PDA

Pogledaj cijelu verziju : Stvari o kojima VGS cuti: HR. PRIJETI DUGOROCNO SIROMASTVO!

sompibrepusimikurac
07-03-2006, 02:22
PREDSTAVLJENI REZULTATI ISTRAŽIVANJA O SIROMAŠTVU U HRVATSKOJ

Hrvatskoj prijeti dugoročno siromaštvo!

Rezultati istraživanja siromaštva u Hrvatskoj pokazuju da gotovo trećina kućanstava živi u siromaštvu, a više od polovine njih iz mjeseca u mjesec ne može pokriti osnovne troškove - što znači da se sve više i više zadužuju. Hrvatski Caritas i Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve istraživanje su proveli kako bi izradili strateške i operativne planove za uklanjanje uzroka siromaštva

Gotovo trećina hrvatskih građana danas živi u siromaštvu - alarmirajuća je stvarnost koju je pokazalo istraživanje koje su zajedno proveli Hrvatski Caritas i Centar za promicanje socijalnoga nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije na relevantnom uzorku od 1216 odraslih osoba. Rezultate toga istraživanja javnosti su u utorak 11. siječnja u prostorijama Tajništva Hrvatske biskupske konferencije predstavili: uime Hrvatskoga Caritasa njegov predsjednik pomoćni biskup zagrebački Josip Mrzljak i ravnatelj mr. Ivan Milovčić, a uime Centra za promicanje SNC-a voditelj mr. Gordan Črpić, suradnik na istraživanju mr. Krunoslav Nikodem i voditelj projekta prof. dr. Stjepan Baloban. Konferenciju je vodio predstojnik Tiskovnoga ureda HBK Anton Šuljić.

Mons. Mrzljak na početku je istaknuo da je cilj Hrvatskoga Caritasa smanjiti siromaštvo u Hrvatskoj, a da bi se u tom smjeru moglo djelovati, potrebno je imati jasnu sliku stanja u kojem se građani nalaze. Rezultati istraživanja, koje predstavlja novi korak u djelovanju Hrvatskoga Caritasa, daju potrebne informacije za izradu strateških i operativnih planova kako bi se radilo na uklanjanju uzroka siromaštva.

Najsiromašniji su stari i niže obrazovani

Suradnik na projektu mr. Nikodem predstavio je prvi dio toga velikog istraživanja provedenoga u travnju 2004. godine. Istraživanje je pošlo po kriteriju da je prag siromaštva za samačko kućanstvo 1500 kn mjesečno, za kućanstvo s dvije odrasle osobe 2250 kn mjesečno, za kućanstvo s dvije odrasle osobe i jednim djetetom 2700 kn mjesečno, a za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece 3150 kuna mjesečno.

Siromašna je gotovo jedna trećina stanovnika u Hrvatskoj, njih 29,2%, a iznenađujući je podatak da je među njima 40% onih koji se uopće ne smatraju siromašnima. To znači da se velika skupina građana u javnosti krivo predstavlja, što čini kroz pojačanu potrošnju i zaduženost kako bi »zadržali standard«.

Najviše je siromašnih na selu, a radi se o 40% kućanstava. To ne znači da su te osobe gladne jer kod izračuna linije siromaštva u obzir su uzimani novčani prihodi, a ljudi na selu imaju vlastitu proizvodnju tako da mnoge proizvode ne kupuju. Istraživanje je pokazalo da se postotak siromašnih smanjuje kako se povećava veličina naselja - pa je najmanje siromašnih u većim gradovima.

Najsiromašnije su osobe koje imaju najniže obrazovanje: istraživanje je pokazalo da 42,4% siromašnih građana ima završenu samo osnovnu školu, a fakultetski je obrazovano 13,5% siromašnih.

Najsiromašnije su u Hrvatskoj starije osobe - od 55 do 69 godina života 35,2%, a iznad 70 godina njih 43,5%.

Mr. Nikodem je istaknuo da je u Hrvatskoj problem to što je siromaštvo dugoročno - jednom kad se uđe u siromaštvo, iz njega je teško izići. Dugoročnosti i teškome izlazu iz siromaštva razloge treba tražiti i u činjenici da su najsiromašnije osobe s nižim obrazovanjem koje se teško zapošljavaju.

Većina ne želi doškolovanje

Jedan od bitnih pokazatelja strukture siromaštva u Hrvatskoj je pitanje prihoda i rashoda - o tome je govorio mr. Črpić. Pokazalo se da 61% siromašnih ima negativan saldo kućnoga budžeta, što znači da troše više nego što zarađuju: nakon što podmire sve troškove, ne ostaje im ništa, točnije odlaze »u minus«. Četvrtini siromašnih, njih 25,7%, kad podmire životne troškove ostane im 500 kn. Ilustracije radi, 55% onih koji objektivno nisu siromašni, nakon što podmire sve troškove, »sa strane« mjesečno stavljaju više od 2000 kuna.

Jedno od logičnih pretpostavaka za rješavanje problema siromaštva, barem što se tiče stanovnika s nižim obrazovanjem, jest doškolovanje ili prekvalifikacija. Da problem nije tako lako riješiti, svjedoči podatak da je tek 29% siromašnih pokazalo spremnost na prekvalifikaciju ili doškolovanje, dok su drugi prema toj mogućnosti skeptični - doškolovati se ili se prekvalificirati ne želi 56,6% ispitanika. Istraživači tvrde da je tome vjerojatno razlog s jedne strane dob siromašnih - jer u velikoj se mjeri radi o starijim osobama, a tome je pogodovala i »antiintelektualna klima« koja se godinama razvijala, a čije se posljedice osjećaju i danas.

>

sompibrepusimikurac
07-03-2006, 02:23
>

Problem otežava i što trećina siromašnih ima nekih ozbiljnih zdravstvenih problema, što njihovu situaciju čini još težom. Troškovi su liječenja, posebice ako zahtijevaju dodatnu njegu, iznimno skupi - osobito za ljude koji su, i bez dodatnih troškova, na rubu financijskih mogućnosti.

Najsiromašnija su samačka kućanstva - 41% od ukupne samačke populacije - te domaćinstva s dvije osobe (36,1%).

Ispitanici su procjenjivali i koja bi to najniža razina mjesečnih prihoda bila potrebna kućanstvu poput njihova a da to kućanstvo ne zapadne u siromaštvo. Najčešće se radi o 5000 kuna.

Zašto nema pouzdanja u udruge?

O perspektivama mogućnosti izlaska iz takvoga stanja govorio je dr. Baloban. Rezultati istraživanja pokazali su da građani u rješavanju svih problema najviše očekuju od - države. I to ne samo kad su u pitanju socijalni problemi već i nekih drugi, poput nasilja u obitelji (52%), korupcije i kriminala (83%), zloupotrebe droge (65%). »Pitanje je stoga čime se bave organizacije civilnoga društva i vjerske udruge kada se od njih tako malo ili gotovo ništa očekuje. Bave li se takve organizacije, a u Hrvatskoj ih ima više od 20.000, nekim drugim pitanjima za koje hrvatski građani misle da nisu toliko važna? Kako to da hrvatski građani ne vide da i oni sami mogu utjecati na promjene? Je li ovdje riječ o toliko puta spominjanom podložničkom mentalitetu prema kojem se hrvatski građani iscrpljuju u razarajućem optuživanju sebe i drugih tako da im nedostaje snage za mijenjanje sebe i za činjenje nečega konkretnoga?« - upitao se dr. Baloban. Postavio je pitanje i o ulozi socijalne države. »To što ulazimo u Europsku uniju, apsolutno nas ne oslobađa rasprave o ulozi socijalne države. Pitanje je kako probuditi svijest o odgovornosti i snazi pojedinaca i udruga, odnosno organizacija civilnoga društva na socijalnom području. Kako u hrvatskoj probuditi socijalnost društva. Potrebno je presložiti prioritete na mnogim područjima.«

Iznesen je zabrinjavajući podatak da građani u najvećem broju, njih 84,4%, smatraju da je za dobro plaćeni rad u Hrvatskoj potrebno »imati dobre veze«. Dr. Baloban je rekao da se treba ozbiljno zapitati zašto je na zadnjem mjestu za dobivanje dobro plaćenog posla poštenje i marljivost.

Ne prodavati zemlju i izvore pitke vode!

Ispitanici su trebali odgovoriti na pitanje na koji način izići iz siromaštva. Većina siromašnih hrvatskih građana smatra da bi najučinkovitije rješenje bila veća intervencija države (43,7%), brži razvoj industrije (43,8%) i veći poticaj za zemljoradnju (32,3%). Nešto manje njih smatra da bi im pomogao razvoj maloga i srednjeg poduzetništva (27,8%) i veći porezi bogatima (20,6%). Iznenađujuće je da čimbenici kao što su povećanje razine obrazovanosti u društvu te razvoj novih tehnologija nisu uočeni kao čimbenici koji bi mogli smanjiti razinu siromaštva u Hrvatskoj.

Hrvatski su građani u sklopu istraživanja odgovarali na pitanje što je opće dobro za Hrvatsku. Pokazalo se da je to prije svega postizanje nacionalnoga konsenzusa oko ključnih nacionalnih interesa te zaštita tih interesa putem zakonodavstva - kao što su izvori pitke vode. Građani su pokazali da je nedopustivo prodavati hrvatska zemljišta i izvore pitke vode ili ih davati u koncesiju.

To što je za 84% građana važan dogovor oko nacionalnih interesa, a za njih 93% očuvanje prirodnih bogatstava - zapravo je stvarna briga za siromašne u Hrvatskoj, izlaz iz situacije u kojoj se nalazimo. Nadalje, rezultati su pokazali da je na političkom području važno poštivanje zakona i osobna odgovornost - drugim riječima, donositi zakone primjerene hrvatskome društvu. Na gospodarskom području ključno je pitanje nezaposlenosti i treba razvijati ona područja djelatnosti u kojima će se većina moći zaposliti.

Pitanje siromaštva u Hrvatskoj društveni je problem, a ne privatni ili lokalni. Potrebno se suočiti s realnom hrvatskom situacijom kako bi se suzbila nerealna i visoka očekivanja građana te prevelika potrošnja koja je povezana sa zaduživanjem - kreditima. U Hrvatskoj bi, a ne negdje drugdje, trebalo rješavati pitanja siromaštva. Zadaća je trenutka mijenjati svijest hrvatskih građana i mijenjati svijest hrvatskoga društva. To je pruga s dvije tračnice koja vodi u hrvatsku budućnost - istaknuo je dr. Baloban. (bs)

Glas Koncila, broj 4

:smile06: :)) :smile06:

Znas sta Vreco Govana, ja bi tebi preporucio da se ostavis tih tvojih tableta, bar za jedan dan, da od××××s te sarene leptirice, pticice i potocice ..... zalepis glavu o kakav zid ili omlatis se kakvim kamenom po njoj ...... i da se malo probudis i otreznis i pocnes razmisljati kao donekle normalan covek, da ti se vise narod ne smeje u facu i ne zajebava te! :)) Ovde ne mislim samo na nas Srbe, nego i Hrvate koji su te mnogo puta ismejali i nazivali te ludjakom ovde na forumu. :smile06:
Sta ces da kazes potomstvu jednog dana .... da si bio dezurna forumska ××××××tina na VIDI-ju .... daj bre, razmisli malo tim ostatcima necega sto je jednom bio mozak, bar pri tvom rodjenju, ako ne kasnije. :))

Kapiras li ti ista Vreco Govana iz Svedske? Kapiras li nesreco sta pokusavamo da ti kazemo? :))

Bre! :))

Au, jbte
07-03-2006, 02:36
sad mi vise nije jasno sta je vece zlo za one povratnike, ostati tu gde jesu ili se vratiti doma. Ispade da ce imati jedino emotivnu staisfakciju i nista vise.

Mogu zamisliti kolika je beda tamo gde sve onako stoji popaljeno, neobradjeno, zapusteno :( :( :(

Mile-Govnjaru
07-03-2006, 03:05
Ti ne dezuras na ovom forumu?
Bre budalo, alaj si glup, ××××× ti materina.
A sto ces ti da reces svojim unucima?

Pa mnogo
07-03-2006, 11:27
Sam ti puta VSG-u(P) rekao da je i siromastvo relativna stvar... U svedskoj se smatra oko 20% ljudi siromasno... u USA preko 30%...U Rusiji 50% ili vise... skoro toliko u vecini novih EU zemalja... Sve zavisi sa kim se usporedjujes.... Jedna Kamobodja ima kojih 450$ BNP-a po glavi... TO je pravo siromastvo... masu africkih zemalja takodjer... velik dio Juzne Amerike, nesto bolje ali velik jad...

HR se usporedjuje sa zemljama novim clanicama EU-a... i ona je negdje na toj razini, cak i malo bolje...I cinjenica je da HR gradjani imaju 100 milijardi kuna na racunima, a to je oko 16 milijardi $! (skoro 4000 $ po glavi).

Svak se osjeca siromasnim kad gleda oko sebe prepune ducane svega i svacega a vecinu od toga si ne moze priustiti... a misli (kad vidi da neko nesto od toga kupuje, posjeduje, da to SVI mogu, a on eto ne moze...

Da zakljucim... kako god okrenes kupovna je moc u HR oko 4 puta veca nego u Srbiji...a Srbija se moze usporedjivati sa africkim, juznoamerickim siromastvom... HR sa istocno)Evropskim...

TU! je glavna razlika izmedju nasih zemalja...

ajde glupane....
07-03-2006, 12:19
.... NE MLATI! :))

"I cinjenica je da HR gradjani imaju 100 milijardi kuna na racunima, a to je oko 16 milijardi $! (skoro 4000 $ po glavi)."

Istina je da je njih nekolicina, seti se stihova iz "Balkanijade na Hrvatski nacin":

"Ostavi im tata tajkune i drogu"

.... koji su se na brzinu obogatili i povecali prosek, i zasluzni su za tih 100 mil. kuna o kojima ti mlatis, a koliko je tebi verovati ..... to svako zna! :))

Daj leba ti neka svako od tih "po glavi" podje u banku i proba da podigne tih 4000 $! :smile06:

Cuti bre smrdivoje .... poslusaj kolegu i pauziraj sa tim tvojim tabletama .... mozda ti ostatci mozga koje jos nismo sjebali, pocnu i funkcionisati, bilo bi vreme! :smile06:

Cinjenica je i zakljucak u gornjem tekstu (iz vase stampe, od vasih strucnjaka ;) ) da tvojoj "zemlji leptirova" preti DUGOROCNO SIROMASTVO, pa ti dubio na glavi i srao kvake do Septembra! :))

Oprem bre dobro bre majmune! :))

dakle
07-03-2006, 13:37
Cinjenica ima nekoliko:

* Sirotinje ima svuda... manje vise...

* Sta i gdje je granica siromastva se odredjuje prema standardu i kupovnoj moci odredjene zemlje: (Kambodja ima svoju granicu, Svicarska svoju, na pr. nemozes voziti Volvo ili mercedes u HR ali mozes golf ili polo 5-7 godina star, masu sveda na pr. vozi stari volvo ali se smatraju sirotinjom...)

* BNP po glavi odredjuje osrednje bogatstvo zemlje, preraspodjelu bogatstva odredjue socialni sustav zemlje - politika.

* Ko god je bilo gdje zapao u siromastvo tesko se iz njega izvadi

* Srbija je po pitanju sirotinje na mnogo nizem stupnju od HR...

* Ja nikad nisam tvrdio da sirotinje u HR nema... odnosno nju relativiziram i usporedjujem sa zemljama na slicnom stupnju razvoja...

Mile-Govnjaru
07-03-2006, 14:17
Jebalo ti magare kevu, alaj si glup.
Kako ti prolazis kroz zivot, sa praznom tintarom?
Pardon, nije prazna, vec puna govana.
Papa mali glupi vlajo.
:smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

Dugorocan jad!!
10-03-2006, 02:13
dugorocno ..... dugorocno ..... ×××× ga! :))

a dok oni siromasi jedva sastavljaju kraj sa kraje, hrane se u kontejnerima za smece - svakodnevno ..... Veliki Brat nastavlja u tisini da uvrce jajceke, a tek je poceo ..... ××××× li ga, sta da se radi?
Cuti i trpi ..... boli, ali se nesme zucnuti, gladuje se, ali se nesme zucnuti, besni se, al se nesmije ni zucnuti! :))

Polako govnoljubi, polako .....

VGSe bre bre bre..
26-03-2006, 16:34
....zasto si VGSe ovu temu zapostavio pa je pala na dno? :))

Ma jok!!
26-03-2006, 17:16
Ma kazi mi - postoji li ijedan topic gdje ti ne pusisi - ONAKO DEBELOOOO!!

Najveći problem u procesu tranzicije u Srbiji, vidljivo je na svakom koraku i najviše je pogodilo srednji sloj. Privatizacija bivših socijalističkih preduzeća donela je radničko siromaštvo, oko 640 hiljada ljudi radi u sivoj zoni, a oko 800 hiljada zvanično је nezaposleno. Statistički rečeno Srbija je deset puta siromašnija od Poljske i pet puta od Turske, a samo je u Albaniji stepen siromaštva veći.

Јedna trećina stanovnika živi s manjе od 30 dolara mesečno, a 18 odsto u uslovima apsolutnog siromaštva s manje od 20 dolara. Svoju SSS Srbija je dobila u oktobru 2003. kada je Vlada usvojila, ali ni posle godinu dana SSS nije usvojena u parlamentu. Karakteristike siromaštva u Srbiji su prikrivena nezaposlenost, nizak nivo zdravstvene zaštite, dok je oko 46 odsto dece u kategoriji siromašnih. Pre dve godine svaki deseti stanovnik u Srbiji živeo je na minimumu egzistencije, sa 2,5 dolara dnevno.

Program za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) započeo je u martu 2002. program uključivanja civilnog društva u izradu SSS-a. UNDP i Katolička služba za pomoć (CRS) vode projekat "Uključivanje civilnog društva u smanjenje siromaštva u Srbiji" i pomažu u radu 20 lokalnih NVO-a. Lokalni akteru u Srbiji usmereni su na smanjenje siromaštva, obučeni su za rad na modelima smanjenja siromaštva, izgradnju kapaciteta NVO-a, analize interesnih grupa i uključivanje siromašnih u javne rasprave. Savetodavni odbor za civilno društvo (SOCD) očekuje da bi Srbija do juna 2005. godine mogla da dobije između 400 i 550 miliona dolara za realizaciju SSS.

Ma ne...
26-03-2006, 17:36
VSG-u(P)... otvaranjem ovog topica definitivno potvrdjjes tvoj mazohizam!!

Eto, pa nasladjuj se, jedna pricica:

Mucno mi je od ovakvih komentara, koje slusam godinama, od svakojakih ×××××× (a ima ih gde god se okrenes).
U srbiji se malo radi al' se zato nista ne zaradi. Sve sto zaradis, das drzavi. Drzava ti otme 85% i da ti 15% kao platu. Onda ti od tih 15% uzme 10% kao dazbine, a 5% da imas da zivis. Ako ti ne valja pa se bunis, dobijes otkaz. Ako se bunis sefu iza ledja, dobijes otkaz i kaznu. Ako mislis da ne valja pa posle otkaza pocnes da bijes, dobijes ti batine. Ako posle batina pretis, ides u zatvor. Ako odes u zatvor, *araju te u *upe, hteo ti to ili ne i sa i bez smokija.
Jesi profesor u skoli, jesi. Za svoje angazovanje oko vaspitanja i ucenja dece dobijes oko 15000 dinara. Ako ti zena ne da onu stvar ili ako se muzu vise ne dize, onda se izdires frustriran na decu pa ti deca **** kevu na casovima. Posle odes kuci i opet vidis decu i jednog dana dobijes nervni slom zbog dece.
Jesi zdravstveni radnik, jesi. Svaki dan dolazi ti copor penzionera koji ceka za rendgen pred zubnom ambulantom.

Ma ne...
26-03-2006, 17:37
Nemaju knjizice ili su izbeglice, kukaju na sav glas, a kad im kazes da im nije nista skacu i teraju te u *izdu materinu. Dobijes platu oko 20000 dinara a ne mozes da strajkujes jer ti drzava *ebe mater na televiziji, kako neces da lecis ljude i preti otkazom. Kad dodes kuci da prilegnes zove te pola familije jer imaju zdravstvenih problema.
Jesi privatnik, jesi.
Svaki dan idi organizuj da neko ne zabusava na poslu, ionako ih malo placas. Po podne idi u upravu prihoda i plati takse drzavi. Kad to zavrsis pokupi pazar i idi kuci. Nema rucka, zena ti otisla kod komsinice. Doneo si pare i podmirio racune. Ono sto ti je ostalo bacis na sto i razmisljas da l' da ugasis firmu ili da se bacis u Savu.

Jesi svercer, jesi. Ako si uspeo da odes u visokorazvijene susedne zemlje Madarsku i Rumuniju da prosvercujes cigare, pa te uhvate na granici, mozes da biras ili u zatvor ili pola drzavi. Ako odaberes pola drzavi pa stignes do kuce da prodas na buvljaku, mozes da biras da l' da das pola reketasima ili da se sam prijavis drzavi. Ako das pola reketasima molis Boga da ne dode murija da ti otme i ono sto ti je ostalo.
Jesi danguba, jesi. Ako ti se ne svida sistem pa na ulici ides da mitingujes, ti onda rusis drzavu i ustavni poredak, ti si NATO placenik i americki spijun, izdajnik i sramota srpskog naroda.
A evo sta smo mi.
Moja majka radi za 12000 dinara mesecno, 8 sati dnevno. 2 sata dnevno putuje na posao i sa posla. Moj otac invalid radi 4 sata za jedno 9000 dinara. Moja sestra studira vec sest godina i prodaje narukvice i ogrlice koje sama pravi na ulici za 50 dinara komad. Ja ne radim nista, sedim i vatam zjale. Mi zivimo od 280 evra mesecno. Racunaj da na struju, komunalije i telefon ode 10000 dinara.

MA NE...
26-03-2006, 17:38
Posto nosimo stare stvari, nove retko kupujemo, pa tu nek ide 2000 dinara. Novine kupujemo samo petkom zbog TV programa, to je 50 dinara. Hleb kupujemo svaki dan, to je 1500 dinara. Na pijacu da odemo par puta, to je bar 2000 dinara. U supermarket ako cemo dvaput mesecno, to je 3000 dinara. Prasak za ves, higijena, tu nek ode 1000 dinara. Kola se kvare bar jednom mesecno, tu ide bar 1000 dinara. Saberi sad sve ovo pa mi reci koliko nam ostaje da kupimo sladoled od 50 dinara, pivo od 20 dinara, sok od 30 dinara ili cokoladu od 30 dinara.
Restoran znam kako izgleda spolja.
Pizza iz pizzerije znam kako izgleda na televiziji.
Za letovanje sam cuo i rado ga se secam.
Muzicki stub nemam. CD smo kupili za kompjuter prosle godine.
Plocice u kupatilu kad popucaju, menjamo sami.
Pukne bojler letos, cev menjamo sami.
Parket sto je popucao ni ne menjamo.
Zidovi sto su popucali pokrivamo slikama.
Da vidis kako u dnevnoj sobi slike stoje u GE.
Od vrednijih stvari u kuci imamo televizor, video i kompjuter pentium II. Kad nemamo struje osecamo se bezvrednim.

Nazalost, ja niti sam patriota, niti smatram da sam toliko priglup, a da savijam grbacu nemam nameru. Dobro znam kako je bilo u 19 kvadrata bez kupatila, medju misevima i bubasvabama, i dobro znam kako sam se osecao kad u 10. godini zivota ulazim u novi stan sa zeljom da se okupam u NASEM kupatilu. Dobro se secam godina u kojima sam se ja krupnjao i razvijao i mom bratu od ujaka davao svoje stare stvari koje su mi omalile, njemu koji i dan danas zivi u sobi od 19 kvadrata u 24. godini zivota, sa bratom, ocem i majkom.

MA NE...
26-03-2006, 17:39
Dobro se secam da smo na letovanje isli svake trece godine i to kod prijatelja da nas jeftinije izade, sto sam svake godine skolski raspust provodio u selu sa babom i dedom i kozama, sto sam se hvalio u skoli kako mi je ujak iz Pariza kupio ovu majicu i sto mi je stric u Nemackoj kupio video igrice. Kad analiziram svoje detinjstvo, mogu samo da saberem i oduzmem od pasjeg zivota mojih roditelja i mog kraja u kome sam odrastao, da bih zakljucio kako mi je bilo super jer nista drugo od zivota nisam ni znao da postoji.
Da ne bi sve islo tako super, potrudila se priroda i cinjenica da sam kad tad morao da odrastem i da se uhvatim u kostac sa zivotom - pa tako redom od skole i tamosnje zajebancije, preko jednog rata, drugog rata, izgubljenih prijatelja, mrtvih prijatelja, restrikcija struje, bede, leba i masti za dorucak - pa sve do danas, do ovog mesta gde sedim i pisem kako je ziveti u Srbiji.
Sta sam dobio time sto sam odrastao?
Dobio sam potencijal da jednog dana dobijem infarkt.
Odrastao sam u ratovima, u sranjima, u nekim preambicioznim planovima da jednog dana imam svoj posao, da imam svoju gajbu, da vozim usrani auto i da imam strava *icku. Otisao sam u vojsku sa tim planovima u glavi, ostavio sam godinu dana zivota nekim majmunima, sedamdeset dana straze po kojekakvim vuko××××nama na sibirskoj hladnoci, vratio sam se odande kao osamaren i primetio da sam isto onoliko zajeban kao pre, da nisam bio nigde i da nisam radio nista.

MA NE...
26-03-2006, 17:39
Pocnem da volontiram, zasto da volontiram, zato sto sam MLAD I NESPOSOBAN, zato sto zemlja u kojoj zivim podrazumeva STALNU BORBU protiv klasnog neprijatelja, pa tako ja volontiram, u jednoj ustanovi, tri meseca. Volontiram tri meseca i odustanem jer se nekome dopalo sto radim dzabe. Sto sam mlad i nesposoban. Nije mu bilo vazno sto sam skolu zavrsio kao vunderkind. Sto sam bio najbolji u klasi. I meni je vremenom bilo sve manje vazno, danas mi uopste nije vazno.
Sta sam posle radio?
Opet sam poceo da volontiram. U stampariji, za kompjuterom, opet preko veze mog oca para-socijaliste koji verovatno jos uvek zivi u onom Titovom i Milosevicevom dobu. I volontiram, volontiram.. i tako dva meseca. I odem. Zato sto im se svidelo da im radim dzabe. Nekako u to vreme posle 2 godine kukanja iskukam da mi uplate voznju, da naucim da vozim. I naucim da vozim. Moj otac ima auto koji je dve godine stariji od mene. Evo za godinu i po dana vozio sam. Oko 300 kilometara sam presao.
Sta sam radio posle volontiranja?
Navukao sam se na jednu drzavnu firmu. Plata bedna, ali dobra za pocetak. 200 evra. Posle sve manje. Cetiri meseca, celo leto '04. samo 150 evra. Pa celo leto teren. Dok moji vrsnjaci svi na more ili na bazen, ja dve torbe od po 20 kila na ledja pa peske po gradu jer ne radi prevoz. Pa radi ko konj.

MA NE...
26-03-2006, 17:40
Kakav tenis, kakva teretana. Smrsao sam 20 kila. Pa plata kasni mesec dana.. I tako do septembra prosle godine. Onda se upecam na inostranstvo. Dosta mi je svega, ide mi se odavde, necu ovako da zivim. I nema.
Ne mogu da idem zato sto sam SRBIN. Zato sto ne ispunjavam USLOVE. Dobijem poziv od drugara Grka da odem u Grcku kod njega dve nedelje. Jedva sredim vizu preko veze na mesec dana.
Odem. Dozivim. Dvanaest dana sam ja ziveo kao oni.
Dvanaest dana sam se upoznavao sa zivotom.
Nikad pre toga u inostranstvu nisam bio.
Sedim u kaficu, *icke se razgolitile, novembar *ebote.
Jedan ortak salje Jack Daniels, ja nikad nisam pio Jack u kaficu.
Vratim se iz Grcke. MESEC DANA pokusavam da se opasuljim gde sam se vratio. Pokusam ponovo za napolje. Ne daju. Batalim stvar, bacim se na moleraj sa ortakom. Farbarija, drvenarija, police, krecenje.... za sitne pare. Krene, ali stane. Nema posla. Nema narod para.
Sta sada radim? Sedim kuci. Posla nema. Nerviram se. *ebem majku svima redom. Nemam pare. Ukradem od caleta za cigare. Ne idem nigde jer nemam ni za pivo. Nemam ni za smoki, ni za burek, ni za Knjaz Milos. A, imam 24 godine i zelim da zivim NORMALNO I sta sad da radim

sompompirovi
26-03-2006, 17:56
:URL=http://ssla.oneworld.net/ezimagecatalogue/catalogue/variations/13880-300x300.jpg:null:/URL:

sompompirovi
26-03-2006, 22:49
SRBIJA 2005!!

http://ssla.oneworld.net/ezimagecatalogue/catalogue/variations/13880-300x300.jpg

Mr. Svedojeb!
29-03-2006, 02:01
Hahahahahahahahahahahaha!! :))

Kolegin komentar u uvodnom postu:

"Znas sta Vreco Govana, ja bi tebi preporucio da se ostavis tih tvojih tableta, bar za jedan dan, da od××××s te sarene leptirice, pticice i potocice ..... zalepis glavu o kakav zid ili omlatis se kakvim kamenom po njoj ...... i da se malo probudis i otreznis i pocnes razmisljati kao donekle normalan covek, da ti se vise narod ne smeje u facu i ne zajebava te! Ovde ne mislim samo na nas Srbe, nego i Hrvate koji su te mnogo puta ismejali i nazivali te ludjakom ovde na forumu.
Sta ces da kazes potomstvu jednog dana .... da si bio dezurna forumska ××××××tina na VIDI-ju .... daj bre, razmisli malo tim ostatcima necega sto je jednom bio mozak, bar pri tvom rodjenju, ako ne kasnije.

Kapiras li ti ista Vreco Govana iz Svedske? Kapiras li nesreco sta pokusavamo da ti kazemo?

Bre! "

Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!! :smile06:

Svaka cast kolega, isto kao da si mene pitao. :))

Pa topic
29-03-2006, 02:26
se zove SIROMASTVO...zar ne??

Onako DUGOROCNo, VJECNO... Stalno,

KRONICNO!