PDA

Pogledaj cijelu verziju : Da ne krvavim ruke kad koljem Ustase

Marica>>Milan
29-03-2006, 22:40
SVJEDOKINJA optužbe Marica Vuković, u srijedu je u nastavku suđenja Milanu Martiću pred Haškim sudom (ICTY), opisala napad srpskih snaga na selo Poljanak kraj Plitvica u studenom 1991., u kojem su joj ubijeni muž i otac.

Martić, ministar unutarnjih poslova i obrane tzv. RSK optužen je za ratne zločine protiv hrvatskih civila na okupiranim područjima 1991-95., za zločine u BiH i raketiranje Zagreba 1995.

Svjedokinja Vuković (51), očevidac jednog od pojedinačnih pokolja za koje se tereti Martić, ispričala je kako su 7. studenoga 1991. njezino selo Poljanak okružile srpske snage, zarobile mještane, izdvojile muškarace i ubijale ih, te potom zapalili kuće i staje.

Opisala je kako je njezinu kuću okružilo 20-tak naoružanih Srba u vojnim odorama koji su suprugu Nikoli i ocu svezeli ruke na leđima, a nju, kćer, svekrvu i jednu susjedu zavezali oko stabla šljive, ispitivali ih i vrijeđali.

"Pitali su nas gdje je Hrvatska vojska, policija, novac, a jedan mi je prišao i pitao me znam li zašto ima rukavicu na ruci u kojoj drži nož", kazala je Vuković dodajući kako mu je odgovorila da ne zna. "Kad koljem ustaše da ne okrvarim ruke", glasio je odgovor.

Marica>>Milan
29-03-2006, 22:41
Kazala je kako su njih žene potom potjerali da bježe u pravcu zaseoka Vukovići, a onda su "zapalili kuću, štalu i blago u njoj".

Svjedokinja je kazala kako su nakon bježanja gledale kako gori njihova i druge kuće u selu Poljanak, smještenom između Plitvica i Saborskog.

"Kad smo se vratili našla sam u kukuruzištu ubijenoga i tatu i muža. Muž je bio bez glave od brade na više, mozak je bio metar od njega. Ocu je lubanja bila bez očiju. Zamotala sam ih u deke da ih psi ne raznose", svjedočila je Marica Vuković.

Odgovarajući na pitanja tužitelja Alexa Whitinga, potvrdila je da otac i muž nisu imali oružje ni vojne odore, niti su pružali otpor.

Kazala je kako je kasnije čula da je u zaseoku Vukovići ubijeno sedam civila koji su bili u kući njezinog brata Tome. Sve kuće u zaseoku su zapaljene i on danas više ne postoji, rekla je.

U svom je iskazu opisala i stanje koje je prethodilo stradanju hrvatskog sela Poljanak, rast napetosti 1990/91., naoružavanje Srba, prijetnje, incidente, posebno onaj na Uskrs 1991. na Plitvicama, kada su pale i prve žrtve.

Govorila je i svakodnevnom granatiranju Poljanka i Saborskog od 28. kolovoza 1991., odlasku djece iz sela, ubijanju i zarobljavanju muškaraca, i izbjeglištvu u Kraljevici.

Svjedokinja je kazala da se 1995. nakon Oluje vratila u Poljanak, zatakavši porušeno i spaljeno selo. Tužiteljstvu je predala fotografije svoje spaljene kuće, koje su uvrštene u spis dokaza. Suđenje se nastavlja u četvrtak s novim svjedokom optužbe.

...
30-03-2006, 11:11
...

I ja kazem
30-03-2006, 20:09
... samo... znas, kad se tako moj cetnice, radi, onda vas zadesi, sta vas zadesi... ALI opet, zahvaljujuci naivnim HR ×××××ima na vlasti, vi svi zdravi i citavi u matici!!? Ali zadnji put!!

Eto ga
01-04-2006, 00:38
U Srbiji! niti dlaka mu sa glave ne fali! Ali naici ce!

Da znas
04-04-2006, 14:41
Da je ovaj covek imao pravo!

sompompirovi
05-04-2006, 23:11
Malo srpskog pasulja i inteligencije!

http://images.thetimes.co.uk/TGD/picture/0,,282652,00.gif