Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 97

Tema: najbolji put da se uništi kuplung

  1. #1
    neiskusna
    Guest
    Je vožnja u koloni.Kada vozim na razdaljini od 5 metarane kvačilo držim stisnuta a naprijed idam samo puštajuči papučicu za kočenje.Opčenito često u sličnim situacijama kvačilo držim potpuno stisnuto a kračem naprijed.Koliko na takve i slične načine uništavam kuplung vozila?

  2. #2
    DKW
    Guest
    Ne kužim...
    Držiš kuplung, a auto svejedno ide?

  3. #3
    Extreme
    Guest
    Ako auto ide iako je pritisnut kuplung znači da se mjenjač zapravo nikad ne odvaja od motora, tj. da kuplung nije dobro podešen. No, ne shvaćam kako uopče s takvim autom možeš voziti, jer se kod takvih slučajeva obično uopće ne može ubaciti u brzinu kad motor radi.
    No, bez obzira odmah otiđi u servis jer ovako definitivno uništavaš mjenjač.

  4. #4
    Puntolino_
    Guest
    Možda ti curo moja imaš automatika!!!!

  5. #5
    Calibra Zender
    Guest
    A možda je nekome dopizdilo polemiziraje oko Alfi i ostatka svijeta...

  6. #6
    ghostica
    Guest
    A sigurno je svima dopizdilo tvoje prodavanje pameti koje nemas. Stvarno sve ima granice, samo je ljudska glupost beskrajna.

  7. #7
    neiskusnna
    Guest
    to radim na malim nizbrdicama:kvačilo stisnem do kraja a naprijed idem tako da puštam papučicu kočnice!!!Kvarim li na taj način vozilo?

  8. #8
    Puntolino_
    Guest
    O kome ti to? Meni ili Calibri

  9. #9
    DKW odl
    Guest
    Ako je riječ o maloj nizbrdici, onda ne bi trebalo bit problema. Problem je samo kada je kvačilo ni stisnuto, ni otpušteno.

  10. #10
    Puntolino_
    Guest
    Još uvjek neznam ko to previše pametuje, ja ili Calibra????
    Kaj se tiće vožnje po nizbrdici možeš to raditi mada bi bilo najbolje da kad se tak voziš izbaciš iz brzine i pustiš kuplung jer kad držiš stisnut kuplung trpi ti "druk lager" i cjela lamela.
    Pomalo i griješiš kada se voziš van brzine čak i po nizbrdici. Zašto: zato jer ne kočiš motorom i opterečuješ kočnice previše i zato jer auto najmanje troši kad se koči motorom ćak manje nego kad se voziš u leru jer kad koćiš motorom auto ništa ne troši odnosno ne ulazi ništa benzia u motor, a dok se voziš u leru motor dobiva malu količinu benzina potrebnu za rad na leru!
    Oprostite ako sam ja previše pametovao!

  11. #11
    neiskussna
    Guest
    nije mi jasno.Pikcure this:nizbrdica ,7-8 metara ispred mene drugi auto ili znak stop,ja instinktivno stiščem kvačilo do kraja i dofuravam auto na kočnici,kvarim li tako lamelu?Par puta parkirala na nizbrdici i zategla ručnu.Sjednem ja u auto stisnem kvačilo(napominjem ručna je bila dignuta do kraja) kad auto pojuri dole!sorry ako gnjavim

  12. #12
    alfist_zg
    Guest
    sve je ok neiskusna....mozes se tako voziti nije neki bed.
    Odi kod mehanicara da ti popravi rucnu.

  13. #13
    Nije mi jasno
    Guest
    Puntolino, na koju spiku auto ništa ne troši kad kočiš motorom (kako ne ulazi benzin)?

  14. #14
    Puntolino_
    Guest
    Možda nisam bio dovoljno jasan: Zamislite si situaciju - stotinjak metara ste od semafora i vozite se 60-ak km/h. Kako je najbolje i najekonomičnije se zaustaviti? Tako da lagano mijenjate brzine u sve nižu dok ne usporite na najmanju moguću brzinu i onda lagano kočite. To je puno ekonomičnije nego se u ovom slučaju zaletavati do semafora i onda naglo pritiskati kočnicu.
    Auto ništa ne troši dok kočite motorom odnosno dok ste u brzini i maknete nogu s gasa. To je barem logično zašto ne troši. Kad oduzmete gas, motor mora kočiti odnosno stvara se kontra moment koji stvaraju kotaći koji se kotrljaju po podlozi odnosno motoru nije potreban benzin da bi održavao rad - tjera ga inercija. Kad motor radi u leru, potrebna mu je mala količina goriva da bi održao svoj rad na nekih 700-800 o/min. Da motor dobiva gorivo dok se s njim koći, motor nebi koćio odnosno nastavio bi se okretati pa nebi koćio. Zakljućak je da motor ne troši dok se koći motorom.

    Evo i odgovora neiskusnoj: Svako pritiskanje kuplunga šteti cjelom sklopu kuplunga, od druk lagera, lamele, korpe... Greška vozaća je držati auto u prvoj na semaforu jer je to dugo vrijeme gdje su svi ovi djelovi opterećeni(kod starih auta i kuplung sajla). Koristi kuplung samo kod kretanja i mijenjanja brzina i nema problema. A i manje ćeš potrošiti kočnice i benzina ako budeš kočila motorom a ne vozila se u leru.

  15. #15
    seyzmo
    Guest
    Mozda sam fulao (nisam citao sve postove), ali Neiskusna... ako si u koloni i polako se kreces naprijed... zasto nisi u leru ???

    Ako stojis i pustis kocnicu (polaaaaako se pokreces napred - u leru), onda zasto stisces kupplung ??? nije mi jasno. Kada stojis na mjestu, valjda stavis auto u ler (a ne drzis ga stisnutog non-stop). I onda jednostavno pustis kocnicu (dakle polako kreces) i kad trebas stati stisces kocnicu (SAMO kocnicu) i polako stajes, right?


    Inace, mozda nema veze sa temom, ali svako kocenje koje pocinje stiskanjem kupplunga (a ne kocnice) moze potencijalno biti VRLO OPASNO. Pokusaj na kisi pri jedno 80-ak na sat (ili vise) zakociti naglo i to tako da prvo stisnes kupplung... STRAVA. Ne to raditi. Kada u Austriji ADAC bude organizirao safe-driving skolu, pozvana si.

  16. #16
    neiiskusna
    Guest
    seyzmo hvala ti!

  17. #17
    _Stevo
    Guest
    seyzmo ovo kaj si ti napiso sa kuplungom. to u vecini slucajeva rade novaci u prometu. to sam skuzil kod nekoliko ljudi. sjebano, povecava se zaustavni put.

  18. #18
    Girrari
    Guest
    Rade novaci iz straha da im se ne zgasi auto. Radio sam to i ja jer te u vozačkoj ne nauče ničem korisnom. Nitko ti ne objasni neke stvari.
    Ja sam uredno položio tako da sam na ispitu prolazio sva skretanja u drugoj sa stisnutim kuplungom.
    Danas mi to ne pada na pamet.

  19. #19
    Black Knight_
    Guest
    U svakom slucaju auto najmanje trosi kad KOCIS motorom(uopce ne trosi). Naravno kad okretaji padnu ispod odredjenog minimuma motor ponovo pocne dobivat benzin da se ne bi zgasio ali to vise nije kocenje motorom.

    U leru moj auto(204 konja) trosi 1.1-1.2 litre na sat vremena sa ugasenom klimom i 1.6-1.7 sa upaljenom klimom. To je zanemarivo.

    Meni se cini najvjerovatnije da najgore unistava kuplung stiskanje i otpustanje a ne drzanje u stisnutom polozaju, al bezveze lupam.

  20. #20
    INTCP
    Guest
    Puntolino šta bauljaš? Kako misliš ništa benzina ne ulazi, pa kako onda motor radi, nešto mora sagorit. Osim toga nije istina da više troši u leru jer ako je ler oko 850 okretaja, ući će benzina za toliko i motor će u isto vrijeme potrošit manje jer se sporije vrti, a ako kočiš motorom motor se opterećuje jer se bori s karoserijom, dakle nešto ga gura (karoserija) a on neće već oće stat i osim toga radi na recimo 3 000 okretaja, znači brže se vrti u istom vremenu i više se benzina sagori. )

  21. #21
    Puntolino_
    Guest
    Ovo je ok kaj se tiće koćenja i stiskanja kuplunga u isto vrijeme.
    Vjerujte mi da auto više troši u leru nego kad se koći s motorom. Kad koćiš motorom - ponavljam - nije mu potreban benzin. Da se ne ugasi brine se inercija. Da ti pojasnim, kada pališ auto na guranac, nije ti potreban elektro-pokretač jer motor pokrene inercija cijelog auta. Tako isto ti nije potreban benzin kad usporavaš odnosno digneš nogu s gasa.
    Pitaj stručnjake!!!

  22. #22
    _Stevo
    Guest
    girrari ja sam se od kuplunga odvikunl jos u osmom razredu osnovne, ak ne i prije. isto sam imo strah od toga da mi ne crkne pa sam ga stisko. onda su mu stari i ujo rekli da to nijedan "pravi" vozac ne dela pa sam se odviknul. sad uopce nemam naviku. osim kod spore voznje al se i to moze bez kuplnuga. jedino di drzim kuplung stisnut vecinu vremena je trabant od uje. al to tak i tak pali na zice pa se ne sekiram previse.
    e da na traktoru blesavom moras stisnut kuplung da bi stao(bar kad ores). blesavo

  23. #23
    Girrari
    Guest
    Stevo moj, ja u osmom razredu nisam ni prismrdio vozačkom sjedalu auta jer moj dragi otac nije imao volje podučavati me bilo čemu, pa se vadio na teoriju kako za to služi autoškola.

    Prvi sam puta vozio auto (ne karting koji naravno nema kuplung) sa 17 godina i to prastaru Dianu kabrio kada me prijatelj od starog (inaće poznati mehaničar i višestruki prvak Juge u automobilizmu- generacija Štroka) učio voziti. Od njega sam naučio sve kaj znam o autima jer me on (za razliku od starog) tretirao kao sina, vjerojatno zbog toga kaj ga nikad nije imao.

    Vozački sam položio uredno iz prve (sve testove) i unatoč žustrijoj vožnji do danas nisam bio ni blizu nekoj ozbiljnijoj ×××××riji.

    Dakle, osim iskustva, ulogu igra i mentalitet.

  24. #24
    _Stevo
    Guest
    girrari ja sam auto naucil vozit, ono, iznenada recimo. tocno se sjecam dana, ne datuma al kak je bilo. i tak sam ja sa starim naucil vozit. i ja sav sretan, znam vozit,... i dosta sam vozil sa ujom. a kaj se tice mehanike, tu nisam bas preveliki znalac. u zadnje vrijeme dosta pricam sa starim(s kojim inace imam jako kompliciran odnos) i dosta toga mi je vec reko i zapamtio sam. neke stvari sam sam zakljucil, a nesto sam procito u knjizi o motorima.

    znam par ljudi kojima starci briju za vozacku, da je to stvar auto skole da te nauci. jednom frendu starci nisu dali da ide na vozacku, para imaju da mu plate, jer mu ne bi dali auto i to njemu ne treba. pa dobro nemoraju mu dat auto, al nek ide na vozacki. nikad neznas kad mu moze dobro doc. drugom frendu starci isto briju, makar nema 18 jos, da ce ga u auto skoli naucit. pa bolje da starci sjednu sa decom u auto i pokazu mu i nauce ga. ovi u auto skoli nauce ×××××.
    i da ima pun ××××× ljudi koji daju djeci da se voze po glavnim cestama makar su maloljetni i nemaju vozacku. meni je stari pun ××××× puta htio dat da vozim po glavnim cestama, uz njega naravno, pa sam to odbil. i zadnje vrijeme vozim tam di nema tolko prometa.
    malo sam se raduzil

  25. #25
    _Stevo
    Guest
    e da. ak oces vec sjebat kuplung, odi negdi na neku uzbrdicu, stani i onda pocni kretat. al nemoj krenut nek drzi auto tak da stojis na mjestu, a nalazis se na uzbrdici. to ti je jako pozeljno za lamelu.

Slične teme

  1. kuplung
    By corky in forum Auto servisi
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 16-12-2003, 01:45

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •