Stranica 3 od 6 PrvaPrva 12345 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 51 do 75 od 141

Tema: Znalci, javite se!

  1. #51
    Mehanicar
    Guest
    Kotaci i tracnice za tracnicka vozila se prave od bijelog lijeva ( TO NIJE ČELIK, ima vise od 2,5% C u sebi ) dobivenog forsiranjem metastabilna kristalizacije sa povisenim sadrzajem Mn koji sluzi kao cmentator i pospjesuje stvaranje tvrdih karbida odnosno sprecava stvaranje grafita !

    fergazer sorry, ali pricas nesto za sto nisi kompetentana ili imas neke krive informacije, knjige ili sta vec !

    24 karatnu narukvicu ? sumnjam, zlato u 24 karatnoj cistoci je premekano za takve stvari !

    i svi metali oksidiraju, naravno ali je pitanje koliko, fino sam ti opisao sta se dogadja i kod takvih metala nema dalje prodiranja korozije !!!!
    takvo stanje ce biti iducih 100 godina - nema dalje !!!!!
    imas finih strojarskih knjiga (prof. Filetina, Kovačićeka,Jurage.... ) o materijalima i antikorozivnoj zastiti pa malo prouci ako ti treba !!!

  2. #52
    fergazer
    Guest
    Dobro, whatever, tak i tak mi je svejedno od čega se to radi bitno je da sve hrđa na ovom planetu, ajmo svi lijepo izgradit nastambe na Mjesecu i tam živjet sa 24 karatnom narukvicom bez razloga za brigu.
    A prije nekih 50 godina sigurno nije bilo tog bijelog lijeva za izradu tračnica već su se tada radile od nekih legura koje u sebi sadrže veći udio željeza (koje je naravno podložno hrđanju), a i koliko ja znam, taj bijeli lijev je tvrd ali krhak materijal, tak da ni on nije u potpunosti savršen - ali ipak je adekvatan za svakodnevnu upotrebu.
    Poanta je da još uvjek ima mjesta za unaprijeđenje!
    Ne znam da li si iz Zg, ak jesi prošetaj se gradom po mjestima gdje ti nisu zamijenjene tramvajske tračnice (makar ne znam gdje nisu to promjenjene) sa novima - koma živa!<br><hr>

  3. #53
    fergazer
    Guest
    E da, to sam htio rec al sam konjina zaboravio - kao svi hvale taj Cink koji je prisutan u gotovo svim današnjim legurama. Don't get this wrong, materijal je mrak ali ima ali. Skoro sve današnje karoserije auta su pocinčane, od Fiata (koji to i jako propagira) do Mečke. Stoga si pogledajte 5-6 godina star recimo Fiat Punto sa pocinčanom karoserijom kak zgleda odozdola - ne moram vam pričat dalje kakav je pogled...<br><hr>

  4. #54
    Mehanicar
    Guest
    pocincavanje nije sadrzeno u leguri nego se vrsi kao naknadna antikorozivna zastita i to raznim postupcima toplim ili hladnim, uranjanjem, plamenim pocincavanjem ...... ali ipak pokazuje dobre rezultate s obzirom na cjenu !

    inace je antikorozivna zastita jako velika stavka danas , pogotovo u brodogradnji ti na nju znaju troskovi iznositi i do 1/3 cjene samog broda, a ima dosta nacina kako se vrsi, od premaza,legiranja,pocincavanja do zrtvovanja nekih materijala da bi se drugi sacuvali !

    ova povrsinska korozija je najbezbolnija i najmanje opasna, ostali tipovi poput selektivne, kontaktne,interkristalne, peeting su puno gore jer ih je tesko primjetiti na vrijeme !

    bijeli lijev je upravo takav kakav si napisao - tvrd i otporan pritiscima i trosenju( tvrdoca >400 HV ) ali krhak, slabo istezljiv i tesko obradiv postupcima odvajanjem cestica !

  5. #55
    neotesani
    Guest
    a kako sam znao vec na pocetku da ce ovo zavrsit na brodogradnji i AKZ, dajte ostavite se toga i otvorite koju novu temu, npr. kako cemo provest revoluciju i maknut gadove s trona...

  6. #56
    fergazer
    Guest
    Da da, sve pet!!
    Eto za par godina će se već zaboraviti na bijeli lijev i iskombinirat će se materijal koji je još kvalitetniji od njega...
    Mrak mi je ona reklama za Citroen Picasso ako se ne varam, kad ga na kraju proizvodne trake "umoće" u tu neku kupku za antikorozivnu zaštitu...
    Anyway, znam frenda koji je totalno popizdio, ima Puntača iz 99, pohrđal mu je na mjestima na kojim čovjek ne bi nikad reko da mogu pohrđat.

    Tak mi smrdi nekak da si završil FSB...

  7. #57
    fergazer
    Guest
    Evo ja ću otvorit novu temu, ak si za revoluciju...

  8. #58
    ZEGA
    Guest
    Dobar si neotesani, samo se treba uvjerit da stvar radi i radi...
    Sad cu ja sebe uvjerit da mogu letit cekaj....hm ne ide daj mi to pomozi neide mi bas...
    To je tipican primjer placeba, znas kak su ljecili neke "umisljene bolesnike" injekcijom fizioloske, dobe nis a misle da su primili vakcinu i ljudi fakat ozdrave...
    E frgic ja inace i nemam previse para ali da gume bi mjenjao svake 3 godine da ih imam, ovako se trudim jer ja dobro pogledam gumu na autu i dosad je zakljucak da nakon 5 godina meni izgledaju ispucane, plasticne i takve gume ne bi imao na vozilo a ti samo daj, ajde razumijem ako je tvoj stil voznje penzic ali ziher je ziher svakih par godina nove gume i to je to...
    Tadije sparaj na dusiku i kupi si prije nove gume nego trosit pare na te bedastoce...
    Ali izbor je tvoj...ja tvrdim da razlike ima, ali je toliko zanemariva da se to neo isplati...
    A na mekocu gume tj bolje prigusenje neravnina ako ima 1% puno sam rekao...
    A da nam prijete ×××××× nadam se da si svjestan da prijete, rak koze je sve cesci (UV) i problemi sa respiratornim sustavom, alergije isto su u porastu a sve ti je fino povezano sa kakvocom uvjeta u kojima zivimo...
    ZEGA<br><hr>

  9. #59
    ZEGA
    Guest
    E da frgic, znas kak mozes provjerit cime su ti stvarno napumpane gume, i koliko kisika ima nutra...
    Fino ispusti ih u nekakvu elasticnu posudu i unesi u tu posudu sibicu i vidi jel se gasi, ili uzareni komad drveta (zar) unesi u struju plina iz ventila ako se gasi dusik je ako se zar pojaca onda imas kisikica nutra (90% da ga imas uredno)...
    Brijem da ima nutra kisika za gorenje uredno iako su ti izdali racun za "dusicne" gume...
    Vec sam rekao zasto u odgovorima prije
    ) ) )
    ZEGA<br><hr>

  10. #60
    FpuntoHGT
    Guest
    Ma ZEGA pusti ljude nek se vesele, vidiš da su im auti neusporedivo bolji od kad imaju dušik u gumama, ja sam zapravo osjetio da mi se od kad imam dušik kotač nakon ležečeg policajca vrati na cestu 0.01 sekundu brže, siguran sam... ) I frend je fakat oduševljen s lažnom vanjskom antenom za gps iz ipercopa za 10kn, kaže da se puno bolje snalazi po gradu od kad to ima... Šta samo sve neće smislit da lakovjernima izvuku pare?? Ko hoće nek si stavi dušik u gume, al ja vam kažem da nema nikakve razlike koju bi mogli osjetit ili vidjet!!!

  11. #61
    fergazer
    Guest
    Vidi vidi, sam sam zapravo shvatio da bar 80% ljudi na ovom svijetu boluje od placebo efekta, zahvaljujem se primarijusu Zegi za takvo stručno doktorsko mišljenje.
    Da bi izveo pokus za "otkrivanje" plinova koje imaš u gumi morao bi imati vakuumsku kutiju u koju bi pusti te "plinove", daj mi molim te objasni kak bi to izveo (da se još malo nasmijem)...
    ZEGA, odi pizzu jest...<br><hr>

  12. #62
    ZEGA
    Guest
    Pa nisi daleko od istine u svakom segmentu zivota imas primjere, najvise ih je po mom misljenju u hifiju, samo tamo napraviti DBT je prava pljuga i u kucnoj radinosti, dok na autu treba vulkanizera i placaj jedno 10x skidanje stavljanje da bi nesto dokazao a to je vec skuplje...
    Ostalo je statistika...
    A sto se tice otkrivanja mozda da citas pazljivije ili mozda ne razumijes sto to znaci rijec "elasticna posuda" za seljake a 'la balon...
    Kad je takva posuda pod atmosferskim tlakom ne dolazi do mjesanja plina neko vrijeme i mozes za to vrijeme unjeti plamen u nju, ja lako napravim eksperiment sa dusikom iz boce (u firmi imam plinova kao sto znas) da dokazem da stvar radi...
    Stovise cak sam uvjeren da bi radilo kad bi plin uvodio u zatvoreni krajnji dio otvorene krute uske posude da istisne i "ispere" zrak u njoj...
    Sjecas se eksperimenta elektrolize iz kemije sa epruveticama (ili ti uska posuda vulgaris) i unosenjem sibica u kisik (ili ti nisi bas volio osnovnu skolu pa si iz nekog razloga izostao)...
    Reci, sto se dogodi u tom trenu?
    A druga metoda ne trazi ni tako sofisticiran alat kao posudu...
    ZEGA<br><hr>

  13. #63
    alien5
    Guest
    Još ste na ovome??? ) )
    Ja mislim da vas Fergazer zajebaje da potrošite šta više love na internet tako da vam može kazati da je bilo bolje da ste te pare potrošili na punjenje guma dušikom: ovako ni pizze ni dušika!! ) ) )

  14. #64
    plinski....
    Guest
    ) ispustio sam plin.....hehehehe
    )
    Ne zamjerite al izgleda da vas plinovi i metali u ma kojoj toplinskoj obradi još tresu pa .....

  15. #65
    fergazer
    Guest
    Elektroliza je totalno drugačija stvar od spomenute igre plinova, don't play your tricks on me...
    Dok ispustiš nekak sav zrak iz balončine, dok ti upališ šibicu, dok je nekak "uguraš" u balončinu i pritom paziš da ti pol plina ne iscuri van i naravno da ti ne zgasi šibicu, dotle ja već smažem svoju picu...
    I pocugam Colu...
    A da ne kažem proceduru kak misliš iz gume izvuč te plinove u balon...
    Do tad pojedem još jednu picu...
    Vidiš ja sam ti izostao iz tog pokusa jer sam znao da ću se u životu susrest s nekim pametnjakovićem koji će mi to jednog dana tako lijepo objasnit...<br><hr>

  16. #66
    fergazer
    Guest
    I da, ukoliko ste već koristio neke usluge u Vulkalu (geometrija, kupnja, balansiranje...) tada ti je punjenje dušikom 10 kn/gumi!<br><hr>

  17. #67
    ZEGA
    Guest
    vidim da si slabo radio experimente...
    hladniji plin u posudi moze stajati i po pola sata, iste temperature definitivno preko minute tako da vremena za izvesti experimet imas vise nego dovoljno (osim ako si paraplegicar)...
    Tako da ne znam kakvi se tebi trikovi motaju po glavi...
    A u balon ti izvucem iz gume za par sekundi (ako ti ne znas kako bi to napravio onda stvarno nemas ideja ili si nesposoban)...
    ZEGA

  18. #68
    fergazer
    Guest
    Gle, izvučem i ja iz krave mlijeko, tak da nije problem izvuc plinove iz gume al trebas pazit da ti uz to i ne uđe u balon ono sto nebi trebalo a to je zrak. Jer onda ce se naravno sibica zapalit i onda ce sve ruze cvjetat jer si ti dokazo svoju teoriju.
    Da prebacis plinove iz gume u savrseno zatvorenu vakuumiranu kutiju trebas prije svega imat takvu kutiju.
    Potom trebas prebacit plinove iz gume u tu kutiju bez ulaska zraka u taj proces i na kraju stavit sibicu u kutiju - naravno bez "curenja" zraka u nju. Sori al taj posel je težak i mukotrpan - eventualno u svemiru bi bilo lakše...
    ) <br><hr>

  19. #69
    ZEGA
    Guest
    Cuj stari moj sad ti treba svemirska tehnologija i super vakumirane posude za gume koje je neki drko u "vulkalu" (ako i je) napunio plinom da ih je ispustio (koje kad su prazne imaju ful volumen u litrama skoro kao i da su pune -10% mozda) i natiskao ostatak dusika, sto ce reci da sa 21% atm. kisika padas na cca5% pri tlaku od 2 bara ako punis cisti dusik na to (racunaj si malo)...
    Ako nije i samo dopunio, big deal...
    A sad tu izmisljas nekakva ××××××...
    Stari moj kad ja radim sa dewar bocom teskom 20000dolara punom tekuceg helija koji kosta jos 4000$ moram za transfer imati potisni plin helij takodjer, zraka ne smije biti jer se trenutno zrak kondenzira kao tekucina u heliju na dnu posude i ako ga kao takvog transferiram u svoj instrument moze mi se dogoditi quench supravodljivog magneta ako takav djelic zraka dodje u dodir sa supravodljivom zavojnicom pa se pocne naglo grijati (lavinski proces) sto je steta od barem 30000$ min....
    A pazi godinama vec se radi tako da se pusti samo malo helija iz boce u zrak da "ispere" crijevo i to se crijevo onda fino natakne na ulaz na "dewarici" za potisni plin i sve 5 famozni problem za koji je potrebno po tebi ici u svemirsku postaju da bi se napravio experiment...
    E mislim imas ionako ×××××× u gumi (nesvjestan istog) i da nemas ×××××× razlika nije velika (za razliku od rizika u mom slucaju), i sad kenjas o specijalnim uvjetima za dokazivenje toga istog ××××××...
    Ajde odi negdje citat malo knjige i proucavati teoriju, vjezbat mozak da mozes rijesit tako jednostavne probleme kao sto su punjanje/dopunjavanje tocnije guma sa N2...
    ZEGA<br><hr>

  20. #70
    ZEGA
    Guest
    Koji si ti jadnik kako se zacicka i to bez ijednog argumenta za neku bezveznu temu a fakat vise nemam volje raspravljat sa tako neukim (sto nije tako strasno svi smo neuki u odredjenim podrucjima) kao ti, ali sto je gore bez maste i logike za rijesit problem, ali zato za zajebavanje imas "zicu".
    Pa imam plinova hrpu, probao sam svasta sa njima, znam sto i kako se moze sa kojim plinom i sad si se ti nasao meni tu srackat...
    Ajd bok!
    ZEGA

  21. #71
    fergazer
    Guest
    Ajd ne seri sad tu nekim supravodljivim p.. mat..., htio ti il ne ali nisi mi na direktan način odgovorio kako bi prebacio plinove iz gume u vakumiranu kutiju bez prisustva zraka (uz naravno male troskove itd itd) i zapalio u kutiji šibicu.
    Ove stvari o kojima pišeš (Hi-fi zvučnici, dušik boce, placebo efekt) me fakat ne zanimaju i očito ti je na umu bilo nekakvno impresioniranje tim poslom kojim se baviš, sori al to me fakat ne zanima.
    Zanime me sljedeći odnos: teorija - eksperiment, ja mislim da sam tu relaciju i savršeno potvrdio u stvarima o kojim sam pisao (a neke od njih si htio ne htio i ti potvrdio) a bez tvojih ludih komentara i eksperimenata (ovo si mjesto očito shvatio kao nekakvu propagandu i uzvišavanje posla kojim se baviš) mogli smo forum debelo skratit.
    Ja sam student druge god. fizike i informatike na zagrebačkom PMF-u sa završenom elektrotehničkom školom Tesla (smjer programiranje), bavim se tim i tim, pa kaj ti misliš da ekipu to zanima, daj nemoj radit gluposti već reci neke konkretne stvari - gdje zašto i kako.
    Jedino ako ti ti plinovi sa kojima se baviš nisu lupili u glavu :smile25:
    Šala mala <br><hr>

  22. #72
    fergazer
    Guest
    Čisto reda radi, bio sam na institutu Ruđjer Bošković, gledo pokus sa akceleratorom čestica, bio u nuklearnom postrojenju, gledao proces stvaranja filma nanosom atoma, gledo pokus sa supravodljivim materijalima, itd itd itd itd - poanta je da sam vidio gro stvari koje su zanimljivije interesantnije i impresivnije od tvoje teroije plinova i tvojih eksperimenata koje si iznio u ovom forumu.
    A s elektrolizom i nemam pojma kojim još osnovno i srednoškolskim pokusima impresioniraj nekog drugog...<br><hr>

  23. #73
    neotesani
    Guest
    fergazer, sve se to promijeni na 4. i 5. godini, svi smo to prosli pa ces i ti. Kad teorija padne u sjenu pred zivotnom realnoscu... jos si pun ushicenja... znam, ali daj vise okoncajte s tim nadmudrivanjima. Radije prokomentiraj ovo sto mi leti ekranom "Mazda RX-8: Nastavlja se sakupljanje nagrada za novi Mazdin coupe. Nakon što ju je Top Gear proglasio za Najbolji Coupe, te nakon što je njen motor proglašen za najbolji u klasi, Mazda RX-8 je dobila nagradu za inovaciju i originalnost". Jel' to oni nas opet jebu?
    Prije su NSU a sad ce i nas? Zabijem im ja originalnost u....
    :smile23:

  24. #74
    fergazer
    Guest
    Evo kak stvari stoje trecu cu upisat bez frke. Cuj, meni ti nema veceg zadovoljstva kad recimo teorijski znam da npr. ubrzanje gravitacijske sile iznosi 9,81 m/s^2, način na koje se ono mijenja itd itd a ja je eksperimentom izmjerim da je recimo 9,78 m/s^2. To meni predstavlja veliko zadovoljstvo (sad sam dao neki jednostavan primjer naravno). Isto kod rješavanje matematike, nema mi lijepšeg nego kad od jedne kobasice od diferencijale jednadžbe dobim ono pol retka kao rješenje. Totalan mrak!
    Ima dosta teorijskih stvari koje nisu mogle biti precizno izmjerene (više manje zbog razvoja računala) kao što je npr. evo sad aktualno provjera Einstenove specijalne teorije relativnosti stoga sam jako radoznal kakve će rezulate recimo to mjerenje dat. Mnoge stvari rade u teoriji i dosta ih se treba isprobat u stvarnosti - <I>I just hope that I become a part of it.</I>
    Za ovu Mazdu ću ti reč sam jedno - svaki vlasnik svoga konja hvali!

  25. #75
    ZEGA
    Guest
    Cisto reda radi, na Institutu Rudjer Boskovic znam skoro u svakom labu par ljudi (na van de graafu, kod linearnog akceleratora, kod sinhrotron akceleratora kojeg nisi ni posjetio jer je sad hrpa smeca, kod NMR-a gdje sam sudjelovao u postavljanju dva nova od brukera, ja servisiram ICR FTMS sa tim 3tesla supravodljivim magnetom koji je zanimljiviji od 80% stvari sto su nedavno pokazali, kod uredjaja za nanosenje og filma u I krilu, i na jos hrpi mjesta gore...) u dosta labosa sam izradio komad opreme, ili asistirao u rijesavanju odredjenih problema i bio sam na mjestima na institutu koje ti nisi obisao a vjerovatno niti nikad neces...
    Bio sam i znam ljude po IFS-u PMF-u, pola mojih kolega sa posla su tamo profesori, a jedan je odnedavno i akademik...
    I sam radim u jednom labosu na IRB-u i sto sad to treba znaciti...?
    nista...
    "Moje teorije" su usko vezane za temu zato sam ih navodio nikad nisam spominjao akcelerator ni nista nevezano uz temu...
    A rijesenja krajnje jednostavna bez ikakve svemirske komplikacije koja mi kod tebe ide na jetrica...
    DA je po tvom ljudi nikad nista ne bi napravili jer je to "nemoguce skupo i tesko izvedivo"
    ZEGA<br><hr>

Slične teme

  1. štreberi - javite se
    By štreberica in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 5
    Posljednji post: 22-04-2009, 15:07
  2. Znalci pomoć
    By tomek0022 in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 11-05-2004, 11:56

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •