Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Tako je to bilo

busek
    Guest
    Prvu jugu dobrano su pomogli u stvaranju Hrvati.Kapo druge Juge bio je Hrvat,komunisti su potekli iz hrvatske kao najrazvijenije i koja je skoro jedina imala radnicku klasu koja je baza komunista.I za vrijeme titove Juge Hrvatska je bila najrazvijenija republika.Nijam bio medu komunjarama,no taj me naziv nekako smeta.Ne negirajuci zlocine i neopravdavajuci ih,ne to nikako,treba znati da je u doba komunjarske Juge zdravstvo bilo potpuno besplatno,penzije u prosjeku daleko vise nego danas,poduzecima -sada firmama-u najvecen dijelu upravljali su radnici i dijelili dobit i stanove,u vlasnistvo ili stanbeno pravo takozvano,skolovanje je bilo potpuno besplatno,krominala je bilo manje,i da ne nabrajam puno je jos stvari bilo bolje,da ne govorim o dugu drzave koji nas sada pritisce,a u ona vremena je bio oko pet puta manji.Eto samo toliko,da osobno sam bio protivnik one juge i rezima u njoj,no kada danas ovo vidim,kapitakno raslojavanje i td.nekako mi je zao ne za njom nego za kvalitetom zivota u njoj.

terra nuova
    Guest
    Kaj se tice SFRJ-e (posebni naglasak je na slovu S=socijala) mozes Ti srat kaj god oces,ali u toj "truloj i antihrvatskoj"drzavi su svi radnici imali radni ugovor,place su dolazile redovno,od penzije se moglo ziveti,a bogme su svi talentirani mladi ljudi mogli studirati.U bolnici nisi trebal placat,da bi dobil krevet i medikamenti su bili besplatni.Ljudi se nisu pitali tko je od kud,bar ne,u onda kulturnom Zagrebu.Danas je i Zagreb zarazen mrznjom prema svemu kaj je strano,prema svemu kaj ni katolicko.Sramota je to i nemoj misliti,da u Europi neznaju,da smo se mi pretvorili u katolicki Iran.Sve ovo kaj ovaj lazljivi dalmoski kreten Sanader ljudima servira,je besramna neistina.Unistil je ugled drzave sa svojim huskanjem protiv SVIH suseda,sa svima ima probleme,osim sa Maledivima,Jamaicom i Polinezijom.Za nadati se je da bumo ipak bar za 10 godina postali kulturna zemlja,ciji buju gradjani putovali van sa ponosom i ciju buju valutu modli svigde menjati u svakoj banki na svetu.Ja sam pred 30 godina iz vica probal promeniti neke ondasnje dinare u Meksiku i to mi je uspelo.Skoro sam opal na rit od veselja.Tebe,dragec moj,molim da i dalje "drukas" za neovisnu Hrvatsku,koja ovisi o svemu i svacemupa bus videl kam bus dosel!!!

Kao prvo
    Guest
    Tetka je prilijepio neke komentare, nékih (starijih) Hrvata (izgubljenih u novijem vrem,enu - odnosno JOS ne izaslih iz HIPNOZE) koji su nesto komentirali u Vecernjem Listu jucer...

Nasa se Tetka voli identificirati sa time, pa ponekad nesto odatle nalijepi...

OK Tetko - SVI romantiziraju proslost - SVI, ja se sjecam mog djeda pa i oca... Nekako je UVJEK "bilo bolje prije"...

ALI? KO je imao auto? kakav? Ko je isao na odmor? na skijanje? u Spanjolsku ili Tunis? Ko je imao (mogao?) kupiti stan+ (ako recimo NIJE bio komunista)..9...

JA se osobno sjecam iz svoje mladosti - da sam bio OKRUZEN seljacinama koji su me SILILI na svoj mlin... : recimo, nisam smio imati 8policija je znala istamburati) dugu kosu... ROCK musika se je u mojoj ranoj mladosti pokusavala presdstaviti kao nesto "dekadentno - zapadnjacko..." - Ja sam znao dati - za mene onda - OGROMNU lovu za neku singel plocu od nekog rock banda koji je bio popularan... To se NIJE moglo kupiti u ducanu, nego su sverceri prodavali - KAO NEKU SUPER ZAPADNJACKU ROBU... vec su nam samo sa tim nabijali komplexe... Odjeca i obuca po ducanima?? SELJACKA, staromodna, ZAOSTALA - svaki put kad si vidio stranca u YU (najcesce na moru) vidio si da je SVE, AMA SVE!! sta ima, od auta, kosulje, kupacih gacica... SVE bolje nego sta imas ti, bolje nego se igdje u YU moze kupiti... da si SVI mogu priustiti jesti vani, ili sjesti u bilo koji kafic i naruciti sta hoce, KAD GOD HOCE... ITD, ITD... Moglo bi se nabrajati do prekosutra... razlika naseg zivota, sloboda, materijalnog standarda itd... Pa kad neko ide "VAN" - pa mu svako ne´sto "naruci2 - daj mi kupi ovo ili ono - SVI SMO IMALI GLAD za "onim" stvarima... ITD....

Bez veze
    Guest
    pricas. Koja si ti geberacija i u kojoj drzavi si ziveo.

Auto je imao ko god je imao posao.
    Na odmor, skijanje, letovanje, Spanjolsku, Tunis islo se na angro.
    Ja ne da sam isao u Tunis nego na ona velika putovanja u Juznu Ameriku, Aziju, itd.
    Mogao je kupiti stan onaj ko je radio i ko je imao malo corbe u glavi. Kupis, i posle nekoliko godina inflacija pojede sav dug, tebi ostaje stan/kuca.
    Mnogi dobijali besplatno stanove.
    Za sve to nisi trebao da budes komunista.

Meni dugu kosu, odlazak u disko, oblacenje zapadnjacki, citanje strane literature, niko mi ziv nije branio.

U onoj drzavi jedino nisi smeo nista protiv vlasti, sve ostalo bese siroka demokratija.

Imam utisk kao da nas dvojica nismo ziveli u istoj drzavi.

Za vreme SFRJ
    Guest
    posetio sam sledece zemlje: Italija, Svajcarska, Francuska, Austrija, UK, Poljska, Cehoslovacka, Madjarska, SSSR, Indija, Indonezija, Singapur, Burma, Tajland, Banglades, Kanada, US, sve sa SFRJ pasosem.

Iz moje firme, apsolutno svi isli na odmor na more, od obicnog radnika do direktora.

Ne imati kola bilo je cudno i ne veliki problem. Jednom prosecnom je trebalo par meseci posla da uzme kredit za kola.

Nije bilo radnicke familije koja nije imala TV u boji, frizider, ves masinu, i ostali moderni namestaj tog doba.

Omladina se oblacila zapadnjacki, takvim je stilom zivela. Moda i u muzici i u oblacenju i ponasanju je nesmetano stizala u Jugu.
    Po mnogo cemu, Juga je zivela zapadnim stilom zivota.

Ah da
    Guest
    zaboravio sam da su razni strucni magazini i knjige kao i beletristika stizala nesmetano i lako i sa istoka i sa zapada. Mogla se narucivati zapadna literatura, moglo se iscitavati o svemu i svacemu u Americkoj citaonici i slicnim ino centrima u Beogradu.

Odlazak na usavrsavanje na zapad, posebno u US (letnje skole, kursevi, seminari, magistriranje, doktoriranje) o trosku naucne ustanove bila je ustaljena i uobicajna praksa.
    Koliko se naseg sveta tako skolovalo na zapadu ni broja se ne zna.

Poznato je da smo imali povlasceni status kod SAD sto se tice nauke, obrazovanja, tehnologija. Postojao je Fulbrajtov fond za skolovanje studenata iz SFRJ.

Dug je spisak, ali valjda je i ovoliko dovoljno.

O svemu ovome gore pobrojanom ukljucujuci slobodu i lakocu putovanja po belom svetu, oni sa istoka su mogli samo da sanjaju.

Sad ti
    Guest
    meljes neke priviligirane (partijaske) segmente drustva - koje je pocivalo na NERADU - odnosno bilo je politicki podobne i sva su im vrata bila otvorena... Ja govrim o masama - vecini... Prtisak na "disko-zapadnu kulturu) je bio velik do kraja 60-ih... bilo je ostataka do 1970-ih...ponegdje... U ducanima nisi imao skoro nista zapadnjacko - a ono sto je bilo je bilo dobrano OCARINJENO kao luxus... Kupi Mercedesa, Volvoa i sl. u Yu pa ces platiti skoro troduplu njemacku cijenu... Za svaki uvozni aparat imas problema sa dijelovima... pa moras u trst ili Graz...

Na ljetovanju svake godine vidis KO SMO i STA SMO naspram zapada... no formalno su granice otvorene... od 1965 - kad je YU zapala u katastrofalnu ekonomsku krizu - pa je pustila 1 miliun nasih ljudi da idu u dekadentan zapad trbuhom za kruhom... a oni slali devize kuci - itd..,. Uglavnom to je bio OCAJNICKI pokusaj rezima pred kolapsom... poslije prve naftne krize 1973 Arapi su imali MILIJARDE $ koje nisu znali KUD I KAKO plasirati - pa su trcali svijetom i trazili onog ko ce ih posuditi - mi smo po onoj srpsko - UZMI kolko mozes - a poslije - PA LAKO CEMO... i tako smo u YU plandovali, putovali i slavili... i SPISKALI te $...

Guest
    (ti si spomenuo primjer kako su privilegirani to radili, a to su seljacine u drugoj generaciji - samo PARTIJASI/PODOBNI rezimu) a kad je dosla DRUGA naftna kriza (1979/1980) i ozbiljnije vracanje posudjenog - EEEE... onda su poceli "par-nepar", nestasice svega... itd...- uglavnom ona je yugu dotukla... poslije je bila samo agonija koja je trajala dok Srbi nisu vise mogli izdrzati da lova NE KAPA, ne dolazi Savom na Kalimegdan - Tita vise nije bilo da drzi srpski nacionalizam i sovinizam pod kakvom takvom kontrolom... i onda Srbija krece na "SVOJE" na DJIHAD... Dalje znamo....

EEEE moja Tetko - ti si bio najprivilegiraniji dio drustva - PARTIJAS, SRBIN u HR! Nikome bolje nije bilo u YU - osim mozda srpskim diplomatima i sl. iz BGD-a... te nesto generalima i vojnim licima... sa spomenicama (a mnogi rodjeni 40-ih i 50-ih).... EEE moja Tetko... BILO I PROSLO - ZAUVJEK!

kako da je bilo
    Guest
    sada je sve drugacije.
    Onda ste imali bar hrane, slobode...
    Ali vi ne mozete bez gospodara. Vama se sve mora narediti. Rodjene sluge!
    A sada.....
    nema
    novca,
    kruha,
    slobode,
    povjerenja,
    posla,
    ......
    Eto ovoga puta vam nisu Srbi sjebali znanje!
    Bez Srba ste dosli na rub provalije!
    Jos korak,
    sretan vam put.
    NAPRID!

Vlajo
    Guest
    dudaj kurcine

Svede, sve
    Guest
    one gornje privilegije su se odnosile na obican radni svet, ne komuniste.
    Tacno je da su komunisti imali prolaz na nekim vratima (funkcionerskim, direktorskim), ali to nije bilo iskljucivo. Meni je direktor godinama bio covek koji nije bio clan partije.

Kad pricam o uticaju sa zapada na modu, muziku, oblacenje, stil, nikakvih zabrana tu nije bilo.
    Edukovanje po zapadnom sablonu, uz stranu literaturu i po stranim ustanovama isto nije islo po partijskoj liniji vec po zelji i sposobnosti studenta.

Da je bilo zelje i pameti, i da je sansa data pametnim i sposobnim, ona je zemlja mogla imati sjajnu buducnost vec davno integrisanoj u Evropi.

Sta bi ja uradio?
    - Prvo bi odstranio iz politike sve nacionaliste, a dao sanse pametnim i sposobnima;
    - Izvrsio bi politicku reformu drustava, dao punu ekonomsku autonomiju rapublikama (da ne bude neko nekoga hrani), a forsirao slobodno zajednicko trziste u svakom pogledu;
    - proglasio bi slobodnu teritoriju koja nacionalno ne bi pripadala nikome i to odredio kao administrativni centar zemlje po uzoru na Australiju. Recimo, po meni, idealno mesto bi bilo Brcko sa svojim autonomnim distriktom.
    - u procesu integracije u EU, izvrsila bi se privredna reforma (privatizacija i sve ostalo), a zajednicko trziste sacuvalo.

Danas bi bili svi skupa poodavno u Evropi kao prosperitetna zemlja visokog standarda bez kapi krvi prolivene, bez nesrece i katastrofe koja nas je zadesila.

Ah da
    Guest
    zaboravio sam ti reci da nikada nisam bio u Partiji, ali to mi nije smetalo da zavrsim fakultet besplatno, da se zaposlim, da napredujem u struci, da mi stavlja zabrane. Bilo je pitanja politicke podobnost ali uglavnom pri zaposljavanju po vojnim ustanovama, drzavnim, i sl. Za sve ostalo je bio dovoljan rekord iz policije, nista vise.

Jos jedna stvar sto se tice slobode, a ovoga puta se odnosi na rezim koji je onda i danas najvise kritikovan - Milosevicev rezim. Ne mogu a da ne pomenem fer odnos gotovo prema svakome ko je zeleo napustiti zemlju uprkos ratnom okruzenju i teskoj politickoj krizi. Niko me nije zaustavio i rekao mi "E ne mozes da ides, trebas nam ovde!"
    Na tome im svaka cast, a to je sve produzena ruka politike postovanja ljudskih sloboda koje smo godinama uzivali.

JJOOOJ
    Guest
    Kao da je IKO IKOG IGDJE zaustavljao da ide kuda hoce... Ti si isao (pobjegao) u Srbiju - ne u HR...

Uglavnom... ×××××rije... samo ×××××rije - YU je bio jedan OGROMAN experimen tkoji je funkcionirao SAMO u hladnom ratu - a Tito je jahao na postovanju koje je stekao 1948 kad se je suprostavio Staljinu... Lova je stizala sa svih strana i tako odrzavala tu ekonomsku trulez... kad je berlinski zid paoi - palo je sve - YU vise nikom nije interesantna -

I trulez se je pocela raspadati - nazalost srpska AZDAJA je RIKALA 4 godine - i RIKNULA - ... i postala STRVINA... ali je napravila mnogo nesrece i uzasa prije nego sto je postala STRVINA!

BUDALO!
    Guest
    Ko je mozgovno mogao, mogao je uciti koliko je i gdje je htejeo.
    Naravno zabadava.
    Komunisti su i stipendije dobivali, mi ne, ali sve institucije su bile placene.
    Ja nisam u pocetku imao novca ni za tramvaj.Dakle vozio se na crno, sa srecom. A i kad su me hvatali, nikad kazne.
    Dijete ratnog zlocinca, osudjenog ustase iz BiH, od 1954 do 1963
    zavrsen Medicinski studij u Zagrebu, u Titovom rezimu! Naravno otac je otac ako je i koljac bio. Goli otok!
    Objektivno receno - zasluzen.
    Kratko prije smrti, uvidjeo je i sam - bila je grjeska planirati zivot nozem.

Ja sam danas penzionirani ljecnik u Splitu,
    penzija Njemacka, stan u centru grada,
    bez zajma, bez kuna, bez prevare, Raifeissen - pljacke.
    Odlazak i povratak intelektualaca, kako su htjeli odvijao se normalno!
    Tito je omogucio skolovanje SVAKOME!
    Cak su i sjemenista funcionirala, a mogao ih je da je htjeo i zabraniti.
    Ostavio ih je za primjer.
    Moj skolski drug, nakon mature otisao u sjemeniste, onovremeno tvrdio da je on PUNOMOCNI POSREDNIK IZMEDJU BOGA I
    U TOM SLUCAJU MENE, naknadnog bezvjernika koji je shvatio bezvrijednost oceve katolicke gluposti, bez posredstva Tita.
    Intelektualac, cak i ako je sin navodno ustaskog zlocinca, nije se okrivio ni onda o sistem, i imao je sve mogucnosti. Nas smo tri brata, tri ljecnika, svi iz TITOVOG rezima! I sva tri i danas zahvalna za mogucnosti, KOJE JER IMAO SVAK!
    Samo SVAK NIJE ZA SKOLU.
    Jedni vole knjigu, grugi noz i laz!
    Prokleta nacionalisticka proslost, pokusava danas skrenuti propale iluzije i pucku nezrelost na fantome proslosti.
    Ko moze zabraniti ucenje i gdje?
    Uciti se i moglo i moze i moci ce se uvijek, ako se zeli!

Guest
    Vec js 18 godina proslo od pocetka "novih" obrazovnih mogucnosti. Cak je i ROJS zavrsio veliku skolu, fakultet ili slicno.
    Dakle, nema Tita, nema partije, nema Srba koji bi Hrvatima onemogucili skolovanje.
    Svak je za tih 18 godina mogao nauciti bar da cita i pise!
    I pored svih "NETITOVSKIH PRAVEDNOSTI"
    nakon 18 godina kaze "pucki poslanik"
    MI MISLIMO DA ONI MISLU DA MI MISLIMO!
    ......................................
    Tu vam nije Tito kriv!

KOJE li
    Guest
    ...nabuloze - bezpredmetno je komentirati .

Pitam samo??

GDJE je danas Srbija u odnosu NA HR? a kako je bilo 1990? A danas Srbija nista ne placa Kosovu, a HR i SLO se nije mogla MRDNUTI sa mrtve tocke Zbog Kosova...

Srbija ima 40% hrvatske kupovne moci -

A kad se vidi sta se je u HR napravilo poslije rata - pa se usporedi sa cijelim periodom za YU - koji se zakljucak namece...?

i nakon 18 godina
    Guest
    "nove drzave" koja je eto svima omogucila ono sto su Tito,Srbi i komunisti zabranjivali Hrvatima,
    i dalje mozgovno siromastvo:
    MI MISLIMO DA ONI MISLU DA MI MISLIMO!

NAKON 18 godina hrvatske jednakosti medju hrvatskim ledastemicarima!

Slične teme

1. kak je bilo ovu subotu u teu??????
    By klugbv in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 14
    Posljednji post: 19-12-2007, 20:23
  2. Odgovora: 9
    Posljednji post: 04-12-2006, 14:22
  3. Tako se to radi
    By INTCP in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 51
    Posljednji post: 16-12-2002, 15:39

Pravila postanja

• Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •