PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mesic: 'Hrvati su agresori na Bosnu'

OPA BATO
25-01-2006, 12:36
Autor Davor Ivanković

Sinoćnja vijest da je Prizivno vijeće Haaškog suda skinulo zaštitu sa svjedočenja Stjepana Mesića u Haagu 1997. iznenađujuća je s obzirom na žestoko devetogodišnje političko sporenje oko Mesićeva “vrućeg kestena”. Godinama je napadan zbog činjenice da je svjedočio na strani optužbe u slučaju Blaškić, a novinari koji su se usudili objaviti dijelove svjedočenja i sami su postali haaški optuženici.

Sudska zaštita
Premda je 19. travnja 1997. Mesić, u Haagu predstavljen kao “bivši predsjednik Sabora RH i umirovljenik”, nastupio kao tajni svjedok na strani optužbe protiv Tihomira Blaškića, dvadesetak dana poslije hrvatski su mediji razotkrili njegovu zaštitu. Nakon objave nekih dijelova svjedočenja, pod naslovima “Mesićev nož u leđa Hrvatskoj” i “Stipe Mesić - svjedok optužbe na Haaškom tribunalu!”, Haag je sudski zaštitio njegovo svjedočanstvo.

Devet godina poslije valja podsjetiti na zanimljive dijelove svjedočenja koje su tada službena politika i državni mediji ocijenili kao “političku optužbu vlastite države bez presedana... Udaranjem ponajprije po predsjedniku Tuđmanu, a onda i drugim negdašnjim suradnicima, Mesić iznosi prljavo rublje, ali i mnoge netočne podatke”.

Mesić je Sudu objasnio da se nacionalizam počeo razvijati poslije pobune u Kninu, a da HDZ, kada je osnovan, nije imao teritorijalnih ambicija prema Bosni. “Poslije pobune Tuđman je na sastancima HDZ-a izjavljivao kako će rezultat biti da će 3 do 5 posto Srba ostati u Hrvatskoj... Nismo učinili ništa kako bismo se suprotstavili Miloševiću koji je prisiljavao Srbe da se homogeniziraju... već je HDZ naprotiv gurnuo hrvatske Srbe njemu... to je bilo razorno”, svjedočio je Mesić.

Pregovori sa Srbima
Objašnjavajući pregovore sa Srbima, on tvrdi: “Srpsko-hrvatski kontakti u vezi s ratom u Hrvatskoj i podjelom Bosne obavljali su se na dvije razine... kontaktima Miloševića i Tuđmana te kontaktima Karadžića i Bobana koji su se sastali u Grazu. Boban se vratio i rekao kako nema više neriješenih pitanja između bosanskih Hrvata i Srba... Kao predsjednik SFRJ često sam kontaktirao s Tuđmanom... koji je imao dvije zamisli o Bosni... podijeliti BiH, ali to nije smatrao mogućim, u to je vrijeme rekao da nema Bosne bez Hrvatske niti Hrvatske bez Bosne...

Tuđman i Milošević sastali su se 48 puta, zamislite kako bi apsurdno bilo da su se Hitler i Churchill sastali toliko puta...Zato Miloševiću nije bilo stalo kad su Srbi pobjegli iz Hrvatske poslije Oluje, sve se to temeljilo na sporazumu”. “Tuđman i Milošević smatrali su da bi se premještanjem stanovništva mogla promijeniti i podijeliti Bosna”, najčešća je poruka Mesićeva svjedočenja.

VGS-e, BRE BRE BRE, ja mislim da je taj vas Mesic radi za OZNU, a OZNA sve dozna, jbga.
Prvo je isporucio transkripte Hagu, sad otvoreno prica da ste izvrsili agresiju na Bosnu... Bre mora da ti je i on DOKURCIO vise, ha.

Dobro bre
25-01-2006, 16:47
VGS-e, sto bezis koji moj???
Reci ti meni ima li jos sumnje u to da je Hrvatska bila agresor, ili treba da ti se jos i nacrta?
Neces valjda reci da ti Predsednik laze???

Ova tema
25-01-2006, 23:22
je interesantna, pa je red da bude na vrhu.

Dakle, VGS-e, komentar prosim.
Sto ti je neprijatna ova tema?

Sta da ti kazem...
26-01-2006, 10:03
Rekao sam ti da je Mesic jedna sprdacina za HR... a narod ga je izabrao! Znaci da je velik dio Hrvata naivan i nadasve neupucen... Ja se u to ne mjesam, oni su ga izabrali i neka im je... Na srecu, on je manje vise figura koja nema neke vece vlasti, ali sramoti Hrvatsku. Da su Hrvati "agresori na BiH" ne cu niti komentirati. Svi znaju da je BiH opstala samo zahvaljujuci HR obrani 1992. Bez nje "saptom bi 1992 pala" u srpske kandze... Evo jedan isjecak koji si prilijepio pa se malo udubi u profeciju...

"Mesić je Sudu objasnio da se nacionalizam počeo razvijati poslije pobune u Kninu, a da HDZ, kada je osnovan, nije imao teritorijalnih ambicija prema Bosni. “Poslije pobune Tuđman je na sastancima HDZ-a izjavljivao kako će rezultat biti da će 3 do 5 posto Srba ostati u Hrvatskoj..."

O ovome razmisli i SVE ce ti postati jasno!

Domagnoj
26-01-2006, 15:33
ма нис&#1×××; они агресори,да јес&#1×××; не би им се број &#1×××; тзв.БиХ препловио. :smile16:

Sto tu
26-01-2006, 15:44
ima i kineza?
Pazi kinesko pismo, ××××ga bre u dupe. :smile16:

Doma-gnoj
26-01-2006, 15:45
pa i jesi neki GNOJ.

sta mislis
27-01-2006, 13:02
VSG-u(P), 3-5 %???
Receno vec 1990!!

A ja ti rekao da ste me vi (dolaskom Milosevica) naucili da sam Hrvat!!

EEEE .. a ti bi se vratio?? Ma nemoj...

Pa pokusaj...

sompompirovi
27-01-2006, 13:09
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Argument o branjenju nejači nakon što si tu nejač stavio u položaj da ga moraš braniti je zaista "zahrđao" od upotrebe. Rat je počeo prljavo, etničkim čišćenjem za stvaranje teritorija i to mala djeca znaju. Još jučer je u Hagu srpski svjedok protiv Martića lijepo ispričao ono što i malo dijete zna - bile su dve srpske opcije u Hrvatskoj od koje je jedna imala Miloševićevu podršku - Martić, balvani i etničko čišćenje (čiji je Dragan dio). I druga opcija: suštinska autonomija koja se nudila Srbima i za koju ne sumnjam da bi se i ispoštovala ako ništa zbog prijema Hrvatske u Europske institucije. Naravno, pristalice pregovora su odstranjeni iz Beograda i tako je borba za "nejač" počela."
</font>

Vreco Govana iz Swe
27-01-2006, 13:39
Vreco Govana, umesto sto brljas velikim slovima i mislis da nekoga "bijes" time sto niko ne cita, hehehehehehehe! :)) mogao bi majmune glupi da procitas ovo sto pises malim, normalnim slovima .....

"rekao sam ti da je Mesic jedna sprdacina za HR... a narod ga je izabrao! Znaci da je velik dio Hrvata naivan i nadasve neupucen... Ja se u to ne mjesam, oni su ga izabrali i neka im je... Na srecu, on je manje vise figura koja nema neke vece vlasti, ali sramoti Hrvatsku."

1. Ako je neko s?prdacina za HR, onda si to ti nesreco bolesna!
2. Ti se u to ne mjesas???? Pa koga boli ××××× majmune sta ti kakis? Kome bre puca kita sta ti imas da kazes i sta mislis?
3. Sramoti hrvatsku time sto kaze da su ustase bili zlocinci? Ili da ste bili agresori u Bosni?? Pa jeste VGSe, jeste ××××ga. Svakome normalnom je to jasno, samo zadrtim magarcima ustaskim, kakav i jesi, to nije jasno. Time on ne sramoti hrvatsku nego dokazuje da ima muda, isto kao sto je imao muda da s×××× staru SFRJ.
Svaka mu cast! Jedini hrvat medju vasim zvanicnicima koji je donekle normalan.
4. Ajd popij neku tableticu smiri se malo .... mnogo bre kakis majmune, usmrdio si ceo forum tvojim ucmalim smrdljivim mozgom! :))

Oprem bre Dobro! :))

:smile16:

sompompirovi
27-01-2006, 20:46
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Argument o branjenju nejači nakon što si tu nejač stavio u položaj da ga moraš braniti je zaista "zahrđao" od upotrebe. Rat je počeo prljavo, etničkim čišćenjem za stvaranje teritorija i to mala djeca znaju. Još jučer je u Hagu srpski svjedok protiv Martića lijepo ispričao ono što i malo dijete zna - bile su dve srpske opcije u Hrvatskoj od koje je jedna imala Miloševićevu podršku - Martić, balvani i etničko čišćenje (čiji je Dragan dio). I druga opcija: suštinska autonomija koja se nudila Srbima i za koju ne sumnjam da bi se i ispoštovala ako ništa zbog prijema Hrvatske u Europske institucije. Naravno, pristalice pregovora su odstranjeni iz Beograda i tako je borba za "nejač" počela."</font><br><hr>

sompompirovi
27-01-2006, 21:02
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">To je jedan od uslova za suočavanje Srbije s nedavnom ratnom prošlošću, a to je i uslov za normalizaciju odnosa u regionu i za pravilnu interpretaciju ratova na prostoru bivše Jugoslavije", kazala je predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Biserko sinoć na tribini Nezavisnog društva novinara Vojvodine u Novom Sadu "Kultura trivijalnosti, potiskivanja i poricanja".

Ona je rekla i da je pogubno svođenje saradnje s Haškim tribunalom na logiku da je izručenje optuženih nužno da bi se zauzvrat dobila međunarodna pomoć: "Komercijalizacija odnosa s Haškim tribunalom pogubna je za javno mnjenje jer se propušta prilika da se uspostavi moralna vertikala kroz objašnjavanje konteksta i odgovornosti Miloševićevog režima. Ovako, država Srbija se pokušava amnestirati za počinjene ratne zločine i genocid u BiH</font>

sompompirovi
27-01-2006, 21:03
<font face="Impact" size="+2">Zaboravio napisati ime clanka!!

"Podrška tužbi BiH protiv Srbije"</font>

sompompirovi
28-01-2006, 00:51
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Naravno da treba podrzati tuzbu. I to zbog nas Srba samih. Svako kome je stalo do Srbije i ljudi koji u njoj zive razume zasto je bitno konacno naterati Srbiju da pogleda istinu o sebi/nama. Ne mozemo da napravimo dobru drzavu na krivim i laznim osnovama narocito kad se radi o istoriografiji koju smo sami isfabrikovali. To se uvek obije o glavu!
</font><br><hr>

sompompirovi
28-01-2006, 16:31
<font size="+1" color="blue">Jos malo pa antisrpska 3ABEPA, majku mu. Pa sta da radimo?</font>

sompompirovi
31-01-2006, 19:59
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Bili se ti VSG-u(P) vratio u domovinu??

Ja ti prporucam da preuzmes tvoju virtualnu domovinu kao stvarnu...i da Hrvatsku zaboravis... bilo jednom sad proslo...

ZABORAVI - i bit ce ti mnogo bolje... neces vise tako ocajavati...i naricati...

pokusaj - skrati si boli...</font>