PDA

Pogledaj cijelu verziju : MARIO BARIŠIĆ: U Lori sam vidio ljude odrezanih ušiju i izva

SVETOSLAV
23-09-2005, 13:35
BIVŠI VOJNI POLICAJAC MARIO BARIŠIĆ OSTAO PRI RANIJEM ISKAZU

>>U Lori sam vidio ljude
odrezanih ušiju i izvađenih očiju<<

SPLIT - Sjećam se, i ostajem pri tome, da sam u zatvoru u Lori vidio ljude s odrezanim ušima i izvađenim očima, a sjećam se i da sam prozvao konkretne ljude odgovorne za to, a oni ovdje ne sjede. Ovim je riječima počeo svoj iskaz bivši vojni policajac Mario Barišić, jučer saslušani svjedok na suđenju osmorici bivših vojnih policajaca, optuženih da su u lipnju 1992. u Vojnom zatvoru "Lora" počinili ratni zločin nad civilnim stanovništvom.
"Radite s njima što hoćete..."

Barišić je, naime, napomenuo da nakon prometne nesreće 1993. pati od parcijalne amnezije, ali da se tih detalja sjeća.
Inače, u ranijem iskazu Barišić je naveo da je zajedno s Miloradom Paićem bio u Lori 11. travnja 1992. i tada ga je Tvrtko Pašalić, zamjenik zapovjednika 72. bojne Vojne policije, poveo u stražnji dio zatvora i rekao: "Sad ćete vidjeti zarobljenike koji nigdje nisu evidentirani i s njima ćete moći raditi što hoćete." Barišić je kasnije čuo da se taj dio zove "Blok C".
Željezna vrata "Bloka C" otvorio im je Ivica Livaja, a unutra su bila još trojica vojnih policajaca koje svjedok nije poznavao, a ni danas ih ne bi mogao prepoznati. U prostoriji je bio veliki stol i na stolu induktorski telefon, a čini mu se, iako nije siguran, i krvav nož. Na podu prostorije bila je emulzija krvi i vode. Barišićevu pozornost privukli su jauci i zapomaganje pritvorenika, koji su molili da ih se ubije. Po naglasku je zaključio da su iz Crne Gore ili Trebinja. Bilo je devet muškaraca u dobi između 30 i 50 godina. Ono što je vidio užasnulo ga je - svi su bili izobličeni, neki bez ušiju, neki bez očiju, a jedan je tako grkljao da je zaključio kako mu nedostaje barem pola jezika.
Svjedok Barišić bio je u "Lori" i 13. travnja 1992. i tada je vidio pritvorenike u zatvorskim ćelijama, a Tonći Vrkić mu je rekao da su među njima vojni piloti bivše JNA te pravoslavni svećenik. Po Barišićevu kazivanju sve prostorije su bile krvave, a većina pritvorenika izobličena.
Izvješće nestalo u Dračevcu

Barišić je u "Loru" dolazio kako bi nadležne izvijestio o tome što je vidio i kako bi obojali zatvor. Izvješće je, kaže, i napisao ali je u Dračevcu nestalo, pa je naknadno jedno i otipkao, a Tvrtko Pašalić mu je prigovorio što spominje neevidentirane zatvorenike. Detalje nije pisao jer je "trebalo imati veliku hrabrost u to vrijeme napisati takvo što".
Svjedok odbio policijsku zaštitu

Prije saslušanja Barišića, sud je upoznat s njegovim zahtjevom Državnom odvjetništvu za uvrštavanje u program zaštićenih svjedoka, a zbog prijetnji smrću upućenih njemu i obitelji.
Premda su Barišićevi navodi shvaćeni ozbiljno, njegovu zahtjevu nije udovoljeno jer za takvo što nema zakonskih mogućnosti. Svjedok je pak odbio policijsku zaštitu pri dolasku na suđenje. Svjedoci Miroslav Karin i Josip Tabula negirali su navode Barišića po kojima su zajedno s njim dolazili u "Loru". Damir Boršić jest dolazio s Barišićem u "Loru", ali za razliku od Barišića nije vidio da bi vojni policajci tukli zatvorenike dok su kroz njihov špalir prolazili na putu do kamiona u koji su ukrcani i odvezeni u Šibenik radi razmjene.
Boršić i Barišić ostali su pri svojim iskazima i nakon što su suočeni u sudnici.
J. MATIĆ

Ma
23-09-2005, 13:54
cudno, trebali su ih pobiti a ne jebati. :smile16:

bosanac.
23-09-2005, 15:39
genetski miroljubiv taj hrvatski narod. :smile17: :smile18:

bosancero
23-09-2005, 15:46
idi lizati srbima guzicu. svinjo jedna. :smile16:

bosanac.
23-09-2005, 18:52
Sto bi ja lizao kad si ti vec ispazio jezik i vec si u velikom poslu :)) jesi li ti stvarno toliko glup pa jos sam sebe da prostis ili si neki bolesnik , trece nema ako si ovo drugo onda zelim ti skratiti muke da se prijavis dobrovoljno u Irak. :)) :smile18:

Mi njih
27-09-2005, 18:52
ne lizemo, budalo bosanska (hehehe). Sto su oni vama napravili, e zato ti moras da im lizes dupe, jer su vas mogli svih poubijati. Vidis svinjo, mi smo se rijesili njih na lijepi nacin, dali smo im malo bljeska i malo oluje i odu oni u ××××× materinu. Ti svinjo (hehehe) samo nastavi da im ljubis dupe bre srpski ljuboguzac. :smile16: :)) :o

A gde su
28-09-2005, 16:31
spolovila? Testisi? Nosevi? Prsti?