Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Brake assistant

  1. #1
    Guest
    Guest
    Evo, danas nakon dužeg vremena opet sjednem u službenog Golfa (IV), i opet mi pri kočenju suvozač leti u šoferšajbu. Malo gledam raspoloživu literaturu i gle čuda - Golfovi IV su, kao što sam već neko vrijeme sumnjao, opremljeni s Brake assistantom. S tim što nije električan, kao u najnovijim autima, nego mehanički, ali funkcija je ista - ako naglo pritisneš kočnice, one reagiraju dosta jače nego ako ih polako pritisneš. Interesantno je da kočnice nisu iste u svim Golfovima u firmi. Ovi stariji, bolje opremljeni, se ponašaju kao da imaju BAS, dok kod godinu dana novijih, s više-manje osnovnom opremom, kočnice reagiraju dosta 'normalnije'. Može biti da su ga malo ublažili, ili da nije ugrađen u jeftinije pakete opreme.

    Moram priznat da mi se ova moderna dostignuća tehnike ne sviđaju. U vožnji natrpanim gradskim ulicama mi se povremeno dogodi da prejako zakočim, pa je samo pitanje vremena kad će mi se netko zabit odostraga. Slično se događalo i mom poznaniku, koji me je prije mjesec dana provozao novim P307SW. Stvar navike, ali ...

    Šta vi mislite o tome? Iskustva, primjedbe ...

  2. #2
    mc
    Guest
    Stvar navike... Nije lose imati BA i znati ga koristiti samo u slucaju potrebe...

  3. #3
    CLIO SPORT
    Guest
    u ganjanju.........UZAS! to je za penzice ak se mene pita.......stari ima BAS u cliu dci 80konja........meni je to uzasno kada sa sporta predjem na dci i prije recimo nekog krizanja naglo zakocim.....nekako nije prirodno, stisnes bremzu prvo na pola naglo da dobije deakceleraciju da tik prije skretanja mozes full po bremzi a on meni naglo zakoci vec u startu!?!?

    mozda nisam najbolje ilustrirao tu sliku....ali...u kratko; JANKO BANANKO!


  4. #4
    600
    Guest
    BANANAMEN!

  5. #5
    Girrari
    Guest
    Bolesna deca. <br><hr><font color="red">La bellezza non basta.</font>

  6. #6
    Izmet
    Guest
    Meni u fići BAS savršeno radi.

  7. #7
    Extreme
    Guest
    Ja sam se na BAS toliko naviknuo da ga uopće ne primjećujem. Kad sam nakon toga vozio Mercedes 190 i morao naglo zakočiti već sam mislio da su mi kočnice otkazale jer sam se odvikao nagaziti na papučicu.

  8. #8
    Guest
    Guest
    Očito ima više sistema BAS i nisu svi jednako dobri. Koje auto voziš?

    Kod Golfa (IV) mi se ne sviđa to, što kočnice prejako reagiraju na lagani a brzi pritisak, a ako hoćeš stvarno jako zakočit, moraš skoro odlomit pedalu. Većina auta ima za moj ukus premalo ojačane kočnice, tj. premalen servo.

    Inače, nas vlasnike hidrauličnih Citroena nikad nisu mučili takvi problemi, pošto su kočnice dosta više ojačane nego kod drugih auta. Prema jednom testu, na BX-u je oko 40 kg pritiska dovoljno za punu kočionu silu. Uz to, ovo je jedini sistem, kod kojeg je kočiona sila direktno linearno proporcionalna pritisku na pedalu. Kod svih ostalih to je samo približno, a uz to ovisi i o okretajima motora.

  9. #9
    Extreme
    Guest
    Vozim Clio 1.4 16v.
    Mislim da Renault ima relativno dobro pogođen BAS, nikad mi se nije dogodilo da se auto zakopa, a da ja to nisam htio.

  10. #10
    Guest
    Guest
    Aha.

    Što se tiče VW, u najnovija godišta svojih auta umjesto mehaničkog ugrađuju elektronski BAS. Vjerojatno s razlogom.

  11. #11
    Nippon
    Guest
    Ma kakav BAS, pa to je za neznalice. Pa valjda vozač sam procjenjuje situaciju i prema njoj određuje kako kočiti. A kao što Clio Sport reče, za ganjanje je to katastrofa. Fala Bogu da nemam BAS...

  12. #12
    Quest
    Guest
    Jučer isprobao C5, koji također ima BAS, s tim što je elektronski, Bosch, za razliku od onog mehaničkog na Golfu, kojeg isto proizvodi Bosch (prema oznakama na servu od kočnica).

    Pa, moram priznat da sam bio bio vrlo ugodno iznenađen. U usporedbi s onim mehaničkim BAS-om na Golfu, velika je razlika. Ovaj se aktivira samo kad stvarno jako brzo pritisneš kočnicu i nimalo ne smeta u normalnoj vožnji. A i inače je osjećaj na kočnici neusporedivo bolji, kako u odnosu na one Golfove s BAS-om, gdje kočnice reagiraju previše nervozno, tako i u usporedbi s onim Golfovima bez BAS-a, gdje reagiraju nekako sporo, mlitavo (Svi su Golf IV, samo različita oprema). Očito je tehnika napredovala u ovih nekoliko godina.

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •