Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 50

Tema: AUSWITZ, Kako razumeti i kako objasniti?

gastarbajter
    Guest
    Veceras sam u prvom dnevniku ORF video i cuo vest da je Britanija otvorila posle 60 godina novu arhivu aero fotografija iz perioda II sv.r.
    Najvise paznje je posveceno snimcima konc-logora Ausvic (Birkenau) iz leta 1944 gde se lepo vidi kako krematorijum radi punom parom i logorasi u koloni.
    Inace saveznici su jos od 43 znali za postojanje logora u kojima satiru Jevreje i druge.

Postavlja se pitanje zasto nisu bombardovali makar krematorijum i bar za neko vreme zaustavili masovno unistavanje logorasa (samo tu je ubijeno 1.000.000 logorasa).
    Oni koji bi i mogli da daju neki odgovor na ovo pitanje verovatno odavno nisu zivi, pitanje je da li negde jos uvek leze pod kljucem dokumenta koja mogu da bace vise svetla na ovu temu. Da li to znaci da istorija II sv.r jos nije do kraja napisana?

Sta mislite, sta se sve jos krije od svih nas a desavalo se juce ili se desava danas. Po nesto procuri (primer Busovog ekonomskog savetnika koji tvrdi da je isti odmah po dolasku na vlast zapoceo sa planiranjem svrgavanja Huseina).

Pitanje lokalno: Sta su sve znali o nama u proteklih 10-15g. a nisu ucinili nista da nas dozovu pameti i sprece na vreme tolike zlocine?

Kome se sme uopste verovati danas?

Rozbacher
    Guest
    Ne treba to da te cudi. Anti-semitizam nije iskljucivi nemacki proizvod, i ne bi me cudilo da se nekad pokazes da saveznici namerno nisu hteli da bombarduju nemacke logore. Ako Ausvic nisu mogli doseci 1943. (vrlo moguce), onda su to mogli 1944. sasvim sigurno. Iste te 1944. je najvise Jevreja ubijeno u Ausvicu i Treblinki.

Istorija WW2 definitivno nije napisana. Da li si mogao zamisliti da bi u skoli u Srbiji mogao da cujes i kako su partizani saradjivali za Nemcima? Vrlo tesko. Ili da je Draza odlikovan od Amera? Vrlo tesko. Ili da je u samo jednom torpediranju nemackog broda 1945. stradalo preko 9,000 civila. Vrlo tesko.

zanimljivo je
    Guest

da u mnogim zemljama na zapadu je protuzakonito diskutirati i kalkulirati sto se zapravo dogodilo u tim logorima, jer je to ozigosano kao antisemitizam i raspirivanje mrznje.
    Evo jedne matematske zagonetke koja se moze zasnovati na samo podacima iznesenim u povisem clanku.
    " samo u tom logoru je likvidirano 1 000 000 ljudi"
    "1944 je tamo stradalo najvise zrtava"
    " vide se krematoriji kako rade punom parom i kolone zrtava"
    Evo sada problema sa matematikom :
    Ako se zna da za spaliti prosjecno ljudsko tijelo treba toliko i toliko kilo kalorija energije, a zna se da izvori te energije nije bila nafta, struja ili prirodni plin, jer su bile velike nestasice i vojna masina je bila prva, ostaje onda samo ugalj ili drva.
    Za takove brojke spaljenih leseva, lako je onda izracunati da bi i kolicine
    drva ili uglja predstavljale ogromne hrpe lako vidljive iz aviona. Zanimljivo je takoder da se nigdje u istragama tih zlocina ispitivanjem prezivlelih ne spominje teski rad na iskrcavanju uglja ili loznog drvlja. Zasto? Mozda ce ove klasificirane nove fotografije rijesiti zagonetku.

Sigurno da neke
    Guest
    misterije postoje, ali po meni, razlog zasto saveznici nisu bombardovali krematorijum u Ausvicu sasvim je objasnjiv - jednostavno, u bombardovanju bi stradali logorasi. Mozete zamisliti kako su se u ono vreme desavale "kolateralne greske"!

S T A N K O
    Guest
    Za "zanimljivo je" komentatora!
    POGODIO SI U SRIDU!!

Sad postoji jos jedno pitanje:
    U Auschwitzu je navodno pogubljeno 5000 000 zidova! Koliko znamo Auscwitz je postojao oko 1000 dana, sto bi znacilo da je dnevno trebalo ubiti/zagusiti/spaliti 5000 zatocenika i to SVAKI DAN!!! subotom i nedjeljom i praznici i Bozic itd! Trebalo je 5000 DOPREMITI, svaki dan...a znamo da svi NISU ubijani, da su mnogi zivjeli kao logorasi i nekoliko godina...

Ko bi mogao odgovoriti na ovu zagonetku??

hadziosmanovic osman
    Guest
    Kako razumeti Auswitz, vrlo lako Baci pola u vodu,drugo pola zaboravi i ostane ti cetvrtina sto bi bila opet malo povelika cifra za ubijene.
    Zasto saveznici nisu reagirali jer i njima nije stalo da spase jevreje.
    Zar se ne sjecate da su ih Engleze poslije rata spakovali u brodove i poslali u ameriku.A po dolasku u ameruku,pred New Yourk's "ELIS ISLAND" su jevreje drzali na brodovima te nakon nekog vremena poslali nazad u Englesku. Pritisnuti sa problemom Englezi su im dali da idu u obecanu zemlju Palestinu i tako je nastao Izrael

>>U Auschwitzu
    Guest
    je navodno pogubljeno 5000 000 zidova!<<

Gde pise da ih je toliko pobijeno samo u Ausvicu, ako se zna da je u toku rata ukupno stradalo oko 6 miliona?

i da se ne zaboravi
    Guest
    ono najvažnije:

AUSWITZ je i dan danas gotovo identičan onome kakav je bio u 2.svj.ratu,hoću reći nije srušen već je ostao kao uspomena na genocid i zločin!
    Da bio se dobio "doživljaj" svih strahota i stradanja nedostaju samo stržari i logoraši!

Već duže vrijeme glasno razmišljam:

"Zašto je onda i po čijem naređenju i u ime kog "BRATSTVA i JEDINSTVA" logor Jasenovac srušen do posljednje cigle?"

Zašto umjesto jedne neugledne livade ili bolje rečeno ledine,nije ostalo sve autentično kao što je bilo u 2.svj.ratu.

Dali je to da bi se sprala ljaga sa Hrvata i tako im se stvorio prostor da ponovo veoma brzo počnu rovariti i širiti fašizam,ili da bi i Hrvati došli na stranu pobjednika ?

I za taj isti Jasenovac su znali svi i Tito i saveznici,pa opet ništa nisu poduzeli da se taj logor oslobodi.

Da ne spominjem "poštenje" Hrvata Tita i nijedno njegovo pojavljivanje u Jasenovcu najvećem stratištu i logoru na Balkanu.
    Ili njegovog "ađutanta" famoznog i svemogućeg Hrvata Ivana Krajačića Stevu,bivšeg domobranskog pukovnika,a nakon 2.svj. rata jednog od neprikosnovenih UDBAŠA u bivšoj Jugoslaviji.
    Poznat je "Stevin" komentar Srbima na otvaranju mosta preko Save u Jasenovcu,kad je preživjelim Srbima bivšim Jasenovačkim logorašima u facu jasno i glasno rekao:

"MALO SMO VAS OVDJE POBILI !"

i da se ne zaboravi
    Guest

... cak i visoke peci za proizvodnju zeljeza imadu odredeni kapacitet. Sa onim sto stoji danas u Auschwitzu, spaljivanje 1 000 000 zrtava trajalo bi do 1948. u tri smjene svakim danom, to su jednostavno dokazive cinjenice.

Po Simonu Wizentalu, najveci logori na teritoriju Jugoslavije bili su:BANJICA, SAJMISTE,pa tek onda JASENOVAC.

Zar su hrvati imali bolje i vece krematorije u Jasenovcu nego njemci u Auchswitzu.

Zar ne vidis gubo, da vas je preuvelicavanje strasne istine kostalo na kraju svega.

Grubo je koristiti tudu nesrecu i pokusavat je iskoristiti za opravdanje novih nesreca, kao sto ste vi ucinili.

Jadne zrtve iz Jasenovca, kao da su pruzile svoju ruku i preko groba, jer ste ih iskoristavali i mrtve, da vam se osvete lazi o njima.

U svim...
    Guest
    ...knjigama o Auschwitzu pise da je tamo ubijeno 5 miliona zidova!

Osobno sam bio u Auswetzu, prije dosta godina, jako mlad, potpuno bez predrasuda...sa znanjem koje sam dobio iz skole. Nakon "pregleda" sam spontano rekao, "nemoguce je da je tu pobijeno 5 miliona zidova". Poslije vise godina sam citao protokole sa sudjenja ratnim zlocincima...i sda se nesjecam ime tog odgovornog...njemca? Ali pitanje je bilo otprilike:
    "...i tu ste pogubili do 2 miliona ljudi"? mislilo se je na Auschwietz...
    Na jednom mjestu sam poslije sluzbeno procitao da je u Auschwietzu pogubljeno 1 milion ljudi, pretezno zidova!
    Toliko o tome!

Sta se Jasenovca tice...pa on je SRUSEN zato da sprdacina od 700 000 "zrtava" zaista ne postane bas SPRDACINA!! Jer ne zaboravi, Yuga i Tito su ukamacili VELIKU lovu od Nijemaca na racun "Jasenovackih zrtava"!! Ja bi DEFINITIVNO volio da je Jasenovac sacuvan kao Auswietz. Ali eto neko se je pobrinuo da tako ne bude! Osim toga, Artukovic i Kako se ovaj zadnji zvao?? sta je bio sef Jasenovca ca: 2 godine?? - na temelju njihovih svjedocanstava se je moglo - koliko toliko realno doci do broja "zrtava", a ZASTO se nije?? Ima dovoljno dokumenata, svjedoka, statistika i svega... I??? Koliko je ljudi tamo pobijeno?? Koliko u Sajmistu?? Bajnici? nekkao se o tim logorima nista ne govori, nista ne spominje...ja za njih prije 1990 nisam NIKADA cuo, a veci su bili od Jasenovca! Kako to??

volio bi znati...
    Guest
    ...sta taj Simon Weisenthal kaze (ili mi neko drugi moze dat informaciju?), Da li je (slucajno, ne daj boze!!)ubijen neko u Bajnici i na Sajmistu? Neka me neko ko zna o tome izvjesti?
    Ja nikad nisam cuo da je tamo poginuo/ubijen ITKO!! Samo u slucaju da IPAK je...
    Tek toliko...

Daj mi izvor
    Guest
    koji se odnosi na izjavu Simon Vizentala da su logori na Banjici i Starom Sajmistu bili veci i strasniji od onoga u Jasenovcu?

Kompleks logara u Jasenovcu su imali krematorijum, ova dva nisu.
    U Jasenovcu je postojao logor za decu, JEDINSTVEN U SVETU ZA DECU, u dva pomenuta logora u Srbiji NI JEDNO DETE NIJE BILO ZATVORENO!

Koliko je kozaracke dece Jasenovac progutao???

Ma idi bre ××××te, sto pobijas ono sto se ne moze pobiti.

I o kakvom namernom preterivanju zrtava bivse vi pricate, od strane vlasti FNRJ, zarad nekakve reparacije??? Kakve su veze imali Nemci sa Jasenovcom, sem sto su se zgrazavali?

Koliko ja znam, ratna otsteta se svugde u svetu naplacivala na osnovu razaranja (materijalne stete), a familije koje su izgubile najmilije mogle su same da tuzuju okupatorsku zemlju, kao sto su sad neke familije iz Srbije tuzile Nemacku zbog ubijanja civila pri NATO bombardovanju.

ti Fredo...
    Guest
    ...pojima nemas...POJIMA!! sa POJIMOM!

Prvo, ko je rekao da SU Sajmiste i Banjica BILI "STRASNIJI" od Jasenovca?

Drugo, djecu su na. pr. nijemci odmah gusili, ubijali, likvidirali, ako nisu imali roditelje, cesto i ako su ih imali...a u Jasenovcu su sirocad bila (onoi malo sta ja znam??) "logorski" zbrinuta...(lakse ih je likvidirati? zar ne? ). Sad, za peci u Jasenovcu ja ne znam? da li su postojale? Sve je navodno poruseno!! Nego ti nama malo Fredo o vasim logorima...premalo o njima govorimo...vo nikad tu temu ne pokrecete a niti mi, pa kad smo slucajno naletili, ajde nam malo pricaj o tome.

Trece, VELIK! dio ratnih reparacija se obracunava po broju zrtava! TO JE NAJVECI gubitak... Ja mislim da ja YU negdje oko 1973-4, dobila od njemacke 700 milina DM, YU smo potpisali da vise NIKAKAVOG potrazivanja u vezi rata necemo traziti. Broj 700 miliona DM je vjerojatno asociran/povezan sa "700 000 Jasenovcke nejaci"...

Hallo???
    Guest
    ta ti bi Fredo??

Ma tu sam
    Guest
    imao sam mali weekend, pa mi je bilo glupo da ga ovde provodim.

Citiram tipa "i da se ne zaboravi" :
    >>Po Simonu Wizentalu, najveci logori na teritoriju Jugoslavije bili su:BANJICA, SAJMISTE,pa tek onda JASENOVAC.<<
    Ja sam od njega trazio da mi da izvor.
    Vrati se par postova unazad pa ces da vidis.

Zvanican broj zrtava II sv rata na prostorima bivse Juge iznosi 1.700.000.
    A o detaljima dogovroa izmedju SFRJ i Brantove vlade mozemo samo da nagadjamo i da izvlacimo zakljucke na osnovu asocijacija, kao sto ti cinis.

I dalje tvrdim da Nemci nisu imali veze sa Jasenovcom, jer ste vi bili nezavisni, dok su imali itekoliko veze sa postojanjem i radm logora u Srbiji jer je Srbija bila pod nemackom upravom.

Sto se tice logora u proslom ratu, imale su ih sve tri strane u Bosni. U Srbiji su bili zatvori, ne logori.

Sto se tice logora u Republici Srpskoj, secam se jedne fotografije koja je obisla svet i nad kojom se cela planeta zgrazavala... a na slici grupa muslimana? od kojih je jedan izgledao mrsav, svi ostali su normalno (uhranjeni) izgledali.
    Medjutim, nigde se nije mogla primetiti strazarska kupola, niti sprave kojom su se mucili zatvorenici, niti mrtvi koji su podlegli torturi... Nista od onoga sta smo naucili da gledamo na dokumentarcima iz II sv. rata.

ma Fredo...
    Guest
    ...daj nam reci gdje si ti rodjen? Odakle sakupljas informacije? Cime se bavis?

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    Establishment of the Camp Sajmiste Serbia!

Fairground in the Yugoslav town of Zemun (Ger., Semlin), on the Sava River, opposite Belgrade; site of an internment camp for Serbian Jews prior to their murder by gas van in the spring of 1942 (see gas vans).
    In the fall of 1941, most of the male Jews and gypsies in Serbia had been executed by Wehrmacht firing squads, as the most convenient way of simultaneously meeting the 100 to 1 reprisal quota for German soldiers killed by partisans and "solving the Jewish question." But the Wehrmacht would not shoot women and children, who were therefore interned in Sajmiste until they could be deported to a "reception camp in the east." The large, unheated pavilions of the fairground were converted to barracks by constructing multistoried wooden scaffolding, through which the prisoners had to crawl on hands and knees. On December 8, 1941, the internment of all the remaining Jews and Gypsies began -- mostly women and children, but also a few men.

Senior Member
    Datum registracije
    Jun 2002
    Murder of the Jewish Inmates

In the spring of 1942, the Gypsy prisoners were freed, but the Jews were not deported to the "east, " as planned earlier. The German authorities had constantly complained about a lack of assistance from Berlin in the task of removing the Serbian Jews, and in early March, a gas van arrived from Germany for the Serbian authorities to use in eliminating the Jews in that area. Over a nine - week period between early March and early May, the Jews of Sajmiste were loaded by groups into the gas van under the pretext of being relocated, gassed as the truck drove through Belgrade, and buried at Avala, south of the city. About 7,500 Jews perished at Sajmiste -- 6,280 in the gas van and the rest from hunger and exposure.

Istini za volju
    Guest
    Fairground in the Yugoslav town of Zemun (Ger., Semlin), on the Sava River, opposite Belgrade; site of an internment camp for Serbian Jews prior to their murder by gas van in the spring of 1942 (see gas vans).

Zemun je u to doba bio NDH i područje pod kontrolom ustaša,pardon Hrvata.

pa procitaj...
    Guest
    ...malo pazljivije sta tu pise. Pise da je nedostajao jedan "gaskamion", koji je stigao pocetkom marta za potrebu srpskih vlasti- te da su do kraja maja u periodu od 9 tjedana jevreji iz "sajmista", "prelocirani", i da su zaguseni u voznji kroz Beograd i pokopani na Avali! 7500 je poginulo, 6800 zaguseno a ostali od gladi i losih uvjeta zivota!

Murder of the Jewish Inmates

In the spring of 1942, the Gypsy prisoners were freed, but the Jews were not deported to the "east, " as planned earlier. The German authorities had constantly complained about a lack of assistance from Berlin in the task of removing the Serbian Jews, and in early March, a gas van arrived from Germany for the Serbian authorities to use in eliminating the Jews in that area. Over a nine - week period between early March and early May, the Jews of Sajmiste were loaded by groups into the gas van under the pretext of being relocated, gassed as the truck drove through Belgrade, and buried at Avala, south of the city. About 7,500 Jews perished at Sajmiste -- 6,280 in the gas van and the rest from hunger and exposure

normalno...
    Guest
    ...da to "niste znali"... Srbi i konc. logori...NE, nemoguce... Srbi su presveti da bi tako nesto radili...

le pirat
    Guest
    auschwitz , treblinka, bergen-belsen , buchenwald,jasenovac,sachsenhausen,dachau - sve je to isti ××××× !!
    tu su civili gubili glave-zene , djeca,starci!!"daj boze, da se nikad vise ponovilo" , vikali su ljudi !
    i eto, poslje par desetljeca braca srbi pokazase nam , da se itekako to moze ponoviti ! braca srbi , koji su najebali u doba NDH na tako okrutan nacin , dokazali nam da i oni mogu tako ! istina , ne u tolikom broju , ali vrlo kvalitetno i efikasno se radilo u trnopolju , omarskoj i manjaci !
    pozdrav prezivjelima !!!!!!

S L A V E N
    Guest
    ...Nisu u finisu imali strpljenja...
    Zaboravio si SREBRNICU!

Dakle,
    Guest
    u postu na engleskom jasno se vidi da je Staro Sajmiste u Zemunu koje je bilo pod kontrolom ustasa, i pominje se da su streljanje vrsili pripadnici Wehrmacht-a.
    Prema tome, zna se ko je upravljo Starim Sajmistem, i drugovi koji se bave podmetanjem kukavickog jajeta, neka jedu govna!

daj Fredo...
    Guest
    ...ne kaki...Zidovi su guseni dok su se vozili Beogradom i pokapani na Avali. Srbi su vrlo organizirano i disciplinirano sakupili 90% zidova...SRPSKIH Zidova, i isporucili ih njemcima! Lijepo pise da je to sve radjeno u skladu i sa potrebama Srpske Vlade...Nisu Ustase lovile zidove po Srbiji!

Slične teme

1. kako se ulizivat nastavnicima,i kako vi učite
    By imam pitanje in forum Nastavnici
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 21-01-2012, 21:28
  2. kako provjerit da te decko vara i kako naci novog decka
    By OČAJNA in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 10
    Posljednji post: 12-11-2007, 00:53
  3. Kako objasniti fenomen da je Opel po prodaji drugi u Hrv.?!?
    By M in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 34
    Posljednji post: 24-08-2002, 18:10

Pravila postanja

• Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •