Stranica 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikazujem rezultate 26 do 34 od 34

Tema: NISKOPROFILNE GUME!

  1. #26
    Hondo_
    Guest
    Evo Calibra, ljudi ti govore. Prilikom izrade 'alu' felgi cilj proizvođaća nije (čast izuzecima) izraditi laku felgu, već felgu koja je vizualno atraktivna i koja zadovoljava tehničke zahtjeve (čvrstoča). I kak to misliš da manja čvrstoča nekih materijala ne znači da ih se u izradi upotrebljava veća količina? Kak se onda postiže čvrstoča 'alu' felge?
    I ta 'alu' felga je puno 'mesnatija' od čelične koja je napravljena od čelika koji je svuda iste debljine, samo je tu i tamo profiliran što zbog izgleda, što zbog čvrstoče, dok je 'alu' felga napravljena od puno debljeg materijala, a to što ima rijeđe krakove ne znači ništa jer krakovi i 'srce' felge sadrže puno materijala. Pogledaj felgu i sa unutrašnje strane, a ne samo sa ove ušminkane vanjske.
    Nećemo više polemizirati jer si ti (kao i mnogo puta do sada) u krivu i ako me ne želiš slušati - ne moraš. Ja sam samo ljudima htio pomoći da ne moraju svaki čas mijenjati krajnike spona i amortizere.

  2. #27
    Fresh
    Guest
    Slažem se s Hondo. I ja mijenjam gume zima-ljeto, čelične-alu, i primjetio sam da su mi alu felge teže, dimenzija guma i felgi je ista.

    Imam jedno drugo pitanje. Ove godine na moru sam vidio par autiju (stranci -Audi 80, Ford Focus) sa niskoprofilnim gumama (45-17, 40-17) gdje je rub felge virio van gazećeg sloja gume za 1 - 2 cm.

    Ne znam jesam li uspio dobro objasniti, ali zanima me di je tu kvaka i koja je poanta takvih guma. Na oba auta sam primjetio da su zadnje gume oštećene, pretpostavljam zbog kontakta sa zadnjim blatobranima, jer sam jedva stavio jedan prst između gume i blatobrana.

  3. #28
    Black Knight_
    Guest
    Zadnje gume su vjerovatno ostecene od kontakta s blatobranom u kombinaciji sa kacenjem rinzola, hehe.

    To bas nije istina da se samo trude slozit sto ljepsu felgu. Superleggere i slicne felge su napravljene da budu sto lakse kolko ja znam.

  4. #29
    Calibra Zender
    Guest
    Odakle tebi Hondo_ da cilj proizvođačima felgi nije napraviti lagane felge? Odakle ti vadiš omjer čvrstoće i ljepote odnosno prioriteta proizvođača? Bacaš iz glave i postavljaš kao neka pravila. Ali si se malo za××××. Ja sam ti dio tvoje teorije potvrdio, a to je da su neke alu felge teže od čeličnih, ali to ne vrijedi za većinu. Pa kaj iskustvo dvojice, trojice s foruma znači da si ti u pravu? Pa kaj ste isprobali sve felge? Važeš možda felge u slobodno vrijeme? I ja sam se nanosio i aluminijskih i čeličnih felgi pa mi "osjećaj u ruci" baš i nije potvrđivao tvoju tezu.

    Cilj je napraviti čim lakšu, ljepšu, čvršću felgu koja bude vratila najviše uložene love. I samo je pitanje kompromisa kak će raditi i koji se dio bude naglasio.

  5. #30
    INTCP
    Guest
    Alu felge su lijevane i stoga deblje, dok su čelične prešane. Ali čelik je čelik, a i ono nije aluminij nego legura aluminija i ko zna čega. Postoje felge koje su iznimno lagane ali postoje i alu koje su teže od čeličnih. Naravno da su lakše felge puno bolje i tu se nema šta prepirati.

  6. #31
    INTCP
    Guest
    Calibra daj ti uhvati neki krak i probaj vidjket koliko je on debel. Debljina čelične felge je možda 2 mm. Isto tako postoje i jako lagane felge kao što sam rekao . Recimo one na mx-5

  7. #32
    Hondo_
    Guest
    Rekao sam da neću polemizirati, ali evo ipak budem.
    U svom gornjem postu sam naveo da lagana felga nije cilj svim proizvođačima i u zagradi rekao čast izuzecima. Tu naravno mislim na OZ Racing i njihovu Superleggeru (koju imam i u 15" i u 17" dimenziji) i njihov nešto stariji model koji je do pojave Superleggere bio predvodnik u lakoći - Chrono Evolution. Znam da i Speedline ima model lagane felge i BBS, ali nisam njihov fan pa ne znam koji su modeli. Ovakvi top modeli su u pravilu jako skupi i njih kupuju znalci koji znaju koje su im prednosti i spremni su ih platiti, a ostatak kupaca traži što jeftiniju i kolko-tolko lijepu felgu. E Calibra da si ti recimo direktor tvornice koja proizvodi 'alu' felge, u šta bi ti ulagao: u razvoj skupih high-tech felgi koje ti drže relativno malen postotak prodaje ili u jeftilen 'alu' felge koje su tehnološki manje zahtjevne - jeftinije za proizvesti, a donose ti glavninu prometa odn. zarade?
    Kužiš???
    Superleggeru proizvodi firma OZ Racing koja inače od svog osnutka (mislim negdje 60-ih god. prošlog stoljeća) sudjeluje u top moto sportu (rallye i formula 1) i koja je uvijek bila predvodnik na tom polju. Njima takva felga treba, što zbog potvrđivanja imagea, što zbog povrata novca uloženog u razvoj i istraživanje. Slično je i sa BBS-om koji je isto u vrhunskom motosportu ili sa Japanskim Enkeiem (za kojeg možda nisi nikad ni čuo). Ali nekakve jeftilen felge iz Molydona sigurno ni po čemu nisu u klasi ovih spomenutih osim po jednom - cijeni. I OZ i BBS i ostali top proizvođači u svom programu imaju i takve felge koje su tehnički slabije, ali se bolje prodaju jer su jeftinije. Ovo je sad već bilo predavanje iz ekonomije, ali nadam se da ti je sad jasnije zašto nisu sve felge od laganih materijala lagane. Siguran sam da je možda 10% ljudi ovdje s foruma prije obračalo pažnju na ove stvari o kojima raspravljamo, a ostalih 90% se uopče nije zamaralo sa nekakvim glupostima kao što su težina felge plus težina gume plus težina upumpanog zraka i njihova veza sa većom potrošnjom, pojačanim lupanjem ovjesa na grabama, bržim razjebavanjem amortizera, lošijim performansama i sl.
    Vidiš tih 90% kupuje felge (onakve kakve su prije spomenute) u Molydonu (nije reklama) i na sličnim mjestima i donosi proizvođaču onaj gro promet i glavninu zarade.

  8. #33
    Calibra Zender
    Guest
    Slažem se da ima jeftinih i nekvalitetnih alu felgi koje su teže od čeličnih, ali to nije pravilo kao što ti tvrdiš. Htio sam da dokažeš svoju tvrdnju, a ne da širiš raspravu na ekonomska pitanja i povijest proizvođača, pitanje renomena. Koncentrirajmo se na bitne stvari glede težine, a ne na ostalo kaj je opće poznato.
    Meni je bitna tečina kotača, ali nemam baš love za bacanje i uzimam kaj mogu i prisiljen sam na kompromise. Ne vjerujem da baš nikog ne zanima težina felgi.

  9. #34
    Alfa 147 1.6 - 105KS
    Guest

Slične teme

  1. GUME
    By PROBLEM in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 20
    Posljednji post: 16-05-2003, 15:01
  2. GUME???
    By Hidra in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 11
    Posljednji post: 13-12-2002, 08:32

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •