Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Špera ?

  1. #1
    dsa
    Guest
    Ako neko ima volje neka mi objasni šta je ta špera ili se još kako drugačije zove

  2. #2
    turbo-limac
    Guest
    spera iliti šper diferencijal je diferencijal koji, u principu, ne dopušta pre veliku razliku u brzini vrtnje, odnosno u okretnom momentu, da kotaca na toj osovini... ima ih nekoliko tipova, od onih koji imaju "paket" ploča koje povezuju dvije strane diferencijala, odnosno lijevu i desnu poluosovinu te trenje između ploča ne dopušta da se jedan kotač vrti "u prazno". onda imaš viskozne spere, te tzv. torsen šperu, kod koje su dvije poluosovine povezane s nizom zupčanika, koji su samokočeći.... u slučaju da je momenat na svakom kotaču približno isti zupčanici su slobodni te se osovine mogu vrtiti različitim brzinama, to ti je u normalnim uvjetima vožnje, bez proklizavanja kotača, i recimo u zavoju (diferencijali i služe zato da moš porć kroz zavoj bez da ti pukne poluosovina...). U slučaju različitih momenata na pojedinu poluosovinu, recimo kat ti jedan kotač počne klizati, zupčanici se počnu kočiti te se diferencijal postupno blokira, čime se momenat s klizećeg kotača prenosi na onaj koji ima bolji kontakt s podlogom.....

    torsen diferencijale ćeš naći na autima tipa honda S2000, sve Type R honde, Integralka (straga), Audi Quattro (onaj prvi), u centralnim diferencijalima novih audija 4x4 (osim TT-a).
    Diferencijali s pločama se koriste dosta u trkama, te u njemačkim autima, tipa BMW itd... Zgodni su jer se daju podešavati, ali imaju i nezgodnu naviku da su u startu djelomično blokirani, pa su teži za voziti....

  3. #3
    dsa
    Guest
    hvala!

  4. #4
    D0mi
    Guest
    Sta se koristi u reliju? Torsen?

  5. #5
    turbo-limac
    Guest
    danas se u reliju koriste aktivni diferencijali, kojima se postotak blokiranja mijenja putem hidraulike....
    stare integralke su na relijima koristile mehanicke diferencijale s plocama umjesto torsena... njima je vazno da se diferencijali mogu podesavati.... navodno su na nekim asfaltnim relijima koristili skoro potpuno blokirane straznje diferencijale....
    ja jos uvijek tvrdim da je za normalnu voznju najbolji torsen... nekako je najnormalniji.... nije ni cudo da ga koriste honde, a bogme i novi focus RS...

  6. #6
    S V T
    Guest
    Turbo limač do kojeg postotka je najviše blokada, 80% ako se ne varam? <br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

  7. #7
    turbo-limac
    Guest
    ma moze i 100% ako zasvasas diferencijal
    nemoj mislit da se zezam... drag automobili u US imaju potpuno blokirane diferencijale....

    sto se tice "normalnih auta" ako je vjerovati biasionu, u jednom je intervjuu spomenuo da su vozili deltu na jednom reliju s 90 ili 100% sperom straga...

  8. #8
    Tripod
    Guest
    A sta znaci kad je blokiran 30 a sta 100, koja je razlika?! Prije "hvata" ili nesto drugo...

  9. #9
    turbo-limac
    Guest
    % oznacava maksimalni postotak okretnog momenta koji je moguce prenjeti s kotaca koji se brze vrti na kotac koji se sporije vrti...
    ako zamislis da ti je jedan kotac na mokrom a drugi na suhom asfaltu, u slucaju proklizavanaj imati ces slucaj da ti se kotac na mokrom dijerlu ceste brze vrti, e pa spera ce "prenjeti" okretni momenat s kotaca koji se brze vrti na onaj koji se sporije vrti, tj, ima bolji kontakt s podlogom....

  10. #10
    Tripod
    Guest
    Shvatio sam, hvala...

  11. #11
    S V T
    Guest
    Ma može 100% na dragu kad voze ravno i na itegralki zadnja špera ok, al samo prednji pogon mission imposible, mislim za vožnju kroz zavoje! <br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

  12. #12
    turbo-limac
    Guest
    naravno, naravno, ja sam odgovarao na temu maximalnog % blokiranja spere uopce....

  13. #13
    S V T
    Guest
    Sve ok turbo l, samo me zanimalo dali posjedujem kolko tolko točne podatke!<br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

  14. #14
    MEGARANGE
    Guest
    Pa može i 100 %na sva 3 diferencijala ali se to koristi uglavnom kod terenaca.

  15. #15
    S V T
    Guest
    Da može se koristit za vožnju po terenu!

    p.s.

    di bi trebao biti smješten treći dif na terencu?? <br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

  16. #16
    turbi-limac
    Guest
    iza getribe... gledano shematski, fizicki, naci ces ga negdje uz istu...

  17. #17
    S V T
    Guest
    a so! danke<br><hr><font face="Impact" size="+1" color="blue">NIKE Free Style.com</font>

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •