PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ban Jelacic ustolicen pred SrpskimPatrijarhom dizuci 3 prsta

sompicitajbreipushi
14-10-2005, 09:10
Ustani Bane, Patrijarh te zove!

Vlastimir POPOVIC´ 11.10.2005, 18:34:58

BRINjE, LUCˇANI - Vreme davno prosˇlo, izme?u Kapele i Velebita, krasˇka visoravan, ovde je 1638. godine srpski knez Rajak, bezˇec´i od islamizacije, doveo u puste predele preko 2.000 dusˇa i obilje stoke. Godine 1649, Rajakov stric, svesˇtenik Manojlo, u mestu Lucˇani, izgradi kuc´u gotovo metar debelih kamenih zidova, vezanih zˇivim krecˇom. I malu crkvu posvec´enu svetom Nikoli.
Vreme sadasˇnje, kuc´a se josˇ drzˇi, crkvice nema.
Vreme prosˇlo, 20. jula 1785. godine rodio se u istoj kuc´i Josif Rajacˇic´, koji c´e u revolucionarnoj 1848. godini u Sremskim Karlovcima postati srpski patrijarh. Iste te godine, 1. maja na narodno-crvkvenom saboru izglasana je teritorija Vojvodine i prakticˇno su Srbi prvi put na ovom prostoru postali - narod. Izborili su za autonomiju.

Zagreb 1848. godine, Ilirski pokret Ljudevita Gaja, Hrvati su ustali protiv uvo?enja ma?arskog jezika. Zategnuti odnosi izme?u Becˇa i Pesˇte. Austrijski car sklonio se zbog revolucije, u Insbruk. Tamo odlucˇuje da Hrvati dobiju bana. Ko c´e ga ustolicˇiti? Katolicˇki kler je protiv.

Sˇestopregom iz Sremskih Karlovaca ka Zagrebu polazi srpski patrijarh Rajacˇic´. Katolicˇki nadbiskup Haulik jednostavno nestaje iz glavnog grada Hrvatske. Evo kako hrvatski savremenici onog vremena opisuju doga?aj 4. juna 1848. godine:
"Pozivu su se odazvali Cˇesi, Slovaci, Srbi i drugi. Posebno je bio svecˇan docˇek patrijarha Srpske pravoslavne crkve Josifa Rajacˇic´a... Kada se saznalo za njegov dolazak u Zagreb zazvonila su sva zvona sa zagrebacˇkih crkava, pucalo se iz muzˇara (topova)..."

"Pred raspec´em i dvije svijec´e Jelacˇic´ je, dignuvsˇi tri prsta uvis i ponavljajuc´i za patrijarhom Rajacˇic´em izgovorio prisegu (zakletvu)."
Patrijarh Rajacˇic´ daje banu Jelacˇic´u 20.000 zlatnih forinti kao pomoc´ za odbranu od Ma?ara.

Narod je nosio na rukama i Rajacˇic´a i Jelacˇic´a od Sabora do crkve svetog Marka u Zagrebu. Hrvatski Sabor je tada doneo deklaraciju da "Hrvati i Srbi, istorodna brac´a, imaju u Hrvatskoj, ista prava imati."

>

sompicitajipushi
14-10-2005, 09:12
>

Ali, deklaracija je deklaracija, a 1941. godina je 1941, a 1991. je 1991. godina.
Vreme sadasˇnje, svega je 318 Srba preostalo u mestima Brinje i Lucˇani. Velika pravoslavna crkva Uspenja Bogorodice u Brinju izgra?ena u 18. veku svedocˇi da je imala nameru da sluzˇi velikom broju vernika. Na njoj vidljive rane josˇ iz Drugog svetskog rata.
Ali, posle nekoliko decenija, zvona u Brinju su se oglasila. Prosˇle nedelje su najavila dolazak srpskog odbora za ocˇuvanje rodne kuc´e patrijarha Rajacˇic´a, odnosno otvaranja prigodnog muzeja i izgradnju male crkve u Lucˇanima, nalik onoj prvoj koju je podigao svesˇtenik Manojlo.
Sveti arhijerejski Sinod SPC, odnosno Zagrebacˇko-ljubljanska episkopija blagoslovili su ovaj poduhvat, a na licu mesta su bili patrijarhov potmak Petar baron Rajacˇic´, vladika gornjekarlovacˇki Gerasim, Simo Rajic´, pravni zastupnik SPC, i ovdasˇnji svesˇtenik Milosˇ Orelj. Kome zvona zvone? Malo vernika za ovoliku crkvu.
Vladika Gerasim veruje da c´e se stvaranjem muzeja patrijarhu Josifu Rajacˇic´u ohrabriti Srbe na povratak u rodni kraj, da c´e Brinje i Lucˇani postati mesto okupljanja ?aka, studenata, turista, svesˇtenstva, naucˇnika...
Hrvatski Sabor je odluku o obnovi ovog srpsko-hrvatskog znamenja doneo 1990. godine, na osnovu zasluga srpskog patrijarha za hrvatski narod. No, onda je dosˇla 1991.
Brinje i Lucˇani su u prosˇlom ratu bili pod apsolutnom vlasˇc´u Hrvata. Cˇak je i kardinal Kuharic´ obec´ao da se nisˇta losˇe nec´e dogoditi preostalim Srbima. Ali, 17. maja 1992. godine minirana je kuc´a Petrovog ro?enog brata Vladimira Rajacˇic´a. Ovaj potomak slavnog patrijarha je poginuo, a njegova zˇena ostala trajni invalid.
- Ubice mog brata su nazvani "teroristi" i do sada nisu otkriveni - govori Petar Rajacˇic´. - Mogu samo da ponovim ono sˇto je rekao moj predak: "Moramo ucˇiniti sve ako vec´ zajedno zˇivimo, da taj zˇivot bude trpljiv i da zˇivimo u razumevanju, da jedni druge posˇtujemo, da se nasˇem razdoru neko trec´i ne bi radovao."
BAKLjADA I MUZIKA
ISPRED kuc´e u kojoj je patrijarh Rajacˇic´ odseo pocˇetkom juna 1848. godine akademci su postavili pocˇasnu strazˇu, a u prisustvu mnosˇtva naroda prire?ena mu je "velicˇanstvena bakljada, a svirala je glazba".
REP IZ SRBIJE
KATOLICˇKI kler je bio i protiv bana i protiv toga sˇto ga je ustolicˇio srpski patrijarh. Tako se govorilo da se ban Jelacˇic´ "repom srpskim dao ucˇiniti". Rep ili ne, Hrvatska je dobila bana zahavljujuc´i srpskom patrijarhu.
SVA?E I ZALU?IVANjA
- U OVIM, nerazvijenim, ekonomski zaostalim krajevima, godinama pre poslednjih sukoba, vodila se politika me?unacionalnog sva?anja i zalu?ivanja umesto stvaranja uslova za zˇivot - kazˇe Petar Rajacˇic´. - Bez napretka ekonomije ovde sada nec´e ostati ni Hrvati.

><

Citas li ti ovo VGSe
14-10-2005, 09:20
Citas li ti ovo VGSe bre ××××te bre?

Kazu:

"Posebno je bio svecˇan docˇek patrijarha Srpske pravoslavne crkve Josifa Rajacˇic´a... Kada se saznalo za njegov dolazak u Zagreb zazvonila su sva zvona sa zagrebacˇkih crkava, pucalo se iz muzˇara (topova)..." :))

"Pred raspec´em i dvije svijec´e Jelacˇic´ je, dignuvsˇi tri prsta uvis i ponavljajuc´i za patrijarhom Rajacˇic´em izgovorio prisegu (zakletvu)." :))

Narod je nosio na rukama i Rajacˇic´a i Jelacˇic´a od Sabora do crkve svetog Marka u Zagrebu. :))

Sta velis VGSe, i nije tako lose da vam legendarni Ban polaze zakletvu dizuci TRI PRSTA u vazduh, a ustolicuje ga niko drugi nego Srpski Patrijarh! :)) :smile06: :)) :smile06:

Narod ih nosio na ramenima, crkvena zvona na sav glas, cak se pucalo iz muzara :)) bre bre!
Sta velis VGSe bre bre bre? :smile06:
Kladim se da ovo nisi znao bre! :)) Mamu vam ×××××, uvek ste nam zlo vracali, a da nije nas bilo nebi vam se strva znalo! :))

Ajde sad Vreco Govana, svi u glas ..... "Usstaaaani Bane, Patriiiijarh teee zoooovee ..... " :))

:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

jebe lud zbunjenog
14-10-2005, 11:38
××××te ta nacija je skroz sludjena, niti znaju ko su, niti znaju odakle su, srbi ih dovode na vlast, zaklinje im se najveci od najvecih hravta sa 3 prsta ....... ajoj, ajoj, ajoj ............. i to srpskom patrijarhu, zvona zvone .....

:smile16:

Grga GN.
14-10-2005, 13:10
Sto se babi htilo to se babi snilo. I junacina Kraljevic Marko spava nad Ogulinom.

Vasa mitomanija i kultura ucinise da su zvona zvonila i konacno vam je odzvonilo.

Ove price su poput onih o srbin izumio internet prije 60 godina, ali ipak u ovoj prici patoloski krvozedni Hrvati kojima i njemci postavljaju spomenploce zbog svireposti, ti genocidni malisani koji mrze Srbe vekovima, oni sve ovo rade.....?!

Da nisi sinko pomjesao neke loncice?!

Ako je istina sto ovdje drobis, onda one price koje ovuda ljepite vec sada par godina kako su vas Hrvati ( Starcevic) uvjek mrzili su besramne lazi.

Ako je istina ovo sto pises( malo uvelicano i malo iskrivljeno ali ipak recimo da se nesto slicno dogodilo) onda se moze razumjeti zasto su Hrvati usli u zajednicku drzavu sa vama.

Pitanje se postavlja a gdje su bile u to vrijeme te strasne ustase...?!

Pitanje koje i danas , kada se zelite ulizati, pitate: PA MAJKE MU TKO NAS ZAVADI...?!...?!

Ili si lud ili si glup ili si izbezumljen ( i svi tvoji kolege, ortaci, jarani i sve te druge osobe iz tvoje bistre glave koje ti se javljaju cestitaju ti, zahvaljuju itd. Trpimir, Kresimir, bosanac, stjepan) da ovakove gluposti pises jer sam sebi time skaces u usta.

Vidi se da ti nije lahko nositi se sastvarnoscu a osobito taj Sved te izluduje dokumentima pa neznas vise kako da ga pokusas ocrniti i diskvalificirati. Bjesnis, tepas si, kekeljis se abnormalno, patis od deluzija da nekoga izludujes. Patetika si teska i stvarno na ponos svome rodu.

A sad, raspaljot po Grgi, psuj, kekelji se, izmisljaj dosjetke , znas vec onako po tvojoj narodnoj kulturi.

Netrebas niti da se potpises, prepoznati cemo te.

Grgivoje bre bre
14-10-2005, 18:00
Pa prepoznaj ovo:

Stari bre, sta muljas? :))

I .... kakav bre "raspaljot", ti si sam sebi "raspaljot", koji cemo ti ××××× mi?! :smile06:

.....dobro ja, ako ti kazes :smile06: , malo me ovo podseca kada ste ti i VGS mislili da su sva ona imena koja su se sa vama salila .... jedna te ista osoba - Fred! :smile06: Ta ×××××× ti od prijatelja se svadjao sa njim dve-tri godine posle njegovog napustanja foruma! :smile06: Bar je jadnik tako mislio! :smile06: :))

Sto se tice teme, procitaj malo Istoriju, ne onu koju ste napisali ti, VGS i dr. Sranjo .... ili na kraju krajeva - ja, nego onu istinitu i pravu. E tu ti stoji sve ovo gornje! :))

Napravili smo od konjusara Beckih ljude i vladara im uspostavili, vladara Bana koji se zaklinjao sa 3 prsta u vazduhu bre bre bre! :))

Ustase .... znas ti Grgivoje bre kada su i kako ustase nastale i dosle na pozornicu, znas vrlo dobro. :)) A ukoliko ti treba neki link, "Aj´l bi gled tu send ju bre"!
:))

A u picku materinu
14-10-2005, 18:14
Kad ces ×××××ne uvidjeti da si totalno otiso u stroc? ××××× ti materina, takvima nije mjesto niti u ludnici, treba vas pobiti ××××× srbadijo. ××××n ti Oluju i Antu, kad nisu zavrsili posao. Oprem te bre sa suhim.

Grga GN.
14-10-2005, 22:36
Evo srpskog posla. U izvornom tekstu je pisalo da je Ban Jelacic pozdravio srpskog vladiku iz Like koji mu je dosao u Zagreb sa 3.prstom, na sto su se Haulik i oni sa Kaptola zgrazali.

3. se blento nas lazljivi cita kao trecim prstom. Danas se to ovdje zove "Bronx salute".

Sto se tice "FREDA" vec ti je nekoliko puta objasnjeno da je to zbirna imenica, nesto kao 100K ( opet ces se zbuniti i iznjedriti kako su to srbski izumi). Ok OK da pojednostavnim za tebe blentavo cedo nase. 100K = sTOKA
Zbirne imenice kao FRED ili CEDO su isto kao STJENICA ili ZOHAR.

A sada idi pa umri od smijeha, evo i ja te pozdravlja sa 3. prstom ( pa i ja sam studirao u NYu nekad )

Grgota bre
15-10-2005, 13:31
Studirao si ti u nekoj ludari cini mi se. :)) Bar tako zvucis, sta je bilo pre mnogo, mnogo godina i gde si studirao manje je bitno, jer je ocigledno da je malo toga ostalo u tvojoj glavi iz tog vremena. :))

Kazes ....

"Evo srpskog posla. U izvornom tekstu je pisalo da je Ban Jelacic pozdravio srpskog vladiku iz Like koji mu je dosao u Zagreb sa 3.prstom, na sto su se Haulik i oni sa Kaptola zgrazali."

A u izvornom tekstu stoji .....

"Pred raspec´em i dvije svijec´e Jelacˇic´ je, dignuvsˇi tri prsta uvis i ponavljajuc´i za patrijarhom Rajacˇic´em izgovorio prisegu (zakletvu)."

Znaci Grgo, naravoucenije:

"Jelacˇic´ je, dignuvsˇi tri prsta uvis ..... izgovorio prisegu"

Jeli ti sada jasno, ili reba da ti to nacrtam? :))

""Evo srpskog posla." - Grgo, Grgo..... u stvari .... Evo hrvatskog posla! :)) :smile06:

Da "evo hrvatskog posla" .... dok mi govorimo istinu i samo istinu, so help us God, vi na ocigled svega (kao ti u vezi ovog teksta), lazete i iskrivljujete istinu .... i optuzujete, bez imalo grizje savesti - nas! :))

To je bila uvek osnovna razlika izmedju nas i vas, dok smo mi uvek bili otvorenog srca, naivni i uvek oprastali .... vi ste nam to uvek vracali podloscu, ubijanjem, laganjem, izvrtanjem cinjenica i istine, pokusajima da se stvari prikriju i zaborave. :(

Tako i ti Grgo u ovom tekstu, jedan sasvim minor example, but yet a good one! :))

Boze moj, svi mi mozemo pogresiti .... pogresno napisati, pogresno protumaciti ili pogresno preneti .... ali MI nikada ne gresimo iz ciste mrznje! ;) ;) ;)

A zsto
15-10-2005, 14:29
dizete bune u Hrvatskoj?
Nemoj mi tumaciti zasto, jer ja sam glup.
Ako vam se ne svidja u Hrvatskoj, idite u ××××× materinu i to preko Drine u tri pizdurine materine.
Alaj sibre pametan, magare ti naprcio kevu.
hehehehehehehe ×××× se gedjo ciganski.

:o) :o) :o)
15-10-2005, 18:18
E zto! :))

A,

"Nemoj mi tumaciti zasto, jer ja sam glup."

Dobro! :smile06:

:smile16:

:o)
15-10-2005, 18:38
a.......ko se tebi uopste obraca nepismeni idiote? :))

Mi glupi
15-10-2005, 22:19
mozemo govoriti sa srbima, jer oni razumeju bre samo glupe.
Alaj vam vera bre cigani, kako kaze Mile-kurcozderac: Oprem vas dobro srbocigancici.
Mile-govnojedac, hoces bananu neoguljenu?

Nema Grge?!
16-10-2005, 02:05
Njegovo jedino oruzje ja "lazes lazitorbo!". Onda izvadi iz kontesta, izmulja na svoj nacin...
HAHAHAHAHAHAHAHA

Ustani bane, patrijarh te ustolicava!

Grga GN.
16-10-2005, 02:42
U pravu si Fredi! Ako u srpskom udzbeniku pise da je to bilo tako onda stvarno mora da je bilo tako jer vi uvjek govorite istinu i nista drugo osim istine UVJEK, kao sto i ti istices.

Dakle da poslazemo loncice kako treba onako po vasoj istini.

Hrvati su krvolocan genocidan narod koji je od uvjek mrzio i zlostavljao Srbe.

Hrvati su Ustase, a biti Ustasa je grijeh.

Hrvati su sva dobra koja imadu primili to od Srba.

Srbi su: junacine, postenjaci, najsposobniji u svemu, govore samo istinu i nikada nikome nisu nista na zao ucinili iz cistog mira.

Hrvati su najgori od najgorih sto moze biti, lazljive kukavice, muljatori, izrabljivaci, glupi, krvozedni, dzabelebarosi a pozitivne casne iznimke medu njima su zapravo srbi Kao Mila Gojsalica, Petar Zoranic, Matija Gubec, Petar Preradovic, Ruder Boskovic, Bernard Vukas, a sva olos medu srbima su zapravo Hrvati kao Voislav Seselj i Slobodan Milosevic itd.

Hrvatima je bilo najbolje kada su ih Srbi spasili i od gubitnika Austriskih konjusara pretvorili u bracu i srpski kralj i cijeli srpski narod,im je toliko dobra i milosti ucinio da danas kada su se i opet nezahvalno otcjepili od brace, mogu vidjeti koliko su pogrijesili i koliko im je moglo biti bolje da su imali srpskog kralja za vodu. Zato danas cijela Hrvatska je barem 20-30 godina iza Srbije u kosarci vaterpolu.

Evo ispricavam se zbog mojih lazi i obecavam da vise nikada necu biti nezahvalan ljudima koji su meni i mojima uvjek drzali ruku u mom dzepu i koji imaju pravo na sve, jer su Srbi.

Ne, no biti
16-10-2005, 03:12
ustasa je ponos i dika.
Pa neka ti je taj ponos i dika.

grgi
16-10-2005, 03:35
Mislio sam odgovoriti grgi (zasto "G" malim slovom, na kraju balade :)) ), jer sam se nadao da ce uvideti svoju gresku i odgovoriti kao "covek" za kojega se izdaje, medjutim citajuci njegov odgovor jednostavno sam odustao od toga. Ne zbog "tezine" njegovog odgovora, ili "argumenata" kojima je demantovao ovo sto stoji u gornjim postovima, jednostavno zbog toga sto nemam uopste zelju da se raspravljam sa jednim psihicki istrosenim, izlapelim, pokvarenim ustaskim isprdkom! :))
A neka se on i njemu slicni zamisle zasto je njegov opevani, junacki i legendarni Ban Jelacic polagao zakletvu pred Srpskim Patrijarhom, dizuci 3 prsta u zrak i dali to saznanje bar malo utice na "tisucljetni san", cistocu hrvatske rase, njihovu arijsku pripadnost (slovenima, irancima ili pak laponcima :smile06: ), valcere na "Beckom dvoru" :smile06: , tamarenje njihovih konja, genocide, ubijanje baba s ledja, kontinuitet suzivota sa drugim narodima sa ovih prostora, u odnosu na sadasnji suzivot sa samim sobom, jer su etnicki najcistija zemlja na svetu!
Sram ste i stid Evrope i sveta, pa se ti stricek batrgao i gicao do godine! :))

Toliko ....

-

Bre- bre
16-10-2005, 11:13
Evo ja sad mislim da ban Jelacic nije polagao zakletvu pred srpskim patriarhom od toga nebi bilo nista.
Jer je taj pop bio glavni u odredjivanju ko ce biti ban Jelacic. Isto tako su Pavelic i Luburic polagali zakletvu pred srpskim popovima i ovi su im dozvolili da budu ono st su bili.Obojica su u znak zadovoljstva digli tri prsta, sto je odmah dalo sest prstiju, gdje se najvise isticao srednji prst i kod Pavelica, a posebno kod Luburica (Bog im podario dusi mira)

hehe ehe he
16-10-2005, 19:29
Jel bre, jel taj njihov srednji prst stradao zato sto su ga turali jedan drugome u supak, pa ih hemoroide pojele? :))

prvo
17-10-2005, 01:14
..se desi ovo:

"Posebno je bio svecˇan docˇek patrijarha Srpske pravoslavne crkve Josifa Rajacˇic´a... Kada se saznalo za njegov dolazak u Zagreb zazvonila su sva zvona sa zagrebacˇkih crkava, pucalo se iz muzˇara (topova)..."

"Narod je nosio na rukama i Rajacˇic´a i Jelacˇic´a od Sabora do crkve svetog Marka u Zagrebu. Hrvatski Sabor je tada doneo deklaraciju da "Hrvati i Srbi, istorodna brac´a, imaju u Hrvatskoj, ista prava imati." ?

i onda pobiju 700 000 u jasenovcu, prociste zemlju i postanu skoro 100% etnicki cisti.

= hrvati! :smile16:

Jebi
17-10-2005, 12:09
Srbe, treba ih svih pobiti i na vrbe staviti. Tko moze ziveti sa ciganima?
Au bre, sto smrde ta srbadija.

de si bre dzukac
17-10-2005, 12:38
ej dzukelo, jedino sto ovde smrdi je tvoj ustaski mozak :smile06:
razumes li ti uopste sta hocu da ti "tel ju" amebo nepismena? :smile06:

HEJ BRE
17-10-2005, 13:45
SAmomipopusi×××××, pisi sto hoces, ali ostat ces ×××××× srpska i to ona posrana, bre gedjo.

opet ova dzukela
17-10-2005, 14:09
polako....smiri se....doci ce fratar danas isto.....da ti malo pomeri utrobice svojom sajlom koja je isto u sluzbi svevisnjeg! :)) sigurno svoju karu pospe "svetom vodicom" pre nego ti da da pushish BREEEEE! :)) :smile06:

CRO AID
17-10-2005, 19:23
pa da......"Patrijarh Rajacˇic´ daje banu Jelacˇic´u 20.000 zlatnih forinti kao pomoc´ za odbranu od Ma?ara."......uvek smo pomagali siromahe! :smile06:

braca?
19-10-2005, 00:38
""Hrvati i Srbi, istorodna brac´a, imaju u Hrvatskoj, ista prava imati."

aha, i dr. sranjo je tvrdio nesto o svim pravima i slobodama, dok je radio nesto sasvim drugo.
citajte trpimira bice vam sve jasnije! :))

ban troprstas
26-10-2005, 00:31
ma ne,bez sve zajebancije, to mora biti ogromna sramora za ove arijce iranske bre?!
njihov legendarni ban, jedino cime se "gadjaju" kada se prica o istoriji - se zakleo sa tri prsta i pred Srpskim patrijarhom! :))
hehehehehehe! :))

dobra tema, nema sta
09-11-2005, 20:34
ova tema je bas cool! steta da se zagubi, jel tako VGse bre bre bre???? :))

nego ....
17-01-2006, 23:11
sta velis ti VGSe na ovu temu? :))

jebote
18-01-2006, 06:18
zamisli da je najveci od svih arijskih iranaca dizao tri prsta kada se zaklinjao! :)) :smile06: :smile16: