Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 114

Tema: ABS sucks ili?

  1. #1
    Helix
    Guest
    Zanima me jedno, neki govore ABS "sucks", a opet s druge strane da je ok.

    Kočenje s malim brzinama ima duži put kočenja, a kada s jednim kotačem zagazite na sklisko (tramvajska pruga u mojem slučaju, mokra), auto leti na sve strane. Isto sam čuo za Peugeot, Alfe, Fiate..itd..

    Vaše mišljenje? Dali je ABS stvarno dobra stvar, ili samo za ljude koji ne žele (ne zanima ih) naučit kočit, i naravno, vozit auto?

  2. #2
    Extreme
    Guest
    Iz iskustva tvrdim da je ABS genijalna stvar i jedan od najvažnijih dijelova sigurnosne opreme auta !!!
    Probaj ti u kritičnoj situaciji ( npr. meni je pri 80 km/h izletio na cestu traktor iz dvorišta ) razmišljati kako istovremeno kočiti i zaobići prepreku. Mislim da mi u tom trenutku nikakvo pumpanje kočnicom ne bi pomoglo.
    Dok prosječan vozač može u najboljem slučaju 2-3 puta u sekundi imitirati "ABS efekt" sam uređaj to radi i preko 100 puta u sekundi, pa ti razmisli što je učinkovitije ?!
    Što se tiče onoga s mokrom tramvajskom prugom... to se moglo dogoditi nekom od ranijih generacija ABS uređaja, novi 4- kanalni uređaji imaju posebne senzore za svaki kotač, a i EBD se brine da do nikakvih zanošenja ne dođe. Uostalom jel ti stvarno misliš da se bez ABS-a ne bi zanio ako kočiš s jednim kotačem na skliskoj podlozi

  3. #3
    Black Knight_
    Guest
    Cini mi se da to s kotacima koji neravnomjerno proklizuju ovisi od ABSa do ABSa.

    Kad bi moro pogadjat reko bi na kalibri da oba kotaca na osovini se istovremeno otpustaju i koce bez obzira na to koji se zablokiro. Kod opela je to lako za osjetit jer opel nema elektricni vec mehanicki ABS - sto kaze da ti ABS gura noznu kocnicu nazad. Osjetis tocno kak ti ABS dize noznu kocnicu i otpusta(kad prvi put probas imas osjecaj ko da se trga kocnica heh). Ovo se ne dogadja toliko mnogo puta u sekundi, kad bi moro pogadjat reko bi 3-5 puta najvise u sekundi al opet bolje nego covjek ali nije u tome fora. Fora je u tome kad ti ABS gura kocnicu sam skuzis kolko ju mozes stisnut da ti se uopce ne zablokiraju te tako najefektivnije zakocit. Znaci kocis jako, upali ti se ABS i dize kocnicu i otpusti, e sad ju malo slabije stisnes da ti se ponovo ne zablokira i sigurno ces bolje zakocit nego da ti se cijelo vrijeme palio ABS.

    Nije stvar u pumpanju nego osjecaju. Treba drzat kocnicu tolko stisnutu taman da se ne zablokiraju i tako ces sigurno najbolje zakocit. To sto ABS blokirava i odblokirava stalno je posljedica toga sto je nemoguce napravit sustav koji bi "znao" koliko smije jako zakocit da ne zablokira jer to ovisi o podlozi, gumama, brzini nego ABS ceka da se blokada dogodi pa tek onda reagira. Nema drugacije.

    Ja bez ABS-a nisam imao puno problema al sad ovaj ABS sto gura kocnicu me sluzi jos bolje, imas bolji feeling sto se dogadja itd.

    Ne znam kak radi ABS na drugim autima, buraz kaze da na njegovoj alfi elektricki otpusta i stisce kocnicu i da ne osjetis nista na noznoj kocnici.

    Sto se tice naglog kocenja u situaciji pola auta na mokrom pola na suhom:
    1. moras bit debil da se dovedes u tu situaciju.
    2. nema te kocnice i tog sustava koji te nece zanijeti u takvoj situaciji.
    3. jedino sto ti mozda moze pomoci je ABS koji odblokirava oba kotaca na osovini bez obzira na to koji se zablokiro.

    eto tako ja mislim o tome.

    ABS(i to ovaj koji gura kocnicu) je stvarno dobra stvar. a sto se tice ovih traction controla, ASR-a i svih tih mogucih kratica to sve odma mogu poslat u ×××××, samo jedna vise stvar koja moze se pokvarit a nis koristi.

  4. #4
    mytbyte
    Guest
    Tako je, Black K.!!!

    Tko ne zna obuzdati auto u zavoju, ne bi smio niti voziti...hehehe!!! )

    Imao sam dva jaka kočenja, ABS se uključio...ali ne mogu procijeniti da li bih brže stao bez njega...logično mi je da ako kotači blokiraju, auto kliže, zaustavni put je dulji...možda bi se zaustavni put sličan oome s ABS-om postigao pumpanjem kočnice, ali ne znaju svi vozači to raditi, pogotovo žene...večina u kritičnim situacijama nalegne na kočnicu, to je automatska reakcija i nemaju svi tu snalažljivost u opasnoj situaciji da skuže da, kada auto počne klizati, otpuste i opet stisnu kočnicu...panika prevlada...ja sam za ABS u svakom slučaju...

  5. #5
    Helix1
    Guest
    Dakle, zaključak je da ABS nije loša stvar, i tu se donekle slažem, ali opet mislim da je on prvenstveno napravljen za ljude koji ne žele naučit vozit i kočit, ljude koje to i ne zanima.

    S druge strane, Ferrari ne ugrađuje ABS u svoje modele, i kolko ja znam, možeš ga naručit, ali če ti se ljudi smijat. Zašto ? neznam, valjda oni znaju, no poanta je ABS = ne u Ferrari.

    Mislim da nikakva tehnologija nemože zamjenit ljudski faktor prosuđivanja.

    Moram koristit Helix1 zato jer sam se registrirao a nisam potvrdio s mailom. Na poslu sam , a mail otišao doma

  6. #6
    Black Knight_
    Guest
    Heh, kolko ja znam porsche ABS ima uz jos gomilu traction controla(koje mozes iskljucit ak se oces preseravat). Ferrari je talijansko iz××××vanje i preseravanje(jesam li spomenuo vec na ovom forumu da mrzim te talijanske sprehe?), porsche je stvarno radjen da mozes radit sta oces s njim.

    Ferrari ima slapu koja mu je dovoljna da zakoci puno prije nekog normalnog auta al ta fora s neugradjivanjem ABSa u ferrari je definitvno primitivna talijanska spika. Ferrari vecinom kupuju retardirani bogatuni koji ne znaju vozit i po zakonu bi trebalo isforsirat ABS u ferrariju sto se mene tice. ×××× te ferrari. U tome se uopce ne mozes vozit, mozes se preseravat ispred saloona i to je to.

    Hehe meni se ABS pali svaki dan barem dva put.

    Meni je prirodna reakcija uvijek bila da kad mi auto proklize da odpustim kocnicu dok ne pocne hvatat, ne pumpam nego nadjem najbolji pritisak, to je efektivnije. Moguci su kraci kocioni putovi nego oni s ABSom ako nadjes pravu silu kocenja.

    Al istina je da mnogo ljudi jedino sto zna kad je nekakva opasna situacija je stisnut kocnicu i stisnut zube pa sta bude bude(zene i dedeki).

    Kazem ti, ovaj ABS sto ti vraca kocnicu ti JAKO pomaze da nadjes pravu kocionu silu jer tocno kuzis kaj se zbiva, kak se blokira i odblokirava itd.

  7. #7
    VR6
    Guest
    Extreme: "sam uredaj to radi i preko 100 puta u sekundi"

    Do 30 puta u sekundi.


    Black Knight_: "sto se tice ovih traction controla, ASR-a i svih tih mogucih kratica to sve odma mogu poslat u ×××××, samo jedna vise stvar koja moze se pokvarit a nis koristi."

    Pitao bi te treba li ti traction control, da nemas 4x4. I Subaru u Imprezu WRX ugradjuje kontrolu prolkizavanja, iako je 4x4.


    mytbyte i u Formuli 1 koriste kontrolu proklizavanja, sad po tvom ispada da oni ne znaju voziti. Ako pomaze Schumacheru da vozi brze, sigurno ce pomoci i tebi.


    Helix1 Ferrari ponekad radi gluposti, smiju se ovdje na forumu VW Golfu sto nema elektricne podizace stakala, a Ferrari F 50 ima isto kurble za prozore, a kostao je nekih 850000 DM. "??izgovor je??" kao da bude sto slicnije Formuli 1, bas me interesuje sto to interpretiraju na taj nacin, kad Formula 1 i nema prozore. Mislim da se tu krije nesto drugo... A Ferrarije rijetko ko vozi po kisi (snijegu) gdje je ABS najpotrebniji. Kao sto rece Black Knight ponekad Ferrari nudi primitivna rijesenja, ali Ferrari je pravljen kao automobil za zabavu, pa je to dopusteno...

  8. #8
    bullit
    Guest
    VR, Ferrari je extreman auto, i sve se radi s ciljem boljih performansi,tj.smanjenja kilaze. Zato i F40iznutra izgleda ko kramp (po meni najbolji auto svih vremena),vrata se zatvaraju potezanjem za sajlu, prve verzije su imale klizece prozore,novije na kurblu. Unutra nema nicega, osim klime,koja je bila neophodna jer bi se inace vozac rastopio od vrucine motora.Sve samo u svrhu smanjenja tezine i boljeg osjecaja sportskosti i beskompromisnosti. A ko hoce sve od luksuza,kupi Aston Martin pa ima sve.
    O ukusima....

    ABS,dobra stvar kad radi kak spada. Na GTV-u i Imprezi savrseno, jer cujes da guma skripi na kocenju, a jos se ne ukljucuje, bez veze kad kod nekih auta nagazis malo jace na bremzu, a ona vec bubnja i skace.

    Najbolje,kad ga mozes uljuciti i iskljuciti (F355),po zelji.

  9. #9
    VR6
    Guest
    bullit ovo sto si rekao o Ferrariju, to ja znam, zato sam i stavio recenicu: "Mislim da se tu krije nesto drugo…".

    "Najbolje,kad ga mozes uljuciti i iskljuciti (F355),po zelji."

    Ovo je zabranjeno zakonom kod danasnjih auta, nesmije biti prekidac na koji se ABS moze upaliti/ugasiti.

  10. #10
    bullit
    Guest
    Nema veze, ali je prava stvar. Odes na Grobnik, pa da vidimo kolko ko ima muda u kasnom i dobrom kocenju.

  11. #11
    seyzmo
    Guest
    I ko zadnji.. placa gume.

    Ako se mene pita, ABS, ASR, EBV, BAS, TCS, ESP..da ne nabrajam varijante kod proizvodjaca... ne valjaju NISTA ako ih se ne moze iskljuciti.

    Feeling koji vozac dobija od vozila (iliti feedback) je DEFINITVNO najvazniji kod voznje. Nema tog naglog kocenja, mokre podloge, prepreke, oversteera ili understeera kojeg ne moze ispraviti onaj ko prepoznaje signale koje mu auto salje. Bilo sto da se dogodi, tko zna STO se dogadja i zna KAKO to ispraviti, e taj nema problema.

    A ako je jedina moguca reakcija kocnica do jaja i vristanje, nema tog sistema koji ce te spasiti.

    Jos kad vidim da neko treba NAGLO zakociti i onda lupi prvo po kupplungu, popizdim totalno. Odi ubi sebe seljacino, ako oces na cestu nauci voziti pa se onda javi.

    Inace, niti jedan moj auto nema ABS. Osim sluzbenih.

  12. #12
    Calibra Zender
    Guest
    Primjetio sam da sad nakon promjene guma, ponekad stvarno prije uključivanja ABS-a guma na naglom kočenju prvo zacvili, prokliže ipak malo. Nisam znao da je to poželjno.

  13. #13
    bullit
    Guest
    seyzmo je moj idol....

    jos bi samo nadodao na tu temu, da osim sto se bez tek navedenih pomagala vidi kakav je tko vozac, na tome vidi i kako je koji auto konstruiran.

    Jer nekad su se sportski auti radili sa dobrim lezanjem,trakcijom,kocenjem i bez elektronike,a po meni ××××s danasnje "sportske" aute i njihove konstruktore, koji se bez obzira na quattro pogon, nisko teziste, male gabarite (TT).... prevrcu na autputu,pa im prozivodjac mora naknadno natovariti tonu elektronskih pomagala koja drze auto u smjeru gdje bi trebao ici...

  14. #14
    Black Knight_
    Guest
    TC nisu ugradjivali na kalibru turbo bas zbog 4x4 koji rasporedjuje snagu na zadnju osovinu po potrebi. Inace na kasnijim verzijama ostalih kalibri postoji TC.

    Al ja opet tvrdim da ako das gas ko ludjak u zavoju sa autom na zadnji pogon na kisi a ne znas sta radis onda si fakat debil i dobro je da su za tebe napravili TC. A one sve druge kratice su tek suvisno smece.

    Nema ti bolje kontrole nego kad ti je auto lijepo zabijen do poda, onda tocno u svakom trenu znas na cemu si i samo trebas znat reagirat. A ni ABS koji ti gura kocnicu gore pri odblokiravanju nije naodmet. A ni direktni volan

    Formule imaju tolko snage na raspolaganju a lagane su da im je traction control dosta bitan a i imaju samo zadnji pogon. Ali dugo dugo su formule bile bez TCa.


  15. #15
    Helix1
    Guest
    Black Knight_:
    Gle, ja pitam a ti napadaš ! daj se malo uozbilji i smiri. Vozio sam od frenda 206 sa ABS-om i nije bilo ugodno kad je auto malo proklizao. Moj 206 nema ABS, niti ga nikada neče imat, rađe ču se naučit kočit i čitat znakove koje mi moj auto govori u vožnji. Gušt je veči, barem meni.

    Bullet : Slažem se s tobom, potpuno.

  16. #16
    Calibra Zender
    Guest
    Nemam ništ protiv ABS-a, a niti protiv TC-a, pogotovo kad u zimi napada snijeg pa pičim po brdima sa zimskim gumama. Hebiga, nije isto prezimiti u Zagrebu i u brdovitom kraju gdje kad zapadne snijeg osim kaj ne čiste ceste kak bi trebali, još ima i pun kufer brdovitih dijelova koje je vrlo teško savladati.
    Jedino kaj je velika mana na Vectri od starog kaj je TC nemoguće isključiti! Možeš ga uključiti da non stop radi, ali kad je isključen i dođe do proklizavanja pogonskih kotača već nakon vrlo kratkog vremena sam se uključuje i oduzima gas. I vrlo je frustrirajuće kaj ga ne mogu nikako sam isključiti da se ne pali kad mu puhne.

  17. #17
    Black Knight_
    Guest
    Helix, to je moj uobicajeni nacin pisanja postova na ovom forumu. Nista se ti nemoj vrijedjat i plasit nije mi bila namjera napadat

    Zender, cini mi se da je to tako na vecini auta. Na passatu od starog barem je.

  18. #18
    Helix1
    Guest
    Hehe, sve ok B.K.

    Nego, također ja nemam ništa protiv ABS-a i elektronike (po zanimanju informatičar - programer), niti protiv čipova (čitao topic od cca 25 str. Jaaaao ), nego samo ja to nebi imao na svom autu. Čip možda i bi, ali iskreno nisam probao auto sa jednim, pa neču o tome.

    Volim aute, i feeling vožnje, a kad se sjednem u Clia od stare, pa kad stisnem kočnicu, pa kad se mali počne trest koda če se cijeli auto raspast, nekako mi to ne odgovara. Prvenstveno sam topic pokrenuo da vidim dali ima istomišljenika.

  19. #19
    Black Knight_
    Guest
    Heh, ja sam isto informaticar - programer kako si rekao.

    Ha nista morat ces sjest u kalibru pa probat ABS pa ces stvarno mislit da si strgo kocnicu, cak i zvukovi cuju al nije tako. Al kalibra se ne trese kad se pali ABS jer ABS na kalibri ne otpusta do kraja kocnicu. Vise ti to izgleda ko da se ti i ABS natjecete ko ce jacne stisnut/dignut kocnicu. Guba kad se naviknes, u pocetku sam srao da zakaj nisu napravili elektricki ABS al sad mi je ovo puno bolje.

  20. #20
    mytbyte
    Guest
    Yo, VR6,

    ma bio sam ironičan, normalno da TC pomaže u bržem prolasku zavoja, samo je zabavnije bez njega...dok ne preraste u previše raskalašenu zabavu...onda postaje tužno... )

  21. #21
    što reći
    Guest
    Black Konj:

    Ferrari je talijansko iz××××vanje i preseravanje...

    I što reći ovom konju na ovo ???
    Komunikacija sa vozačem oplel calibre je stvarno na nivou, ma goni se konju
    blesavi u tri pičke materine.

  22. #22
    DKW
    Guest
    Miiiiir, dečki.

    Mislim da ABS može, ali da se uključuje kasno, kao što je to na mojoj AR 164.
    Naime, ima auta koji odmah rade trrrrrr čim kihneš. E, to je kita. nevalja, jer imaš osjećaj da se zapravo produljuje put kočenja.

    Da je po mom, stvar je trebala ostat na ABS-u, i to "kasnom".
    Ovo drugo baš i ne. Kao da je za šupke...


    (Vozio sam Alfu 147 1.6 120 KS po Učkoj na prezentaciji. ×××××× nisam isključio ASR, a on na svakoj drugoj kurfli TRRRR i uspori, kao da ne kližu kotači. Popizdio. Takav auto NIJE za ASR!)

  23. #23
    Helix_206
    Guest
    Yup, kao kod Clia, stisneš pa imaš besplatnu masažu noge.
    206 radi isto, ali sa malim zakašnjenjem, za ostale fakat neznam.

    p.s. Problemi sa forumom i registracijom pa sam završio pod imenom helix_206 ajd barem se zna kaj vozikam.

    Offtopic :
    B.K. u čem programiraš?

  24. #24
    bullit
    Guest
    147 dobro koci, a traction control joj rijetko treba, cak i s 2.0 TS. DKW, i ja sam bio na toj prezentaciji, vozio crnog 2.0 selespeeda. Kad smo presli sve zadane rute, malo smo otisli na Grobnik, e to je bio fun... ) ) )

  25. #25
    Black Knight_
    Guest
    Ferrari je iz××××vanja. One spike, nema ABS-a, moras potpisat da ga neces farbat u neku drugu boju osim crvene, ma daj... A auto je napravljen tak da ti onaj motor fino buci iza glave bez ikakve izolacije, kao to je isto fora slusat stalno. Uopce ne stavljaju muziku u auto jer se ni ne bi cula, a sta ti uopce imas slusat muziku, slusaj lijepi motor od ferrarija kak se grci.

    Talijani su oduvijek bili najveci primitvci motosporta.

Slične teme

  1. Ferrari sucks!
    By meklarenovac in forum Formula 1, Rally, NASCAR
    Odgovora: 80
    Posljednji post: 14-03-2003, 22:41

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •