Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 91

Tema: Kad je poceo moralni pad Hrvatske

Tomislav KLAUŠKI
    Guest
    PITALI SMO SVEĆENIKA, ANTIRATNU AKTIVISTICU, POVJESNIČARA, PREDSJEDNIKA HHO-a, EKONOMISTA, NOVINARA I PSIHOLOGINJU:
    KAD JE POČEO MORALNI PAD HRVATSKE

Je li sve počelo kad je Franjo Tuđman kupio po povlaštenim uvjetima obiteljsku vilu u Nazorovoj, dan prije donošenja zakona kojim se to zabranjuje? Ili možda u trenutku kad su na slobodu puštene ubojice obitelji Zec, a u državnom vrhu rekli da će im “takvi još trebati”? Ili se to dogodilo onoga dana kad je prvi “torbar” s vrećom punom novca kupio poduzeće i istjerao radnike na ulicu?
    piše Tomislav KLAUŠKI

Kad je započelo
    Guest
    moralno urušavanje Hrvatske? Onda kad je Franjo Tuđman kupio po povlaštenim uvjetima obiteljsku vilu u Nazorovoj, dan prije donošenja zakona kojim se to zabranjuje? Ili kad je na Saboru HDZ-a u “Lisinskom” “amnestirana” Nezavisna država Hrvatska, nakon čega je uslijedila poplava ustaške nostalgije? Možda u trenutku kad su na slobodu puštene ubojice obitelji Zec, a u državnom vrhu rekli da će im “takvi još trebati”? Ili se to dogodilo onoga dana kad je prvi “torbar” s vrećom punom novca kupio poduzeće i istjerao radnike na ulicu? A možda se moralni pad poklopio s paktom Crkve i države, kad su moralni principi ustupili mjesto nekim drugim interesima? Je li to krenulo s prvim lažnim invalidom, prvim državnim mafijašem, prvom smjenom nepodobnog suca? Ili je sve to jedna opsjena, jer - kako reče Denis Kuljiš - Hrvatska ionako nikad nije bila u nekom moralnom raju iz kojeg je odjednom istjerana?

Proteklih mjeseci,
    Guest
    pa i godina, počinjemo osjećati snažne posljedice nekih događaja s početka devedesetih godina, događaja koji su nabujali do neviđenih razmjera. “Što je krivo izraslo, teško se može ispraviti”, kaže stara poslovica, a takav pesimističan pogled mogao bi se primijeniti na Hrvatsku. Teško je danas loviti tajkune i kriminalce, kad su mnogi prije njih - naročito oni bliski vlasti - već odavno amnestirani. Teško je uprijeti prstom u jednog ratnog profitera, kad se iza njega kriju još deseci drugih. Teško je izdvojiti jednog lažnog invalida, kad postoje stotine drugih, neki i s visokim činovima. A najteže od svega, nakon ovih 15 godina, jest uvjeriti ljude kako mogu uspjeti samo zahvaljujući radu, učenju i marljivosti - kad je društvena elita nastala bez svega toga.
    Neki ugledni intelektualci, stručnjaci i novinari pokušali su za Spektar detektirati točan trenutak kad je sve to počelo. Koji je otponac pokrenuo moralno urušavanje Hrvatske na svim poljima - od politike do kulture i obrazovanja.

Don Ivan GRUBIŠIĆ:
    Guest
    Dan kad je predsjednik Vrhovnog suda
    amnestirao zločince

Moral je osjetljiva i rastezljiva kategorija. Teško je vremenski odrediti kad je započeo moralni pad. Možda ne bismo doživjeli tragediju u Domovinskom ratu da se kategorija morala više gajila prije 90-ih godina i više pozivalo na savjest i odgovornost.
    Parola “snađi se” bila je široko prihvaćena, sve norme o bratstvu, jednakosti i solidarnosti dovedene su u pitanje. Urušavanju su pridonijeli oni koji su trebali biti moralni primjeri, a umjesto na moralne vrijednosti, počelo se pozivati na vlastito mišljenje. Nisu procesuirani evidentni zločini, poruka da je nemoguće počiniti zločin u obrambenom ratu stigla je od predsjednika Vrhovnog suda. Crkva je trebala sačuvati autonomiju djelovanja. Kardinal Franjo Kuharić uputio je poruku “ako je netko zapalio kuću tebi, nemoj ti njemu”, ali to se nije previše slušalo. Hrvatska je stvorena na ljudima koji su bili kompromitirani u prošlom režimu, oni su dobili legitimitet naroda, a iza naroda stajala je Crkva. Deplasirano je sada govoriti o sintagmi “grijeh struktura”, ona je upotrijebljena 1999. godine, a sve je bilo gotovo mnogo ranije, dok se poslije toga ništa nije riješilo.

Vesna TERŠELIČ,
    Guest
    antiratna aktivistica
    Dan kada je ubijen Josip Reihl-Kir
    Moralni pad započeo je u trenutku kad je postalo prihvatljivo da se ubije, a da se to ubojstvo ne istraži, ne procesuira i da zbog njega nitko ne odgovara. Započelo je to još u rujnu 1991. godine, možda s ubojstvom Josipa Reihl-Kira, čiji je ubojica još uvijek na slobodi. Iako su privatizacijske krađe i prijevare također značajno pridonijele moralnom urušavanju, ipak su ubojstva najdramatičniji i najdrastičniji primjer urušavanja morala. Skandalozno je što danas ima toliko ubojstava s početka devedesetih koji su još uvijek u predistražnoj fazi.

Neven BUDAK,
    Guest
    povjesničar

Dan kad je zabranjeno postalo dopušteno
    Teško je odrediti točan trenutak kad je započeo moralni pad, povjesničari ne vjeruju u trenutke. Problem je što su nakon urušavanja socijalizma ljudi pomislili da je sve ono što je prije bilo zabranjeno, sada dopušteno i moguće. Ljudi su krivo shvatili demokraciju kao mogućnost da postupaju po vlastitoj volji i interesima. Izostanak sankcija može se protumačiti ratnim stanjem, jer u te četiri godine društvo nije u potpunosti funkcioniralo, a privatizacija koja se nadovezala otvorila je prostor korupciji. Mnogi društveni elementi nisu odigrali ulogu koju su trebali. Teško je tu nekoga osloboditi krivnje: ni državni aparat, ni sudstvo nisu obavljali svoj posao, a moram reći da ga nije obavio ni obrazovni segment kojemu i sam pripadam. Ni Crkva nije učinila mnogo na obrani moralnih vrijednosti. Jedini koji su nešto učinili bili su nevladine udruge i dio medija, premda dio njih ne toliko iz uvjerenja, koliko iz želje da privuku čitatelje.

Žarko PUHOVSKI,
    Guest
    predsjednik HHO-a

Dan kad se šutilo o padu Vukovara
    Moralni pad započeo je prije 15 godina kad ni jedne novine, radio ili TV postaja nisu objavile pad Vukovara. Taj dan trebao je biti proglašen Danom sramote hrvatskog novinarstva. Inače, Amerikanci imaju izreku “Moja domovina, u pravu ili u krivu”, ali kod nas je to shvaćanje patriotizma prihvaćeno kao nadomjestak za moral. Kod nas više nema nikakve kritike nikakve djelatnosti, od znanosti do kulture, čime se gube osnovni kriteriji. Svi skandali, poput ovog slučaja Marinović, slijede iz činjenice da su se takve stvari godinama tolerirale, a tek kad se jako pretjeralo, reklo bi se da se malo uspori.

Mladen VEDRIŠ, neovisni ekonomist

Dan kad je počelo bogaćenje
    Nakon loma jednoga političkog sustava i ulaska u demokraciju, činilo se da će to biti novi svijet. Ali došlo je do iskrivljavanja ekonomskih uvjeta, do prekomjerna bogaćenja nasuprot ratnim žrtvama, što je proizvelo golemu frustraciju odraslih, ali i mladih koji su se tek školovali. Sada se na javnoj sceni stvara kaos, gubi se iz vida što je bio Domovinski rat, a što su bili zločini u tom ratu. Smatram da je moralni profil toga rata kao obrane od agresije neupitan, ali ponašanje pojedinaca mora naići na osudu. Izgubio se sustav vrijednosti: rad, učenje i sposobnost ustuknuli su pred klijentelizmom i mogućim dobicima putem korupcije i raznih veza.

Denis KULJIŠ,
    Guest
    novinar

Nismo nikad ni bili u moralnom raju
    Uvjeren sam da nije došlo ni do kakvog moralnog urušavanja Hrvatske. Sada se govori kako je postojao socijalizam kao moralno stanje, pa tranzicija u kojoj se sve to srušilo. To nije istina. Društveni moral ostao je isti. Možda je 1990. godine bilo idealističke retorike, dok je praksa bila sasvim drugačija, ali to se dogodilo i 1945. godine, pa to nije ništa novo. Nismo mi bili ni u kakvom moralnom raju iz kojeg smo istjerani. Čak bi se moglo reći da je veći broj ljudi stekao prostor slobode, a time i moralne odgovornosti. Uvijek sam volio govoriti da je 1990. godine došlo do “glajhšaltovanja”, instance komunističke vlasti samo su se prestrojile i zadržale vlast, a u razdoblju rata sve su norme dovedene u pitanje. Rat je bio zaklon iza kojeg su se događali zločini i razne nepodopštine, a on je uostalom i pokrenut kako bi se pokrenula društvena kontrarevolucija.

Mirjana KRIZMANIĆ,
    Guest
    psihologinja

Dan kad je Tuđman kupio vilu

Mislim da smo puno prije imali neki uvid u taj moralni pad. Moralni pad započeo je istodobno s uzletom domoljublja, rodoljublja. Čim smo pomislili da ćemo konačno imati svoju državu, već je krenulo nizbrdo. Predsjednik države kupio je vilu dan prije nego što je usvojen zakon da se to ne može. Oni koji su vladali Hrvatskom odmah su počeli tu zemlju i pljačkati. I ta pljačka, ta privatizacija koja je obavljena za vrijeme rata, urušila je sustav vrijednosti. Od početka imamo istodobno veliki entuzijazam naroda, požrtvovnost i domoljublje i istodobno veliku pljačku zemlje. Lažne branitelje, lažne invalide, lažne tajkune, imamo urušen moral. Ako se ponovno ne uspostavi sustav vrijednosti u kojem se poštuju rad, učenje, marljivost, ova zemlja će propasti. Rasprodat ćemo je i nećemo biti suverena država za kojom smo čeznuli.

dva najveca
    Guest
    bisera su oslobadjajuca presuda za one koji su masakrirali porodicu Zec, ukljucujuci i decu, i aboliranje trstrukog ubice, Gudelja.

UZAS!!!

uglavnom
    Guest
    svi se slazu da je MORALNI PAD HRVATSKE - Cinjenica.
    A kako ce, kada ce, i da li ce Hrvati uopce doci do saznanja sta su ucinili i sebi i drugima, pitanje je.I danas su pljacke i prevare nekaznjive, korupcija je nova religija.Quo vadis Croatia?

disident
    Guest
    dovoljno je samo nekoliko nesuvislosti na ovom forumu procitai, pa da se odmah vidi - kao sto je Hitler bio moguc samo u Njemackoj, tako je Tudjman bio moguc samo medju Hrvatima.Moralni pad ? Moral moze da padne samo ako postoji, a ako ga nema ne moze ni pasti.Hrvatstvo se jos nije odreklo Jasenovca kao institucije, Hrvatstvo je jos uvijek zainteresirano da laze samoga sebe.
    Nedozivljeni politicki i nacionalni orgazmi doveli su do suludnog htijenja biti nesto posebno. Hrvati,Katolici..
    u redu je to, ali namjerna zastranjivanja polupismenih politicara bude u Hrvatima uspjesno ustastvo (nakon 50 godina!)
    Hrvatska je tudjmanizirana i bacena u sjenu toga politickog neurastenika. I tesko je iz te sjene izaci ako to sami Hrvati ne zele, a da ne zele svjedoce privrzenosti "vitezovima" u Haagu.
    Po dalmatinskim mjestima krecu se i djeca i stariji u T-shortima sa napisom "SVI SMO MI NORAC" iako je zlocinac od legitimnog hrvatskog suda za zlodjela osudjen na robiju.Veliki panoi sa slikama "generala" Gotovine, bjednog legionara vide se uz dalmatinske ceste i obecavaju solidarnost sa razbojstvima zbog kojih ga je hrvatska vlada izrucila medjunarodnom sudu u Haagu. Jednostavno je i moralno opravdano takve "demokraticnosti" staviti izvan zakona, ako to danasnja Hrvatska zeli
    Kod zadnjeg boravka na Jadranu, zamjerio sam se malom Nikolici, djecaku starom 6 godina. I kad sam mu predlozio da napravimo primirje, sladoledom, i pitao da li je na mene ljut i da li me zbog toga mrzi, Nikolica, djecak 6 godina, mi rece: "mrzim samo Srbe!"
    I tu je svaki komentar suvisan.

Neko rece
    Guest
    da HR nikad nije ni baila u moralnom raju.
    Moguce je i to, ali bili su u okvirima pravne drzave (sfrj), koja je nemoralne stvari sankcionisala - nacionalzime, medjunacionalni ispade, predofiliju, silovanja, ubijstva, pljacke, kada je crkva bila razvlascena, ekstremni elementi i neprijatelji osudjeni...
    Cim su dobili svoju drzavu, mnoge zabranjene nemoralne stvari su se pokazali momentalno u svoj svojoj odvratnosti, kao besnog psa kad se pusti sa lanca.

Kad iz samog Vrhovnog sud HR stigne ovakva morbidna i antipravna parola : "Nemoguce je napraviti zlocin u obrambenom ratu", sve je receno, i ni za sta se ne treba cuditi.

“Što je krivo izraslo, teško se može ispraviti”

opet isto
    Guest
    tipicno hrvatsko.Ugledavsi se na svabe i Hrvati su zeljeli biti nesto posebno.Svabe i danas tvrde da su se pod Staljingradom branili(naravski zajedno sa ustasama iz Crne Legije) i vjerojatno su se danas ustase branile u Zepcu.

uh,uh
    Guest
    mora da se je i ustavni sudija branio u Bijelom polju kraj Mostara od mlade muslimanske djevojke i zbog toga je obrambeno silovao.

Padanje
    Guest
    Je pocelo 1918... HR je vucena sve dublje u Balkansko istocnoDrinsko blato. Zahvaljujuci crkvi ostala je zdrava jezgra koja sad ispravlja i pere to zakoreno blato na hrvatskom bicu.

Nesreca je u tome da je oslobadjanje od tog blata bilo diktirano mnogo dubljim i smrdljivijim istocnoDrinskim blatom, sto je dodatno inficiralo ranu.

Gledajuci sada poslije oslobodjenja, propast istocnoDrinskog morala je tako ogoljela i tako rasvjetljena - ne samo susjedima nego cijelom svijetu...

NIKO NIKADA nece oprati to mooralno blato, taj moralni ponor, tu smrdljivu rupu - NIKO I NIKAD...

Svi su od tog blata i smrada pobjegli - SVI! Osim Vojvodine i Sandzaka...

Ostala je BiH djelomicno - samo djelomicno oslobodjena...ali ona ima pola smrada u drzavi a inficirana je i arapskofundamentalisitckom virusom... - a kako ce se to rijesiti?? Tesko!

Uglavnom - od DNA Evrope su se svi otkacili - i svi se (uglavnom) uspjesno oporavljaju. A dno je sve dubljem u zivom blatu, bez izgleda da se IKAD oporavi...

Nema
    Guest
    nemoralnije kaljuge u svetu danas od HR. Eto i sami (posteni) Hrvati priznaju.
    Ja nista nisam izmsilio, ja sam samo preneo sta hr strucnjaci kazu, i u pravu su kao da su mene pitali.

Cim ste ispusteni iz pravne drzave (sfrj), od drzave ste napravili ××××××.
    Celo moralno urusavanje je pocelo kad vas je dopalo da vi vladate.
    Pa eto kako je Francek vladao, dan pre izglasavanja zakona o zabrani kupovine vile, on ju je kupio!
    Sudstvo - KATASTROFA!

Hajde budalo citaj sta pametan svet pise, ko ×××× tebe sta ti mislis!

Mladen VEDRIŠ,
    Guest
    neovisni ekonomist

Dan kad je počelo bogaćenje

Nakon loma jednoga političkog sustava i ulaska u demokraciju, činilo se da će to biti novi svijet. Ali došlo je do iskrivljavanja ekonomskih uvjeta, do prekomjerna bogaćenja nasuprot ratnim žrtvama, što je proizvelo golemu frustraciju odraslih, ali i mladih koji su se tek školovali. Sada se na javnoj sceni stvara kaos, gubi se iz vida što je bio Domovinski rat, a što su bili zločini u tom ratu. Smatram da je moralni profil toga rata kao obrane od agresije neupitan, ali ponašanje pojedinaca mora naići na osudu. Izgubio se sustav vrijednosti: rad, učenje i sposobnost ustuknuli su pred klijentelizmom i mogućim dobicima putem korupcije i raznih veza.

@@@@@@@@@@@@
    All vera Mladene, slazem se sa svakom tvojom reci.
    Korupcija, bato.

Uh
    Guest
    U kratko treba napomenuti da je moralni pad Hrvetske republike poceo sa dolaskom Stipe Mesica za predsjednika drzave.

Ova je
    Guest
    ...recenica kljucna:

"Smatram da je moralni profil toga rata kao obrane od agresije neupitan, ali ponašanje pojedinaca mora naići na osudu"

....i sa njom se slazes... dakle eto KONACNO se i mi u necem slazemo!

Ako se ti slazaes sa time mi smo rijesili oko pola nasih nesuglasica!

Inace taj text koji si prilijepio, da bi bio relevantan se treba usporediti sa ostalim tranzicijskim zemljama, a za HR se mora jos dodati KRVAV, DESTRUKTIVAN nametnut rat koji cesto stvara anomalije, u ovom slucaju nije bio samo oslobodilacki nego se je i cijeli sistem urusio - i to ne samo lokalno (SFRY) nego GLOBALNO!!

Ostalo je jos samo (sta nije malo) da utvrdimo KO JE glavni krivac da je YU bila drzava kakva je bila (pod totalnom i potpunom arogantnom srpskom dominacijom, narocito izmedju WW1-WW2, posklije za Tita nesto blaze)!

Te ko je kriv da je ta sprdacina od drzave zavrsila na nacin na koji je zvrsila - (ratom a ne mirnim razdruzivanjem).

A sta se mene tice mozemo ostaviti ko je i na kakvom civilizacijskom i ekonomskom nivou... to je onda manje vazno...

kako su
    Guest
    se katolicko-ustaske snage agresijom na BiH, od UN priznatoj samostalnoj drzavi branile.Ko ih je,zvao. Bobani,Tudjmani,Praljci.......
    Ne, gospodo, ne! Vi bi sada nakon brutalnih,klanja,silovanja,paljenja,
    pljacke, pogroma,protjerivanja,amoralnog katoliziranja i terora crnih mantijasa,
    terora Gotovina,Noraca,Gojaka,Glavasa, Mercepa....gluposti i licemjerstvu Mesica, Sanadera htjeli da zrtve vaseg divljanja prihvate prividno prijateljski pruzenu ruku. Ne gospodo,ne! Pokusaji uzroke krvolocnih orgija nad nevinim stanovnistvom Bosne i Hercegovine traziti,mimo nedorecenih nezrelosti primitivne hrvatske quasi nacionalnosti je ××××××sto "mlacenje prazne slame" i sigurno uzaludan pokusaj pubertetskog samozadovoljenja.
    To nece i ne moze tako jednostavno biti skinuto sa dnevnog reda cak i hrvatskih provincijalizama. Ne,gospodo,ne!
    CETERUM AUTEM CENSERO, NDH ESSE DELENDAM!

Marcus Porcius Katon
    Guest
    Najprije nauči latinski pa se onda s njim razbacuj.

To su rijeci
    Guest
    i rijecnik jednog !.

1. bivseg komuniste (nepopravljivog)
    2. Bivseg komuniste i Srbina zajedno (vjerojatnije)

...i sad nam to nas Srbin tu lijepi kao da to ima bilo kakave relevantnosti sa stvarnoscu...

...a osum toga te su rijeci i dosta stare...vjerojatno ili skoro 10 godina... vise takvih ortodoxnih u Hrvatskoj nema... prohujali sa vrmenom... Gone by wind...

Ima ima
    Guest
    tu jos dosta kljucnih nemoralnih prijelomnica. Ja bi doao, npr:

- kad su uvedeni ustaski simboli;
    - kad je rehabilitovano ustastvo;
    - kad je ustasa Rojnica proglasen ambasadorom u Argentini;
    - kad je Francek pokusao izmesati dzelate i zrtve u Jasenovcu;
    - kad je hteo da pokova Pavelica i Tita skupa...

Od onoga sta pomenu gore pobrojana inteligencija, ja bi kao prelomni trenutak oznacio pustanje na slobodu ubica porodice Zec!!!
    Pobiti celu familiju, i "sad mozete ici kuci, pa cak i politikom se baviti, ako hocete"!
    Ja mislim da je to moguce (verovatno i dan danas) jedino u HR i Kosovu. U bilo kojoj zaostaloj africkoj zemlji, nema sanse!

Grga GN.
    Guest

Ovdje u americi ovakovi TRIKOVI, a jesu trikovi, zovu se SPINs, a oni koji su vrlo dobri u tome zovu se SPIN DOKTORI. Koriste ih CNN, BBC, i svi politicari.

Ako uzmes djelove bilo cijeg govora i poslazes ih kako tebi pase onda mozes dokazati potpuno obrnuto od onoga sto je autor mozda htio reci.

Ovaj skolovani bivsi skojevac, a ima ih jos na tone tamo, vec u izboru naslova teme, dali je to ovaj koji to ovdje lijepi ili netko, kako ovaj nas "bezlicni svjedok istini" kaze, "posteni Hrvat", nije bitno, jer
    "patka je patka".

"KADA JE POCEO MORALNI PAD HRVATSKE"

Ako pazljivo citate primjetiti cete da pojedini ljudi navedeni, mirisu nelogicnost i apsurdnost ovog naslova.

DALI JE DAKLE, U NEKOM MOMENTU, HRVATSKA IMALA MORALNU VISINU SA KOJE ONDA PALA...?!

AKO JE....BUDI TOLIKO POSTEN PA NAM OBJASNI TU "MORALNU VISINU" SA KOJE JE ONDA PALA.

Mozda ta navodna osnovna MORALNA VISINA je bila zelja HRVATSKOG NARODA da bude samostalan, sto je tocno, ali ovdje se implicira da je sve to bila, kako oni to kazu, OBMANA.

...nastavak slijedi...

Slične teme

1. koren opet se opet poceo motat oko pereglinke
    By ja ja i samo ja in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 12
    Posljednji post: 20-05-2007, 12:04
  2. U Zagrebu poceo ×××××ski festival "QueerZagreb"
    By sompa - pompa in forum Politika
    Odgovora: 11
    Posljednji post: 13-02-2005, 14:38
  3. Nije iz Hrvatske, vec iz BiH
    By mg_peace in forum Računala i internet