Stranica 5 od 9 PrvaPrva ... 34567 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 101 do 125 od 203

Tema: Xantia- Iskustva

  1. #101
    Zeleni zub
    Guest
    Možda je u pitanju lošije gorivo (čiščenje rezervara), možda jedan cilindar ne radi (u tom slučaju bi se primjetila drastičnija potrošnja te bi auto osjetno slabije ubrzavao), možda treba ECU resetirati, ...
    To je za sada što mi pada na pamet.

  2. #102
    Munja
    Guest
    Svjećice su zamijenjene. Sve su bile normalno potrošene. A di bi mogao očistiti rezervar, tj. resetirati ECU, i što je to ECU????

  3. #103
    Zeleni zub
    Guest
    ECU ili kompjuter zadužen za nadgledanje i upravljanje mnogim stvarima ćeš resetirati tako da odspojiš kleme na akumulatoru na par minuta (memorirane radio stanice i postavke audio uređaja će se vratiti na tvorničke postave), pritom obrati pažnju ukoliko je automobil opremljen alarmom ili mobilizatorom (tastatura pored mjenjača) jer možda ćeš imati problema sa unošenjem koda prije startanja motora.
    Rezervoar možeš očistiti sam ukoliko imaš malo mehaničarskog znanja (ili ti ima tko pomoći), alata i vremena. U suprotnom će svaka auto radionica ili servis znati i htjeti obaviti isto uz novčanu naknadu.

  4. #104
    Munja
    Guest
    Nedavno sam mijenjao akumulator, tako da niti to nije pomoglo, da li problem može biti do kablova, paljenja ili tako nečega. E da, i zadnji kraj auta mi je užasno tvrd, i nije više tako udoban. Kolega mi kaže da to nije do kugli nego da na zadnjem kraju ima neki komad plastike (podizač valjda?) koji mi je pukao i da samo to treba promijeniti. I još (znam da sam naporan ) ujutro kada palim auto, ili kad jako dugo stoji (dok sam na poslu npr.) ponekad neće upaliti iz prve. Normalno zavergla, ali kada treba upaliti on neće, ili se muči, a i onda ponekad ostane upaljen a ponekad se ugasi. A ako i upali iz prve, kada se podigne i hoću krenuti on se zaguši i samo što se ne ugasi, i nakon toga malo trokira, pa nastavi dalje voziti kao da ništa nije bilo. Ranije spomenuti kolega kaže da je to i njegova Xantia radila i da je to za njih normalno. Da li je?? Znam da je to puno pitanja ali mi stvarno treba pomoć, zbilja se nemam kome obratiti, a u ovlašteni servis nema šanse da idem. Hvala unaprijed.

  5. #105
    Zeleni zub
    Guest
    Možda svećice u lošem stanju (benzinac, zar ne?), prljav zračni filter, injektor u lošijem stanju ili slično. Nekoliko puta zaredom mi se događalo slično no nakon servisa auta opet je sve radilo OK.
    U prodaji se mogu pronaći razna sredstva koja se sipaju prilikom sipanja goriva a svrha im je pročistiti injektore. Koštaju nekoliko desetina kuna. Zračni filter za Xantie (Valeo)zaista nije skup - par desetina kuna.

  6. #106
    DodoRI
    Guest
    Trebao bi iscitati ECU memoriju da vidis ako ima registriranih kodova gresaka. To mozes obaviti kod elektricara ali i sam! Ako mi kazes koju Xantiu imas i koje godiste mozda ti mogu pomoci.Sto se tice gasenja pri paljenju: osim klasicnih provjera(svjecice, kablovi, itd) jedan snzor moze biti neispravan a da ECU ne registrira gresku i memorira ju a to je senzor temperature motora/rashladne tekucine.Moguce je da ECU odredi postavke za topli a ne za hladni start.Lampica na kontrolnoj ploci (zuti znak tranzistora- "K") nece se upaliti za greske u sporednim senzorima a to su gotovo svi osim CAS i MAP (senzor kuta radilice i senzor apsolutnog pritiska usisne grane). Takodjer provjeri vakuumsku cjevcicu prema MAP (ide iz usisne grane prema MAp-u na desnoj strani karoserije)- samo za slucaj ako MAP nije direktno na usisnoj grani.Povecana potrosnja moze biti uzrokovana i netocnim signalom iz Lambda senzora, provjeri ispusnu granu i ispuh opcenito, osobito ako ima pustanja prije Lambda s. i neposredno iza njega.

  7. #107
    Munja
    Guest
    Dodo molio bih te ako mi možeš to provjeriti. Xantia je iz 1993, 1.8i 8 ventila za svaki slučaj broj šasije je VF7X11A00011A7952

  8. #108
    DodoRI
    Guest
    Nazalost, trenutno nisam u stanju provjeriti prema groju sasije ali: provjeri koji ECU je ugradjen. Otvori poklopac od ECU, pazljivo ga izvuci i procitaj sto pise na njemu (naljepnici). Opcije su: Bosch Motronic 5.1 ili 5.1.1 ili Magneti Marelli 8P. Takodjer provjeri da li imas 30-pinski dijagnosticki konektor (pored osiguraca u kabini) ili 2-pinski u motornom dijelu (zeleni konektor). Ovaj 30- pinski je lako prepoznatljiv, smeđe/narančaste je boje i ima po 3 pina u svakom redu a redovi su oznaceni slovima A do J.

  9. #109
    DodoRI
    Guest
    Zaboravih! Prema godistu, vjerojatno imas 2- pinski zeleni konektor, ali svejedno provjeri.

  10. #110
    Veky
    Guest
    Pozdrav.

    Imam Xantiu 2.0 1993. god, troši u laganoj gradskoj vožnji 13-14 litara, na autoputu kod 120 11 litara, stalno svijetli žuta lampica, osjeća se čudan miris auspuha koji je stalno crn. U servisu nemogu nači grešku, samo su promijenili antidetonirajuću sondu i resetirali kompjuter i kažu da je sve u redu a lampica i dalje svijetli i on i dalje troši.

    Isto tako se brzo spusta zadnji kraj i mislim da se previse ljulja u zavojima te da mu hidroaktiva nije ispravna.

    Hvala unaprijed na odgovorima.

  11. #111
    Veky
    Guest
    P.S: Jel zna neko servis koji moze ustanoviti i popraviti kvar?

  12. #112
    Zeleni zub
    Guest
    Veky gdje se nalaziš?

  13. #113
    Veky
    Guest
    Ja sam iz Zagreba, konkretno Stenjevec-Vrapce.


  14. #114
    Zeleni zub
    Guest
    Da li si bio u CIB-u?

  15. #115
    veky
    Guest
    neznam šta je to cib

  16. #116
    DodoRI
    Guest
    Za Munju, a i ostale:kod svih PSA automobila bez EOBD (16-pinski) dijagnostickog porta mozete iscitati kodove jednostavnim "kratkim spojem" izmedju odredjenih pinova dij. konektora ili pina i "zemlje".
    Postupak za 2-pinski konektor u prostoru motora: kontakt iskljucen, spojite taster(ili prekidac) izmedju pina br. 2 dij. kon. i NEGATIVNOG (-) pola akumulatora. Strujni krug drzite OTVORENIM ( vod prekinut).Uljucite kontakt (pred paljenje), zuta dijagnosticka lampica (znak tranzistora "K" ili crtez motora) svijetli. Stisnite taster i drzite ga stisnutog 3 sekunde, zatim otpustite.Lampica se gasi i pocinje bljeskati, zatim kratka pauza pa opet bljeskanje.Broj bljeskova prve serije predstavlja prvu znamenku koda a broj bljesaka druge serije drugu znamenku koda. Npr., kod 53 biti ce prikazan: 5 bljeskova- kratka pauza - 3 bljeska, a znaci "napon baterije".Prvo se ispisuje kod 12 - "pocetak testa". Nakon toga zuta lampica opet kontinuirano svijetli i potrebno je ponoviti opisani postupak (bez iskljucivanja kontakta). Zadnji kod je kod 11 - "kraj testa".
    BRISANJE KODOVA: ukljuciti kontakt,stisnuti taster na oko 10 sekundi, otpustiti ga i ugasiti kontakt.

  17. #117
    DodoRI
    Guest
    Postupak za 30-pinski dij. konektor pored kutije osiguraca u kabini: kontakt iskljucen, taster(prekidac) spojite izmedju pina A3 i C3 dij. konektora (strujni krug drzite OTVORENIM (vod prekinut)). Daljnji postupak je isti kao i onaj opisan za 2-pinski konektor.
    Vodite racuna da dobro izmjerite vrijeme, ako ne upali sa 3 sekunde probajte sa 4 ili izmedju 3 i 4 sek.
    Kodove gresaka (fault codes) mozete naci na netu ili vam mogu poslati na mail.
    Pozdrav

  18. #118
    DodoRI
    Guest
    Za Veky: sto znaci "zadnji kraj brzo pada"?, odmah nakon sto izadjes iz auta on se skroz spusti, ili u nekoliko sati? Moguce je da je regulator tvrdoce neispravan. Testiraj ispravnost rada kompjutera na slijedeci nacin.Osnovna pozicija regulatora je "tvrdo", znaci da opcija "meko" zahtijeva aktiviranje elektroventila. U tvom slucaju (Hydractive I) postoji samo jedan elektroventil za oba regulatora tvrdoce (prednji i zadnji), Hydractive II ima integrirane elektroventile u samom regulatoru tvrdoce. Kad ukljucis kontakt elektroventil se ukljucuje i aktivira "meku" postavku ovjesa u trajanju od 30 sekundi, ili dok su otvorena vrata (ukljucujuci i bunker), ili dok ne prekoracis brzinu od 24 km/h.Znaci, ako ti se auto spusti 30 sek nakon sto ga ugasis a vrata su zatvorena, a ne spusti 10 minuta kad ga ugasis a ostavio si vrata otvorena, rijec je o (vjerojatno) ispravnom kompjuteru i elektroventilu a greski u hidraulicnom sistemu regulatora tvrdoce.Naime, nakon gasenja auta i otvorenih vrata elektrov. ostaje pod naponom jos 10 minuta, nakon toga se gasi zbog sprecavanja trosenja baterije. Hidractive I za razliku od II nema opciju sprecavanja pretakanja ulja iz lijevog u desni cilindar i obrnuto u "mekoj" postavki pa to nadoknadjuje pojacanom amortizacijom. Mozda su amortizeri oslabili pa zato dolazi do naginjanja.
    Pozdrav

  19. #119
    Veky
    Guest
    Da li se na Xantiu 2.0i 93.god. mogu montirati gume Michelin Pilot Alpin 205/65/15?

    Hvala.

  20. #120
    woo
    Guest
    Za DodoRi

    baš sam pročitao tvoje postove o kompjutoru. Imam xantiu iz 94 diesel s hydractivom 2 i čini mi se da imam neke probleme s kompjuterom.
    U vožnji mi se često zna spustiti zadnji kraj auta i onda je neko vrijeme auto grub pa se opet sve vrati u normalu. to se dešava u vožnji, bez kočenja. Nedavno sam promijenio i kočioni cilindar, ali to se i dalje ponavlja.

    usput mi je i abs sumnjiv. lampica na tabli mi često svijetli, ali kad kočim abs radi. provjerili smo senzore i oni su ispravni.

    pozdrav woo.

  21. #121
    DodoRI
    Guest
    Jesi li učinio onu provjeru koju sam opisao? Ukoliko se auto ponaša kao u opisanom, nađi nekoga tko bi ti posudio stražnji regulator tvrdoće da ga pokušaš zamijeniti i vidjeti da li je to uzrok.Tvoj bi auto trebao imati ventil protiv propadanja (anti-sink) a to malo komplicira stvar. Pogledaj broj ( obično žute boje) u motornom dijelu iza prednje desne kugle, tzv. ORGA No., on označuje datum proizvodnje, pošalji mi ga pa ću ti onda reći kako bih ja dalje postupio.
    Pozdrav

  22. #122
    grgabx
    Guest
    Samo kratki odgovor molim.Zašto mi se prednji kraj na BX-u ne diže do kraja kad ga stavim u najvišu poziciju?

  23. #123
    DodoRI
    Guest
    Mozda je visina krivo podesena (pa je prvi poviseni polozaj ustvari krajnji polozaj) ili greska na rucnoj komandi visine, ili korektoru visine.

  24. #124
    ZEGA
    Guest
    Ima li netko manual za XM-a (haynes)
    Ja imam stari sa tvrdim koricama za BX-a ali prelazim na XM-a pa bi mi dobro dosao...
    Ako je manual potreban moze i kopiranje...
    ZEGA

  25. #125
    ZEGA
    Guest
    Hej kaj nitko nema nista za XM-a?
    Moze i PDF. linkovi bilo sta...
    Kupio sam jedan D12 i ne volim ne znati nista o autu...
    ZEGA

Slične teme

  1. Xantia Activa 3.0 v6
    By zeNNoN in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 116
    Posljednji post: 10-06-2004, 20:41
  2. Citroen Xantia klub
    By munja in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 11
    Posljednji post: 04-08-2003, 11:43
  3. Xantia
    By munja in forum Ponuda – potražnja
    Odgovora: 0
    Posljednji post: 04-08-2003, 11:15

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •