PDA

Pogledaj cijelu verziju : Devizne rezerve Srbije premašile rekordnih 8 milijardi dolar

Jozo
19-05-2006, 00:15
Devizne rezerve Narodne banke Srbije 15. maja premašile su nivo od 8 milijardi dolara ili oko 6,2 milijarde evra, a zajedno sa deviznim rezervama ovlašćenih banka, tog dana devizne rezerve zemlje iznosile su rekordnih 8,5 milijardi dolara, saopštila je centralna banka. Od početka ove godine devizne rezerve NBS povećane su čak za 2,16 milijardi dolara, pri čemu je njihov rast samo u prvih 15 dana maja iznosio 784,7 miliona dolara. Ovakav rast deviznih rezervi potvrđuje ispravnost odluke NBS o prevremenoj otplati dela obaveza prema Međunarodnom monetarnom fondu, čime bi se u ovoj godini smanjila ukupna zaduženost zemlje. Ostvareni visoki nivo deviznih rezervi ne omogućava samo stabilnost deviznog tržišta i urednost u plaćanjima i izvršavanju obaveza prema inostranstvu, već i da se pre roka vrate neki krediti koji imaju relativno visoke kamatne stope, te da se na taj način značajno smanje troškovi njihovog servisiranja.

„Rekordan nivo deviznih rezervi postignut je uz značajan privredni rast, iako nisu uslišeni populistički ´saveti´ nekih političara da se devizne rezerve troše za investicije u privredi, jer to nije i ne može biti njihova funkcija”. Sa nivoom višim od 8 milijardi dolara, međutim, devizne rezerve obezbeđuju ukupnu makroekonomsku stabilnost i preko urednog servisiranja obaveza i plaćanja prema inostranstvu, stvaraju mogućnost za uvoz, ne samo potrošne robe već i investicionih dobara, što je osnova budućeg privrednog rasta.

Ovakav nivo deviznih rezervi NBS, na primer, obezbeđuje pokriće skoro desetomesečnih potreba robnog uvoza Srbije, navedeno je u saopštenju. (RTS)
////////////

Au Vreco Govana iz Svedske, ovo je crni dan za tebe. Kako ces preziveti, neznam.

Jedno je sigurno, da se tvoje ulitavanje samom sebi u usta nastavlja nesmanjenim tempom.

Dobio sam jedan email od bivsih kolega sa posla. kazu posla, u ××××× materinu, ne mogu glavu dici.
Nista, samo sam hteo da jos vise popizdis.

sompompirovi
19-05-2006, 16:28
<font face="Times New Roman" size="+1">Narodna banka je objavila rad o održivosti srpskog spoljnog duga. Zaključak autora je da je Srbija visoko zadužena zemlja. Ovaj se zaključak zasniva na dva kriterija: odnos duga prema bruto domaćem proizvodu (BDP) i prema izvozu robe i usluga. Prvi nije tako zabrinjavajući, smatraju autori, ali je zato drugi veoma zabrinjavajući. Kakogod da se računa ukupni dug Srbije, kada se uzmu u obzir svi dogovoreni otpisi i poželjni sporazumi sa poveriocima prema kojima se obaveze sada ne izmiruju, spoljni dug Srbije je trenutno više od 2,2 puta veći nego što je njen izvoz robe i usluga, što je indikator visoke zaduženosti.
Ove godine na otplatu će otići oko 22 odsto izvoza, a samo na kamate nešto manje od 9 odsto. To nije malo, mada može da se raspravlja koliko je zabrinjavajuće.

Ministar finansija Dinkić se najviše poziva na podatak o odnosu duga i bruto domaćeg proizvoda i tvrdi da Srbija nije prezadužena, jer će ukupni dug pasti ispod šezdeset odsto BDP-a kada se otpiše sve što bi trebalo da se otpiše. Ovde ne bi trebalo brkati kriterij iz Mastrihta po kojem javni dug ne bi smeo da bude veći od šezdeset odsto BDP-a. Spoljni dug je samo jednim delom javni, a postoji i javni dug u dinarima. Kada je o spoljnom dugu reč, obično se smatra da je on veoma visok kada je veći od 80 odsto BDP-a. Ne zato što do krize ne može da dođe i kod mnogo nižih nivoa spoljnog duga. Zaista, ima onih koji smatraju da je, kada je reč o zemljama u razvoju, zabrinjavajući već dug koji prelazi 40 odsto BDP-a. Kakogod da se spoljni dug Srbije ceni, on je visok.

</font>

sompompirovi
19-05-2006, 16:29
<font face="Times New Roman" size="+1">Može li se reći da je Srbija prezadužena? Ĺ ta bi se moglo pod tim podrazumevati? Jedan kriterij jeste da li je dug održiv. To znači da može da se finansira, a da ne mora značajno da se promeni postojeća privredna politika. Konkretno, recimo, da ne mora iznenadno i značajno da se menja politika kursa. Dug bi, dakle, bio neodrživ ukoliko bi bila neophodna značajna devalvacija dinara kako bi se povećao izvoz i smanjio uvoz i tako se smanjio rast zaduženosti i finansirala se otplata već nagomilanog duga.

Drugi kriterij je da li zemlja može da liberalizuje kapitalne transakcije sa svetom. Narodna banka u već pomenutom radu ocenjuje da Srbija mora da nastavi da se zadužuje po koncesionim kamatnim stopama i da se oslanja na direktne strane investicije.

Komercijalno zaduživanje bi, po autorima, moralo da bude prilično ograničeno. Otkuda takva ocena? Ona potiče od očekivanja da će i u budućnosti spoljnotrgovinski deficit biti značajan i da će prilično postepeno da se smanjuje. Takođe, da bi kamatne stope koje bi Srbija morala da plaća na nove strane kredite bile veće od rasta domaćeg proizvoda. A tada bi komercijalno zaduživanje vodilo stalnom rastu duga u odnosu na BDP. Otuda, preostaju koncesioni krediti, donacije i prodaja imovine. Iz toga sledi ocena da je, po tom kriteriju, spoljni dug Srbije neodrživ, jer će odložiti normalizaciju finansijskih transakcija Srbije sa svetom.
</font>

sompompirovi
19-05-2006, 16:31
<font face="Times New Roman" size="+1">
A i održivost kursa zavisi od prilično zahtevnih uslova. Kurs se brani zato što se smatra da bi bilo rđavo ići na smanjenje potrošnje, jer bi jeftiniji dinar značio i manji uvoz, što se smatra socijalno nepoželjnim. Da li se on uopšte može odbraniti, posebno je pitanje. Sve računice održivosti kursa zasnivaju se na očekivanju da će se deficit u razmeni sa svetom smanjivati. Za sada, on raste. Ta činjenica ukazuje na mogućnost da trenutni kurs nije ravnotežan.

On se može braniti carinama i ograničavanjem stranih kredita i investicija, ali je pitanje koliko te mere mogu da bude efikasne.

Dakle, spoljni dug Srbije je veoma visok i nije održiv pod normalnim okolnostima spoljnih ekonomskih odnosa. To nezavisno od činjenice koja bode oči, a ta je da Srbija još uvek nije izišla iz prethodne dužničke krize, jer još uvek ne otplaćuje uredno postojeći spoljni dug.
</font>

hajde "Jozo"
19-05-2006, 18:53
kazi nam jos nesto o blagostanju u zemlji sarenih leptirova, kao ono tvoje:" Beograd metropola buducnosti".

Jovane, Jovane, pun si govana ! :o

ja ne
20-05-2006, 20:03
razmijem ZASTO bi ja trebao popizditi??

Ja tebi samo ukazujem gdje je Srbija...

Ekonomski, moralno, politicki.itd....

8 milijardi $??? Za zemlju od 8 miliona stanovnika?? to ti je 1000 $ po glavi!...

Hr ima BAREM 4 puta toliko...BAREM!!!

sušta istina
21-05-2006, 05:33
Možda si u pravu kad kažeš da Hrvatska ima barem četri puta toliko.
Ali to nije ništa kada znamo da je Hrvatska bogatija od Srbije barem deset puta

Pa mozda
22-05-2006, 20:09
ne bas deset puta... ali za 3-5 godina sigurno deset puta!

Ugledni ekonomista dr Mlađen Kovačević upozorio je na konferenciji za novinare na beogradskom Ekonomskom fakultetu na vrlo zabrinjavajuće trendove u srpskoj privredi.

"O pogoršanju prilika svedoče i podaci da deficit spoljnotrgovinske razmene u prva tri meseca iznosi 930 miliona dolara, pa ukoliko se nastavi tim tempom, ove godine deficit će dostići iznos od 3,7 milijardi dolara.

Najbolji kapital koji postoji su direktne strane investicije, ali kako da ih privuče Srbija, kada na rejting listi o rizičnosti ulaganja zauzima 122. mesto od 151 rangirane zemlje. Na drugoj listi, koja pokazuje ekonomske slobode, zauzima 149. mesto od rangirane 161 zemlje, a iza nas su Kuba, Laos, Zimbabve...

Kovačević je ukazao i na poražavajući podatak da "industrijska proizvodnja pada već pet meseci".

"Posle takvog učinka bi svaki odgovoran ministar u razvijenim zemljama već podneo ostavku", rekao je dr Mlađen Kovačević.

Podsećajući na dužničku krizu koja može da usledi posle 2006. godine, kada rate za otplatu premaše milijardu dolara, dr Kovačević je podsetio da je spoljni dug opet premašio 12 milijardi dolara, iako je u vreme pregovora sa Pariskim klubom i otpisa dela duga najavljivano da će se naš dug svesti na sedam milijardi dolara

Ti VGSe bre bre bre
23-05-2006, 06:21
bas se razumes i ekonomiju kao Marija u kriv ×××××:

"8 milijardi $??? Za zemlju od 8 miliona stanovnika?? to ti je 1000 $ po glavi!... "

Od kad se prihod po glavi racuna tako sto se devizne rezerve dele po glavi stanovnika? Devizne rezerve nisu ukupan prihod.

Vi ste bolje od Srbije ali samo po netrpeljivosti prema drugima, zloci, mrznji. Skidam vam kapu bre bre bre.

P.S. Nije toliko bitno da smo mi prebogati odmah posle medjunarodnih sankcija i bombardovanja jer je i to nemoguce, ali je bitna razlika u odnosu na proslu godinu, kvartal, mesec - period koji se racuna. Pozitivna promena je ono sta se gleda na prvom mestu.

Tebi je mozak toliko otrovan mrznjom da uopste nisi u stanju ni shvatiti sta ti pricam. Jadnik.

Reci mi
23-05-2006, 15:48
Tudume jedan...A KAKO?? da se relevantno usporede devizne rezerve???

Srbija ima skoro isto deviznih rezervi (nesto manje) od Luxemburga, koji ima oko oko 9 milijardi $!! Luxemburg ima 400000 stanovnika. BNP u Luxemburgu je oko 50000 $! dakle oko 20 puta vise nego u Srbiji!!

HR samo od turizma zaradi vise od 9 milijardi $ (ako ne i 10)...

Joj kako se ocajnicki boris za nesto beznadezno...u procesu raspadanja...

ZASTO???

Najvece deviznerezerve ima Japan i Njemacka...

Najmanje ???

Zao mi je
23-05-2006, 17:05
Prolivu, ali pozitivni trend, ili ti pozitivna razlika u odnosu na proslu godinu nije karakteristika ekonomije koja je u fazi raspadanja kako bi ti Proluvu zeleo, vec u fazi rasta.

To je poenta, i to je ono sta ja imbecilu zelim da objasnim, ali mrka kapa.

Sta koji ××××× pricas o nekoj HR ekonomiji koja je do guse prezaduzena. 26.5 milijardi eeej!!!!
26 milijardi puta ti se po××××m u usta.

×××× te tvoj turizam, sto ne otplacujete taj dug od vaseg turizma???

Ne seri bre!
I priznaj da ste u njezniku,i to debelo.
Kad vas zadesi duznicka kriza, jebali ste cvorka.
Moli boga da kisa padne u Svedskoj.

HAHAHA
23-05-2006, 17:15
Mali-Vlajo, sto se ××××s oko tudje ekonomije?
Poseranko jedan, gledaj sebe i tvoje vlaskociganska govna.
Kopji ××××× radis tu?
Ja mislio da si krepao, govno jedno, posle glasanja u CG.

ovaj
23-05-2006, 19:49
komentar ti je primjer hrvatske znanosti. :)) :smile16: :smile06:

ovaj
23-05-2006, 19:50
komentar ti je primjer hrvatske znanosti. :)) :smile16: :smile06:

Devizne rezerve
27-05-2006, 21:49
Hrvatske su barem 15 milijardi $!

Sad nam nas VSG-u(P) kazi a zasto Svedska koja ima dug od preko 180 milijardi $, a ima love kao pljeve, taj dug ne otplacije??

pa da uzmemo daleko najzaduzeniju zemlju svijeta USA...nemogu ispisati sve te biliune $ koliko je USA duzna... a zasto ona to ne otplacuje?

JOOOOJ koji si ti tudum...! nad tudmima... i takvi kao ti, takav nacin seljackog, primitivnog razmisljanja je vodio nasu SFRY---uuuu, tu gdje je sad.,..

Cuj Amerika
28-05-2006, 01:24
zaduzena?! Pa sta ako je zaduzena? Samo da gasa fabrici zelembaca, a zelembace distribuira zemljama treceg sveta koji treba da kupe i×××××, kuvajtsku, sudansku ili saudijsku naftu i dugovi su znatno manji. Zasto su ratovali koji moj?

Kako ce HR da se izvlaci kad rasproda i ono malo sto je ostalo?

Ti si bre lud, i ostaces lud dokle god smatras da je enormno zaduzivanje dobro.
Nije dobro, jbga, nije dobro, podji od sebe. Nikakve razlike tu nema, pojedinac ili drzava - dug se mora vratiti sa sve kamatom.

Svojevreno si tvrdio kako resursi zemlje nisu bitni - jos jedna teska ××××××stina naseg VGSa. Kaze: "Kako Lihtenstajn?"
HAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAHAAAAAA

Cuj, Amerika duzna!!! Pa Amerika ima sve kljuceve svetske ekonomije, pa moze da radi sta joj se cefne.

EEEE
28-05-2006, 10:06
Nije tako VSG-u(P)... NIJE! I da ti jos jednom kazem po ko zna koji put...

Oni koji su Americi posudili lovu su UGLAVNOM Amerikanci, ali dobrim djelom, EU Japan i "Arapska nafta".

Nisu oni posudili lovu USA na lijepe oci, nego da im to USA sa kamatam vraca... da se to njima isplati...

Ako USA "nastampa" $, ode inflacija, ode inflacija, dizu se kamte, ekonomija se koci, koci se ekonomija raste nezaposlenost...itd...i lova automatski postaje skuplja... a taj dug koji je USA ev. uzela bude skuplji zbog kamte... ITD. ITD...

Uzmi moj primjer, a on vazi za SVE ekonomije koje rastu... Duga za 10-15 godina bude realno, zbog rasta ekonomije, PREPOLOVLJEN! Sad je pitanje koliko si NOVOG duga napravio u medjuvremenu...

USA ekonmija raste po stopi od ca: 5% godisnje momentano...(kao HR) pa racunaj...

rocnik
30-05-2006, 16:54
znas ti (grgo) ista ko neki tukac tu mlataras ,,;ti i taj tvoj markos , dva najveca ×××××na koja nazalos mogu koristiti internet.

Ti da imalo znas razmisliti vidio bi da sam sebe prestavljas teskom budalom i kompleksom, bilo bi ti bolje da se bavis kao uzgajivac tukaca ili mula ,,;mozda bi se tu bolje nasao vec da tu dezuras i prepires se sa duplo madjim svijetom , dok tvoja generacija voda unuke po parku i docika zetove i nevjeste ,,; daju im primjer zrelog i talentiranog ponasanja, ti mlatis praznu slamu .
Sto si ti od toga vec ko neka skuta koja se smuca po forumima da bi ubijala dosadu u zadnjim godinama svoga zivota, mislis da ce ti netko dati priznanje tvojoj ludosti i gluposti sa kojom se boris bez ikakvog smisla.

sompompirovi
30-05-2006, 17:03
Nije to ´Grga... TO SAM JA,

The serbian Mother ××××er who has a donky for help!

he makes a good job, VERY good... Pitaj sestru i mmau.... sve raspolozenije SIGURNO!!

sompompirovi
30-05-2006, 17:04
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Nije to ´Grga... TO SAM JA,

The serbian Mother ××××er who has a donky for help!

he makes a good job, VERY good... Pitaj sestru i mmau.... sve raspolozenije SIGURNO!!</font>

Ovo je zaista
30-05-2006, 23:49
lepo receno, nema sta.
Hvala ti Hrvat, delim misljenje 100%:

"Ti da imalo znas razmisliti vidio bi da sam sebe prestavljas teskom budalom i kompleksom, bilo bi ti bolje da se bavis kao uzgajivac tukaca ili mula ,,;mozda bi se tu bolje nasao vec da tu dezuras i prepires se sa duplo madjim svijetom , dok tvoja generacija voda unuke po parku i docika zetove i nevjeste ,,; daju im primjer zrelog i talentiranog ponasanja, ti mlatis praznu slamu .
Sto si ti od toga vec ko neka skuta koja se smuca po forumima da bi ubijala dosadu u zadnjim godinama svoga zivota, mislis da ce ti netko dati priznanje tvojoj ludosti i gluposti sa kojom se boris bez ikakvog smisla. "

Citas li ti ovo VGSe.

Pa ×××× te, tvoji te pljuju iz sve snage.
Pardon, nisi ti njegov, ti si djavliji.

u picku materinu
31-05-2006, 00:06
ali se ponavljas mali glupi i usrani vlajo

Otisao je nas VGS
31-05-2006, 02:49
u njeznik cim ovako psuje. Auuuuuuuuu.
Sta kazes kolega?
Ja mislim da mu je ponestalo PLIVE, jbga, i umesto u apoteku, on se dograbio racunara - grijeska, velika grijeska!

Mo'sh misliti kako je penio dok je stampao crvena slova :) :) :)

aUUUUUUU

stovani kolega,
31-05-2006, 02:53
A kolega, osvrni se na crvena slova .... vidi sta jadna ××××××tina pise:

"....Pitaj sestru i mmau...." :)) :smile06: :smile16:

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!

:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Daj Mali-Vlajo
31-05-2006, 11:39
Usuti vec jednom, budalo svjetska.
Dosadan si kao prolijev.