Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 47

Tema: Citroen XM

  1. #1
    VR6
    Guest
    XM je predstavljen u proljeće 1989g. Proizvodio se u verzijama limuzine s petim vratima i u karavan verziji od 1991. godine. 1990 g. osvojio je prestižnu titulu europskog auta godine. Prvi puta u povijesti Citroën je na XM-u predstavio revolucionarnu izvedbu svoga poznatog hidropneumatskog ovjesa nazvanu Hydractive. U automobilu se nalazi 5 senzora koji se nalaze na ovjesu, kočionom sistemu i motoru a svi se ti podaci slijevaju u centralni kompjuter koji te podatke obrađuje u realnom vremenu te se tvrdoća ovjesa i niveliranje automobila mijenja u roku od 0,05 sekundi. Hydractive ovjes također ima prekidač (normal/sport) na centralnoj konzoli pomoću kojega vozač bira tvrdoću ovjesa . Hidropneumatski ovjes također uvijek drži auto na istoj visini bez obzira na opterećenje što bitno doprinosi kako kvaliteti vožnje tako i boljim voznim svojstvima nego kod klasičnog automobilskog ovjesa. U praksi autom je moguće postizati puno veću putnu brzinu zbog postizanja većih brzina u zavojima u kojima nema gotovo nikakvog naginjanja. Zbog toga je vožnja puno udobnija a prelasci preko rupa gotovo neprimjetni. Englezi za vožnju u hidropneumatskom Citroënu imaju izraz " magic carpet ride". Na verzijama 3.0 V6 se dobivao i DIRAVI volan koji ima karakteristiku da se sam vraća u centralni položaj. Kod ranijih godišta DIRAVI je bio standardni dio opreme dok se kasnije prodavao uz nadoplatu ali i dalje samo za V6 motore. Karoseriju je potpisao Bertone a idejni nacrt napravio jeMarc Deschamps koji je u to vrijeme radio za Bertonea. Karoserija je bila izuzetno futuristička i odlikuje se niskim prednjim krajom, malim koeficijentom zračnog otpora Cd od 0,28 i velikim staklenim površinama. XM ima čak 13 staklenih površina a 13. staklo je skriveno iza stakla na petim vratima iznad police i služi za zaštitu putnika na zadnjim sicevima od sunca,vjetra,kiše i ostalih vremenskih nepogoda. Od sredine 1993g. XM se može dobiti sa Hydractive II ovjesom koji prvi puta predstavljen iste godine u Xantiji. 1994. rađen je redizajn ( iako je većina XM-ova iz te godine stari model ili prelazni model) koji uključuje novi "nos" na kojem je znak na sredini maske , nova komandna tabla konvencionalnijeg izgleda te neki ukrasni detalji na karoseriji.Također je u novu seriju ugrađivana samoprogramirajuća zadnja osovina prvi puta predstavljena na ZX-u a kasnije i na Xantiji. Na novijoj seriji su među prvima počeli primjenjivati multiplex strujno ožičenje zbog ogromnog broja protoka podataka. Multiplex znači da se po istome kablu prenosi više različitih informacija istovremeno. Zadnji modeli su sišli sa proizvodnih traka u jesen 2000. godine. Ukupno ih je proizvedeno 329 388 komada . Ako ste razmišljali o nabavci jednoga nemojte dugo čekati. Auto će uskoro postati dio legende a možda je i zadnji Citroën proizveden da svome vlasniku pruža nevjerojatan osjećaj udobnosti i gušta, bez podilaženja prosječnom kupcu automobila i maksimiziranju profita.

    Primjetim da na forumu ima par vlasnika, ali nikako ih uhvatiti na temama gdje trebaju...

    Dakle, interesuju me pozitivne i negativne strane automobila...

    :URL=http://demuyck_wouter.tripod.com//sitebuildercontent/sitebuilderpictures/xmgrijsvoor.jpg:Velika slika - XM:/URL:

  2. #2
    ja sam 594 krešo ah
    Guest
    vr 6 , mogu ti samo reći da je to automobil koji sam poželio imati, rabljeni star nekoliko godina nisam mogao nigdje naći ili možda nisam dobro tražio. u svakom slučaju auto je odličan.

  3. #3
    ja sam 594 krešo ah
    Guest
    vr 6, molim te imam problem pa ako možeš reci mi što da radim. nakon registracije ne mogu upisati ime pod kojim sam se registrirao i logirao, nešto ne štima, šta da radim, kad upišem 594 krešo ah, pod crvenom podlogom piše 594 krešo ah je registriran.

  4. #4
    Dr.Nele
    Guest
    Svoja iskustva sa XM-om sam ti vec negdje opisao i nepotrebno je ponavljati,ukratko-odlican automobil!!!

  5. #5
    Mazdohist
    Guest
    sve najbolje
    iskreno.............mislim da bi si mogao "ubosti" jednog XM-a.

  6. #6
    rale unlog
    Guest
    dobar auto

    al nekaj sam s njim primjetio

    nikad nisam nasao polovni npr 2-3 godine star

    svi su od nekih 7-8 na starije

    ili je gubitak love prevelik pa ga ljudi iskoriste do kraja ili su jako zadovoljni pa ne zele prodavat

    ili i jedno i drugo


  7. #7
    Zagor...
    Guest
    i jedno i drugo, gube cjenu u odnosu na njemačke aute i predobri su za prodati.
    No ja sam u tome nerealan jer vozim jednog i teško da ću ga se odreći, čak šta više planiram uzeti još jednog novijeg, a da mi se dočepati XM multimedije

    Živio LHM

  8. #8
    exclusive
    Guest
    Zagore, XM multimedija, što je to?

  9. #9
    piquet
    Guest
    koliko je meni poznato radila se xsara multimedia,ali za xm mi je to prvi glas

  10. #10
    VR6
    Guest
    ja sam 594 krešo ah - nisam ja administrator, pitaj LAW-a.

    XM multimedija postoji, bar sam ga usput nalazio, ima TV i slicno i na zadnjim sjedistima...

    Sjecam se Dr.Nele, procitao sam to.

    Interesuju me vise one stvari, eventualne na sta treba pripaziti, koje su mu mane (cesto nailazim da je skroz nepregledan za voznju unazad) i slicno tome.

    I jos nesto, jeli mu ovjes bucan?? Vozio sam C5, djabe mu sva "udobnost", rupe se cuju jako, sto mi se i ne svidja bas. Jeli isto s XM??

    I ako neko jos zna od vlasnika XM-a, koji je klirens (rastojanje od tla) XM-a u najvisem i najnizem polozaju??

  11. #11
    T-IE_
    Guest
    Krešo, ja kad se registriram onda ne mogu slat odgovore, već sam LAW-u poslao 5-6 E-mailova da vidi u čemu je problem, ali uzalud, bit će da je Law alfista pa me se hoće riješit tako da mi uskrati mogućnot odgovaranja ) ...

  12. #12
    Girrari
    Guest
    VR6 i Diablo je nepregledan odostraga, pa bi ga svatko od nas na forumu volio imat' u garaži. Znam da je usporedba pretenciozna, ali zaista mrzim te zamjerke tipa slaba vidljivost unazad, nedostatak pretinaca i sl.

    Imao ga je moj sused, srebrnog, no ne znam koji motor. Vozio sam se čak par puta u njemu, ali sam bio premali da bih se sjećao dojmova. Samo znam da je kraj naše Crome izgledao kao Space Shuttle. Krasan je to auto bio, pogotovo za one godine iako je dosta loše prošao na tržištu; no za×××× ti tržište na kojem je Golf najprodavaniji auto. Ovo je auto za pojedince, a ne za mase.

  13. #13
    huki XM
    Guest
    Više sam nego zadovoljan XM (V6-aut.).Vozim ga dvije god. a srvisirao sam ga četiri god. prije kad je bio kod prijašneg vlasnika,to znači da ga znam do zadnjeg šarafa.XM ima 200 000 km i još je u odličnom stanju (1991 god. 12 mjesec) i neču ga sigurno prodati još par godina.
    U ovih šest god. osim servisa i potrošnog materijala promijenjen je potenciometar na gasu (počeo je cukati na cca. 2000 okretaja),treba promijeniti lagere na zadnjim rukama(to ču ovih dana)za one koji govore da su dijelovi skupi lageri (4 kom.) u lager komercu dođu 202 kn.To je inače mana i BX,Xantije da nakon te kilometraže se jednostavno potroše.
    Motor je savršen(PSA corp.)nakon 10 000 km ulje je žuto.Na toj kilometraži radim komplet servis,sve filtere,ulja(u getribi se može promijeniti cca. 80% atf-a).
    Automatik je nešto sporiji na ubrzanju od ručnog mjenjača ali još uvijek je do 100-tke ispod 9 sek.
    Sve što su napisali dr.nele i vr6 je točno(neznam zaštom OVI s mercedesima toliko kritiziraju XM)
    Pozdrav svim citroenovcima.

    ps.VR6 kak to da se zanimaš za XM?
    VR6 je golf!!!pozdrav

  14. #14
    VR6
    Guest
    Jel bucan ovjes??

    A o XM-u se raspitujem, jel razmisljam o mogucoj kupovini...

  15. #15
    Girrari
    Guest
    VR6, kaj ipak ne buš Quattroportea? )

  16. #16
    VR6
    Guest
    Evo nasao sam i Service Info za XM-a, tamo pise rastojanje od tla 144 mm - 10 mm. To bi znacilo 134 u najnizem polozaju i 154 u najvisem. Ali meni izgleda da se on moze dici vise od 154 mm, negdje kao Audi Allroad Quattro koji u najvisem polozaju ima rastojanje od tla od 208 mm.

  17. #17
    DKW_
    Guest
    ... a dizajn je Bertoneov i ima stvarno jebačkih detalja (naprimjer sva stakla kao da su u jednom komadu, kao da auto nema b i c nosače...

  18. #18
    dkw_
    Guest
    Taj auto je na nekakvom lošem glasu (isto kao AR 164, Peugeot 605 i Renault Safrane/25) da se kao kvari... Ali kad vidim autentične izjave vlasnika, vidim da je to još jedna glupost "nacije sa narodnim kolima"

  19. #19
    VR6
    Guest
    Nisam bas siguran. U tim pricama (narodnim) ima i istine, mozda nije razlika sad toliko velika u nekim slucajevima kao sto se prica, al...

  20. #20
    IGGY TEE SERBIA
    Guest
    AKO SE VEC PRICA O XM-mu MISLIM DA BI TREBALO POMENUTI PO MENI NAJLEPSI AUTOMOBIL IKADA NAPRAVLJEN - CITROEN SM, JER INSPIRACIJA ZA XM JE BIO BAS SM.MISLIM DA JE CITROEN POGRESIO STO XM NIJE PRAVIO I U COUPE VARIANTI. INACE SVE POHVALE ZA XM !!!

  21. #21
    alfist_zg odlog.
    Guest
    evo moje skromno misljenje kad sam vec tu,...iako se nikad nisam vozio u njemu a cak niti sjedio , meni je XM fantastican auto.
    Ima taj svoj personality.Oprostite, ali ovaj C5 je bezlicno govno naspram XMa...a tek kad se uzme u obzir godina kad je izasao...sve najbolje.

    Inace , Dr. Nele, ova slika je fantasticna.
    C est la vie.

  22. #22
    Dr. Strangelove
    Guest
    Od citroena sa hidraulikom, vozio sam se jedino u starom CX-u (ili je CS.. neznam kak se zove)... i mogu reć da je filing ××××n... ugodne fotelje, ovjes s takvom mekoćom prelazi grabe, a dizel motor je bio fenomenalno izoliran... auto za izlječenje od stresa...

  23. #23
    Zagor...
    Guest
    Što se tiče udobnosti, nemam što reći loše ili protiv, nešto je tvrđi u odnosu na CX-a, osobito u sport položaju.
    XM Multimedija, da dobro je kolega odgovorio, radi se samo po narudžbi, sa TV-om i 3 prijenosna računala, GPS ploterom i svim ostalim modernim novotarijama, nešto je duži od klasičnog XM-a, mislim (nemam sad podatke ispred sebe) negdje kao i karavan verzija gotovo 5m. Vidio sam mu nešto slika na mreži.

    HUKI..Ležajevi na ramenima, da to trebam, ako su SKF ovi i po toj cjeni, krasno

    Radim na tome da jednog SM ubacim u svoju garažu, inače mi je to bio auto koji me je vozio u svatovima. Jednom nek ste sjeli u njega i to je to, on je vaša ljubav veća od bilo koje žene, studentice, prodavačice....

    Živio LHM )

  24. #24
    Zagor...
    Guest
    Mali dodatak, zna li netko gdje se mogu nabaviti jastučići prednjih amortizera, naravno povoljno, a da to nije amortizer u kompletu?

  25. #25
    IGGY TEE SERBIA
    Guest
    CITROEN SM FOREVER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Slične teme

  1. Citroen DS
    By Bozica in forum Ponuda – potražnja
    Odgovora: 0
    Posljednji post: 30-01-2004, 21:38
  2. Citroen C2
    By DKW in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 52
    Posljednji post: 24-09-2003, 11:37
  3. Citroen PLURIEL,Novi Berlingo,Citroen C-AIRDREAM
    By citroen-fan in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 11
    Posljednji post: 13-09-2002, 20:27

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •