PDA

Pogledaj cijelu verziju : Konačno je uhvaćen čovek koga sam lovila godinama

sompompirovi
03-12-2005, 01:09
<font face="Impact" size="+2">Prekjuce je bilo tacno 13 godina kako sam - zahvaljujuci Milanu Lukicu - bez detinjstva, identiteta i nacionalnosti stigla u Britaniju iz Višegrada da zapocnem put bez kraja. Bilo mi je 15 godina i secam se nelagode kada su mene - "izbeglicu" - okružile TV kamere i radio mikrofoni da pitaju kako se osecam.

Bila sam postidena jer sam osecala da su me izdali moji prijatelji, vecina njih bosanski Srbi. Jer su me, u aprilu 1992, poput hiljada drugih, napustili bez reci upozorenja. Jer je, u njihovo ime, moj narod bio ubijan, ili je bio izgnan iz za nas najlepšeg grada na svetu.
Sve ovo je izgledalo nezamislivo one novogodišnje veceri kada smo mi - Muslimani i Srbi - u mojoj kuci zajedno proslavljali dolazak 1992. Ali, tri meseca kasnije, u dubini tople prolecne noci, probudili su me svetlost i zvuk lomljave. Kroz zavesu sam videla kako gore desetine kuca koje su pripadale mojim muslimanskim susedima, kako njihove muške stanare okružuju ljudi u uniformama. Neki su se vracali prebijeni i s modricama; za druge nikad nismo ponovo culi.
Širom grada namnožili su se kontrolni punktovi na kojima su stajali izmešani pijani paramilitarci i regularne armijske jedinice. Rata još zvanicno nije bilo - ali je u Višegradu vec bio poceo, s ubistvima u okolnim selima i premlacivanjem videnijih Muslimana u gradu.
Ime koje se najcešce pominjalo u vezi sa zatvaranjima, prebijanjima, silovanjima, mucenjem, egzekucijama, pljackom i uništenjem bilo je uvek isto - Milan Lukic. Ako nije bio on, bili su to njegovi sledbenici, kasnije paramilitarna jedinica pod njegovom komandom, koja je nosila razlicita imena: </font>

sompompirovi
03-12-2005, 01:10
<font face="Impact" size="+2">"Beli orlovi", "Osvetnici", "Vukovi". Lukic je tada imao 25 godina. Njegova potonja biografija bila je napisana krvlju njegovih suseda, medu njima i mojih prijatelja i porodice.

Moja majka je odlucila da nas izvuce iz grada pre užasa. Da nije bilo srpskih prijatelja, ne bismo mogli da pobegnemo preko granice u Srbiju, vec bismo umesto toga završili u paklu opkoljenih enklava u Goraždu, Žepi ili Srebrenici, kao i mnogi drugi iz Višegrada.

Provela sam 10 godina u Britaniji, pokušavajuci da zapocnem novi život, ali moji su koreni jaci od mene. Godine 2003, vratila sam se u Bosnu i provela mnogo vremena pokušavajuci da udem u trag Lukicu. Kada su svi pokušavali da pobegnu od njega, ja sam ocajnicki pokušavala da govorim s njim, cešljajuci istocnu Bosnu i Srbiju u nadi da cu ga pronaci. Kada sam prvi put otišla kuci da ga potražim u Višegradu, grad je bio zapušten i trunuo u svojoj nedavnoj prošlosti. </font>

sompompirovi
03-12-2005, 01:11
<font face="Impact" size="+2">Prisilila sam se cak da spavam u hotelu "Vilina vlas", logoru za silovanje, pokušavajuci da docaram užas tog mesta gde sam (ko zna) mogla biti da smo ostali. Posmatrala sam neko nepoznato dete kako se igra na ljuljašci na mestu koje je bilo moj dom i shvatila: kao ni hiljade drugih, nikad necu ponovo živeti ovde.

Bila sam blizu da pronadem Lukica - prijatelj mi je dao broj njegovog mobilnog telefona - ali na žalost nisam uspela da ga sretnem. Osecala sam da bih jedino u razgovoru s Lukicem mogla da objasnim mit o njemu, i planiranju da se ubije tri hiljade mojih sugradana, a da se ostali etnicki ociste. To nije mogao da uradi samo jedan covek.

Eto zašto hapšenje Lukica, mada dobrodošlo, Višegradu nece doneti pravdu. Niti njegovo hapšenje okoncava sada 13-godišnji put na koji me je on nenamerno poslao. Put hiljada višegradskih žrtava nece se završiti sve dok ubice koje su ostale u senci takode ne budu bile privedene pravdi. </font>

Bitno je
05-12-2005, 19:47
Samo da NIKADA to ne OPROSTITE NITI ZABORAVITE!

Mi Hrvati sigurno necemo!

Srbi su svuda i uvjek isti i to je lekcija za sva vremena!

Nikakva utjeha nije to sta ih sada fol, gone po Hagu itd...

Vjecna distanca i gadjenje prema tim uljezima...

uskoro ce
11-12-2005, 19:19
nasa prijateljice, mnogo vece ribe da se ulove. Samo jos malo strpljenja! Samo jos malo, malo...