PDA

Pogledaj cijelu verziju : "Zengu" spasli optuženi Srbi

FREDO
14-09-2005, 08:24
"Zengu" spasli optuženi Srbi
BEOGRAD - Bivši pripadnik hrvatskih "zengi" Vilim Karlović (35) iz Zagreba, izjavio je juče na suđenju za ratne zločine na "Ovčari" da su ga od streljanja spasla dvojica optuženih Srba i svedok saradnik u ovom procesu.

Karlović se kao pripadnik hrvatskih formacija, posle pada Vukovara, 20. novembra 1991. godine predao srpskim snagama. Sigurne smrti, kako je rekao, spasli Predrag Milojević Kinez i Marko Ljuboja Mare rizikujući. Svedok je tražio da im u znak zahvalnosti stisne ruku.

- Od streljanja me najpre spasao Spasoje Petković Štuka, sada svedok saradnik. Tada je nas sedmoro izvučeno iz hangara.
Mare i Kinez su ljudima koji su nas maltretirali u jednom skladištu da moraju najpre njih da ubiju, ako hoće moju smrt. Kinez me je vukao na jednu, a Blagoje na drugu stranu. Uspeli su da me prebace u kasarnu, odakle sam deportovan u Sremsku Mitrovicu, gde sam proveo šest meseci - rekao je svedok.

Bivši "zenga" je pitao Mareta zašto ga je spasao, a on mu je uzvratio "da je Srbin koji veruje u Boga i izvinio mu se za sve što je preživeo". Svedok je naglasio da mu je drago što ovo može da ispriča u Beogradu, kao što je učinio i u Hagu.
- Ko je kriv, neka odgovara. U ratu sam izgubio brata od 18 godina. Želeo sam da kažem ko me je spasao, a ova dvojica ljudi su učinili da kasnije ne osećam mržnju prema Srbima. Zahvaljujući njima danas imam šestoro dece i sređen život - rekao je na kraju potresnog svedočenja Karlović.

Kada ga je sudija upitao da li može da prepozna Kineta i Mareta, on je pokazao na njih. Kada su oni ustali, svedok je zapljeskao. Na kraju mu je dozvoljeno da ih zagrli.