PDA

Pogledaj cijelu verziju : Dobrica Cosic-svedocenje -1991-1999

sompompirovi
15-10-2005, 16:41
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">29. DECEMBAR 1991.
Sedamdeset godina nije razlog za radost u ovoj zemlji. Nad mojom kućom danima lete vojni helikopteri, prenoseći ranjenike u vojnu bolnicu. Jesam li i ja odgovoran za narodno stradanje, za ovaj užasan rat, zato što sam svojim knjigama budio slobodarsku i demokratsku samosvest i dostojanstvo Srba? Ako za stradanje u borbi za slobodu, demokratska prava i ljudsko dostojanstvo postoji i moja književnička odgovornost, ja tu odgovornost prihvatam. Ali, ako ta odgovornost zaslužuje moralnu osudu, onda ljudski život nema nikakvog višeg smisla. Ako je moja borba protiv titoizma bila zabludna, moj život je služio zlu. Ako je moje zalaganje za promenu postojećeg poretka vodilo nastajanju goreg, moj život nije samo promašen.

8. JANUAR 1992.

Okončava se moje doba u svemu što mi je činilo život. Šta još mogu i treba da napišem? Ovo što nastaje nije ono što smo želeli mi kritičari, poricatelji i rušioci titoizma. Promene koje nastaju nesaglasne su s našim idejama i zamislima. Opet smo obmanuli sebe.

Konopac kojim se završava Vernik, neodložno sleduje meni. Ne znam kako ću u ovom besmislu da trajem. Zar ta žrtva ima smisla? Surovo sam kažnjen za optimizam i oholost u mladosti; ali i za "kritiku svega postojećeg" u zrelosti.

17. JANUAR 1992.

Evropska zajednica priznala je države Hrvatsku i Sloveniju; Bugari i Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu. Jugoslavija, zaista, više ne postoji. Nije više potrebna Evropi. Nemačka je u miru dobila Drugi svetski rat i sada ruši sve tvorevine svojih ratnih poraza. Srbiju mora da kazni zbog njene pobede i nacionalne ambicije. Ne postoji sila koja bi Nemačku u tome sprečila. Ne postoji Sovjetski Savez.

</font>

sompompirovi
15-10-2005, 16:42
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Čak i Crna Gora uzmiče od Srbije; ona se polako sulja ka Italiji, s amblemom "ekološke države". Narod je obuzelo očajanje, kao aprila 1941. godine. Srbija nezaustavljivo propada. Izgubićemo i srpstvo u Bosni i Hercegovini. Izgubićemo i Kosovo i Metohiju. Oteće nam i severnu Bačku. Gubimo sve oslobodilačke ratove koje smo vodili u DŽDŽ veku. Slobodan Milošević, nastavljajući sa svojom ličnom, samovoljnom politikom - prosto srlja u propast. Taj čovek nikako da shvati da ne može sam, okružen šačicom prijatelja - mediokriteta, da stvori srpsku državu i ujedini srpski narod. Ne uspeva mu njegova "jugoslovenska formula". Iscrpljena je.

Što se to zbilo sa srpskim narodom? Nesposoban je da postoji? Nedostojan je da postoji? Kažnjava ga neka viša sila za neoprostive grehe? Ako smo na krstu i raspeću, kako kaže vladika Atanasije - nismo dostojni ni raspeća! Slušam i čitam "opoziciju" i utvrđujem se u mišljenju: mi smo izgubljen narod! Ne znam ko je gori: vlast ili opozicija. A niko ne zna put spasenja. Mi prosto nemamo ni pameti, ni volje, ni veštine da se spasemo. Ako se izbavimo iz ovog istorijskog i političkog bespuća, biće to samo zahvaljujući neprijateljima. Nadam se, načiniće i oni neku grešku koja će nam omogućiti da preživimo.

Nemam više želju da pišem o svom književnom početku. Čitaću Borhesove eseje.
</font>

sompompirovi
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">21. JANUAR 1992.
Ručak s američkim ambasadorom Cimermanom i LJubišom Rakićem u "Interkontinentalu", na Cimermanov poziv. I po stavu Amerike, koja će za Evropskom zajednicom priznati sve secesionističke republike, da su granice među republikama nepromenljive, srpski narod je istorijski poražen. Ostaje mu da ratuje ili da pristane na potčinjenost.

... S Cimermanom sam razgovarao i o Kosovu. On je želeo da čuje moje mišljenje, o kojem je već nešto znao. Izložio sam mu svoju ideju o podeli Kosova i trajnom razgraničenju s Albanijom. Kada sam završi, ambasador Cimerman me je upitao: da li Srbi pristaju na trećinu Kosova? Odgovorio sam mu da pristajemo. Znam, nije me niko ovlastio za takav odgovor. Samo nekoliko mojih prijatelja deli moje mišljenje. Cimerman mi je rekao da će o mom predlogu da obavesti Vašington.

PAKAO BOSNE
26. JANUAR 1992.
Razlama se Bosna. Izetbegović hoće da stvori unitarnu bosansku državu, koja će za nekoliko deceniju postati islamska republika. Karadžić ulaže očajničke napore da konfederalizacijom Bosne spase srpsku Bosnu i Hercegovinu. Hrvati slede Izetbegovića u antisrpskoj politici, a organizovano i intenzivno rade na priključenju svojih etničkih teritorija Hrvatskoj, s ciljem stvaranja velike Hrvatske. Srbi su odlučili da se otcepe od BiH i stvore svoju "Srpsku Bosnu i Hercegovinu". Ta odluka u velikoj meri pogoršava položaj Srbije u svetu i pojačava njenu konfrontaciju sa Evropom i Amerikom...
</font>

sompompirovi
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">21. JANUAR 1992.
Ručak s američkim ambasadorom Cimermanom i LJubišom Rakićem u "Interkontinentalu", na Cimermanov poziv. I po stavu Amerike, koja će za Evropskom zajednicom priznati sve secesionističke republike, da su granice među republikama nepromenljive, srpski narod je istorijski poražen. Ostaje mu da ratuje ili da pristane na potčinjenost.

... S Cimermanom sam razgovarao i o Kosovu. On je želeo da čuje moje mišljenje, o kojem je već nešto znao. Izložio sam mu svoju ideju o podeli Kosova i trajnom razgraničenju s Albanijom. Kada sam završi, ambasador Cimerman me je upitao: da li Srbi pristaju na trećinu Kosova? Odgovorio sam mu da pristajemo. Znam, nije me niko ovlastio za takav odgovor. Samo nekoliko mojih prijatelja deli moje mišljenje. Cimerman mi je rekao da će o mom predlogu da obavesti Vašington.

PAKAO BOSNE
26. JANUAR 1992.
Razlama se Bosna. Izetbegović hoće da stvori unitarnu bosansku državu, koja će za nekoliko deceniju postati islamska republika. Karadžić ulaže očajničke napore da konfederalizacijom Bosne spase srpsku Bosnu i Hercegovinu. Hrvati slede Izetbegovića u antisrpskoj politici, a organizovano i intenzivno rade na priključenju svojih etničkih teritorija Hrvatskoj, s ciljem stvaranja velike Hrvatske. Srbi su odlučili da se otcepe od BiH i stvore svoju "Srpsku Bosnu i Hercegovinu". Ta odluka u velikoj meri pogoršava položaj Srbije u svetu i pojačava njenu konfrontaciju sa Evropom i Amerikom...
</font>

idejni zacetnik
15-10-2005, 19:45
...mozda vise kriv od samog Milosevica...

CRKNI - GOVNO...CRKNI!!!

Crkni
16-10-2005, 17:23
Da bog da!

crkni
17-10-2005, 15:36
da bog da!

i neka
17-10-2005, 18:58
ti se dusa pece u paklu...ne vjerujem da ce ti bog drugacije presuditi!

sompompirovi
17-10-2005, 20:56
<font face="Impact" size="+2">Also Sprach Dobrica.

Sta je 5. oktobar znacio za Vas, a sta za srpski narod? Vidi li se to danas?
- Pretesko pitanje za ovakav razgovor. Tada, u samom zbivanju, izborima i
demonstracijama, u samom cinu opozicije 5. oktobra 2000. godine, verovao sam
da je to demokratska revolucija izvedena bez prolivanja krvi blagodareci
patriotskoj svesti vojske i policije. Medutim, i ta "revolucija" obmanula je
srpski narod. Jedan rdav rezim zamenjen je, takode, rdavim rezimom. Ta nova
vlast jeste ukinula spoljnu blokadu Srbije i liberalizovala informacijsku
oblast, ali nije ni u cemu bitnom promenila kriminalizovani poredak, niti je
unapredila ekonomiju, prosvetu, pravosude, zdravstvo, zakone.

Za mnoge je bilo iznenadenje kada ste se uclanili u "Otpor". Da li je to bio
izraz protesta u tom vremenu ili nesto drugo?
- Dao sam podrsku onom Otporu za koji sam verovao da predstavlja pokret
mlade generacije koja je spremna da se bori za demokratski i civilizacijski
preporod Srbije. I tom nadom sam javno uslovio svoju podrsku Otporu. Tada
nisam znao da je Otpor filijala CIA, peta kolona americkog hegemonizma. I to
dobro placena. Verujem da su mnogi mladi ljudi obmanuti beogradskim i
srpskim "Otporom". Nadam se da se ta politicka manipulacija za svagda
moralno kompromitovala.
</font>

sompompirovi
17-10-2005, 20:58
<font face="Impact" size="+2">"Nema nikakve odgovornosti! Nikakve odgovornosti!, vice Dobrica Cosic. Da sam se osjecao krivim za te ratove, ne bih mogao da zivim..." Akademik, ipak, kao da se nista nije dogodilo, prica o svom sljedecem krstaskom ratu. "Treba se suprotstaviti politickom haosu u Crnoj Gori", kaze on. "Nece pola miliona Crnogoraca odlucivati o buducnosti 10 miliona Srba! Crna Gora treba da definise svoj identitet, da zauzme stav prema dvostrukoj nacionalnoj pripadnosti svojih gradana - srpskoj i crnogorskoj." U ispunjenju zadatka redefinisanja veza koje ujedinjuju Srbiju i Crnu Goru, Dobrica Cosic ima povjerenja u Vojislava Kostunicu koga smatra "najboljim politicarem u Srbiji". On se pravi da ne zna da je 1989. godine izjavio da je "Milosevic najtalentovaniji srpski politicar XX vijeka", a zatim, 1993. godine, da je "Karadzic najtalentovaniji srpski politicar XX vijeka". I tako plovi Srbija... Kasno je, Dedinje pada u san. Stojeci na vrhu stepenista svoje kuce, "pisac slobode" i "otporas" smijesi se i upucuje posljednji pozdrav rukom. Potpuno je spokojan.

</font>

sompompirovi
17-10-2005, 20:59
<font face="Impact" size="+2">Evo i nečega čega se prisetio Pera Luković 2002. godine o dotičnom...
Iz meni nepoznatih razloga - a bas bi bilo cool - Dobrica Cosic, samozvani Otac Nacije, nije bio jedan od BK voditelja za Novogodisnju noc; a falio mi je, ×××× ga - covek koji je tvrdio da je Slobodan Milosevic najveci srpski politicar u poslednjih sto godina, covek koji je postao predsednikom Savezne Republike Jugoslavije, covek kojeg su docnije smenili i odbacili... taj isti lik koji je vec 24 casa uoci izbora 2000. godine hrabro tvrdio da je Milosevic zlocinac i krvnik, taj Dobrica Cosic cija je izjava da je "nasa zaostalost - u stvari, nasa prednost", ovih se dana, opet, nasao u centru paznje.
"Srecan Vam rodendan, ovako lepa i zaokrugljena brojka. Da nam jos dugo i plodno pozivite, bogato i korisno, za Srbijicu u kojoj narod, sloboda i Ustav nece valjda biti samo izgovori da bi se doslo na vlast. Onako kako ste vazda upozoravali. Jedno znam: ako ste dosad i rekli nesto srdito o ljudima oko ovih Morava sto nisu na pravo mesto posadeni, niste to cinili sto Vam je za njih ljubav u manjku. Naprotiv. Hvala Vam za svaku casno izgovorenu i napisanu rec. Jos mnogo da ih bude."

Primalac ovog Monty Python-telegrama, Dobrica Cosic, u meduvremenu je tuzio dnevni list Danas zbog "dusevnih boli" izazvanih tekstom u kojem se tvrdi da je on, Cosic, naredio granatiranje Vukovara 1991. godine. U svoju odbranu Cosic kaze da je postao predsednik Jugoslavije juna 1992. i da samim tim nije odgovoran za "oslobadanje Vukovara", sto je nominalno tocno.
</font>

sompompirovi
17-10-2005, 21:00
<font face="Impact" size="+2">
Ali, ono sto je bitno i sto sa cinjenicama nema veze - jeste fakat da je taj isti Dobrica Cosic svojim politickim delovanjem, idejama o "humanom preseljenju", podrskom Milosevicu i eksplicitnim fasistickim govorom, de facto, bombardovao Vukovar bez ikakve naredbe; sve ono sto je Dobrica zamislio u teoriji - u praksi su ostvarili njegovi verni citaoci, pa je zahtev Cosica da mu Danas isplati 200.000 DEM/100.000 Eura, u stvari, novogodisnja zelja obojena Kostunicinom cestitkom u kojoj, po prvi put, nalazimo odrednicu - Srbijica, dakle, nesto malo, malecko, toplo, nezno, osetljivo i diskretno.</font>