Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 47

Tema: Koliko vas zna

  1. #1
    Black Knight
    Guest
    Koliko vas zna da na vecini auti kad dignes jedan kotac pogonske osovine u zrak npr. sa dizalicom, upalis auto i das gas da je auto imobiliziran makar mu je jos uvijek jedan kotac na zemlji? Ovaj kotac koji je u zraku ce se samo vrtiti u prazno dok ce ovaj na zemlji mirovati.

    Prilicno osnovna informacija za sve koji znaju nesto o automobilima ali kladio bi se da dosta ljudi na forumu to ne zna.

    Ovo vam inace govorim da ne bi negdje zaglavili u snijegu. Ako imate prednji pogon nemojte se zaletit s jednim prednjim kotacem u dubok snijeg racunajuci da cete moci izvuc s drugim jer se necete nikad iskopat, taj kotac u snijegu ce se samo vrtit u prazno/slajdrat dok ce onaj drugi na dobroj podlozi mirovat.

  2. #2
    seyzmo
    Guest
    a spera ?

    nemoj generalizirati, to je istina, ali stvarno ne vrijedi UVIJEK.

    Definitivno si u pravu kad kazes da to malo ljudi zna.

  3. #3
    Mazdohist
    Guest
    Ma znao sam to, šatro

  4. #4
    INTCP liog dead
    Guest
    Taj učinak javlja se zbog diferencijala.
    Diferencijal ima ulogu da uskladi kretanje lijevog i desnog kotača. Prvenstveno u zavoju gdje se unutarnji kotač kreće manjom brzinom o vanjskog jer prelazi manji put. Tada diferencijal omogućuje to. Tj diferencijal omogućuje da se svaki kotač vrti neovisno od suprotnog pogonskog. Nema veze koji je pogon, ako zapneš negdje s jednim i on se vrti u prazno onaj drugi neće uhvatiti, to je recimo mana dif. i zbog toga se ugrađuje zatvarač diferencija. U terencima je na botun, dok je u sportskim autima djelomični i služi potpuno drugoj svrsi tuj služi da bi se što brže prošao zavoj bez proklizavanja unutarnjeg kotača.

  5. #5
    rale unlog
    Guest
    ja sam znao,diferencijal

  6. #6
    Black Knight_
    Guest
    Postoje limited slip diferencijali pa visko spojke i najbolje i najskuplje rjesenje - torsen.

    Seyzmo, zato sam i reko na vecini auti. Rijetko koji auto ima nesto drugo od obicnih diferencijala. Impreza turbo ima 3 visko diferencijala cini mi se. Bilo bi najbolje da ima 3 torsena al i ovo je super.

  7. #7
    T-IE_
    Guest
    Znao sam za to, ali sam par puta i doživio to. A tako je i sa zadnjim pogonom. Ista stvar je i kad ode homokinetički zglob na jednoj osovini.

  8. #8
    Girrari
    Guest
    Iskreno nisam to znao. Eto Črni, zahvalan sam ti na novoj naučenoj stvari.

  9. #9
    Big Pimpin`
    Guest
    Bleki, kaj su i tebe shebali pa nemreš započet temu ko gost??? ) ) )

  10. #10
    T-IE_
    Guest
    Dali još netko ima problema prilikom logiranja? Kad se registriram onda ne mogu slat odgovore?

  11. #11
    _Stevo
    Guest
    T-IE ja iam drugi problem. Kad se oću logirat onda obično neš za×××× explorer al samo na ovoj stranici i počne me preusmjeravati. Inače ovom forumu su zbilja potrebne promjene kojih očito neće bit. Girrari ti se čuješ sa LAW-om, el je reko el će bit kakvih promjena el ovo je fakat više nemoguće.

  12. #12
    me
    Guest
    pa to je tako normalno, zato terenci i imaju blokadu diferencijala, jer kakva korist od pogona na sva cetiri kotaca kada se moze desiti da se nadete u situaciji da samo zato sto su dva kotaca u blatu ne mozete krenuti, zato i postoji blokada, ali je skoro nemoguce i nepreporucljivo voziti sa blokadom (100%)

  13. #13
    D0mi
    Guest
    Black Knight da li znas ima li jos koji sportski auto ta 3 diferencijala kao Impreza Turbo?

  14. #14
    Girrari
    Guest
    Stevo, ja zasad nemam nikakvih problema sa logiranjem kao ni forumom uopće (također ni ostali članovi Slobodnih zidara) izuzev toga što je strašno spor i očito se lako provaljuje.
    Law je rekao da je novi forum već dosta dugo u pripremi, ali kada će zamjeniti postojeći, nažalost, ne ovisi o njemu.

  15. #15
    alfist_zg odlog.
    Guest
    jel mi neko moze objasniti kako funkcionira visco i torsen i koje su razlike i na kojim autima se nalazi jedna ili druga vrsta?
    thanks.

  16. #16
    206-os
    Guest
    Imam pitanje za Seyzma.

    Procitao sam tu negdje na forumu da radis posao koji je usko povezan s auto-industrijom pa me zanima par stvari. Htio bi te zamoliti da mi das svoj mail pa cu ti se ja javit da ne davimo forum.

    Unaprijed hvala

  17. #17
    Puntolino_
    Guest
    Crni priznaj da ni ti do nedavno nisi imao pojma o tome!!!!

    Inaće to je normalna stvar kod svakog diferencijala, bez obzira dal je pogon odostraga ili naprijed.
    Obićni auti imaju diferencijal bez ikakvih pomagala, dok sportski imaju zatvarač ili blokadu koja u slučaju prebrze vrtnje jednog kotača, počinje pogoniti i drugi ali samo do jedne granice, određenog postotka zatvaranja.
    Postoje mehaničke blokade i električne.

    Ovo za terence je sasvim druga priča, naime kad bi se oba kotača u zavoju okretala istom brzinom, auto nebi mogao svladati zavoj i izletio bi, zato nema u autima potpuna blokade. U terencima postoji blokada diferencijala tzv. špera koja vrti kotače istom brzinom radi lakšeg svladavanja teških terena. Ona se mora ugasiti kad se želi skretati jer to neće biti moguće dok je ona ukljućena. I tu postoji elektronika koja omogučava uključivanje špere do 100km/h ali je ona elektronički regulirana, i imamo mehaničku(stari terenci-lada niva).
    Da ja nebi bio pre dosadan, evo jedne adrese u kojoj je sve ovo na naški objašnjeno.

    I još jedno pitanje: koji se kotač najbrže vrti u desnom zavoju?

  18. #18
    Puntolino_
    Guest
    Prokleta skleroza, evo adrese: http://www.bug.hr/autonet/skola/tehnika/

  19. #19
    seyzmo
    Guest
    seyzmo@yahoo.com


    ask away

  20. #20
    Black Knight_
    Guest
    Puntolino, do prije godinu i pol nisam znao voziti, ne razumijem sta zelis reci.

    Topic sam napravio jer je dan prije frend s kojim sam se vozio unatoc mojim uputsvima se samopouzdano zaletio s jednim kotacem na nanos snijega(parkirao se :/), kao moci ce on van. Onda je poslije u cudu gledao kako jedan kotac sladjra u dubokom snijegu a drugi na asfaltu miruje.

    Ne znam koji jos auto ima 3 spere. Cuo sam cak da Evo 7 nema.


    Koga zanima kako rade visco i torsen diferencijali nek pogleda tu, ima jos korisnih informacija.
    :URL=http://www.rallycars.com/Cars/4wd_turbo_cars.html:web stranica:/URL:

  21. #21
    passenger57
    Guest
    Saznao,ali na tezi nacin(kisa,blato,livada...)

  22. #22
    Dr.Nele
    Guest
    Znao,ali ne i teoretski objasniti zasto!

  23. #23
    rale unlog
    Guest
    vec sam rekao da sam znao ali sad me podsjetilo na nes slicno kaj ne znam

    kad recimo dignem oba prednja(prednji pogon) kotaca na dizalicu i motor mi radi u leru kotaci se pocnu vrtit

    sila je mala,moze se zaustavit rukom,ali svejedno....zar nije masina odvojena totalno od kotaca kad auto nije u brzini?

  24. #24
    Black Knight_
    Guest
    Mozda ti se lamela ne odvoji skroz?

  25. #25
    Black Knight_
    Guest
    Blah, kakve gluposti ja pricam, nema to veze s lamelom, lol.

Slične teme

  1. Koliko ste pametni
    By Dilerica in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 08-09-2009, 08:56
  2. Koliko vrijedi?
    By korisnik in forum Ponuda – potražnja
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 05-02-2004, 20:28
  3. Koliko ima auta sa 50/50
    By yojo in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 33
    Posljednji post: 12-09-2003, 03:58

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •