Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 40

Tema: Promjer kotača

  1. #1
    petak
    Guest
    Zanima me do koliko se posto može ići kad mjenjaš veličinu felge i gume, a da se ne mjenjaju bitno svojstva auta. Mislim na ukupni promjer kotača.
    Npr: guma 195/55/13 ima promjer 437,45 mm. Koliko odstupanje u postotcima je prihvatljivo?
    Npr: 195/45/15 ima promjer 488,25 mm
    Razlika je nekih +7%
    Šta opet daje nekih 50 mm veči kotać. To mi se čini malo puno? <br><hr>

  2. #2
    Dr. Strangelove
    Guest
    I je... to ti nebu stalo pod blatobran....<br><hr>

  3. #3
    petak
    Guest
    Zašto onda neki stavljaju te kotaće na aute. KOnkretno je riječ o R5 GTT. Zar im to ne kvari vozne osobine auta i mjenja podatke o brzini kojom se vozi.

  4. #4
    petak
    Guest
    Ma stane to fizički. Pola GTT-a se vozi na tim kotačima. Mene zanima funkcionalnost.

  5. #5
    turbo-limac
    Guest
    a kaj, malo ti laze brzinomjer koji ionako laze...

    auto je tvrdji, volan bitno tezi kod parkiranja... Upravljanje direktnije... bolji prijenos snage na cestu... ali auto je nesto tezi i opasniji za vozit..

    vozna svojstva ti moze prilicno ujebat krivi offset felge....

    kloni se 195/50 15... to je preveliko..

  6. #6
    Dom-Dom
    Guest
    Mislim da je Fresh jednom dao jako dobru web stranicu za izračunavanje promjera kotača.

    www.miata.net

  7. #7
    turbo-limac
    Guest
    ima i http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

    :URL=http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html:http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html:/URL:<br><hr><font face="Courier" color="red">No danger at all - grip the same on asphalt, ice or snow, Just a little difficult to warm up the rears.</font>

  8. #8
    petak
    Guest
    Ma ja još iman original dimenziju 195/55/13 ali san mislija staviti 14 ili 15 felgu pa malo računan. Mislin da ču ostati na 14. Zato me zanima koliki je dopušteni postotak. Ako je do 10% onda 195/45/15 ulazi. ali mi se to čini puno. Dilema!

  9. #9
    petak
    Guest
    Nešto mi je sumljiva ova stranica tyresave.co.uk. Ja san izračuna moju gumu da joj je promjer 437,45 mm, a oni izbacuju podatak o 545 mm
    Koliki je col? 25.4 mm? A to je isto šta i inč? Neznan koju vrijednost oni uzimaju.
    Morati cu uzet metar u ruke i izmiriti.
    Fala na pomoći
    E još samo ŠTA JE OFFSET?

  10. #10
    Hondo
    Guest
    Offset iliti ET je 'izbačaj' ruba felge u odnosu na glavčinu gdje je felga pričvrščena. Ovo je prostojezično objašnjenje i nemojte vagati svaku riječ. <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

  11. #11
    GTT- the beast
    Guest
    Ja imam na petardi 195/50-15 mada bi bilo bolje da je 195/45-15 ali nije to tolko strašno kak Limač veli, ima pravo u nekim stvarima...
    Po meni se lakše prenosi snaga na cestu, auto bolje sluša komande, leži gotovo savršeno ali mi se čini da ga je nekako bilo lakše voziti na trinajsticama i još mi jedna stvar nije jasna kad sam prešao sa standardnih kotača na ove, lakše sam motao volan odnosno lakše se parkiro, znam da je to kontradiktorno onom kaj je Limač rekao ali je tak i nije ni meni jasno!!!
    <br><hr><font size="+1" color="red">××××ING FAST GTT</font>

  12. #12
    GTT- the beast
    Guest
    Na nekim sam Engleskim stranicama vidio da stavljaju 16",17" pa čak 18" cola felgu, nije mi jasno kak ju uguraju(ja sam morao prilagodbe radit i za 15")a pogotovo kak se voze...
    <br><hr><font size="+1" color="red">××××ING FAST GTT</font>

  13. #13
    mc
    Guest
    Glede parkiranja/motanja u mjestu - da ti nisu mozda malo prenapumpane gume?! )

    BTW, jel tko gledao Ali G u parlamentu? Kad sam vidio one petarde pozelio sam si odmah jednu...<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
    on heavy, heavy fuel</font>

  14. #14
    Hondo
    Guest
    Vjerojatno na 15-icama imaš manji ET, pa je i sam trag kotača nešto uži.
    ET (što je skračeno od neke Njemačke riječi) ili (po Engleski) offset je zapravo razmak između točke montiranja felge na glavčinu i zamišljene linije koja prolazi centrom felge (i raspolavlja ju na dvije jednako široke polovice). Postoji negativan offset kod kojeg je točka montiranja (znači zadnja strana srca felge gdje su rupe za šarafe) izbačena van u odnosu na tu 'centralnu liniju'. Postoji offset 0 kod kojeg su točka montiranja i centralna linija u ravnini i pozitivni offset kod kojeg je točka montiranja 'uvučena' iza te centralne linije. Malo sam zakompliciral, al ak nađem slike koje to ilustriraju, sve bu jasnije. <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

  15. #15
    Hondo
    Guest
    E da, negativan offset u pravilu imaju zadnjepogonaši, a pozitivan prednjepogonaši iako nije pravilo.<br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

  16. #16
    turbo-limac
    Guest
    offset zavisi od konstrukcije glavcine kotaca. Felga s krivim offsetom smjesta sile s kotaca u lezaj glavcine pod "krivim kutom" odnosno mogu se pojaviti nepredvidjene aksijalne sile na lezaj koje dovode do njegovog ranijeg kvara.

  17. #17
    GTT- the beast
    Guest
    Mc mislim da nisu...

    Dečki lepo ste to sročili...
    <br><hr><font size="+1" color="red">××××ING FAST GTT</font>

  18. #18
    Hondo
    Guest
    Ma daj... Ko još pazi na to... Pa nismo picajzle... Ist kak neki briju o težini... Bez veze...
    :smile25: :smile25: :smile25:

  19. #19
    turbo-limac
    Guest
    nakon sto promenis dva seta lezajeva kotaca pocnes mislit na svasta....

  20. #20
    turbo-limac
    Guest
    gtt, mozda ti geometrija ne stima...

  21. #21
    GTT- the beast
    Guest
    Geometrija je rađena i veli frajer da je gotovo savršena samo kaj mi malo letva volana ima lufta... <br><hr><font size="+1" color="red">××××ING FAST GTT</font>

  22. #22
    perica i njegov turb
    Guest
    Evo slike gdje piše šta je Offset pa stavite neka se vidi.

    http://www.crucialpoint.de/file-upload/script/pics/Offset.jpg

  23. #23
    mc
    Guest
    <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
    on heavy, heavy fuel</font>

  24. #24
    petak
    Guest
    ja san cilu zimu vozija sa zimskim 175/65/13 i iman osječaj da mi puno sporije ubrzava nego sa 195/55/13.
    Pa se bojin da će to još više doći do izražaja kod još većih kotaća. Naravno to je moj osobni doživljaj (nisan stvarno mirija) pa i nemora biti tako.

  25. #25
    petak
    Guest
    E još nešto.gtt-jac. Šta si mora raditi za 15? Svi mi kažu da ih triba samo zašarafiti

Slične teme

  1. cviljenje kotača
    By nikisorer in forum Auto servisi
    Odgovora: 5
    Posljednji post: 01-12-2004, 11:40
  2. kotač
    By puntac in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 5
    Posljednji post: 12-02-2004, 23:38

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •