Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Zašto se ne štrajka jer niti jedno naše sveučilište nije medju top 1000 u svijetu?

  1. #1
    Zverko
    Guest

    Thumbs down Zašto se ne štrajka jer niti jedno naše sveučilište nije medju top 1000 u svijetu?

    Zaista ne znam tko je u pravu ovih dana, ministarstvo sa „Zakonom za besplatno studiranje“ u kojem javnost niti ne zna tko će to besplatno na kraju zaista platiti ili sindikat/udruga „ akademska solidarnost“ koja traži izmjene tog istog zakona ali ostao sam kao porezni obveznik šokiran njihovim obijesnim ultimatumom da će odgoditi početak nove akademske godine.... od kuda im pravo zaprijetiti da će odgoditi akademsku godinu do ispunjenja njihovih zahtjeva ?!?! Dakle, vlastitim poreznim obveznicima čijim se novcem financiraju prijete da će izgubiti jednu generaciju visokoobrazovne radne snage u današnjem svijetu gdje ionako gubimo utrku sa konkurentnošću nespremnim kadrovima za izazove gospodarstva novog milenija u kojeg smo već odavno kročili?!?
    Senat sveučilišta se sastaje, medjusobno si djele podrške, pišu o tome eseje, neki studenti sretni što nema ispita, a sveučilišni establišment taje hrvatskoj javnosti vrlo važan podatak da niti jedno hrvatsko sveučilište nije pozicionirano u top 500 sveučilišta u svijetu, čak niti možda u 1000. Na tzv Šangajskoj listi najboljih fakulteta svijeta još nisu čuli za Hrvatsku pamet Naime, http://www.arwu.org/aboutARWU.jsp (prvi puta publicirana lista od strane potpuno nezavisne organizacije Shanghai Ranking Consultancy... tzv. Shaghaiskoj listi najboljih svjetskih sveučilišta niti jedno Hrvatsko!...da se nebi zavaravali kako je posrijedi urota velikih sila čija sveučilišta naravno čine većinu, na njoj negdje oko 400-tog mjesta nalazi se i Ljubljansko sveučilište nama susjedne i „male“ Slovenije...kriteriji su jasni da se dođe na tu listu i to znaju ti isti koji sad bi rado u štrajk...bitno je za sveučilište da bude rangirano znati koliko nobelovaca isporučuje svijetu, koliko su im znanstveni radovi citirani u svjetski priznatim publikacijama kao što su Nature i Science, koliko međunarodnjih priznanja iz određenih područja dobivaju godišnje, koliko su u stanju prihodovati i samostalno se održavati...pa eto dok ekipa razmišlja kako si osigurati još jednu akademsku pauzu na naš račun, upišite sebe ili svoju djecu na Ljubljansko sveučilište, veće su vam šanse da vam se kasnije u svijetu ne čude od kuda vi to dolazite jer ovi naši bi o reformama u visokom obrazovanju mogli vijećati par godina...

  2. #2
    tipka999
    Guest
    A koliko se para ulaže u naše školovanje toliko ćemo i dobiti uspjeha na tim listama. Vrlo jednostavno. Školovanje mladih ljudi nam je najmanje bitno, kada ste čuli da netko o tome govori. Vlada, jaca? Pitanje je kakvu oni imaju školu. Ali, ok.
    Pogledajte naše fakseve, koliko prakse tamo ljudi imaju? I gdje da ju drže. Ako se svaki student osobno ne zainteresira, ništa od njega nema, pa automatski nema niti uspjeha na tim listama.

  3. #3
    tipka999
    Guest
    u ovom slučaju bih ipak stao na stranu štrajkaša. oni su mi uvjerljiviji.

    tu piše da su slovenci na 400 mjestu. pa gdje su oni u odnosu na nas. miljama daleko, to je sigurno.

  4. #4
    miko12
    Guest
    mislim da niko nema pravo pomjerati upisne rokove i ispite premještati na ljeto. pa jesu li oni normalni? što to nisu rješavali ranije, a ne sada kada je ljeto.
    pa i ministri odioše na godišnje odmore, boli ih briga kao i inače.

    dok jedni crnče drugi se nadmudruju jer mogu, jer su zaštićena vrsta. i boli ih briga.

  5. #5
    tipka999
    Guest
    sve se može pomjeriti, ako je u nekom interesu. pa i upisni rokovi. cilj opravdava sredstvo.

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    Jul 2011
    Postova
    11
    Rep Power
    0
    Nisam nikad čuo za tu Šangajsku listu, ali koliko vidim tu se mjere nobelove i slične najviše znanstvene nagrade, te broj radova objavljenih u časopisima Science i Nature. Mislim da je problem naših sveučilišta mali broj objavljenih znanstvenih radova, možda rektori i profesori nisu upućeni da sve svoje radove trebaju pokušati objavljivati u publikacijama koje se najviše cijene u akademskom svijetu. Što se tiče odgađanja početka akademske godine, ja sam više za to da se odgodi, nego da čitavu godinu traju prepucavanja. To bi tek najviše škodilo studentima.

  7. #7
    tipka999
    Guest
    Slažem se s talibanom što se tiče odgode početka godnie

  8. #8
    Junior Member
    Datum registracije
    Jul 2011
    Postova
    11
    Rep Power
    0
    = Citat = Izvorno postao tipka999 Pregledaj post
    Slažem se s talibanom što se tiče odgode početka godnie
    Drago mi je da se slažeš, samo bih dodao kako se to ipak mora čim prije riješiti, jer nisam mislio da bi početak godine mogao biti za Božić

  9. #9
    Zverko
    Guest

    Nisam protiv štrajka! jednostavno zašto što niti ne znam zašto štrajkaju ali....

    vidim da me spamate privatnim porukama umjesto da to kažete ovdje javno na forumu...naravno da nemam ništa protiv štrajkaša (iako iskreno nisam siguran da studenti uopće znaju zašto štrajkaju) ali nekako mi se čini da je prijetnja sveučilišnog senata da odgode početak akademske godine krajnje bahata i da koriste naivne studente za svoje ego ciljeve a to je da troše i dalje a da ih nitko ništa ne pita. LJUDI PA TO JE NOVAC SVIH NAS..SHVATITE TO! Jel ja mogu nekome zaprijetiti da ću odgoditi svoj posao ali da me se uredno plati?!? Ako nam ne školuju djecu da se lako zaposle na naprednim tržištima onda badave bacamo pare..radije dajmo te novce izravno studentima pa nek studiraju na najpoznatijim svjetskim sveučilištima....

    Naravno da će oni osposriti tu tzv Šengensku listu jer šta će tamo netko njih ocjenjivati kada smo mi najpamenitji na svijetu....zato svi znaju za ljude školovane na našim sveučilištima i rado baš radi toga zapošljavaju ...možda je tako i bilo nekad ali danas je svijet veliko globlano sveučilište i utrka za najboljima je posvuda...

  10. #10
    Junior Member
    Datum registracije
    May 2010
    Postova
    4
    Rep Power
    0
    Mora se pronaći način da se vrednuje rad profesora i da se u tome razlikuju po međusobnoj plaći i napredovanju. Ovako je sve to preljevanje iz šupljeg u prazno.

  11. #11
    tipka999
    Guest
    Možda biste trebali doći na sveučilište i vidjeti u kakvim se uvjetima radi, pa biste možda drugačije gledali na štrajk. Sve to možda lijepo izgleda izvana, ali mislim da i oni imaju pravo na štrajk kao i svi drugi. Ako novinari mogu štrajkati, ako seljaci kažu da će blokirati ceste, zašto onda profama zabranjivati pravbo na štrajk.

    Po čemu su oni drugačiji?

  12. #12
    miko12
    Guest
    moram priznati da niti ja nisam cuo za tu listu koju spominjete. kolko je onda ona uopce relevantna? mozda ste se uhvatili ko zna kakve liste...

    opet ponavljam svoj stav da nemaju pravo raditi to sto rade. pa kod nas niko ne bi radio nego bi samo strajkali. primite se posla pa ce se sve rijestiti. svasta se kod nas nakupilo i sad to treba rjesavati.
    a i studenti su danas toliko apoliticni da je to uzas, nista ih ne zanima samo bi tulumarili i uzivali i kad zavrse faks da ne rade. da i dalje zive pod roditeljskom grbacom.

  13. #13
    Junior Member
    Datum registracije
    Jul 2011
    Postova
    11
    Rep Power
    0
    Pa kad se vidi koliko love okreću oni koji trče za loptom (bolje rečeno sapliću se preko nje), onda profesori, radnici i seljaci doista imaju pravo boriti se za svoj kruh kako god mogu, pa i štrajkom. To je demokracija, ispravite me ako nisam u pravu.

  14. #14
    Zverko
    Guest
    To što niste čuli za Šangajsku listu svakako ne umanjuje njenu vjerodostojnost...naravno da niti jedna lista nije sasvim objektivna jer ipak ima varijabli koje više pašu onima koji su je kreirali no ona je poznata u svijetu vrlo vrlo i sad je glavni kriterij mjerenja uspješnosti nekog sveučilišta.
    Primjerice mogli smo mi raditi listu..na njoj bi kriterij bio broj prepisanih radova, broj uhljebljenih profesora, broj godina beskonačnog studiranja, broj besmislenih predmeta koji nikome ne trebaju, broj profesora pod istragom radi primanja mita itd itd..

    na takvoj listi koja bi bila transprantna i objektivna bi bili vjerujem u vrhu!

  15. #15
    Junior Member
    Datum registracije
    Jul 2011
    Postova
    11
    Rep Power
    0
    To se slažem, po broju prepisanih radova smo sigurno prvi u svijetu, a Đapić bi trebao biti predsjednik HAZU.

  16. #16
    miko12
    Guest
    Izgleda da Đapića ljudi ipak nisu zaboravili
    Ne znam ali znam da kod nas nikako nije dobro ovo što se događa

  17. #17
    tipka999
    Guest
    mislim da je ovo dobar put da se krene sa strajkom ali svih nas, kao sto je ekipa s fejsbuka krenula, samo sto mi nismo slozni. pogledajte grke, talijane, francuze, britance. kako oni strajkaju i koliko ih se okupi. to je masa koja mijenja.

    treba strajkati. sta ce ovi jadni studenti nakon sto zavrse faks, istulumare se i onda zavrse na burzi. njima uopce ne treba biti bitno jer posla svejedno za njih nema. bolje im je dok imaju studenstka prava

Slične teme

  1. Zašto niti jedan novi auto ne može doći na vrijeme??
    By Falcon in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 8
    Posljednji post: 27-06-2003, 19:58

Tags for this Thread

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •