Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Najve?i fizi?ki eksperiment u povijesti po?inje sutra

  1. #1
    Senior Member
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    204
    Rep Power
    2214

    Najve?i fizi?ki eksperiment u povijesti po?inje sutra

    Znanstvenici u Europskom centru za nuklearna istraživanja (CERN) pripremaju se u srijedu pustiti u pogon najve?i znanstveni instrument ikada izgra?en na svijetu. Za manje od 48 sati u prstenastu cijev velikog hadronskog sudara?a (Large Hadron Colider, LHC) opsega 27 kilometara bit ?e injektiran i ubrzan prvi snop protona a prvi sudari planirani su za listopad 2008. godine.

    Pomo?u superprovodnih magneta ohla?enih na temperaturu od 1,9 K (-271,25 ˚C) akcelerator ?e u suprotnim smjerovima ubrzavati dva snopa protona gotovo do brzine svjetlosti, daju?i im energiju od 7 TeV. Ukupna energija sudara iznosit ?e 14 TeV i stvoriti uvjete sli?ne onima kakvi su vladali na samom po?etku svemira, djeli? sekunde nakon velikog praska. O?ekuje se da ?e tom prilikom do?i do stvaranja egzoti?nih ?estica, izme?u ostalog i Higgsovog bozona ?ije je postojanje predvi?eno standardnim modelom. Higgsov bozon od posebne je važnosti za fiziku jer ?e njegovo detektiranje potvrditi brojna teoretska predvi?anja i možda objasniti kako druge elementarne ?estice dobivaju svoja temeljna svojstva, kao što je masa.

    Veliki hadronski sudara? izgra?en je u betonskom prstenu smještenom na dubini od 50 do 175 metara ispod zemlje na franskusko-švicarskoj granici. Njegova izgranja trajala je više od deset godina a ukupni troškovi su procijenjeni na gotovo šest milijardi dolara. Rezultate eksperimenata obra?ivat ?e preko sedam tisu?a znanstvenici iz više od osamdeset zemalja.

  2. #2
    Guest
    Svaka cast

  3. #3
    Senior Member
    Datum registracije
    Oct 2003
    Lokacija
    zapadna obala USA sa sedistem u Los Angeles-u
    Postova
    1.075
    Rep Power
    2600
    neeeeeeeee!!!!!!!!!!!! SARMAGEDON JE NA VARTIMA !!!!!!! OTVORIT CE CRNU RUPU !!!! AAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! Pokajite se nevjernici

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Karlovac / Varaždin
    Postova
    636
    Rep Power
    0
    Sve je to OK i sve je to lijepo... Ali imam osje?aj da ?e neka elektrana oti? u PIIII PIIIIIII. Koliko ?e energije trebat za pokretanje svega toga?!

    Najbolje mi je kad mi neki ljudi kažu: "Jel znaš da je 10.9. smak svijeta?!"

  5. #5
    Senior Member
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Carantaine,ku?a sa mitraljezom,motam se kraj stepenica!
    Postova
    845
    Rep Power
    2185
    Oni imaju svoje generatore za to...
    http://www.testriffic.com/result/results.php
    Životni san mi je da postanem profi nogometaš!
    http://s3.bitefight.ba/c.php?uid=79882

    LONG LIVE THE NAPREDAK,DOWN WITH ZAMP.
    FORZA NK ZAGREB!

  6. #6
    Senior Member
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Karlovac / Varaždin
    Postova
    636
    Rep Power
    0
    Ah, mogao sam pretpostavit... A taman sam se ponadao da ?e pola Europe ostat bez struje!

  7. #7
    Senior Member
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Carantaine,ku?a sa mitraljezom,motam se kraj stepenica!
    Postova
    845
    Rep Power
    2185
    Baš tako,i ako se naprave 99% je vjerojatnost da nebudu dovoljne snge da odvuku stolac a kamoli posišu zemlju...
    http://www.testriffic.com/result/results.php
    Životni san mi je da postanem profi nogometaš!
    http://s3.bitefight.ba/c.php?uid=79882

    LONG LIVE THE NAPREDAK,DOWN WITH ZAMP.
    FORZA NK ZAGREB!

  8. #8
    Member
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    ?akovec - Gospi?
    Postova
    89
    Rep Power
    1984
    Ina?e samo za informaciju. Crna rupa ako se i stvori ( a ne?e se) nama na zemlji ne može baš ništa ,a niti u svemiru! Da bi crna rupa progutala npr. zemlju ili planet takve veli?ine, ona se mora tisu?e i tisu?e godina stvarati da bi dobila tako veliku energiju da bi mogla tako nešto veliko povu?i u sebe!
    Tak da su kojekavi ljudi opet samo preuveli?ali taj pokus koji ?e se dogoditi!

    @itf4n- to testiranje ?e se dogoditi 10 rujna, ali tek jednostavniji ispaljivanja prve probne zrake protona ?ija ?e energija biti oko 450 GeV (gigaelektron volta) što je desetina snage tog akceleratora, a kad bude (ako bude) za pravi pokus treba energije od pet do sedam TeV (teraelektron volta) što je tek onda dovoljno energije za stvaranje minijaturnih crnih rupa
    P55A-UD3R // i5 750 // Sychte Kataa 3 // G. Skill 4GB DDR3 // HD5850 // WD 1TB // Chief 650W TS //
    Bach VX // 2232BW // X-540 // Lysoca & DeathAdder & Destructor // Sennheiser PC 151 //

  9. #9
    Senior Member
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Karlovac / Varaždin
    Postova
    636
    Rep Power
    0
    Opa! Netko se dobro informirao! Svaka ?ast zoky!

  10. #10
    Member
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    ?akovec - Gospi?
    Postova
    89
    Rep Power
    1984
    Ok , valjda sam malo krivo razumio!
    P55A-UD3R // i5 750 // Sychte Kataa 3 // G. Skill 4GB DDR3 // HD5850 // WD 1TB // Chief 650W TS //
    Bach VX // 2232BW // X-540 // Lysoca & DeathAdder & Destructor // Sennheiser PC 151 //

  11. #11
    Senior Member
    Datum registracije
    Oct 2003
    Lokacija
    zapadna obala USA sa sedistem u Los Angeles-u
    Postova
    1.075
    Rep Power
    2600
    Ma svi ste vi u zabludi SARMAGEDON DOLAZI!!!!!!!
    BTW
    mislim da ce (ako bude uspjesan) ovaj eksperiment otvoriti vrata novom dobu fizike te opcenito novim tehnologijama...

  12. #12
    Senior Member
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Karlovac / Varaždin
    Postova
    636
    Rep Power
    0
    = Citat = Izvorno postao Grga
    mislim da ce (ako bude uspjesan) ovaj eksperiment otvoriti vrata novom dobu fizike te opcenito novim tehnologijama...
    U potpunosti se slažem! Ali me ne veseli dio o fizici... Tak i tak mi fizika nije ja?a strana, šta ?e tek bit kad se još više zakomplicira?!

  13. #13
    Senior Member
    Datum registracije
    Oct 2003
    Lokacija
    zapadna obala USA sa sedistem u Los Angeles-u
    Postova
    1.075
    Rep Power
    2600
    mislim da jako malo ljudi shvaca pravi znacaj ovih istrazivanja ... za sad se nezna od kuda npr. dolazi gravitacija ... ako se otkrije kako gravitacija stvarno djeluje i nastaje te se to znanje prenese u podru?je industrije doc ce do revolucije u proizvodnji energije , transportu ..... a to je samo jednan od planiranih eksperimenata.... dakle oni se bave pitanjem zasto a ne samo kako nesto djeluje ...

  14. #14
    Senior Member
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Karlovac / Varaždin
    Postova
    636
    Rep Power
    0
    Ju?er sam nave?er gledao na Youtubeu 15 dijelova (pojedina?no su duga?ki do 3 minute) dokumentarca o cijelom tom projektu u CERN-u. Odli?no su sve objasnili, tako jednostavno i lai?ki, a opet dovoljno stru?no da svi razumiju. Ostao sam zadivljen cijelim projektom. Ciljevi, teorije, o?ekivanja istraživanja... Preje****!

  15. #15
    Moderator
    Datum registracije
    May 2007
    Lokacija
    Istočno Zagrebačko Vrijeme
    Postova
    1.277
    Rep Power
    2178
    A ti si to gledao? Morat ?u i ja onda. Ja sam ovo gledao:
    www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM
    BTW iz Grginog posta njušim anitgravity platform iz ST (C u kruži?u).
    A64X2 4000+ : GAMA69G-S3H : 2 GB Patriot 800 : 'cuda 250 GB : WD 1 TB : BenQ DW 1640 : Winfast DTV2000H : MSi 400 W : Chicony KB9885 : MSI GS-501 : Philips 200WS : Logitech X-210

  16. #16
    Senior Member
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Karlovac / Varaždin
    Postova
    636
    Rep Power
    0
    Baš sam i to pogledao prije. Umro sam od smijeha! Koji rap...

    Evo, opet sam našao te isje?ke...
    http://www.youtube.com/watch?v=bw5TE5o7JtE&feature=user
    Ovo je link za prvi dio, ali sa strane imate "More From: SciTechUK", tamo možete na?i sve ostale dijelove.

    Ukratko, pogledajte si svi to. Ne?ete požalit!

  17. #17
    Moderator
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    91
    Rep Power
    2205
    Na www.pcplay.hr imate pravu vijest o ovom eksperimentu i njegovim budu?im posljedicama.

  18. #18
    Senior Member
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Carantaine,ku?a sa mitraljezom,motam se kraj stepenica!
    Postova
    845
    Rep Power
    2185
    Joj,daj,svak ti ?ast,urednik si pcplay-a,ali doista nemoraš usisati i ovo malo šta imamo na vidilabu prema pcplayu...prije bi trebao reklamirat obrnuto...
    http://www.testriffic.com/result/results.php
    Životni san mi je da postanem profi nogometaš!
    http://s3.bitefight.ba/c.php?uid=79882

    LONG LIVE THE NAPREDAK,DOWN WITH ZAMP.
    FORZA NK ZAGREB!

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •