PDA

Pogledaj cijelu verziju : Silovanje Bosnjakinja u logoru kod Mostara

TRPIMIR(Gost)
10-06-2006, 01:44
Nakon što je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić nedavno posjetio Sarajevo, pa je nakon njega u glavnom gradu Bosne i Hercegovine nekoliko dana boravila i istražiteljska skupina sastavljena od djelatnika USKOK-a i Ministarstva unutarnjih poslova, bosanskohercegovačke vlasti pokrenule su predistražne radnje u vezi sa sumnjom da je Vice Vukojević, umirovljeni brigadir HVO-a i aktualni sudac hrvatskog Ustavnog suda, 1993. godine sudjelovao u silovanju jedne Bošnjakinje iz Stoca koja je bila zatočena u HVO-ovu logoru Vojno kod Mostara.

S obzirom da zagrebačke i sarajevske policijsko-pravosudne institucije tokom proteklih godina nisu prikupile nikakve dokaze o Vukojevićevim silovateljskim aktivnostima u hrvatskom koncentracijskom logoru blizu Mostara, a nisu ih ni mogle skupiti jer ih nisu ni tražile, prvi korak o razotkrivanju Vukojevićeve ratne epizode u Hercegovini moralo je biti privođenje ljudi koji znaju što se zbivalo u Vojnom i od kojih se neki, skupa s ustavnim sucem, spominju u svjedočanstvu silovane Bošnjakinje iz Stoca, koje je izvorno objavljeno u knjizi Saveza logoraša BiH, pa ga je nedugo potom, godine 1999., prenio Feral: tako su u ponedjeljak u Mostaru uhapšeni Marko Radić Maka, Damir Brekalo i Dragan Šunjić, trojica glavnih ljudi u logoru Vojno.

"Ja sam kao mlada djevojka, studentica, Bošnjakinja, u logoru Vojno više puta silovana", svjedočila je zatočenica iz Stoca. "To zlo i poniženje činili su mi trojica ustaša. Jedan od njih bio je zapovjednik stožera HVO Marko Radić Maka. Drugi je bio Mario Mihalj, a treći Vice Vukojević, sabornik u Saboru Republike Hrvatske. Do kraja marta 1994. godine, do razmjene i oslobađanja, desetak puta me je silovao zapovjednik Marko Radić, Maka, a Mario Mihalj najmanje dvadesetak puta, uvijek mi govoreći 'da me čuva od starih i debelih ustaša', jer su se Maka i Vice Vukojević, kako kaže, bili dogovorili da insceniraju moju pogibiju od granate, od metka sa naše strane, da me zatim utope u Neretvi, da me ubiju i tako me se riješe."

Živi štit

Radić, Šunjić i Brekalo nisu, međutim, uhapšeni primarno zbog "slučaja Vukojević": njihova imena nalaze se na popisu koji sadrži dvadesetak osoba, a koji je haaška tužiteljica Carla del Ponte u veljači ove godine predala bosanskohercegovačkom tužiteljstvu, zahtijevajući da ih se što hitnije procesuira zbog prilično utemeljenih sumnji da su sudjelovali u ratnim zločinima nad Bošnjacima u Mostaru. Marko je Radić, naime, bio komandant Prve bjelopoljske bojne HVO-a, u čijoj je zoni odgovornosti bio logor Vojno, dok su Brekalo (koji se do pokrštavanja zvao Emirom) i Šunjić bili glavni nadzornici logora u kojemu je, prema bošnjačkim izvorima, ubijeno najmanje petnaestero ljudi, u kojemu su logoraši premlaćivani, silovani i izgladnjivani, te iz kojeg su Bošnjaci odvođeni na prve borbene linije da budu HVO-ov živi štit: na taj je način, po istim izvorima, poginulo tridesetosmero ljudi.

Radić – koji je tokom rata bio jedan od najmoćnijih ljudi u Mostaru i kojega se nerijetko znalo vidjeti u društvu s Vukojevićem, Bajom Soptom, Tutom Naletilićem i Štelom Martinovićem – moć je zadržao i u poraću, pa je – osim bavljenja reketom i iznudama – u veljači 1997. predvodio grupu policajaca koji su pucali na Bošnjake što su krenuli u obilazak groblja u Liska parku, kad je jedna osoba ubijena a dvadeset i tri su ranjene, te je navodno sudjelovao i u neuspješnom atentatu na nekadašnjeg evropskog upravitelja u Mostaru Hansa Koschnika. Hapšenje je dočekao na položaju predsjednika Udruge dragovoljaca i veterana HVO-a Herceg Bosne.
(nastavlja se)

TRPIMIR(Gost)
10-06-2006, 01:46
Pritvaranje navedene trojke, kako rekosmo, izvorno nije inspirirano nanovo oživljenom pričom o silovatelju Vukojeviću, ali je Bajićev posjet zasigurno ubrzao akciju bosanskih sigurnosnih službi i tužiteljstva, a pritom nema sumnje da će trojica utamničenika biti detaljno ispitivana o Vukojevićevim posjetima Vojnom i onome što je dotični radio tokom tih posjeta. Feralovi dobro upućeni sugovornici iz Sarajeva i Mostara procjenjuju da je od Make Radića, koji spada u sam vrh hercegovačke ratne mafije, teško očekivati kajanje i iskrenu ispovijed na temu Vukojevićeve uloge u mostarskim ratnim zločinima, no ponešto je drukčija situacija s drugom dvojicom uhapšenih: za razliku od Radića, koji je najveći dio vremena ipak provodio na ratištu i povremeno je dolazio iživljavati se na zarobljenicima, Brekalo i Šunjić stalno su bili u Vojnom i sasvim sigurno znaju tko je i kakvim poslom dolazio u logor, a usto nemaju osobitih razloga da bilo koga štite. Odluče li se za spašavanje svoje kože, suca Ustavnog suda – koji je ranih devedesetih volio izjavljivati da u Hercegovini on "sviša i obiša", to jest: gospodari životom i smrću – mogle bi stići ozbiljne nevolje.

Mračne figure

Prema našim informacijama, Vicu je Vukojevića prilično razbjesnio Bajićev angažman na rasvjetljivanju "slučaja Vojno", a razbjesnio ga je zato što dobro zna da glavni državni odvjetnik ne bi ni prstom mrdnuo bez suglasnosti premijera Ive Sanadera. Vukojević isto tako dobro zna da se domaće tajne službe ne bi bez premijerova odobrenja nanovo bavile starim špijunskim izvještajima koji govore o vezama ovog ustavnog suca s hercegovačkom ratnom mafijom čiji su najistaknutiji pripadnici ili u Haagu ili su u Zagrebu legalizirali svoje poslove i žive kao smjerni i utjecajni građani: jedan od takvih izvještaja jest i onaj što je nastao u HIS-ovoj obavještajnoj operaciji "Barakuda", čiji je idejni otac bio Josip Perković, a glavni operativac, danas pokojni, Veselin Marinov. U "Barakudi" su, inače, navedeni Vukojevićevi posjeti logoru Vojno i susreti s Makom Radićem, kao i priča o silovanju bošnjačke zatočenice iz Stoca.

E sad, obavještajni i paraobavještajni kuloari skloni su ovakvom tumačenju: inzistiranjem na Perkovićevoj umiješanosti u udbašku likvidaciju Stjepana Đurekovića u Njemačkoj, Vukojević i njegov glavni izvršitelj Bože Vukušić osvećuju se nekoć moćnom špijunu zbog "Barakude", dok Perković i njegovi navodni zaštitnici u državnom aparatu ponovnim otvaranjem priče o mostarskom silovanju uzvraćaju Vukojeviću za poticanje istrage u Njemačkoj. Možda u ovim špekulacijama ima i ponešto istine, no njima se nije uputno puno baviti zato što su puštene u optjecaj da bi se pokušala relativizirati Vukojevićeva uloga u hercegovačkim zločinima i Perkovićev udio u udbaškim likvidacijama, a takva vrsta relativizacije nije ništa drugo doli opstruiranje nastojanja da se otkrije puna istina o ovim dvjema mračnim figurama hrvatske prošlosti i sadašnjosti.

VGSe bre bre breeeee
11-06-2006, 22:17
Sta velis VGSe .... jeste li i njih silovali zbog "Srpske posasti"? :))

Sta kazes ××××××tino? :smile06:

Bezi VGS
12-06-2006, 02:32
od ove teme kao djavo od krsta.

Hajde, gukni usrani golube.

Sto ste bre silovali i ubijali vase "cvijece"???

A "Srbi krivi", olrajt.

narod se pita
13-06-2006, 11:46
TRAZIMO DA SE, ODGOVARAJUCE DJELIMA U DOMOVINSKOM RATU I ZASLUGAMA ZA PROSIRIVANJE HRVATSTVA, "UGLEDNI HRVAT" I CLAN USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE, SILOVATELJ(NE JEBAC, JER JEBACI NE SILUJU!)ODMAH NAZOVE VUKO××××C, I DA GA SE VRATI U VUKO××××NU, ODAKLE JE NA "SRECU" HRVATSKOGA NARODA I DOSAO.
BILO BI I BOLJE I POSTENIJE ZASLUZNOM SINU OTKINUTI JAJA, ALI TKO JOS SLUSA NAROD U TAKVOJ DRZAVI.

narod se pita
13-06-2006, 13:32
"KO CE DA NAM ZAMENI TITA (TILCETA)
SLOBO, SLOBO IME PONOSITO
TI, TI CE DA NAM ZAMENIS TITA"

Inace... sta se silovanja tice, Srbi su uveli na "nasim prostorima" pojam o organiziranm i masovnom silovanju...

Osim toga su i po jednoj (od masu) tocci za to optuzeni u Hagu...

Neke od tocaka su:

GENOCD
URBOCID
KULTUROCID
ETNOCID

Erazmo
13-06-2006, 13:46
Da ja ovdje napišem nešto o pojmu "ratni zločin" ili da ne napišem?
Mislim ono brale...saaaami genijalci, načitani, intelektualno potkovani&podkovani, svjedoci vješanja u Spadau-u 1946., biser do bisera, itditditd.
Nebum nikaj. Napisat ću da gren pojist tripice sa šlagom, a vi patite :smile07:
P.S.
i da znate - nikad nećete skontat koji ću tripicocid napravit! :smile16:

sompompirovi
13-06-2006, 13:48
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/masovne%20grobnice%20u%20RH/masovne%20grobnice%20u%20RH%201998-2000.jpg

sompompirovi
13-06-2006, 13:49
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/masovne%20grobnice%20u%20RH/masovne%20grobnice%20u%20RH%201995-1997.jpg

sompompirovi
13-06-2006, 13:49
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/masovne%20grobnice%20u%20RH/masovne%20grobnice%20u%20RH%202001-2005.jpg

zrtva
13-06-2006, 14:18
..a moze i to biti da je recimo taj danasnji ustavni sudac, VUKOJEVIC,prikriveni srbin o i samo zeli da internacionalno naskodi hrvatima. Uvukao se u hrvatski vrh, silovao u ime hrvata, nisu hrvati krivi... nego opet srbi. A sada ga moraju drzati jer mangup sve lopovluke hrvatskih politicara zna, i ako on progovori, moracete iskopati
"predsjednika" i na povjesno smetljiste s njim.
A danasnji "vrhovnici"
svi pred sud. Kada bi e trebalo osuditi sve zlocine moralo bi se u Hrvatskoj zaposliti 10000 sudaca. Previse je razbojnika, silovatelja,pljackasa,otimaca,ubica,
Vukojevica,Mercepa,Glavasa, Seksa, Spegelja, Susaka, Bobana, Gotovina, Noraca,Mesica, Sanadera, Tudjmana,Barisica..i fratara svake sorte.
Stara formula: "NIJE GRIJ UBIT MUSLIMANA!"

Pokrenuta
13-06-2006, 14:20
istraga protiv Glavaša i Fehira

ZAGREB - Istražni sudac zagrebačkog Županijskog suda Zdenko Posavec danas je pokrenuo istragu protiv Branimira Glavaša i Krunoslava Fehira, osumnjičenih za ratni zločin nad civilima u Osijeku 1991, doznaje se na tom sudu.

Istragu protiv Glavaša i Fehira sudac je pokrenuo, na zahtjev Državnog odvjetništva, nakon što je osumnjičene saslušao u zadnja dva tjedna.

Nezavisni saborski zastupnik Glavaš u dva je navrata pred istražnim sucem u višesatnim iskazima odbacio sve navode državnog odvjetništva koje ga tereti za zlostavljanje troje srpskih civila te ubojstvo dvojice, od kojih se jednom gubi svaki trag. Odbacio je i optužbu da je početkom rata u Osijeku imao svoju paravojsku.

Fehira, bivšeg pripadnika I. osječke bojne kojom je 1991. zapovjedao Glavaš, sumnjiči se da je zlostavljao jednog zarobljenog civila i pucao u njega. On je pred istražnim sucem priznao zločin i optužio Glavaša kao nalogodavca.

Glavaš je pred istražnim sucem odbacio i sve Fehirove optužbe, a njega je nazvao lažljivcem i psihijatrijskim slučajem. Kako bi pobio neke od Fehirovih izjava prošlog je tjedna dodatno, po treći put, na vlastiti zahtijev saslušan pred istražnim sucem.

////////
Hjade konacno da smo i to doziveli.
Ima ima sanse HR da postane civilizovana zemlja pod uvrtanjem jajceka.
Sta ti kazes VGSe, ima li sanse, ili ne???

P.S. Vidim, opet ti nestalo PLIVE, dok mi kuliramo naravno. :) :) :)

Ah da VGSe,
13-06-2006, 14:23
duzan si mi odgovoriti na pitanje zasto su vasi casnici silovali mlade Bosnjakinje?

Odgovor prosim?

VGSe, BRE, pa
14-06-2006, 00:44
dokle cu da cekam na odgovor?

EVO OVAKO
14-06-2006, 08:53
DRUZE TITO NA ONOME SVETU
ETO SLOBE NOSI TI STAFETU
PRIJE BABIC
A SAD OVAJ SLABIC
DRAGI TITO DOCEKAJ IH SLATKO USKORO CE DOC RADOVAN I RATKO
HTELI MOMCI NA MORE PREMESTITI DRINU
PA ODOSE SVI U ××××× MATERINU

VGSe odgovori picko
16-06-2006, 00:51
Dakle VGSe? :))

prosim ljepo
16-06-2006, 12:20
VGSe - ?????? :))

proljevu iz Swe
17-06-2006, 12:30
VGSe.........

duzan si mi odgovoriti na pitanje zasto su vasi casnici silovali mlade Bosnjakinje?

Da li zbog "Srpske posasti"? :))

Odgovor prosim?!

:smile06:

No, VGSe, kaj
18-06-2006, 01:46
si utihnuo?

kolega,
18-06-2006, 02:24
Nasa FORUMSKA ××××××TINA I DEZURNI MRZITELJ, takozvana Vreca Govana iz Svedske je trenutacno zauzet fudbalom .... ma pusti bre .... nasao neke experte na koje se poziva na sva zvona, pa kao veliki strucnjak u fudbal, u svom stili - izmulja i sledece ..... hehehehehe, citaj ovo leba ti:

(na Grginu tvrdnju da je Argentinski tim bio tako jak da se vecina ekipa nebi naigrala fudbala toga dana.prim.aut)

"A sto se pak Argentine tice -koja je definitivno jedan od favorita osvajanja VM-a-, vidjeti ce se kako ce igrai u drugom kolu... Kako rekoh trebalo im je 83 minute da daju gol protiv "slonova" (ivory coast??)..."

A onda se G-dicna zvana STVARNOST, ponovo ustala i ZVIZNULA BUDALU PO NJUSCI!

Argentina Obala Slonovače 2:1 (2:0)

CRESPO 24’ DROGBA 82’
SAVIOLA 38’

Hehehehehehehehehe ehehehe he he he he he he e e he e he he he hehehehe he eh eh eh eh eh Bre Bre Bre! :))

Lupa jadnik k´o Maksim po diviziji .... ali na to smo vec navikli, kaj ne?! :smile06:
Tako da tog bolesnog kretena vise niko ne uzima za ozbiljno! :smile06:

:smile06:

da,
18-06-2006, 12:11
da jbt, taj kreten uziva da se u×××× sam sebi u usta! :))

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAA! :smile06:

zumbul
19-06-2006, 16:20
ako fratar u crkvi tvrdi da \\\"NIJE GRIJ UBIT MUSLIMANA\\\" i USTAVNI SUDAC SILUJE MUSLIMANKU, moze se vidjeti moralna vrijednost te razbojnicke ustasko-katolicke tvorevine.

bosanac.
20-06-2006, 02:59
Pita mene jedan prijatelj zasto hrvati vole silovati , kazem da ne znam!
Kaze pa zato sto su sami silovani , svaki koji voli silovati on je isto bio silovan,××××ga pretezno su ruzni pa ih nece niko i onda se svete preko neke zrtve. :smile17:

molim?
22-06-2006, 02:06
Daj bre VGSe kad te lepo molimo, objasni ovu najnoviju u nizu "urota" protivu tebe i tvoje hRvatske! :))
Zasto ovako lazu bre bre bre???? :))

Strasno bre. :smile06:

moze li
22-06-2006, 07:14
mi i(T)ko reci sta je sada procesualno sa tim Nercepom,Glavasem, Vukojevicem?
Sta se desava i kada se desava?
Imam dojam da sutkinje,policija,politicari,saborski istomisljenici zele da zasuskaju i sakriju sve to, bojeci se da ce i oni doci na red. Sta je narode?

Jebena Pandorina
22-06-2006, 07:54
kutijetina :( :( :(

gost od 08,14
22-06-2006, 10:00
××××na Pandorin0o, sta si mislila ( mislio??) s KUTIJETINOM? Ne zvuci dobro!!Reci!

VGSe bre bre bre..
23-06-2006, 18:33
VGSe, daj nam malo objasni sta je od ovog uvodnog teksta istina a sta nije, ti najbolje znas......ti SVE SVE SVE!!!!...znas! :))

:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: