Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Potrošnja struje

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    Sep 2008
    Postova
    16
    Rep Power
    0

    Potrošnja struje

    Baš sam ?itao predzadnji Vidi i u njemu vidio temu o potrošnji struje. Jako dobar ?lanak, iz kojeg se da iš?itati koliko u biti bespotrebno trošimo energiju. Evo za primjer ja: koristim više mobitela, a punja?i su mi stalno spojeni na struju. A imam prekida? na letvi na kojoj su spojeni punja?i. Po?eo sam isklju?ivati letvu kad ne koristim punja?e. Kad idem na put isklju?ujem sve potroša?e po ku?i. Ne radim to radi neke uštede - godišnje ?u uštedjeti možda 5 kuna (prema Vidijevom izra?unu), nego više radi one "svi po malo i skupi se se".
    Mazda MX-5
    Zagreb

  2. #2
    Senior Member
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Zabreg
    Postova
    893
    Rep Power
    2272
    Da, zapravo možda najgore u tome svemu jest da zapravo vrlo rijetko se razmišlja o tome, a zapravo ne bi bilo loše koji savjet poslušat...
    "Velikodušnost bez premca"

  3. #3
    Moderator
    Datum registracije
    May 2007
    Lokacija
    Istočno Zagrebačko Vrijeme
    Postova
    1.277
    Rep Power
    2175
    Ja svoj punja? uvijek iskop?am Šta da bude ukop?an ako od njega nema koristi ve? samo potencijalne štete? A to što se moram sagnut da ga ukop?am i nije baš neki problem... Takvu filozofiju treba prenijet na malo "žeš?e" stvari koje više troše...

    U principu u jednom ku?anstvu komp skoro troši najmanje... Imaš tu frižidere, usisava?e, veš mašine. Frižider recimo stavit na manju hladno?u, usisavat što kra?e i organizirano, po mogu?nosti za vrijeme slabije tarife, pranje veša isto tako... Ima tu dosta ideja.

    Pro?itao sam nedavno knjižicu sa energetski u?inkovitim savjetima koja je došla sa 24 sata ili ?ime ve?. Najviše me impresionirao savjet po kojem ono što je bilo zamrznuto treba prvo staviti u frižider (dakle, iz ledenice), tako da se prvo "zgrije" na okolinu frižidera, a ujedno i ohladi unutrašnjost frižidera zbog svoje niže temperature. Tek kad se tako "zgrije", izvadiš sve van da se zgrije na temperaturu okoline. To je naravno pod uvjetom da planirano kuhaš, a ne da ti se tri sata prije najavi pola familije koja dolazi u posjet I tu se ostvaruje mala ušteda, sli?no iskap?anju punja?a.

    Sli?na fora je i kod stavljanja stvari u frižider, prvo ostaviš da se stvar ohladi na temperaturu kuhinje, pa tek onda u frižider, i tu se uštedi energija jer je manje energije potrebno za hla?enje same stvari. Ima takvih stvari i savjeta mali milijun. Treba se samo interesirati.
    A64X2 4000+ : GAMA69G-S3H : 2 GB Patriot 800 : 'cuda 250 GB : WD 1 TB : BenQ DW 1640 : Winfast DTV2000H : MSi 400 W : Chicony KB9885 : MSI GS-501 : Philips 200WS : Logitech X-210

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Zabreg
    Postova
    893
    Rep Power
    2272
    Ali ipak ve?ina tih stvari kad radiš su "rutina" i sl., ovo za hladnjak što kažeš, pa ipak se to i rijetko mjenja i nemaš neku naviku...
    "Velikodušnost bez premca"

  5. #5
    Moderator
    Datum registracije
    May 2007
    Lokacija
    Istočno Zagrebačko Vrijeme
    Postova
    1.277
    Rep Power
    2175
    Navika se mijenja ako postoji volja.
    A64X2 4000+ : GAMA69G-S3H : 2 GB Patriot 800 : 'cuda 250 GB : WD 1 TB : BenQ DW 1640 : Winfast DTV2000H : MSi 400 W : Chicony KB9885 : MSI GS-501 : Philips 200WS : Logitech X-210

  6. #6
    Senior Member
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Zabreg
    Postova
    893
    Rep Power
    2272
    = Citat = Izvorno postao Kora
    Navika se mijenja ako postoji volja.
    Klju?na rije? je "ako"...
    "Velikodušnost bez premca"

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •