PDA

Pogledaj cijelu verziju : JOS JEDAN REFERENDUM (PA JOS JEDAN...)

Bošnjak
29-05-2006, 14:10
- Ako ne može da se nađe politički dogovor na relaciji Beograd - Podgorica, onda bi bilo najdemokratskije da građani Sandžaka odluče u kojoj državi žele da žive. Ni Srbi ni Bošnjaci sa ovog prostora ne žele granice kroz Sandžak. I ako bi se održao referendum o njegovom statusu, oba naroda, posebno Srbi u crnogorskom delu bili bi za Sandžak u jednoj državi, kaže za Glas Džemail Suljević, predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća Sandžaka.

Kažete da Bošnjaci ne žele granice kroz Sandžak, kako se onda desilo da su u Crnoj Gori glasali za nezavisnost?

- Za ponašanje i glasanje Bošnjaka u južnom delu Sandžaka najviše je odgovorna Vlada Srbije i predstavnici iz redova Bošnjaka koji su ušli u institucije države. Konkretno, Ugljaninova i LJajićeva opcija. Ignorisanje pitanja Sandžaka u Srbiji, kod Bošnjaka u crnogorskom delu doživelo se kao nemanje rešenja za status Sandžaka i zato su se opredelili da budu sa crnogorskom vlašću. Pogrešno je vođena i kampanja bošnjačkih opcija za opstanak državne zajednice jer možete da zamislite kako su Bošnjaci iz Rožaja doživeli kada su videli Ugljanina da u centru Sava, sedi u istom redu sa bratom Radovana Karadžića i nekim poznatim nacionalistima.

Bošnjak
29-05-2006, 14:11
Glasanje Bošnjaka u Crnoj Gori je, u stvari, izazvana reakcija na ova dešavanja.

Znači, očekujete jedinstvo u bošnjačkom narodu po pitanju očuvanja jedinstvenog Sandžaka?
- Kada je u pitanju očuvanje celovitosti, sasvim sigurno. Na referendumu u Crnoj Gori bilo je mnogo manipulacija, pogotovu kada su u pitanju Bošnjaci, mnogi su kupovani, mnogima su nuđene i date određene privilegije, ali moram podsetiti da su '91 godine kada je Bošnjačko nacionalno veće organizovalo referendum o autonomiji Sandžaka, svi Bošnjaci i iz Srbije i iz Crne Gore glasali za autonomiju. Znači, ako se neko dovede pred situaciju za koju nema rešenja, on se opredeljuje za manje zlo. Bošnjaci iz južnog Sandžaka su crnogorsku vlast ocenili kao prikladniju od vlade u Beogradu jer, ne može se izbeći konstatacija da je i EU prekinula razgovore sa Beogradom, upravo zbog nacionalističkog stava režima u Beogradu.

Šta konkretno očekujete kao odgovor od Beograda i od Podgorice, odnosno šta tražite?
- Ako drugi za sebe imaju pravo da traže status i određeni ravnopravan položaj, onda imamo i mi isto pravo. Konkretno mislim na Republiku Srpsku. Svi dobro znamo kako je ona nastala. Stvorena je etnička republika i međunarodna zajednica je to priznala u Dejtonu. Mi tražimo autonomiju za Sandžak, ali ne nacionalnu već svih građana Sandžaka. Nismo za separatizam, već želimo da očuvamo celovitost teritorije na kojoj ne žive samo Bošnjaci, iako smo kao narod u apsolutnoj većini. Znači, dogovor Beograd i Podgorice o Sandžaku u jednoj državi.

Bosnjak
29-05-2006, 14:11
Kako je zamišljena autonomija Sandžaka?
- Sandžak bi trebalo da bude autonomna regija, po nekom od modela evropskih država, ili kao celovita federalna jedinica. Dakle, ako bi ceo Sandžak bio u okviru Srbije, onda bi takva država trebalo da bude uređena na federalnim principima i da je osećamo kao svoju. Ovako, država uzima kredite kod evropskih banaka, svi ih podjednako vraćamo, ali nemamo svi jednako koristi od njih. Drugim rečima, nijedan evro od tih kredita nije ušao u sandžačke opštine. Mi ne možemo da prihvatimo da smo manjinski narod u Srbiji. BiH nije bošnjačka država, već država svih naroda koji žive u njoj. Nama nije taj status rešen jer, recimo, zakonom je data mogućnost da manjinski narodi u školama uče svoj jezik, u našem slučaju bosanski, ali fakultativno, dok je srpski jezik obavezan.

Šta može da se desi ako se ni EU, ni Podgorica ni Beograd ne odazovu vašim zahtevima?
- Ako se međunarodna zajednica i Srbija i Crna Gora i ovaj put ogluše o problem Sandžaka bićemo prinuđeni da jednostrano donesemo neke odluke po pitanju rešavanja statusa.

Bošnjak
29-05-2006, 14:12
Za eventualne posledice odgovornost će snositi oni koji ignorišu ovo pitanje. U tom smislu više me čudi EU, nego Beograd i Podgorica, posebno što stvari mogu da se radikalizuju i pođu neželjenim putem. Situacija je nezgodna, posebno sada, kada se referendumom u Crnoj Gori cepa bošnjačko nacionalno telo. Naš interes jeste bio državna zajednica jer Bošnjaka ima i van Sandžaka, iako tačan broj ne znamo jer se to više godina krije.

Dakle, Srbiju i Crnu Goru čeka još jedan referendum?
- Ako neko ne veruje u raspoloženje građana i Bošnjaka u Sandžaku koje su pokazali na referendumu '91. godine, na šta se mi i pozivamo, onda da ga proverimo. Ako nas budu ignorisali može se desiti da Bošnjačko veće Sandžaka proglasi teritorijalnu autonomiju ili federalnu jedinicu, a to verovatno ne bi ostalo bez nekih reperkusija. Sa Srbijom ceo Sandžak, ali da se reši položaj bošnjačkog naroda. Sa Crnom Gorom isto jer, naravno, ne možemo ostati građani drugog reda.

Bit
29-05-2006, 15:34
ce toga jos... Vojvodina, pa Sumadija... ostat ce Beograd (pasaluk)...

Kako rekoh...sve je drugo naprirodno...

autonomimanija
29-05-2006, 16:40
kad smo vec kod trazenja referenduma za autonomije onda predlazemo da se napravi i autonomija za prave hrvate u hrvatskoj, da se pravi hrvati vise ne mjesaju sa skutorima, siptarima,dalmosima i da znaju gdje je njihov dio hrvatske.
( ja mislim da je to u njemackoj)

Ja volim
29-05-2006, 20:11
referendume... narocito kad uspiju... i NAROCITO Istocnodrindske!