Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 57

Tema: Golf TDI, pa sta nam to rade?

  1. #1
    vw-fan
    Guest
    Citam malo pa katalozima i vidim da Golf 1.9 TDI sa istom kubikazom postoje verzije sa 90 ks, 100 ks, 110 ks, 130 ks i 150 ks. Cuo sam da je jedina razlika izmedju tih motora u chipu. Zasto je onda ovaj sa 150 ks tolko skuplji od ostalih kad proizvodnja chipa u danasnjim uvijetima, tj. kad je vec napravlejn i treba ga samo kopirat, kosta nekih 20 kuna. Dobro treba se i masina koja ih stanca amortizirati, ali u miljonskoj prodaji se to vrlo brzo amortizira. Mislim da je ovo cista pljacka iz Vw-a. I kome uopce trebaju tolko istih dizel motora. Mogu mislit kolko je onda trajan onaj sa 150 ks, kad se temelji na onom iz 90 ks. Vjerojatno je nakon 100.000 km spreman za zamjenu.

  2. #2
    Stevo_
    Guest
    ej vw-fan kaj nisi ti cuo za pojam turbo diesel? inace oznaka za taj naziv ti je tdi kod golfova i vag-a opcenito. to znaci da se ta snaga postize turbo punjacem a ne cipom. i snaga se brijem moze izvlaciti iz turba do nekog limita. znaci da je golf tdi sa 110 ks snagu dobio turbo punjacem. ak sam u krivu slobodno me ispravite.

  3. #3
    Jam on it
    Guest
    Čekat ćemo bullita da te ispravi. On će sigurno točno objasniti što je različito kod različitih TDI motora. Pritisak turbine, itd, da ja sad tu ne ××××m...

  4. #4
    Calibra Zender
    Guest
    Razlika je u elektronici koja upravlja radom motora. Dakle razlika je i u chipu. Iz istog obujam motora različitim chipovima VW vadi različitu konjažu. Da li je to cijela priča ili ima još koja finesa ne znam. Ali je 99% stvar u elektronici, a ne turbo punjaču.

  5. #5
    Stevo_
    Guest
    calibra kaj je fakat razlika u elektronici? brijo sam da je u turbu. isto kod i kod benzinaca. fala kaj si se javil i ispravil me, sad cu znat ubuduce. ipak nisam takav poznavatelj motora i tehnike, ali covjek se uci dok je ziv.

  6. #6
    Girrari
    Guest
    A ja sam 99% siguran da je Calibra u pravu!

    Najjeftinije je napraviti jedan motor koji može izdržati određen raspon snage i onda elektroničkim putem regulirati snagu tog motora. Tak ne moraju raditi 4 različita motora, već samo prigušuju snagu kako bi dobili manje konja i time zbog tršarina omogućili lakšu kupnju!
    Moguće je da ima još caka, ali vjerujem da je u biti o tome riječ.
    Ako griješim ispravite me; naravno da želim naučiti više!

  7. #7
    Jam on it
    Guest
    Pa chip ce nalazi u centralnom kompjutoru i on kontrolira rad svega, pa tako i turbine. Nema chipa, turbina(i još štošta) ne radi... Čekaj bullita, taj je maher. On slaže neke čipove, kolko sam ja skužio, i to dobre, ljudi ga hvale... Pravi je Chip ××××er...he,he

  8. #8
    bullit
    Guest
    Jel me neko trazio...?
    TDI, prica ide otprilike ovako:
    prvi TDI (90 Ks), izasao je prije vise od 10 godina. Bio je revolucionaran jer je bio prvi motor sa direktnim ubrizgavanjem (znaci u komoru za izgaranje) Za to vrijeme performanse su bile nezamislive za dieselski motor. Potrosnja je bila minimalna.Zatim je dosao TDI("I" je bilo crveno) 110 Ks (sa varijabilnom turbinom, boljim poerformansama. Sad imamo potpuno nobu generaciju TDI-ja ("DI" crveno, sa 100, i 130 Ks. Potuno novi princip rada, sa pumpe-diese sistemom. U manje aute ide 100 ks varijanta (Fabia i sl) u vece 130 Ks (Passat, A4 i sl). Zadnja verzija je GTI TDI (sve crveno), 150 Ks, koji ide potpuno isto kao i benzinac 1.8 Turbo. Da ne bude zabune, kod svih, bez obzira na razlike u koncepciji i turbinama, su i posebne elektronike, bez kojih naravno nista takvo ne bi bilo izvedivo. Uglavnom, raj za chip tuning...

  9. #9
    M_7
    Guest
    Bullit vidim da najbolje poznas turbo dizelase pa ak ti nije bed ostavi svoj mail htio bi neke informacije, a da sad ne pricamo po forumu... hvala

  10. #10
    doc
    Guest
    prvi TDI je ipak bio onaj u Fiat Cromi, pred negde 14 godina.

  11. #11
    VR6
    Guest
    E svasta. Nije sve u cipu. Kao sto je Bullit objasnio, ima novi sistem i stari sistem. Iako rade na slicnom sistemu, isti nisu nikako. Jaci TDI serijski sa 110 KS ima jos neka ojacanja, za razliku od onog sa 90 KS. ABT radi tuning onog sa 90 na 120, a onaj sa 110 moze na 140, a onaj sa 130 na 180. Zasto neurade onaj od 90 na 180, vjerovatno jel je to nemoguce bez vecih izmjena. Isto kao kod normalnih auta i sportskih, sportski imaju razna ojacanja da bi podnjeli vecu snagu motora, iako je izgled isti. Jaca lamela i slicno da bi podnjela veci napor, tako je i sa ovim TDI-ima. U principu sistem je isti, ali uz cip se urade jos neke izmjene. Isto kao i motori serijski i oni iz F1, rade na slicnom principu ali oni u F1 su radjeni od izdrzljivijih materijala, pa mogu se vrtjeti i na 18000-19000 o/min.

  12. #12
    bullit
    Guest
    Doc, u pravu si, Croma je bila prva.Ja sam govorio samo o VW TDI-ima, jer je takvo bilo i pitanje.
    Inace, moj mail je goc355@yahoo.co.uk ak neko nesto treba.

  13. #13
    mara
    Guest
    koja je razlika izmedju direktnog ubrizgavanja i pumpe -diese?za bullit
    najvaznije je da je croma imala prvi tdi,sunac vam poljubim.ali je VW napravio dobar posao prije 10 god bez obzira na to

  14. #14
    bullit
    Guest
    Direktno ubrizgavanje je kad se smjesa ubrizgava direktno u cilindar, tj. dizna je na mjestu gdje se kod benzinca nalazi sjvecica, i rasprsuje se direktno na celo klipa. Tako dolazi do puno vece iskoristivosti goriva (nuspojava je slabije grijanje kod TDI motora, upravo iz istog razloga).No razvod do cilindara je jos uvijek vise manje klasican. Kod pumpe duse, svaka diza ima svoju posebnu pumpu, i na taj nacin se omogucavaju jos veci pritisci u sistemu napajanja gorivom (sto donosi jos vecu snagu, uz jos manju potrosnju).

  15. #15
    laik
    Guest
    ne daje chip motoru snagu

    cip upravlja pritiskom u turbini,ubrizgavanjem,smjesom,....i kaj ja znam s cim vise

    tak da promjenom chipa se samo mijenjaju i poboljsavaju funkije navedenih dijelova

    pa nije sad,kupis chip i u njemu se krije 20 konja

    razlika u cijeni mislim da je prevelka,ali u tim motorima nije razlika sam u chipu,mislim da je i cijeli motor ,zbog vecih opterecenja,napravljen od jacih materijala,a tu je jos i jace i zahtjevnije podvozje,mjenjac,.....

    ali ni to ne bi trebalo opravdat tolku razliku u cijeni,ali mislim da i velki dio te razlike nastaje poslje tvornicke cijene,raznim nametima i trosarinama

    inace,pravu razliku bi trebalo gledati po osnovnoj cijeni koja obicno nije veca od par tisuca dm

  16. #16
    bullit
    Guest
    Laik, malo je kontradiktorno to sto kazes.Istina je da su u cipu svi parametri rada motora i turbine. Isto tako je istina da se izmjenom tog software-a moze dici snaga bez problema, jer ima tu jos dosta prostora za svaki motor, da se dovede do ideale izmedju dobivenog i ulozenog (novca, goriva, voznosti i trajnosti). TDI motori imaju razlike u konstrukciji ovisno o snazi, ali ovo o ovjesu i ostalom, ne stoji. Jedino sto su uspjeli (morali, bolje reci) napraviti razlicito su mjenjaci, zbog izuzetno velikih ok. momenata koje ti motori proizvode.

  17. #17
    307
    Guest
    Što se da napravit sa Peugeotom 307 2,0 HDi 90 KS. Koliko se da pojačati, čime i koliko to košta ako mi itko može odgovoriti?

    Thanx

  18. #18
    TDI 115KS
    Guest
    Bullit, vidi se da se razumjes u TDI motore. Aj mi molim te reci da li se u Golfa IV ugradjivao TDI od 115 KS (ja osobno mislim da je i da je imao crveno D i crveno I), ustvari da li je uopce postojao taj motor. Neki govore da jest, a neki da nije...

  19. #19
    laik
    Guest
    ugradivao se i imao je crveno DI.........sad tu oznaku imaju 100 i 130 ks


    nego primjetio sam da ovaj novi tdi od 100 ks ima veci okretni moment od starog 110


  20. #20
    Macimudan
    Guest
    Jal on bio diesel, jal tdi jal bilo koji diesel, najbolji je. bez dileme!

    jos ako je nov, eiiiiii... )

  21. #21
    Koko
    Guest
    Da se i ja malo ukljucim... TDI sa 115 KS je postojao i radilo se o prvom pumpe-duse TDI-u. Motor se kratko proizvodio paralelno s onima od 90 i 110 KS, pa kratko bio zamjena onom od 110, pa je zamijenjen modelima sa 100, 130 i 150 KS.

  22. #22
    bullit
    Guest
    307,na HDi od 90 Ks procedura ide ovako: procita se originalni software, spremi na jednu memorijsku karticu koju dobijes(tako da uvijek mozes vratiti na original, ako zelis), a novi software se ucita u tvoj procesor, i to je to. Potrazi grafikone na superchips.co.uk, sve ce ti biti jasno.

  23. #23
    mara
    Guest
    daj mi bullit reci cuo sam da tdi motori nisu pogodni za chip tunning.reci mi molim te koliko oni stvarno smanjuju vijek trajanja motora,ali iskreno.i dali se to uopce isplati

  24. #24
    TDI 115KS
    Guest
    Hvala na odgovorima, samo ste potvrdili moja misljenja o TDI motoru od 115 KS. Bullit jos jedno pitanje za tebe ili bilo koga tko zna odgovor: Moze li se napravit chip tuning na Golfu IV 1.4 16V, koliko bi mi to smanjilo vijek trajanja motora?

  25. #25
    Calibra Zender
    Guest
    Normalno da se može i na tom benzincu napraviti chip tuning. I bullit će reći da ako se napravi kako spada da ne smanjuje vijek trajanja motora. Ali literatura ipak govori suprotno, vijek se smanjuje i potrošnja raste.
    Turbodizelski motori su san chip tuninga.

Slične teme

  1. VW Golf: Golf prestigao Bubu
    By Karl H. Rumenige in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 18-04-2004, 22:46
  2. kak to rade slovenci
    By pug purger in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 9
    Posljednji post: 05-12-2003, 10:58

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •