5