PDA

Pogledaj cijelu verziju : Svaki 50. umrli je samoubojica

VLATKO
08-01-2006, 00:34
CRNA STATISTIKA Zašto se svake godine sve više ljudi odlučuje na suicid i na koji način počine taj očajnički čin
Svaki 50. umrli je samoubojica
Autor Marina Borovac

Đakovština već dugo nije imala crnjeg petka nego što je bio onaj 23. prosinca. Toga je dana uoči Badnjaka na sebe ruku dignulo troje Đakovčana. U rano poslijepodne objesio se u svojoj kući 77-godišnji umirovljenik. Nekoliko sati kasnije na isti si je način život oduzeo 29-godišnji student. U policijskim statistikama oni su samo dvoje od 367 građana Hrvatske koji su se prošle godine ubili vješanjem, najčešćim načinom samoubojstva u nas.

Crni petak
Crni petak u Đakovu nastavio se i nekoliko sati nakon samoubojstva studenta. Hitac iz pištolja odjeknuo je u urarskoj radionici. Ubio se 56-godišnji urar. On je lani, baš kao i još 86 Hrvata, odabrao ovakav kraj.

Broj pokušaja i počinjenih samoubojstava u Hrvatskoj prošle se godine, u odnosu na godinu prije, povećao. I dok je 2004. godine na sebe ruku dignulo 1247 osoba, a njih 871 je u svojoj nakani i uspjelo, prošle godine, do 26. prosinca, ubilo se 896 osoba, a još 539 ih je to pokušalo učiniti. Uzme li se u obzir da godišnje u Hrvatskoj umre nešto manje od 50 tisuća ljudi, ispada da je svaki 50. odabrao vlastitu smrt.

Najveći porast samoubojstava i pokušaja, i to čak 50 posto, zabilježen je na područjima što ih pokrivaju policijske uprave karlovačka i varaždinska, gdje se prošle godine ubilo 36, odnosno 57 osoba.
Među onima koji su pokušali samoubojstvo je i 41-godišnjak iz Vojnića, koji se lanjskog lipnja uputio, ponijevši lovačku pušku, prema partizanskoj bolnici na Petrovoj gori. Dovezavši se do odredišta, ostao je sjediti u automobilu u kojem je ostavio oproštajno pismo i pod bradu stavio cijev puške. Baš kad se spremao povući prst na obaraču, naišla je policijska ophodnja. Tek nakon dvosatnog pregovaranja uspjeli su ga nagovoriti da ostavi oružje.

No, njegovu 60-godišnju sumještanku nitko nije vidio kad se nagnula nad plitak potok, uronila glavu u vodu te se utopila. Utapanje kao način samoubojstva, prema policijskim statistikama, svrstava se u “ženska” jer je među 26 ljudi koji su prošle godine odabrali ovakvu smrt bilo 16 žena. Žene se češće od muškaraca odlučuju na trovanja te se bacaju s građevina, dok muškarci kao način samoubojstva biraju uglavnom vješanje i smrt od oružja.

– Ne postoji objašnjenje, koje bi bilo rezultat istraživanja, zbog čega je neki način počinjenja suicida zastupljeniji od drugog. I dok je u nas najviše samoubojstava vješanjem, Amerikanci se najčešće ubijaju iz vatrenog oružja – kaže dr. sc. Ana Kandare, psihologinja i psihoterapeukinja te vlasnica i voditeljica psihološkog Savjetovališta u Rijeci.

Rizične skupine
Na samoubojstvo oružjem, točnije bombom, odlučio se ovog Badnjaka i 43-godišnji Bjelovarac, bivši branitelj. Na tavanu obiteljske kuće aktivirao je ručnu bombu koja ga je ubila, ozlijedivši trojicu njegovih prijatelja koji su ga pokušali spriječiti u naumu.

Porast broja samoubojstava i pokušaja evidentiran je i među mladima u dobi od 19 do 25 godina – lani se ubilo 34, a pokušalo se ubiti 80. Dr. Kandare kaže da je u svijetu zabilježen porast samoubojstava upravo u toj populaciji, a razlozi su pritisak odrastanja, potom obiteljski, socijalni i ljubavni problemi, kao i činjenica da se u toj dobi najčešće pojavljuju i duševne bolesti.

U drugu rizičnu skupinu samoubojica ubrajaju se starije osobe – na području PU karlovačke upravo je među tim slojem bilo najviše samoubojstava. Uglavnom je riječ o osobama koje žive same i na koje su i obitelj i prijatelji, slučajno ili ne, zaboravili.

Nešto manji porast broja pokušaja i samoubojstava (od 42 posto) zabilježen je na području PU šibensko-kninske, a u vukovarsko-srijemskoj upravi zabilježeno je najveće smanjenje samoubojstava i pokušaja suicida – sa 54 na 38. Gledano po upravama, u sisačko-moslavačkoj i međimurskoj bilo je više pokušaja nego samoubojstava. A najmanje samoubojstava i pokušaja bilo je na području PU dubravačko-neretvanske. Tijekom prošle godine, do 26. prosinca, tamo se devet osoba ubilo, a isto toliko je pokušalo počiniti suicid.

Jesu li ovo masovno samoubijanje posledica prezaposlenosti i visokog standarda u Hrvatskoj, o kojem pricas u topiku "Mladi Hrvati hrle u Beograd", je li VGS-e???

HAAAAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAA

ZBILJA
08-01-2006, 04:54
si ×××××N, siromasni vlaski cigo.

Nisam ja
08-01-2006, 14:38
×××××n vec je Marina Borovac iskrena, a ti si GLUPERDA, a to ti je ×××××k na kvadrat, fratar ti ga spali.

VSG-u(P)
09-01-2006, 12:57
Jako sam zauzet ovih dana...

ovo sam vidio...

Ne znam zasto ti je interesantno to lijepiti tu??

Ja NIGDJE ni u kojoj zemlji (citam masu svjetske stampe) ne vidim da iko o samoubojstvima pise toliko kao HR??

Druge zemlje izbace samo statistiku...

U Srbiji je i to tesko naci... tamo je statistika i uopce jadna... nikakva...

Na pr. U Sloveniji, Scandinaviji Madjarskoj... Baltickim zemljama je samoubojstvo ucestalija pojava nego u HR...

ALI o tom se u tim zemljama NE PISE!! A HR svako samoubojstvo objavljuje...

Nije mi potpuno jasno zasto??

A nas VSG(P) jedva doceka nesto takvo da bi imao sta prilijepiti...

Ja sma ti VSG-u(P) rekao zasto sam ja tu na forumu... i to je dosljedno...

ali zasto si ti?? to nije dosljedno?? ili?? daj objasni?