Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: ISKAZI - 1991...

SVJEDOK
    Guest
    Svjedok je branitelj Vukovara, Hrvat, roden 1 930. god., zivio u Vukovaru, gdje je zarobljen i odveden u logor Stajicevo:

"... Dana 19. XI. 1991. bio je skup svih koji nisu isli na proboj. Ti su se povukli na odredena zborna mjesta gdje su i zarobljavani. Ujutro u 9 sati otisao sam u bolnicu. U bolnici su se sakupljali Ijudi. Oko 18 sati nas je okruzila vojska JNA. Poslije 18 sati su dosli cetnici. Oni su bili uniformirani, imali su beretke i tompsone. Tu je bio Mirko Vojnovic Capalo. U meduvremanu su dosli cetnici koje nisam poznavao. Vidio sam druge koji su trcali okolo, a to su Mile Skundzic - Mico, Neso Vojnovic, Nediljko Vojnovic, jedan je bio s bradom, a drugi bez brade. Svi oni su imali sarene uniforme i sortirali nas. Sortirali su jedne lijevo, jedne desno. Sortirali su i po tome tko ima rodake u Negoslavcima. Tu sam prvi put vidio da su nekog ubili. Vidio sam prikolicu koja je stajala iskosa.

Jedan cetnik je stao jednom covjeku na rame i klao ga. Taj covjek je samo dozivao svoju majku, ali ne dugo. To sam vidio jer sam se u tom trenutku okrenuo. Nisam vidio tko je klao jer je bio mrak. Te cetnike je bilo tesko prepoznati jer su svi bili bradati. Mozda je tu bilo i domacih, ali ih nisam mogao prepoznati.

Svjedok
    Guest
    ...nastavak:
    Imali su duge kose, bili slinavi i imali su boce u dzepu. Tada su odvojili jedan dio Ijudi i rekli: “Ovu bandu u cetvorku!?” Oni su podijelili skladista po brojevima. Sortirali su nas po svojoj volji. Tu je postojalo sest ili sedam hangara u kojima su bile samo gajbe pive naopacke okrenute. Kasnije smo se morali uhvatiti za ruke i po dvoje trcati preko ceste. Morali smo trcati kroz cetnicki kordon da ne bi tko pobjegao, do hangara. U tim hangarima vec je bilo dosta Ijudi. Kad smo dosli u hangar, svi smo bili zbijeni nazad, samo jedna trecina je bila slobodna, i to od pocetka. U tom praznom prostoru bili su jedan covjek, gajba i dvije svijece. Tom covjeku se lice uopce nije vidjelo jer je bio sav krvav. Klecao je i citao Bibliju.

Drhtao je od bolova, odnosno od straha. Posto mu je pala kap krvi na Bibliju, htio je obrisati tu kap krvi i srusio svijece. Kako je bio mrak, jedan ga je poceo udarati automatom. Nikad do tada nisam cuo kako zvuce ti udarci. Nasi su brzo skocili da upale te svijece, a on je lezao dolje. Kad smo ga tada vidjeli, bio je jos krvaviji. Dvojica a su ga izvukli van. Tada sam cuo jedan specifican zvuk. Udaran sam pendrekom, ali taj zvuk nikad nisam cuo. Ti sto su ga tukli unutra bili su Negoslavcani..."

Iskaz
    Guest
    Svjedok je civil, Hrvat, roden 1928. god., zivio u Tompojevcima. Pod okupacijom srpskih paravlasti proveo je sest mjeseci, nakon cega su ga protjerali, oduzevsi mu svu imovinu:

"... Tamo nisam imao nikakvih prava. Cim bi netko izisao na ulicu, govorili bi: “Ulazi unutra!” Ako bi posao na njivu da uzmem kukuruza, morao sam uzeti propusnicu. Kad bih zakasnio pet minuta, ne bih se mogao vratiti u selo. Svaku noc sam se bojao jer sam spavao ispod prozora, a pucalo se. Stariji unuk je dobio poziv da ide u vojsku za Bitolj, 17. I. 1992. Rekao je da nece ici u vojsku. Otisao je u Sid, odakle su ga odvezli za Beograd. Kad je dosao u Beograd, vidio je bosanski autobus. Sjeo je u taj autobus i pobjegao za Zagreb. Kad je moj zet pobjegao, taj Djuro Kljajic je rekao: “Vise mu nema povratka.” On je nesto pisao i krizao. Kasnije me pitao: “Je I' znas, sta ja ovo radim?” Rekao sam: “Ne znam! Vidim da nesto krizas.” Na to mi on kaze: “Vise ti nema Marku povratka, ni Ljubici, ni Igoru. Otici ces i ti za mjesec dana.”

Izisao sam 17. III. 1992. Kad sam ja izlazio, izislo je jos sto cetrdeset i pet Hrvata. Dok sam hranio svinje, usao je jedan i pitao: “Tko je ovdje? Koliko vas ima?” Rekao sam: “Ja, sam.” Na to mi kaze: “Za cetiri minute da si napolju!” To je od Zvonka Mikelica starac. Mikelic je ranjen u Vukovaru. Kad sam izlazio, morao sam potpisati da sve dobrovoljno ostavljam njihovoj tzv. SAO Krajini. Rekao sam im: “Nemam sta potpisati!” Jedan mi je stavio skorpion s jedne, a drugi s druge strane..."

u bezkrajnom nizu
    Guest
    lazova, lopova, konjokradica, pljackasa, ubica,zlocinaca....RVACKIH,
    Nadje se naravno, rijetko, ali i ponekoji POSTENI HRVAT!
    I ako je njemu napravljena nepravda, bilo kakva, onaj ko mu je to napravio mora odgovarati.
    Isto tako kao sto odgovarati moraju
    lazovi,lopovi,konjokradice,
    plackasi, ubice, zlocinci....RVACKI!

NR 6
    Guest
    ISKAZ 6
    Svjedokinja je bila u sastavu civilne zastite, Hrvatica, rodena 1945. godine. Zarobljena je u Vukovaru odakle su je srpske paravlasti prebacile u Dalj, gdje su je na sve moguce nacine mucili:

"…Ja sam bila zarobljena 17. XI. 1991. godine u Vukovaru, kod bolnice. U onim momentima nisam mogla prepoznati nikoga. Kupili su nas u maricu. Bilo je vise jugovojske, ali ne toliko jugovojske koliko cetnicke, onih s kokardama. U to mjesec i pol dana meni su svasta radili. I silovali, i tukli, batine smo stalno dobivali, nisu nam dali jesti. On je meni s kombinirkama izvadio cetiri zuba, on, taj cetnik Nedjeljko Peic. Silovali su me par njih pored njega. Jednoj zeni su odrezali dojku. Ime joj je Marija, a prezime ne znam. Sa mnom je bila u daljskom logoru i gospoda Durda, od Mirka, onda Manda Vuklusic, nazvana snajperistkinja. Od te djevojke su radili svasta, ona je bila sezdeset sesto godiste. Djecu od deset, dvanaest godina su isto silovali. Bili Jovan je isto radio velika zla. Radio je u Veterinarskoj stanici u Osijeku. On je bio sa veterinarima. Na filmu, ako ste ga gledali, su prikazani decki koji su strojeni. Taj je radio ta zlodjela, vadio deckima spolni organ i gurao u usta da pojedu. Njegova majka je bila moja susjeda u Osijeku, ta Bili Olga.

NR 6
    Guest
    Kada sam se vratila iz logora, pobjegla, onda sam njoj rekla da sam vidjela njezinog sina. Ona je meni rekla, da njezin sin nije sa cetnicima. Ja joj kazem - je!

Prepoznala sam njih dosta. Bio je s njima i Marko Peic. To je sin od tog Peica. Jedan mu je sin poginuo. Bio je na Mitnici. Zvao se Dusko Peic. Taj je ubijen, poginuo je prije nego sto sam ja dosla u logor u Dalju. Ne znam sto je on radio, a brat mu je radio zlodjela, taj Marko. Unakazivao je Ijude, vadio im oci, izvan logora, cinio je to onima kojih bi se docepao - kao divlje macke kada se docepaju plijena. Bio je i jedan Savo Vilus iz Dalja, rodeni Srbin, onda Noda Jovan, isto iz Dalja. On je bio glavni cetnicki voda. Zatim mesar u njegovoj mesnici je strojio Ijude. Kada su zatvorili Ijude kod kina 19. i 20. studenoga, dosla su dva autobusa iz Vukovara zena i muskaraca koje su u kucu tog Lalica zatvorili. Dorde i Nikola Lalic su bili vlasnici te mesnice. Meni je pomogla da pobjegnem iz logora gospoda Dragica Hajdukovic. Ne znam je li ziva. Neki govore da nije, da je ubijena. Ona je stanovala preko puta te kuce. Bila je sama, nije imala nikoga..."

NR 7
    Guest
    Dana 21. IX.1991. je bio napad na Ivanovo Selo...

Deset mještana iz Ivanova Sela je 21. IX. 1991. ubijeno. Jednostavno su pucali po ljudima. Bilo je ljudi koje su ubijali pojedinačno. U tom selu je bilo češko stanovništvo kao i jedan dio Hrvata. Sve koje su odveli iz sela bili su civili...

U Malom Grđevcu ubijeno je troje ljudi koje su oni držali u zarobljeništvu. To su dvojica albanske nacionalnosti i jedan Hrvat koji su bili zaklani. Kad smo ušli u Veliku Peratovicu, u podrumu Škole bilo je petero ubijenih civila. V.Š. je također bio tu, a bio je šesti u tom podrumu. Javio mi se ujutro kad je akcija kretala, tada mi je rekao da je uspio izići. Rekao je da se sakrio kad je vršio nuždu te da je tako izbjegao smrt. U tom trenutku kad je ovaj vršio nuždu, ovi su zapucali i pobili ovu petoricu. Spomenuo je Trbojevića koji je radio ovdje u Općini. Jedan od tih ubijenih civila je moj učenik koji nije bio ni punoljetan, imao je sedamnaest i po godina. On nije imao nikakve veze sa borbom, ali je također masakriran. Kad je nastala pucnjava, oni su se povukli iz Peratovice. V.Š. je došao k nama ujutro, a ja sam stigao u Peratovicu oko deset sati. V. nam je rekao da su oni svi otišli tako da u Peratovici nije bilo borbi. Tu smo imali mogućnost da pobijene identificiramo i pokopamo na groblju. U Turčević Polju mislim da su troje civila ubili, a da se jedan izvukao živ. Taj čovjek živi u Ivanovu Selu. Njega i sina su tjerali i pucali, ali se izvukao živ. Taj čovjek se zove I.G.

Pronašli smo 14 ljudskih kostura. Ti ljudi su odvedeni iz logora u Peratovici i likvidirani na tom području. Kosti su pronađene prije godinu dana, 9. IV. 1993. na Veliki petak. Ovih četrnaest smo mi vodili kao nestale. Neki od tih su: Željko Lovrens, Vlado Lovrens, Milan Kutaran, Josip Šragban i još neki. Istragu je vodio naš sudac iz Bjelovara, a došao je i sudski medicinar iz Bjelovara. Identifikacija je vršena u Zagrebu. Oni nisu bili zakopani, nego uvučeni u jednu jamu prekrivenu granama. Da su bili zakopani, možda ih ne bi ni pronašli. Ono što je karakteristično za njih je, što su imali svi metkom probijen potiljak. Svi oni su pronađeni u uskom prostoru...

Konjokradljivci?
    Guest
    Koliko je Lipicanera "odletjelo" u Srbiju?
    A o traktorima necemo niti govoriti.
    Nesto nije uredu, kad ciganin okrivljuje druge za kradju konja.
    Da nije glupo, bilo bi smesno bre.

Drago mi
    Guest
    Je da ima na TISUCE svjedocanstava - i za neka se moze doci i na netu...

Dakle - Cetnici ZNAJU - da ZNAMO! Ali neznaju TOCNO!! Koliko znamo! TO IH MUCI - neki riskiraju doci u domovinu - pa i prodju - no NADAM se vecina koja uzima rizik i doje - zavrse gdje im je mjesto - CUZA!!

Nema
    Guest
    vise Tetke...preduboko je u zivom blatu i nikako da se iskoprca...

Neka do kraja potone... da se ovaj forum zatvori...

Slične teme

1. Karlovac 05/11-1991 -
    By sompompirovi in forum Politika
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 16-11-2005, 23:35
  2. PODSJETNIK 1991
    By sompompirovi in forum Politika
    Odgovora: 10
    Posljednji post: 21-09-2005, 10:52
  3. Dubrovnik 1991
    By Srblover in forum Politika
    Odgovora: 8