PDA

Pogledaj cijelu verziju : Vanjski dug Hrvatske u 2005. narastao do 25,5 milijardi eura

Hrvat.
05-04-2006, 14:14
Bilten Hrvatske narodne banke otkriva zanimljive podatke.

http://www.hnb.hr/publikac/bilten/arhiv/bilten-101/hbilt101.pdf

DUG -krajem prosinca 2004-30,2 milijardi dolara

Na strani 3 tog biltena uocite grafikon koji prikazuje da je
kvartalni GDP U Hrvatskoj izmedju 38 i 39 milijardi kuna.
Dakle godisnji GDP=155 milijardi kuna.

Dug krajem prosinca 30,2 milijardi dolara= 170 milijardi kuna
(tecaj 5,64 za dolar)

Omjer dug/GDP=170/155=110% BDP-a

.

Vanjski dug Hrvatske u 2005. narastao do 25,5 milijardi eura, 12 posto više nego u 2004.

PREMA najnovijim podacima koje je objavila Hrvatska narodna banka, vanjski dug Hrvatske je potkraj 2005. iznosio čak 25,5 milijardi eura, što je za 2,7 milijardi eura odnosno gotovo 12 posto više od kraja 2004. godine.

Zanimljiv je i podatak da su krajem 2005. po visini inozemnog duga državu su, uz banke, ?pretekle? i hrvatske tvrtke.

Naime, zahvaljujući orijentaciji države prema financiranju na domaćem tržištu smanjen je vanjski dug države u 2005. godini. Krajem 2004. godine po visini vanjskog duga državu su pretekle banke, a godinu dana nakon toga i tvrtke.

Tako je vanjski dug države od kraja 2004. do kraja 2005. smanjen za 189,4 milijuna eura, čime je i udio državnog duga u ukupnom vanjskom dugu smanjen s 31,8 posto na 27,7 posto. Najveći udio u vanjskom dugu i dalje imaju banke s 35,2 posto odnosno 8,99 milijardi eura, a slijede ih tvrtke s 27,9 posto odnosno 7,1 milijardi eura.

HNB procjenjuje da će u 2006. na naplatu doći ukupno 6,7 milijardi eura vanjskog duga, dok će samo za kamate otići gotovo pola milijarde eura, konkretno 492 milijuna eura.

Država će za otplatu dijela vanjskog duga u prva tri mjeseca 2006. godine morati izdvojiti nemalih 736,5 milijuna eura.

Novi podaci koje je objavila HNB još jednom su zorno pokazali da velik dio hrvatskog društva živi ?na kredit?, pa mnogi opravdano postavljaju pitanje hoćemo li se i kada rješiti nagomilanih dugova.

.

Za one koji nisu znali:

Argentina je bila duzna samo 75% GDP-a kad je pukla.(bankrotirala, sto i nije bilo bas jako davno)

:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Ajooooj, kolega,
05-04-2006, 16:35
pa to je strasno :(

A nekada cela Juga nije toliko imala duga.
Ja znam da smo se mi hvatali za glavu zbog dugo od 20 milijardi USAD.

E moj VGSe, bas mi te nesto zao.

Daj mi
05-04-2006, 22:38
mali moj seljacicu, nepismeni, kazi, CEMU se ti veselis?

HR privreda ide dobro i POTPUNO je solventna!

Drzavni dug se je smanjio dok je dug banaka povecan.

A da li ti nas mali polupismeni vlase znas sta to znaci?? Da je HR JAKO interesantna za ulaganje... NIKO ne bi bankama posudjivao lovu da nije uvjeren da ce se ta lova vratiti.

PA ako se i NE BI mogla vratiti (iz nekog razloga) popusili bi zajmodavci.

Dug drzave je vec druga stvar!

To je ustvari VISE pozitivna nego negativna vijest!

A ti to ne znas... ti mislis da si prilijepio nesto lose za HR!!

Koja si ti seljacina...

hehehe
06-04-2006, 01:59
"Omjer dug/GDP=170/155=110% BDP-a"

"Argentina je bila duzna samo 75% GDP-a kad je pukla.(bankrotirala, sto i nije bilo bas jako davno)"

Da sve cvati! :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Cuti bre budalo ×××××. :smile06:

sompompirovi
06-04-2006, 06:42
i ODAKLE TI OMJER DA JE hr DUG 110% bfp-A??

u sRBIJI JE SADA 115&, A U hr JE PREASO 80%... ALI bdp SE POVECAVA KOJIH 5% GODISNJE...

http://images.thetimes.co.uk/TGD/picture/0,,282652,00.gif

zasto....
06-04-2006, 14:14
...nema hRvata na ovoj listi IQ-a koju Vreca Govana iz Svedske tako bespomucno lepi po forumu?

Mozda zbog ovoga?!

...........

Istraživač uzgoja goveda simentalaca radeći u fušu došao je do otkrića da je ljudski 'hrvatski gen' star 27.000 godina. I tko je onda najstariji narod u Europi? Piše Sandi Blagonić.

Vijest koju su mnogi u svojoj nutrini samo naslućivali, sada je i znanstveno potvrđena: "hrvatski su geni stari 27.000 godina".

Svečanost trenutka teško može pomutiti podatak da je do tog otkrića došao predstojnik Zavoda za opće stočarstvo pri Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Ipak, budući će nacionalni kroničar tu činjenicu vjerojatno rado prešutjeti, kao što će prešutjeti i to da je ugledni profesor predavač kolegija "Oplemenjivanje životinja" te voditelj znanstvenog projekta "Korelacije između mliječnosti i rasta u selekciji simentalaca u Hrvatskoj". Neozbiljnim asocijacijama nema mjesta u uzvišenom nacionalnom imaginariju. Samo sveti patnički i pobjednički trenuci smiju biti ugrađeni u velebno tkivo nacionalnog sjećanja i nitko nema pravo stoku sitnog i krupnog zuba, makar i kao asocijaciju, sparivati s Hrvatima.

Postojanje "hrvatskog gena" vjerojatno bi dodatno razveselilo Franju Tuđmana, kojega je dugo usrećivala spoznaja da mu supruga nije Židovka ili Srpkinja. Da je poživio, vjerojatno bi bio iskreno ganut mogućnošću da se i znanstveno uvjeri u to. Štoviše, mogao bi iz priče o "hrvatskom genu" potvrditi vlastiti - od "jalnuša" toliko osporavani znanstveni nerv - koji je morao imati kada je prepoznavao nešto što je običavao nazivati "genetskom programiranošću protiv Hrvata". Ono što je nalikovalo na pogled prekaljenog paranoika, sada se otkriva kao osobita intuitivnost.

Ohrabreni novim znastvenim spoznajama, nacionalno će religiozniji Hrvati Tuđmanovu objavu o Hrvatima kao jednom od najstarijih europskih naroda shvatiti sada još jasnije, u svoj njenoj punini. Misli će Tuđmanova apostola Hrvoja Šošića kako je "hrvatski narod najstariji europski narod i da je hrvatska država najstarija u Europi, te da ima tradiciju od 35 stoljeća" morati naći prikladnije mjesto od Dežulovićeve i Lucićeve knjige Greatest shits – antologija suvremene hrvatske gluposti.

Istina je, međutim, negdje drugdje. Nespretna sintagma "hrvatski gen", koja se, u prenošenju spoznaja do kojih je uvaženi znanstvenik došao, nekom učinila podobnom, prokrvila je žile kolektivnog narcizma u Hrvata. Ondje gdje je politička mitologija posustala, nastavio je senzacionalizam novinskog teksta. Njime se potvrđuje legitimitet kolektiva pozivanjem na njegove vlastite, duboke povijesne korijene, ali i zamagljuje jedno suštinsko proturječje: uživanje u zamišljanju kosmate desnice na kosmatim grudima u stoljeću dvadeset petom prije Krista, pruža zaborav da tobožnja zajednička sudbina kolektiva, zapravo to nije i da bogati i siromašni, prožeti istim "hrvatskim genima" žive sasvim različite, odvojene sudbine.

Sandi Blagonić

:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

A voli
06-04-2006, 17:40
VGS da se bombasi da je HR "solventna". HAHAHAHAHAHA

Sto je koji moj solventna. Dok ne rasproda jos to nesto sto je ostalo na moru, posle ode solventnost u kjurac.

Cuj, solventna! E jesi manijak.

sompompirovi
06-04-2006, 21:27
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">30/05/1994 uvedena je HR valuta : HRK, (Kuna). Kurs 1 DM=4,40 KN
01/07/1994 1 DM= 3,7 KN.

01/01/2002 1€=ca: 2 DM
06/04/2006 - 1€=7,3 KN

Dakle Kuna je cak malo ojacala na €uro!

Sta bi sa super dinarom (koji je zamjenio onaj YU dinar (koji je kostao oko 500 milijardi YU-Din za 1 DM 1993??

1 "SUPERDINAR" 01/01/1994 =1 DM!(= 3,7 KN)

06/04/2006 1€=87 "superdinara"=
06/04/2006 1 Kuna= 11,9 "superdinara"

Kako, mater mu? OVAKO:
http://images.thetimes.co.uk/TGD/picture/0,,282652,00.gif</font>

vidi
06-04-2006, 22:29
ushko mislim ujo pa ti tepam ushko :smile06: :smile06: da vam nije to malo srba po Zagrebu koje ste ostavili da vam vode drzavu vi bi bili davno iza albanije i tako ste po kulturi i pametu odavno iza njih :)) :smile06: :smile06: pitaj ko vam radi finasije i sve sto se tice monetarnog sistrema i td; :smile17: :)) :smile16: :smile06:

koja si
06-04-2006, 23:09
ti ××××××???

Pa znas da su Srbi izbaceni iz Ustava i iz Hrvatske...i to iza Drine u tri pizde materine...

Nego reci ti meni ko vama u Srbiji radi financije da vam tako dobro ide??

A vidite ovo
07-04-2006, 02:06
Ako se Plivina Uprava uskoro ne izjasni o ponudi Actavisa vrijednoj 1,6 milijardi dolara, Actavis se namjerava povući, jer su Plivine dionice na Londonskoj burzi počele strelovito padati, pa je cijena jedne dionice danas manja od Actavisove procijene. Cijena jedne dionice danas je bila 567 kuna, što je tri kune manje od Actavisove procijene vrijednosti Plivine dionice. Actavis je trenutačno peta najveća generička kompanija na svijetu, s 10 tisuća zaposlenih posluje u 32 zemlje svijeta. Preuzimanjem Plive, grupacija bi se s 2,8 tržišnog udjela popela na treće mjesto, s vodećom pozicijom na ključnim tržištima Europe, Rusije i SAD-a. Broj zaposlenih bi porastao na 16 tisuća zaposlenih a poslovanje bi se proširilo u 40 zemalja. No iz Plive tvrde da je Actavisova ponuda neprijateljska, neatraktivna, te kako spajanjem ne bi došlo do stvaranja novih radnih mjesta, već do smanjenja, i kako bi Pliva spajanjem morala vraćati dugove Actavisa. Osim Actavisa za Plivu su zainteresirani i Islanđani koji su ponudili 570 kuna po dionici, no i ta ponuda je odbijena. Glasnogovornik Actavisa Halldor Kristmannsson izjavio je, prenosi Bankamagazin, kako će se povući ako ne vide promjenu u stavu Plivinog menadžmenta, jer kako kaže - "Postoji još mnogo prilika".

E moj VGSe, crni petak za tebe, izgleda meni - Plivine dionice pocele strelovito padati. Mashala.

Ma rekao sam ti ja VGSe, "sto bi gore to sad dole, ili ti, kolo srece se okrece"

Auuu, popizditisa kod tebe, em te mi karamo na forumu, em te deonice karaju sad...

Sta se plive tice...
07-04-2006, 12:48
Moje su dionice narasle za oko 2000%! u 10-ak godina...

Normalno je da se PLIVA nece dati prodati... najbolje je da ostane u domovini. za 1-2 godine je dionica na 1000 KN.

O kakvopm "crnom danu" pricas?? Sa plivom sa ja imao do sada bezbroj SVJETLIH dana... i tako ce se i nastaviti - budi siguran!!

Potpuno si izgubio kompas... a to nam je i cilj ovdje...

Izluditi te
Gubitak kompasa POTPUN!
Da od××××s tu ×××××riju od Srpstva!
Da postanes DOBAR DOMOLJUB!!

Cijela Srbija ne izvozi koliko samo PLIVA u HR....

ovo
08-04-2006, 19:10
grgo sto si odgovorio pod (Daj mi ) daj ti karinu u zvalje da se konacno udavis i da ne sramis vise svoju staru generaciju koja se srami svoga korjena.

Lupas li grgo bez veze lupas ali sve od muke jer i ti sam znas kome i kojoj sorti pripadas.Crknices braneci svoju prljavu savjest i gurajuci Jasenovac sa teme sto dalje jer te sram ubija. :smile16: :smile17: :))

Kao prvo
08-04-2006, 23:17
... JA sam napisao ono pod "daj mi". Drugo... pogledaj malo o temi "jasenovac" da vidis koliko si ispusio...

kao i UVJEK!

kao i na SVIM temama!

Svako dan poneka porcija pusione... SVAKI DAN!!

hehee
11-04-2006, 07:49
ispusio si ti grgo i te kako kad ti pises Jasenovac malim slovom a uvijek velikim .
Po tome se zna da sve sto drugom upucujes da to tebe i samo tebe muci i da se ti bas tako osjecas , pa mislis ako taj svoj osjecaj drugom iskazes da ce ti biti lakse. :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: Samo se ti grgo tijesi mi te tu svi jako duboko poznamo i znamo da si jako jadan i pismeno siromasan , zlorad,zloban, zavidan nacionalno isfrustriran .Srbi su ti slaba tacka jer su ti nekada bili uzor ali sada to ispoljavas na taj nacin sa mrznjom.Uvjek se mrzi bolji od sebe nikada gori.Mi vas ne mrzimo vec samo sazaljavamo. :smile06: