Prikazujem rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Novi motor za Peugeot 307 - objasnite razliku ???

  1. #1
    Member
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    68
    Rep Power
    2181
    Pozdrav svima na Forumu. Sretna i Nova. Jucer sam postom dobio izdanje iz Peugeot kluba za Zimu 2003 i u rubrici "Novosti" pise da dolazi novi motor u ponudi za 206 i 307. Rijec je o motoru 1.4 16 v 90 ks. Taj sigurno malo brze povuce P307 (kojeg ja imam) od onog 1.4 75 ks. Sada vas ja pitam nesto da mi objasnite (oni malo strucniji koji znaju ). Kako od iste kubikaže (1400 cm3) ljudi izvucu jacu snagu (u ovom primjeru sa 75ks na 90ks)? Sto se to događa u pri konstruiranju takvog motora ? Je li to ima veze zbog onog "16v". Hoce li auto ici znatno brze ili neznatno jer ima istu kubikazu, a snaga je veca. Sto je s potrosnjom goriva u ova 2 motora ? Hvala i pozdrav !

  2. #2
    turbo-limac
    Guest
    to je kao prvo 16V masina, tako da zbog toga ima vise KS... vise ventila, dakle veca povrsina ventila, motor lakse povuce vise zraka i tako dobis vise Ks... nego ima jedna druga stvar kod tog motora. To je tzv. VVT motor dakle ima varijabilnu fazu ventila (moze pomicati trenutak otvaranja ventila) tako da je moguce optimizirati rad na niskim i visokim okretajima... Taj bi motor trebao manje trositi od postojeceg 1.4 8V, daleko je moderniji...

  3. #3
    Mario Haas
    Guest
    Gdje je sad Skywalker, od kad je postao pravi Jedi nema ga na forumu...


  4. #4
    turbo-limac
    Guest
    mozda je na servisu s autom....

  5. #5
    Member
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    68
    Rep Power
    2181
    Hvala ti "turbo-limac" na objasnjenu.

  6. #6
    Hondo
    Guest
    Taj i takav motor ima lijepe brojke na papiru, no u praksi prevelike razlike u odnosu na 8v baš i nema.
    16v se bolje vrti, no to više kaj daje, daje samo na višim okretajima tako da ako to hoćeš iskoristiti moraš ga vrtjeti, što povečava potrošnju.
    8v i dalje ostaje elastičniji.

  7. #7
    turbo-limac
    Guest
    hondo, zaboravljas da je rijec o VVT masini, tak da bas i nisam siguran da je stari peugeotov 1.4 8V bolji od novog 1.4 16V VVT... BTW, to je vjerojatno dobrim dijelom Toyotin VVT....

  8. #8
    ŠULE
    Guest
    I naravno nikada prežaljena odlika dvoventilaca: prihvaćanje gasa u nižim okretajima.

    Limach - Hondo daj uprosti-te troventilsku tehnologiju.

  9. #9
    turbo-limac
    Guest
    je sule, pogotovo ak imas 1.9 8V u 850 kila lakoj 205, onda stvarno hvata gas... di je taj Haas...

    inace, dobar dio problema koji moderni motori imaju s prihvacanjem gasa tice se neceg sasvim drugog.... ekologije... naime moderne elektronike nedaju dovoljno benze kad naglo das gas... sve zato da nebi zalile katalizator....

  10. #10
    turbo-limac
    Guest
    btw... kak mislis "uprostite" troventilsku tehnologiju...?????

  11. #11
    Hondo
    Guest
    Štima limač, no vozio sam dosta takvih VVT-a i sličnih i moram priznat da ti razni VVT-i, VTEC-i, VANOS-i i ostali koji su primarno podešeni na štednju u praksi baš i nisu uvjerljivi.
    Na stranu oni sistemi koji su podešeni na čisto povečanje snage, no ti i piju.
    Al opet, kad se sjetim tog Peugeotovog 1.4l motora sa 75ks... sve je bolje.

  12. #12
    turbo-limac
    Guest
    I to kaj kažeš... mislim da su jedva čekali da ga se reše......

  13. #13
    Hondo
    Guest
    Troventilska tehnologija ti je polako out. Mislim da ju još jedino Mercedes koristi. U 80-ima znam da ju je prihvatila Honda, al onda su krajem 80-ih prešli na četveroventilsku. Onak teoretski, znam da je bila prihvačena jer tri ventila omogučuju bolje disanje od dva (veća površina), a sam sistem kontrole ventila se ne komplicira više od onog za dva ventila (dva usisna, jedan veći ispušni i sve tjera jedna bregasta). Navodno da neka prevelika korist u snazi i nije postignuta, no bolji propuh u glavi pogoduje potrošnji i emisiji plinova.

  14. #14
    Mario Haas
    Guest
    MH vas sve gleda. Ne spominjite mu ime uzalud!

  15. #15
    Mehanicar
    Guest
    TL - sta se lambda ne iskljuci pri punom gasu , na ovim modernjacima ?

  16. #16
    mehaničar II
    Guest
    Lambda se ne isključuje, jer kad bi se isključila tko bi regulirao sve parametre rada motora. Novi 16v u peugeotu ima veču snagu jer ima više usisnih i ispušnih ventila ali bitna je i elektronika rada motora koja je nova za taj motor. Varijabilnim podešavanjem faze ventila postiže se bolji rad na nižim okretajima tj smanjuje potrošnja goriva, i omogučava bolji okretni moment. S povečanjem broja okretaja učinkovitost varijabilnog podešavanja se smanjuje s obzirom na potrošnju.

  17. #17
    Mehanicar
    Guest
    to kompa II - lambda se iskljucuje samo pri potpunom opterecenju - znaci full gas , i auto radi s lambdom 0,8 - znaci prezasicenom smjesom, makar je tako bilo do sad , a za nove ne znam
    a sto se tice varijabilnog razvoda - njime samo smanjujes gubitke negativnog rada (taktove usisa i ispuha), ako znas kako to izgleda u p-V dijagramu , onda samo onu donju povrsinu i naravno da ta usteda moze ici max. do 10% i to s elektromehanickim sklopovima umjesto bregaste koji opet zahtjevaju rad na 42V ali su onda dinamicka opterecenja ventila velika ( uzasne akceleracije itd, itd....)

  18. #18
    cuore
    Guest
    hmm. ) fino

  19. #19
    turbo-limac
    Guest
    mehanicar... hvatanje gasa nema veze s lambdom. Rijec je o naglom obogacenju koje se koristi kod naglog dodavanja gasa.... kod frgica imas onu malu pumpicu sa spricom koja kad stisnes gas ustrca malo dodatne benge... e pa moderni motori to nemaju zbog ekologije i ostecivanja katalizatora...

    cuj, imas kakav mail... trebam neke informacije oko nabavke materijala itd... ako znas kaj... nekaj si mi vec napisal ali moram to iskopat....

  20. #20
    Mehanicar
    Guest
    TL engineerM@hotmail.com , samo ti posalji sta trebas pa cemo to negdje iskopati

Slične teme

  1. Peugeot 206: novi motor i mjenjac:
    By Fabia SDI Elegance: in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 01-12-2003, 23:32
  2. Novi Peugeot 407!!!
    By Fabia SDI Elegance. in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 4
    Posljednji post: 24-03-2003, 20:54

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •