Prikazujem rezultate 1 do 16 od 16

Tema: ZAŠTO PALESTINCI POSTAJU SAMOUBOJICE?

Navod
    Guest
    Prije nekoliko tjedana rekao sam kako se Palestinci danas bore da ne postanu živim bombama i da nije čudno to što se pojavljuju bombaši-samoubojice, nego to što se tako rijetko pojavljuju.

Činilo mi se da me novinar BBC-ja kojemu sam to rekao razumije. To me šokiralo, zato što se nama čini da svijet nikad neće shvatiti. Tko bi, ako je pri zdravoj pameti, mogao razumjeti teror i ubijanje nedužnih ljudi?

Dr. Eyad Sarraj, Palestinac, načelnik psihijatrijske klinike u Gazi, predsjednik je Povjerenstva za ljudska prava i dobitnik više nagrada za svoj rad na području zaštite ljudskih prava. Uhićen je i mučen više puta, a prijetili su mu i smrću.
    Zašto, dakle, Palestinci ubijaju sebe i Izraelce na autobusnim postajama ili prepunim tržnicama na tako grozan način? Želite li doista znati? Pokušat ću vam objasniti.

Vjerujem da je samoubilački bombaški napad čin krajnjeg očaja i vrlo ozbiljna faza izraelsko-palestinskog sukoba koji, čini se, nema kraja.

Od usa Palestinaca 1948. godine, potaknutog židovskim terorom pod vodstvom Jitzaka Šamira i Menahima Begina, pokušali smo sve što smo mogli.

Pokušali smo s Naserom i arapskim nacionalizmom, a zauzvrat smo 1956. godine dobili okupaciju naših drugih domova u izbjegličkim kampovima. Tek je ruska prijetnja bombardiranjem Pariza i Londona, zajedno s odlučnošću američkog predsjednika Eisenhowera, okončala izraelsku okupaciju.

Pokušali smo s Ujedinjenim narodima i Vijećem sigurnosti, i izborili sjajne rezolucije u našu korist - poput Rezolucije 194., koja poziva Izraelce da nam dopuste povratak u domovinu. Uzalud. Morali smo nastaviti s lutanjem, od zračnih luka do izbjegličkih kampova, čekajući pobjedu ili propast.

Sve što smo htjeli bilo je - vratiti se kući. No, postali smo narod bez države, ljudi bez nacionalnosti.

Stoga smo se počeli obrazovati. Vjerovali smo da su Židovi toliko pametni zato što su obrazovani. Rekli su nam da Židovi upravljaju svijetom svojim obrazovanjem. Uvijek su liječnici, odvjetnici i znanstvenici, nikad prosjaci ili boksači.

U idućih dvadeset godina mnogi od nas dobili su sveučilišne diplome. Bilo nas je na svakom sveučilištu. Bili smo ponosni na to. Neki od naših obrazovanih ljudi stvorili su pokret otpora. Vjerovali su da arapske zemlje nikad neće ratovati protiv Izraela i da ih moramo natjerati na borbu. Pojavio se Fatah i Jaser Arafat. Oni su natjerali arapski svijet na borbu, pozivajući Izrael da napadne Egipat 1967. godine.

U šest dana ratovanja Arapi su ponovno poraženi, mnogo teže nego prethodni put. Ovoga puta izgubili smo Gazu i Zapadnu obalu, Egipat je izgubio Sinaj, a Sirija Golansku visoravan. Jednim udarcem sudbina nam je bila zapečaćena. Morali smo živjeti trideset godina pod izraelskom okupacijom.

Nasilje kao odgovor okupaciji
    Znate li što znači živjeti pod izraelskom okupacijom? Želite li doista znati? Dopustite da vam kažem par stvari o tome:

- dobivate matični broj po kojem vas prepoznaju i dozvolu boravka. Ako napustite zemlju na duže od tri godine, gubite pravo boravka;

- kad napuštate zemlju, dobivate putni dokument koji vrijedi godinu dana, a u kojem piše da ste neodređene nacionalne pripadnosti;

- obavještajne službe redovno vas dva puta godišnje zovu na obavijesne razgovore, gdje vas pokušavaju nagovoriti da radite kao doušnik i špijunirate svoju braću i sestre. Nema iznimke, svi to moraju proći. Ako ste član političke organizacije, dobit ćete deset godina zatvora. Ako ste poduzeli vojnu akciju, u zatvoru ćete sjediti doživotno;

- da biste preživjeli, dobit ćete priliku raditi poslove koje Izraelci ne vole: možete biti smetlar, građevinski radnik, žetelac ili raditi na plantaži. Na posao ćete iz svog doma u izbjegličkom kampu u Gazi krenuti u tri ujutro, proći niz cestovnih blokada i provjera, provesti cijeli dan radeći pod Suncem i nadzorom. Vratit ćete se kući navečer, srušiti u postelju i odspavati par sati, nakon čega ćete početi iz početka.

Jednostavno rečeno, postali smo roblje svog neprijatelja. Gradimo njihove domove na ostacima naših sela. Znate li kako je to kad morate biti robom svog neprijatelja ako želite preživjeti? Ne, nikad nećete znati kako je to, osim ako i sami ne doživite isto. Tek tada ćete naučiti kako šutke promatrati i pretvarati se da ne vidite muke i poniženja kroz koje prolaze vaši roditelji, rođaci i prijatelji.

Ne znate ni kako se osjeća dijete koje je vidjelo kako izraelski vojnici tuku i pljuju njegova oca. Nitko ne zna što se dogodilo s našom djecom. Znamo samo da su izgubili osjećaj poštovanja prema svojim roditeljima.

Naša djeca - djeca kamenja, kako ih zovu - pokušala su riješiti stvari usom, Intifadom. Sedam dugih godina naša djeca bacaju kamenje na Izraelce, a svaki dan neko od njih pogine. Skoro svi naši mladići bili su bar jednom uhićeni, većina ih je bila mučena. Svi su morali priznati. Rezultat? Svi sumnjaju da su svi špijuni.

Bivši izraelski premijer Benjamin Netanjahu
    Što smo još mogli pokušati? Ah, da. Mir. Kad su stigle vijesti da je Arafat potpisao mirovni sporazum u Washingtonu, slavili smo. Napokon, pomislili smo, riješit ćemo se tog bijednog života pod vojnom okupacijom. Nadali smo se. Nismo mogli vjerovati da više neće biti policijskog sata, da ćemo moći iza osam sati navečer slobodno šetati ulicama ili biti na plaži. Čak smo održali izbore i formirali parlament.

A onda je došao Benjamin Netanjahu.

Odbio je susresti se s Arafatom, jedva se, i s očitim gađenjem, prisilivši rukovati s njim. Odbio je osloboditi naše zatvorenike, omogućiti nam siguran prolaz između pojasa Gaze i Zapadne Obale. Okružio je naše gradove i sela tenkovima, uhitio naše policajce. Izgradio je tunel ispod naše najsvetije džamije.

Arafat nas je pozvao na strpljenje i bili smo strpljivi. Onda je Netanjahu počeo graditi naselja u Jeruzalemu, tjerajući preostale Palestince. Naseljenici u Hebronu pljuvali su po proroku Muhamedu, nazvavši ga svinjom.

U ime mira smo bili ponižavani, čak nas je vlastita policija uhićivala i mučila. Palestinska samouprava okrenula se protiv nas da bi ugodila Izraelcima. Naši dužnosnici voze se u velikim kolima i grade si velike kuće. Imaju svoje VIP kartice, s kojima prolaze kontrole bez problema, dok smo mi ostavljeni da crknemo.

Razumijete li sad zašto Palestinci postaju bombaši-samoubojice?

Eyad Sarraj

Mad Vlad
    Guest
    Već si rekao zašto.

A mi to znamo inaće.

A što reći...
    Guest
    ...osim dignuti zdravicu "Novom svjetskom poretku(?!)","pravdi" i svim silama se upregnuti kako da što više postanemo punopravni član napredne zapadne demokracije.U međuvremenu, uključite TV,CNN, otvorite novine, poslušajte radio...i upijajte svaku riječ izgovorenu odiozno u svrhu dosezanja tog uzvišenog ideala civilizacije i ljudskog postojanja...

...I pijte,pijte dok ne zaključite da ste potpuno pijani, a otriježnjenje ujutro može donijeti smrt svega ljudskog što ste rođenjem ponijeli na svijet!!!

I samim time smrt svijeta kao mjesta ljudskog postojanja.Defeinitivno ćete tada shvatiti da ga je u svoje čvrste šape preuzela sila,nepravda i novac...

Znam...
    Guest
    ...ali ono prvo je već cenzurirano!?!?

ARIGATOJ
    Guest
    Eyade!

Poetski si ti to srocio. Problem je vrlo kompliciran, ali ja cu tu reci neke stvari.

1.Izrael je priznat kao drzava od cijele medjunarodne zajednice osim Arapskih zemalja (izuzev Egipta!)! To je jedna cinjenica i gotovo. O njoj sad necu diskutirati u 2500 godina unazad!

2.Vi IMATE pravo na drzavu i sigurnost isto kao i Izrael.

Tu se stvar zakomplicirava! Vas cilj, kao i cilj svih Arapa je UNISTITI Izrael, tj. Izbaciti ga u more. Kad ste to god pokusali dobili ste batina I izgubili ste novi teritorij. Radili ste masu gresaka. Ovo sa samoubicama vam je najnovija greska.

Ispirete jadnoj omladini mozak da ih u raju ceka 72 djevice i sva moguca blagostanja, njima i njihovim obiteljima! ako tako izvrse samoubojstvo. (Nesto slicno kako je bilo u Iranu kad su vjesili djeci plasticne kljuceve za raj oko vrata i slali ih na minska polja koja su postavili Iracani, da ih ciste svojim tijelima).

Mirovni plan u Oslou je mogao biti pocetak jednom trajnom miru…Ehud Barak tvrdi da vam je Izreal bio spreman dati 95% Zapadne obale i Gazu u zamjenu za mir. Arafat je to odbacio. Dok vam god bude cilj unistiti. Izrael dobivat cete batine! To je tako i bit ce tako dok se odnos prema Izraelu ne promjen od Arapske strane. Sad je Saudijska Arabija istrcala sa mirovnom inicijativom pod parolom “priznanje Izraela u zamjenu za mir i povlacenje Izraela sa Zapadne obale i Gaze”. Izrael je odmah prihvatio inicijativu ali su je vecina Arapa odbacile…I opet nanovo…u nedogled!
    Koliko ja vidim Izrael ima 2 alternative.

1. Da se bori
    2. Ili da se preda!

Izabrao je borbu u kojoj vi mozete ciniti stetu ovakvú kakvu cinite, a onda Izrael uradi ovo sto je uradio. I opet!? Novi Jenini itd….Ko je dobio? I ko je Izgubio?

Izrael je od pustinje napravio oazu i prosperitet a to Arapi ne mogu podnjeti.

Ja sam duboko uvjeren da kad bi vi (svi Arapi) istinski priznali Izrael da bi mogli mirno i sigurno zivjeti u Gazi i na Zapadnoj obali.

Krizar
    Guest
    Ma nisu problem Palestinci,pa nit Jordanci a ni Sirci.....PROBLEM je taj ××××ni,zaostali i neljudski "islam"!

Postoje dvije opcije za sve balije ovog svita...prva,il'cemo ih misionirati sa Biblijom il'pak sa F16 i F18,i tocka!!

ARIGATOJ
    Guest
    Ja se sa krizarom donekle slazem.
    Islam je jedna srednjevjekovna pustinjska ideologija koja nemoze naprijed.... Ipak imaju pravo zivjeti kako hoce tj. imali su do 11.09.2001. Od onda su se stvari strasno pogorsale za njih.
    Le Pen u Francuskoj...extremna desnica jaca posvuda u Evropi... zagorcavat ce muslimanima zivot...i sigurno u dogledno vrijeme potpuno zabraniti muslimanima useljenistvo, a polako "repatricirati" vec prisutne.... Neka muslimani zive kako hoce u svojim pustinjama....mi kako mi hocemo....

Kako ...
    Guest
    ...je to odraz ograničenosti, problem svesti na pitanje Islama!?
    Židovi su ti koji su centar problema i 11.rujna!

izrael...
    Guest
    ...je primjer o zapadnoj totalnoj superiornosti nad srednjevjekovnom islamom. 5 milona zidova drzi u sahu 150 milona Arapa (muslimana) kako hoce, a osim toga napravili su od pustinje oazu, sto arapima nikad i nigdje nije uspjelo...

zasto su...
    Guest
    ...sad palestinci prestali sa samoubojstvima??

Ha-ha budalo...
    Guest
    ...stali su!

Ali razmisli malo ...do kada?!

Vrijeme je njihov saveznik.Oni biraju dan i mjesto...Židovi i Sluge spavaju drhtajući.

zavrsit ce...
    Guest
    ...se tako da ce vas (muslimane-palestince?) zidovi morat totalno potamanit! Stalno se paze, maximalno...ali do kad?? I njima ce puknut film, pa sta bude da bude! ondfa jauk...MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUS LIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUS LIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!MUSLIMANI!,

Ma sta je to? Zbog cega se toliko razglaba o tim srednjevjekovnim spodobama?? Uvjek se pitam!

pripuz
    Guest
    Lako je izraelu biti superioran kad je lova do krova. No ono sto rade palestincima cista je replika holokausta. Apeliram na sve zidove koji posjecuju ovaj forum da se ograde od nacistickih pirovanja ratnog zlocinca Sharona i njegove vlade. Superiornost nije dobra ako se koristi za zlo.

Tom2
    Guest
    Mislim da bi Palestinci i Izraelci trebali da nadju mirno resenje. A zatim da se okrenu zajednickom neprijatelju jednih drugih i trecih a to su crnokosuljasi, ustase.

Tom2
    Guest
    Mislim da bi Palestinci i Izraelci trebali da nadju mirno resenje. A zatim da se okrenu zajednickom neprijatelju jednih drugih i trecih a to su crnokosuljasi, ustase.

otto
    Guest
    Jedno je sigurno , svi ovi samoubojice bombasi su mladi ljudi koje iskoristavaju da bi stari konji postigli svoj cilj a to je slava.Sto se tice izrarlaca to njima pase kada pogine od bombasa 3 izraelaca oni ubiju najmanje 5 palestinaca i to tako godinama .Sada si izracunajte koliko je poginulo nevinih Izraelaca i koliko nevinih Palestinaca.

Slične teme

1. ZAŠTO??????
    By lol in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 7
    Posljednji post: 31-03-2010, 15:44

Pravila postanja

• Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •