PDA

Pogledaj cijelu verziju : Mladi Hrvati hrle u prijestolnicu Srbije

PETRA
07-01-2006, 01:05
Mladi Hrvati hrle u prijestolnicu Srbije u potrazi za opuštenom i jeftinom zabavom
U Beograd na vikend-zabavu
Autor Milena Zajović

Dok noćnim životom Zagreba sve više vladaju polugole plesačice i narodnjaci, kultni alternativni klubovi Močvara i KSET jedina su noćna uporišta urbane scene mladih. Nekada iznimno dobro posjećeni Attack, kao još nekoliko klubova, zatvoren je zbog nedostatka gradskih prostora za alternativnu scenu u Zagrebu.

Takva situacija, uza sve manje zapreka između država nekadašnje SFRJ, potaknula je mlade Hrvate da zabavu vikendom traže u gradovima bivše Jugoslavije. Beograd se u posljednjih godinu dana nametnuo kao najpoželjnija vikend-destinacija mladih iz cijele Hrvatske.

U "Sin city", kako naši sugovornici zovu Beograd, krenuli smo u petak. Reporteri Večernjeg lista dijelili su automobil s poznatim zagrebačkim DJ-em Dabijem, bosancem Aleksom i djevojkom koju ćemo nazvati Danijela jer ne želi da roditelji znaju gdje je provela vikend. Naime, mnogi još skrivaju stvarno odredište svojih vikend-putovanja jer im njihove obitelji ne bi odobrile putovanje u zemlju s kojom je Hrvatska donedavno ratovala.

Mladim Zagrepčanima veselje zbog puta u Beograd nije uspjelo pokvariti ni loše vrijeme, odustajanje suputnika u zadnji tren, kašnjenje od nekoliko sati u polasku, problemi na granici zbog izgubljene zelene karte, čak ni sudar s kamionom na autocesti u kojemu je jedan od automobila potpuno uništen. "Moj auto u komadićima, sahranila ga uz svijeće i sirene. Dođite kako god znate, ovdje je savršeno!", glasila je poruka pjevačice Ide Prester nakon što smo je zamolili da dođe po nas na granicu jer nas bez zelene karte nisu pustili u Srbiju. - Okrećemo auto i vozimo prema Vukovaru. Ako nas ni tamo ne puste, ići ćemo autobusom odlučni su Aleks i Dabi.

Oko 20 sati uspijevamo doći u Beograd. Pronalazimo klub Plastik u kojemu je dogovoreno okupljanje jer je svaka skupina vozila drukčijim putem, a neki su išli i autobusima. Domaćini su izrazito gostoljubivi. Kad su čuli da smo iz Hrvatske, dobili smo piće na račun kuće. - Hrvati su odlični gosti jer ne stvaraju probleme i puno troše, pa se trudimo zadržati ih objašnjava konobar.

Privatni tulumi
Jedna od prednosti zabave u Beogradu upravo su niske cijene u usporedbi sa Zagrebom. Primjerice, kutija cigareta na kiosku stoji šest kuna, a za piće u prosječnom klubu izdvaja se dvostruko manje nego u Zagrebu. Zabave traju do ranih jutarnjih sati, nakon čega slijede obvezni "afteri" po privatnim stanovima.

- To je grad koji nikada ne spava, Beograd je tulum bez prestanka. Puno dobre muzike, ljudi, alkohola i droge vrti se u ritmu koji je užasno teško pratiti. Kako to financiraju, ni milicija ne zna kroza smijeh opisuje Slavonka Petra koju smo te večeri upoznali.

Došla je s dečkom i dva prijatelja i namjerava ostati barem tjedan dana. Zovu nas na tulum k Marku, DJ-u iz Novog Beograda. Marko te večeri nije vani i zapravo ga nitko od prisutnih ne poznaje, ali njegova adresa kola klubom i dvadesetak ljudi sigurno će se zaputiti prema njegovu stanu. U Beogradu je, doznajemo, takav način izlazaka potpuno normalan i malo tko se ljuti kad mu na vrata nahrupe nepoznati ljudi.

Izgubljeni u prevelikoj ponudi rješenja za ostatak noći, pridružili smo se skupini mladih koje smo upoznali samo nekoliko minuta prije. Vode nas u garsonijeru u koju se uspjelo ugurati više od 20 osoba. U šarolikom društvu jednako se opušteno zabavljaju manekenke, punkeri i osobe koje podsjećaju na likove iz stripa Alan Ford. U tu se kategoriju može svrstati Vikler, mladić koji se priprema za kandidaturu na lokalnim izborima pod sloganom "Ja ću da kradem, a vama dobro". Taj detalj ujedno najbolje opisuje crnohumorni način života Beograđana.

I zaista, čini se da mlade u Beogradu ništa ne može uzrujati. Žive iz dana u dan, većina ih nema posao, ali nekako uspijevaju namaknuti novac za izlaske. Spava se poslijepodne, a ostatak dana i noći provodi se u urnebesnoj zabavi, pa nije čudno to što šarm toga kaotičnog grada sve više osvaja mlade Hrvate.

Uz beskućnike usnule na blatnjavim bulevarima i trolejbuse kojima je rok trajanja davno istekao prolaze skupi automobili i djevojke koje se doimaju kao da su sišle s modnih pista. Apsurdi dostojni web stranice srbovanje.com nalaze se posvuda. Od signalizacijske prometne kutije za sljepce koja ne proizvodi nikakve zvukove, no zato ima naljepnicu na kojoj piše "taster za slepe", do praznog kontejnera za smeće nasred najprljavije ulice s natpisom "poklon Europske unije", tragikomični detalji s beogradskih ulica oduševljavaju mlade Zagrepčane. Tvrde, Beograd je sve što Zagreb nije.

- Zagreb je kvaziprozapadnjački, a prozapadnjački je utoliko što je sterilan. Tako smo mi shvatili da Zapad izgleda. Nasuprot tome, Beograd ima istočnjački duh i zapadnjačku brzinu u potpuno iskrivljenoj varijanti. Po mom je mišljenju film "Munje" prava slika Beograda. S druge strane, "Naša mala klinika" nije prava slika Zagreba tvrdi Ida.

Kako se Srbi vole šaliti na vlastiti račun, skejterska marka odjeće autoironičnog naziva "chetniks" pravi je hit u Beogradu. Majice s natpisom na ćirilici i malenom šajkačom utisnutom u rukav na prvi su pogled osvojile naše suputnike. S obzirom na to da trgovine odjećom u subotu navečer nisu radile, odlučili su ih kupiti idući put.

Tri dana tulumarenja, spavanja po tuđim stanovima i upoznavanja novih ljudi iscrpila su većinu naših suputnika. Spremamo se za povratak u Zagreb, a oni najizdržljiviji odlučili su ostati do utorka, kada se održava jednodnevni glazbeni festival. Naši beogradski domaćini prate nas do automobila. Obećavamo da ćemo se uskoro vidjeti.

Petra:
"To je grad koji nikada ne spava, Beograd je tulum bez prestanka. Puno dobre muzike, ljudi, alkohola i droge vrti se u ritmu koji je užasno teško pratiti. Kako to financiraju, ni milicija ne zna kroza smijeh opisuje Slavonka Petra koju smo te večeri upoznali."

Sta je ovo VGS-e u ××××× materinu???
Sta ti ovi mladi Hrvati rade iza ledja, a ti nista, jbte?!
VGS-e, BRE, sta preduzeti???
VIZE VIZE VIZE, ha?
Ma da mi onu kucicu na Granici Rimskog Carstva proglasimo kao prioritet nad prioritetima, ha?

Pa sto je ovo covijece, prvo mladi Slovenci navaljuju kao mutavi, pa sad mladi Hrvati???

Ja sve mislim da GLAVNI GRAD OSTAJE GLAVNI GRAD.
Jbga, mladi ne vole kikriki iz minibara - neka zlocesta omladina :(

Nego VGS-e
07-01-2006, 01:16
posto se ti dosta razumes u lepljenje slika po forumu, sta mislis da ti turimo fotoaparat i da te posaljemo u Sin-city pa da napravis fotografije sa nekih od beogradskih tuluma, i da zalepis ovde pod nazivom "Slike iz Sin-City-ja"? Sta kazes za ideju?
Ako ne znas gde da ides, ja cu ti objasniti.

Samo ima jedan problem. Izbegni Dzonijevu babu po svaku cenuu, inace nista od posla - ode mas u propas.

Pa cuj
07-01-2006, 11:12
VSG-u(P)... znas - a to sam ti i rekao, mene jako zanima Srbija i Beograd. Tamo je mistika, prohujala vremena, ljudi zive iz dana u dan, bijeda - beskucnivi, prljavstina se mijesa sa luxuzom, znas onako kako se vec duze masovno ide u Bangkok, Bali, Sajgon itd...

Procitao sam taj text jucer... sad ga ne mogu naci...
ali sam primjetio da si preskocio onaj dio koji, kad jedan beogradjanin izjavljuje kako im je ekonomija vec dugo u rasulu, kako se nicem ne nadaju nego samo zive iz dana u dan...
Znas i mlade Sarajlije su tako za vrijeme srpske opsade i granatiranja... samo su se druzili, slusali muziku, cagali NON STOP... jer nisu znali da koliko ce ta agonija dugo trajati, i DA LI ce prezivjeti uopce... ostalo im je da svu energiju trose na provod...

Ako smognem vremena svakako cu ici u Srbiju... Nase se dvije zemlje diametralno razlikuju... to je uvjek interesantno... Zapadna evropa vise nije interesantna...

Ma pusti ti
07-01-2006, 15:03
sto tvoji novinari prosipaju sopstvenu zuc. Ja sam o vasim novinarima vec izneo misljenje.

Slusaj ti sta Petra kaze, prvo za Beograd a onda za Zagreb.
Mladi Hrvatske ne idu zbog bede i siromastva (za tim niko ne zudi), vec Petra ide za:

- Zagreb je kvaziprozapadnjački, a prozapadnjački je utoliko što je sterilan. Tako smo mi shvatili da Zapad izgleda. Nasuprot tome, Beograd ima istočnjački duh i zapadnjačku brzinu u potpuno iskrivljenoj varijanti. Po mom je mišljenju film "Munje" prava slika Beograda. S druge strane, "Naša mala klinika" nije prava slika Zagreba tvrdi Ida.

- To je grad koji nikada ne spava, Beograd je tulum bez prestanka. Puno dobre muzike, ljudi, alkohola i droge vrti se u ritmu koji je užasno teško pratiti. Kako to financiraju, ni milicija ne zna kroza smijeh opisuje Slavonka Petra koju smo te večeri upoznali. -

Da ponovim "puno dobrih ljudi..."

A sto se tice nekakve jeftinoce, pa jeftinije im je ostati kuci, jer karte kostaju, kafane nisu jeftine, treba se 3 - 4 dana hraniti negde. U Zagrebu bi se hranili kod roditelja.
Mogu ici u Sofiju, ali im ne pada na pamet. U Sofiji gore nego u Zagrebu.
Mogu u Bukurest, isto im ne pada na pamet.

Nego ×××× ga, tulum u domacoj atmosferi, Srbi ih docekaju gala. Sta da ti pricam.

Beograd je CUDO. Vise se nezna ko ga sve nije rusio: Turci, Ugri, Austrijanci, Nemci, pa opet Nemci u II sv. ratu, pa saveznici, pa Hrvati (zel stanica i bioskop "20. oktobar", pa NATO, medjutim uprkos svemu, Beograd je ostao gostoprimljiv za svakoga ukljucujuci i vas.

Beograd je zaista cudo!

BEOGRAD
07-01-2006, 15:14
je grad alkohola i droge??????????

Pa sve si rekao sa time.

Jedino bi dodao: Cigana i bjede, ××××te.

Dje se ti tulumi sprovode??????????

Na CIGANIJI??????????

HAAAAAAAAAAAAAAHEEEEEEEEEEEEEEHAAAAAAAA

Trpimir-hrvatina
07-01-2006, 21:04
××××te se vi svi srbocigani

znas
07-01-2006, 23:45
VSG-u(P)... omladina trazi drustvo... trazi provod... U HR se mora raditi i radom boriti za opstanak, karijeru, bolji zivot... kao u Evropi... to se vidi po standardu i kupovnoj moci... Srbija je prilicno daleko od toga... i mladi NEMAJU sta raditi, NEMAju gdje se potvrdjivati... ostalo im je da se druze, luduju, i tako zaborave/izbjegavaju strasnu zbilju... To je kao droga...( i doslovce!) to moze biti i zgodno neko vrijeme, ali mi odrasli znamo da to dugorocno ne vodi nikud...odnosno u propast... zato je Beograd i pun beskucnika, bijede, prljavstine itd... i ti su su beskucnici mozda u mladjim danima isto tako provodili... i zavrsili su tu gdje su sad... I ja sam svojevremeno (ali kratko) volio takve provode...ali ja sam morao sam zaradjivati za opstanak... i to nije islo jedno sa drugim... nazalost zbilja je takva...

Moj je plan (uskoro) ici na Kubu - I TO CIM PRIJE, Dok je jos Castro ziv, zatim Srbija (Beograd i sire) da osjetim istinsku Srbiju, zatim Kinu. To je sad nejkratkorocniji plan....

Preuzeto
08-01-2006, 01:10
iz "Vecernjih Novosti":

VL: Koji su vam najveći problemi?

BOBIĆ (arhitekta BGD): Beograd je poslije 2000. doživio građevinski boom, gradi se više od milijun i pol kvadrata stambenog i poslovnog prostora, a posebno je Novi Beograd postao zanimljiv investitorima, uglavnom stranima. Pritisak je toliki da su sve prije pripremljene lokacije već iscrpljene pa sada grozničavo radimo nove planove.

Sada je gradnja metroa postala stvarnost (dokle se stiglo u Zagrebu?)

VGS-e ludace, da li ti verujes da u jednom gotovo dvomilionskom gradu moze neko ostati gladan ko hoce da radi??? Jel ti verujes u to?
E vidis, ja ne verujem. Druga stvar sto i dalje ima lezilebovica koji bi da im posao dodje na noge, pa da ga biraju.
Takvih ima i u Zagrebu, i takvi su uvek spremni da kukaju na drzavu i da sopstvenu sudbinu iskljucivo vezuju za istu i iskljucivo blamiraju sistem i drzavu.
Takvi redovno propadaju i u najrazvijenijim zemljama sveta.

Ne zanosi se da je HR puno odmakla po zaposlenoscu, i standardu. Poslednji izvestaji o masovnim otpustanjima, samoubistvima, stecajima, masovnim odlascima u inostranstvo, licne informacije i ostalo, dovoljno govore koliko je sati i kod vas.
Moj drug iz Beograda, koji je preziveo i sankcije, i uzasnu 93. i bombardovanje, bio nedavno u Osijeku, i njegov komentar : "Nije im lako - tesko se zivi".
VGS-u, bolje ne ulepsavaj, nego gledaj stvari realno, jer ispadas smesan.

A to sto tebe vise ne interesuju tulumi, to je bato znak starenja. Omladina je svugde ista, omladina zeli provod. Na kraju, na omladini svet ostaje, ne na matorcima. Matorci treba da izumru sa svom svojom mrznjom, a mladi trebaju da grade lepsu buducnost.

Mene licno je obradovala ova vest, jer vidim da omladina ipak ima sanse rasterecena predrasudima i mrznjom prema drugim narodima.
Nisu svi isti kao zadarski srednjoskolci ,hvala Bogu.

Najveci Petrin shamar svima vama zadrtima i shampionima mrznje je : "ljudi su dobri". Da ne pominjem ostale stvari.
Prc ge vezen zajn.

Ja ti
08-01-2006, 01:31
netrabam vise dokazivati i pokazivati koliko je Srbija nisko pala... KOMA!smijesno je da ti to neces vidjeti...

Drugo - za sta se vas - srpske agresore - DIREKTNO OPTUZUJE!!

BNP Zagrebacka zupanija= 17000 € (najbogatija u HR)

Vukovarsko/srijemska 5900 € (najsiromasnija!)

A Vukovar je bio NAJBOGATIJE podrucje u CIJELOJ SFRY prije rata - imao je preko 10000 $ sredinom 80-ih... dok je YU imala oko 3000 $!

TO ste vi postigli... to cete vi jednog dana i platiti...

I jos nesto
08-01-2006, 01:45
Beogradjani su izuzetno duhoviti, i vole da se sale na svoj racun. Takva karakterna osobina je dobro dosla u celom svetu.

Mislim, sve na stranu i ulice, i kafane i komfor i beda, ali za tulum treba drustvo koji prica viceve, koje se sali, koje luduje...

Treba prosetati Beogradom i samo procitati grafite. Ja mislim da nista ma samo za to treba otici tamo.

Npr, politicka poruka : "Ja cu da kradem, a vama dobro"

ili grafit: "NATO, gadjaj ili da krecim!"

"Sorry, nismo znali da je nevidljiv."

Kao takvi, mladi Beograda mogu preneti samo vedrinu i optimizam na druge. Koje samoubijanje koja ××××× materina, posle jednog takvog druzenja.
Eto, prvenstveno zato Petra i ostali hrle u Sin-City.

Zivio sam dugo u Beogradu, znam vrlo dobro o cemu pricam.

Ti si totalno lud.
08-01-2006, 02:06
Vukovar nije cela Osijeckobaranjska zupanija.

Drugo, bas zato sto je doziveo razaranja, Vukovar treba da bude jedno veliko gradiliste, da uposli sve, i da jos trazi radnu snagu sa strane.
To je, kao po pravilu, uvek bilo posle ratova i destrukcija.
Seti se koliko je Nemacka uvozila radne snage posle 45.

Trece, ostale zupanije, sem Zagreba, su tu negde ili gore od Osijeckobaranjske zupanije.
Npr, Sibenskokninska je 3 puta gora.

U stvari, samo Zagreba moze da se pohvali, sve ostalo je shit.

Moj drug koji je posetio Osijek nije jedini izvor; imam ja jos izvora posebno onaj iz zavicaja.

Zasto su Zagreb i Beograd daleko ispred ostalih regija.
Pa prosto zato sto u tim gradovima ima dosta inostranih predstavnistava, banaka, financijskih institucija.
U provinciji nema nista.
To je apsurd, ali sluzbenik u jednoj inostranoj banci u Beogradu ima preko 1500 evra.

Moj drug
08-01-2006, 03:23
kaze da se Osijek poseljacio.
Naselili se Hercegovanci sa belim carapama.
Prica mi kako je slusao kako zena Hercegovka zove sina: "Sebastijane, Sebastijane!", druga zove Dominika, treca Zaklinu...

HAHAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAA
HAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAAAHAAAAAA

OsjeckoBaranjska
08-01-2006, 12:47
Zupanije nije daleko od Vukovarske...

Sibenska je definitivno bolja... Inace pogledaj jos jednom CIA-in raport o BDP-ima u HR i Srbiji...on uzima srednju vrijednost!

Sta se Vukovara tice... VI cete jednog dana platiti tu destrukciju!

On se ne obnavlja iz razloga sto je ××××× Tudjman isao na "mirnu reintegraciju"... pa je MASU tih Srba - destruktora/koljaca ostalo u Vukovaru i zivi od HR socialne pomoci... sta da se za njih ISTA popravlja??

Njih treba UPREGNUT pod prisilni rad da popravljaju sta su porusili... jedno 20 godina...

Nemas ti
08-01-2006, 14:57
PO_JI_MA covece, lupas bez veze.

Pazi samo na sta se svodi tvoja tvrdnja: "Osjecka zupanija stoji lose zato sto je Vukovar pretrpeo razaranja, jer Osijecka zupanija nije daleko" (!!!!!)
Neubedljivo, neargumentovano - ubij boze od zakljucka.

Nije nije bato, nego pretvorba i privatizacija plus prioriteti vase vlade.
Ja imam rodbinu koja zizvi i radi tu pored Osijeka (nije bitno).
Pitam ih kako stoji firma. Odgovor: "Nema vise YU trzista, pokusavamo kontakt sa Slovencima bez uspeha, vani bez uspeha..." Jedan od njih se na kraju prevremeno penzionisao jer mu se "ne isplati ustajati rano i drljati cipele do posla i nazad"

×××× ga, VGS-e, nova vremena, nova pravila igre. Samo posmatram stecaj za stecajem i otpustanja.

Bez veze je
08-01-2006, 15:12
spominjati neke stvari tebi...

Cijala istocna slavonija je bila (kao uostalom sve regije - manje vise... trzisno povezana... Vi ste unistili Baranju, topovi su vam bili 4 godina 5 km od Osjeka... devastirali ste sve do vinkovca i istocno...

A nema niti srpslog trzista...nemaju love da bi sta kupili...Ljudi su raseljeni...masu je poginulo... sve je unisteno... komunizam je pao...
turizma na istoku nema...

Nema tu
09-01-2006, 01:48
velike filizofije. Raspad YU trzista, i iznudjeno otvaranje novonastalih prema inostranstvu, glavni su uzrok stecaja.

Slazem se da je rat jedan od najvecih faktora ali u smislu raskidanje privrednih veza unutar bivse drzave i paralize teritorije pod kontrolom HR Srba, a manje zbog nekakvih direktnih razaranja i destrukcija, jer fabrike uglavnom nisu stradale u ratu.
Sta vise, siguran sam da je bilo primera privredne saradnje i trgovine izmedju zaracenih i neprijateljskih strana.
Koliko je meni poznato, tenkovi koji su se proizvodili i isporucivali za Irak, Libiju i neke druge zemlje, i u vreme rata su bili radjeni kooperativno, neki delovi u Srbiji, drugi u Hrvatskoj.
O istinitosti ovog konkretnog primera nisam siguran, ali sam slusao o tome svojevremeno.
O trgovini izmedju zaracenih BiH Srba i muslimana potpuno sam siguran.

Rat je zaustavljen, fabrike su uglavnom tu, ali trzista nema.

Svetske ekonomije su odavno prestale biti podeljene po politickim linijama da bismo mi i dalje mogli to vesto koristiti - u Rusiju su stigli Ameri, Englezi, Nemci... u Kinu isto tako.
Domace firme su se odjedared nasle u konkrenciji sa svetskim ALAMA, od kojih ni jedna, sem retkih izuzetaka, nema sansu da prezivi.

Hebiga, da li 'namerno' ili ne ali ocigledno da je jakima raspad Juge dobro dosao. Ja sam zagovornik ovoga 'namerno', jer u krivca za raspad Juge ukljucujem i strani faktor.

e moj cigo
09-01-2006, 13:04
Sto se sve tebi nije snilo i tko tebi sve nije kriv sto si danas siromah. Samo ti i dalje sanjaj. Nego bre da te upitam koliko to omladine iz Srbije moze da si priusti da ide ikamo preko vlastitih granica ili cak samo iz Sumadije ili Novog Sada u Beograd na tulume. Ma na jeftinu pijanku i lake zene, kazu da za mirisljivi sapun mozes dobit profesionalne usluge u Beogradu, koji mangup koji si to moze priustiti nebi poso. Na kraju balade, u mraku je svaka krava crna a opet daje bijelo mlijeko.
:smile06:

Pa vidis, to se
09-01-2006, 15:56
i sam novinar pita: "svet siromasan, a kafane pune?!" hm?

Meni je malo muka i ispod casti pricati o nekom materijalnom siromastvu, a posebno je degutantno tome se rugati.

Ja bi radije pricao o nekom drugom bogatstvu sto je upravo i razlog zasta mladi Slovenci i Hrvati hrle u Beograd.

Medjutim, ako bas insistirate na materijalnom bogatstvu, mogu ja uspostaviti korelaciju izmedju vaseg vikend navaljivanja (ne mladih ovoga puta) na prodavnice po Srbiji.
Znate kako, to ne rade gradjani zemlje ciji se standard meri u "svetlosnim godinama", kao sto obicno cini nas VGS, vec gradjani zemlje koji imaju problem prezivljavanja kod kuce.
Znam, reci cete kako smo mi nekada isli u siromasne zemlje kao sto su Madjarska i Rumunija da kupujemo namirnice.
Jeste, ali kad je poceo taj trend, ja sam se vec tada zamislio.

za mrzitelje
15-01-2006, 16:20
Hrvati u Beogradu

15. januar 2006.
Beograd -- Mladi u Srbiji i Hrvatskoj sve manje se sećaju ratnih sukoba i mržnje, a u Beogradu je sve više gostiju iz Hrvatske.

Mladih Zagrepčana je sve više u Gradu greha, kako po popularnom filmu zovu Beograd. Oni su neopterećeni prošlošću i hrle ka Beogradu oduševljeni provodom kakav u svom gradu ne mogu ili ne znaju da nađu.

Zagrepčanka Bojana Sošić često putuje. Voli da posećuje različita mesta, upoznaje ljude i voli dobar i kvalitetan provod. Upravo zbog toga, Beograd joj je jedna od najdražih destinacija. "Ovde ne moram da pričam na stranom jeziku, svi me razumeju. Mogu da upoznam više ljudi i o više stvari s njim ada pričam. Zabavno je, veliki je to grad, duplo veći nego Zagreb, ima više mesta za izlazak, kulturnih događaja i uopšte više zanimljivih ljudi koje mogu da upoznam", kaže ona.

U Beogradu često boravi i zagrebački DJ Verbal. I on je fasciniran veličinom Boegrada i žali se da mu je Zagreb postao skučen i dosadan i da ne pruža dovoljno mogućnosti za provod. "Odgovara mi to što mi ovde izgleda atraktivnije, daje mi više mogućnosti, a i jeftinije je, tako da je super zarađivati u Hrvatskoj, a onda dolaziti ovde, čisto iz potrošačke perspektive", kaže Verbal.

Novinar zagrebačkog Jutarnjeg lista Miroslav Kuskunović više od godinu dana živi u Beogradu. On smatra da je folk-muzika najjači srpski izvozni brend, a da su narodnjaci i splavovi sinonim dobre zabave. On kaže da mladi u Hrvatskoj Beograd i Srbiju upoznaju preko filmova u kojima se u Srbiji sve svodi na šalu i provod.

"Beograd je, što se tiče noćnog života, interesantniji nego Zagreb. U Zagrebu je tranzicija otišla do te mere da se od ponedeljka do petka radi, a vikendom izlazi i ima malo mesta na kojima se možeš dobro zabaviti kao u Beogradu. Ovde ima mnogo raznovrsnih mesta. Beograd živi 24 sata nedeljno, što nije slučaj sa Zagrebom. Ovde postoji jedan kosmopolitizam koji se, na žalost, u Hrvatskoj možda ponekad prikazuje u krivom svetlu. Čovek kada dođe ovde zapravo promeni mišljenje o tome kakav je Beograd", kaže on.

Najbolji pokazatelj kakav stav prema Beogradu danas imaju mladi Hrvati govori slučaj Kuskunovićevog prijatelja koji je celo društvo iz Zagreba doveo u Beograd, na momačko veče. Zbog dobrog provoda i jedna Zagrepčanka planira da ponovi isti put za svoje devojačko veče. Da li je Beograd na putu da izgradi još jednu izvoznu robnu marku?