PDA

Pogledaj cijelu verziju : Od Ceha i Piljaka

Slavoljub
17-05-2006, 09:01
<font face="Times New Roman" size="+2" color="blue">Kada je Jugoslavija izgorjela u plamu etničke mržnje, javili su mi se iskrenim prijateljskim pismom. Nadali su se, pisali su, kako će rat brzo stati. Ponovo sam ih vidio tek '96. Prošli su pored mene u sjajnom "pasatu", dok sam se sa kesama punim povrća peo uz brdo ka kući. Parkirali su se pored našeg "vartburga", koji smo rijetko vozili, jer nijesmo imali novca za gorivo. U godinama koje su protekle, naučio sam jedno: sve što smo mislili da znamo o sebi i drugima, bilo je pogrešno.
Sve one priče o "našim ljudima" koji su putovali u Prag i Varšavu i tamo za deset maraka "živjeli kao kraljevi", dok su ih siromašni češki i poljski konobari dvorili a taksisti zahvaljivali na velikim napojnicama, nijesu bile drugo do hvalisanje ××××××. Oni, koji su dolazili na naše primorje u smiješnoj odjeći i na plažama jeli paradajz, nijesu imali ništa a stvorili su sve. Mi smo imali sve i završili smo u ništavilu.
</font>

Slavoljub
17-05-2006, 09:03
<font face="Times New Roman" size="+2" color="blue">Nije ekonomska bijeda ono što je strašno. Ono što ubija jedno društvo jeste bijeda duha. Duh koji je svoj ultimativni izraz našao u ruševinama Vukovara i masovnim grobnicama Srebrenice nije, kao u bajkama, pušten iz boce. On je njegovan generacijama, uljuljkivan neradom i mediokritetstvom.
Isti duh koji se kroz mene rugao siromašnim poljskim komšijama, isti duh koji se kroz Njegoša u Gorskom vijencu podsmijeva "smradnoj" Veneciji i za Baha i Mocarta bez gusala "ne bi paru tursku dao", isti duh koji se sprdao sa prostitutkama iz bivšeg Sovjetskog saveza koje su se pijancima podavale za jednu "črvenu", isti taj duh je na kraju uništio ovu zemlju oholih i samoljubivih ljudi. </font>

Slavoljub
17-05-2006, 09:05
<font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Isti duh koji se kroz mene rugao siromašnim poljskim komšijama, isti duh koji se kroz Njegoša u Gorskom vijencu podsmijeva "smradnoj" Veneciji i za Baha i Mocarta bez gusala "ne bi paru tursku dao", isti duh koji se sprdao sa prostitutkama iz bivšeg Sovjetskog saveza koje su se pijancima podavale za jednu "črvenu", isti taj duh je na kraju uništio ovu zemlju oholih i samoljubivih ljudi. Što je najteže u našem porazu? To što mu nema kraja, što se propadanje nastavlja? To što nam se Havijer Solana u ime EU povremeno obraća novinskim tekstovima koji su intonirani poput saopštenja uprave u zavodima za retardirane?
Ne. Najteže je to što poraz odbijamo priznati. To što se ovdje ne pravi razlika između onoga čega se treba stidjeti i onoga čime se valja ponositi. To što se ovdje najveće zablude sistematski proglašavaju za dogme, zločinici promovišu u svece a brane se jedino ideje koje valja sa stidom napustiti.

Zbog svega toga, Evropa za nas nije nešto čemu se "možemo nadati". Ona je ogledalo kojem istovremeno zavidimo i mrzimo ga. Ogledalo u kojem se ogleda istina o nama, naš pravi lik. U koji odbijamo pogledati. Jer, samo dok ne vidimo imaćemo najvećeg pjesnika, najboljeg fudbalera i najčasnije i najhrabrije ljude. Cijena naše veličanstvene predstave o sebi samima je sljepilo i tupost. Tu cijenu smo ne oklijevajući mnogo puta platili. Vidi li iko razlog zašto je ne bismo platili ponovo?

</font>

Slavoljub
17-05-2006, 10:57
<font face="Impact" size="+2">Što je najteže u našem porazu? To što mu nema kraja, što se propadanje nastavlja? To što nam se Havijer Solana u ime EU povremeno obraća novinskim tekstovima koji su intonirani poput saopštenja uprave u zavodima za retardirane?
Ne. Najteže je to što poraz odbijamo priznati. To što se ovdje ne pravi razlika između onoga čega se treba stidjeti i onoga čime se valja ponositi. To što se ovdje najveće zablude sistematski proglašavaju za dogme, zločinici promovišu u svece a brane se jedino ideje koje valja sa stidom napustiti. </font>

Slavoljub
17-05-2006, 11:00
<font face="Impact" size="+2">Zbog svega toga, Evropa za nas nije nešto čemu se "možemo nadati". Ona je ogledalo kojem istovremeno zavidimo i mrzimo ga. Ogledalo u kojem se ogleda istina o nama, naš pravi lik. U koji odbijamo pogledati. Jer, samo dok ne vidimo imaćemo najvećeg pjesnika, najboljeg fudbalera i najčasnije i najhrabrije ljude. Cijena naše veličanstvene predstave o sebi samima je sljepilo i tupost. Tu cijenu smo ne oklijevajući mnogo puta platili. Vidi li iko razlog zašto je ne bismo platili ponovo?
</font>

Jako
17-05-2006, 11:39
dobro sroceno i namjenjeno tebi VSG-u(P) - Ti si TIPICAN primjerak SVEGA ovoga kako se opisuje srbiju i SVE STA JU ZADESI, i NASTAVLJA "zadesivat"...

ZAMISLI se - promisli....

sjecas
17-05-2006, 15:00
Li se VSG.u(P9, kako si se hvalio da si isao u Trst na "KAFU"... Kako si se sprdao sa Madjarima, Cesima, Poljacima...Cijelim ISTOKOM...

Gdje su oni sad SVI!?? a gdje si ti (VI)????? SRBIJA??? "YU"????

Gdje si?? A propadanje i porazi JOS nisu zaustavljeni....?!!

sompompirovi
19-05-2006, 16:13
<font face="Impact" size="+2">Li se VSG.u(P), kako si se hvalio da si isao u Trst na "KAFU"... Kako si se sprdao sa Madjarima, Cesima, Poljacima...Cijelim ISTOKOM...

Gdje su oni sad SVI!?? a gdje si ti (VI)????? SRBIJA??? "YU"????

Gdje si?? A propadanje i porazi JOS nisu zaustavljeni....?!!</font>

Pa ajde
21-06-2006, 20:38
reci? Gde je tvoja "jedina domovina" stigla sa onakim bahatim ponasenjem poput tebe (to ponasanje je bilo vise nego tipicno - SRPSKO)?

Usporedi ti voljenu maticu sad sa onima kojima si se sprdao!!

sompompirovi
24-06-2006, 22:46
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">http://www.zamislisrbiju.org/foto/idc_foto_10/images/Noz.jpg

GDJE JE STIGLA?? 10 godina poslije Srebrenice?? ETO TU:

http://www.zamislisrbiju.org/foto/idc_foto_10/images/Noz.jpg</font><br><hr>