PDA

Pogledaj cijelu verziju : PDV..!!



activa
07-11-2004, 13:19
.. izvinjenje sto tema nema veze sa automobilima ..!!
.. dakle , kod nas krece PDV od 1.1. 05 .
..znam da se neki od vas na forumu bave privatnim buisness-om , pa me zanima kako ste " progutali " PDV..!!
.. kada je kod vas zaziveo PDV, i koliko dugo je trajao zastoj u poslu kada se pojavio novi poreski sistem ( kazu izmedju 3 i 6 meseci ) ..!!
.. da li sistem funkcionise valjano , i da li je sprecio ulazak robe na crno , i da li ima nelojalne konkurencije onih koji izbegavaju PDV ..??
.. i jos nesto ..., da li je sa sadasnjeg stanovista PDV bolji sistem oporezivanja od predhodnih varijanti koje smo imali ( porez na promet , izjave , ....??), da li je lakse i cistije poslovati ..??
.. da li su veliki sistemi ( uvoznici i proizvodjaci ) istisnuli male i srednje firme , u zelji da zaokruze sve od uvoza ( proizvodnje ) do krajnjeg kupca ..??
.. unapred zahvalan ..!! :) <br><hr><font face="Impact" color="blue">citroen on the road again</font>

fergazer
07-11-2004, 13:22
Koliko iznosi PDV kod Vas??
Stari moj, pitao si krivu "državu" za savijet, kod nas niš ne funkcionira...

activa
07-11-2004, 13:23
.. trebalo bi da bude 18 % ..!!( i cini mi se 10 % za hleb - kruh , mleko ....!!)
.. ako se ne predomisle , pa ga jos povecaju ..!! :( <br><hr><font face="Impact" color="blue">citroen on the road again</font>

T-IE
07-11-2004, 14:42
Uvođenjem PDV-a sigurno se nije spriječio ulaz robe na crno na tržište. Toga je bilo i bit će dok god se nešto epohalno ne promijeni na nivou cijele države. E sad dali je bolji sistem za oprezivanje ili nije to ti ovisi čime se baviš. Evo naš primjer; imamo Biro za vođenje poslovnih knjiga obrtnicima i u sustavu smo PDV-a. Dakle, na svoje usluge zaračunavamo 22%. A problem je u tome što nemamo puno troškova koji sadrže PDV koji se odbija od porezne osnovice (doprinosi, komunalne naknade, i sl. ne sadrži pdv). Tako da nam uvijek nakon poreznog razdoblja dolazi dosta PDV-a za uplatu dok je prije bio samo porez na promet koji je iznosio 10%, dakle sad je 12% veći. Postoji opcija da uokoliko ne ostvaruješ godišnje brutto primitke veće od 85000kn ne moraš ulazit u sustav PDV-a (ali možeš, ovisi o tebi), i manjim uslužnim djelatnostima se stvarno ne isplati ulazit u sustav.
Ali i nije sve tako crno. Dosta se može «muljat» u poreznoj osnovici, odnosno možeš nabijat troškove koji sadrže PDV i s njima si umanjivat poreznu osnovicu. Dobro, ne smije se baš pretjerivat, pa recimo za kafić kupit pribor za hvatanje riba i to stavit u trošak kafića, jer će svaka inspekcija postavit pitanje što će ti to za poslovanje kafića.
Sve u svemu nije to loše zamišljen sistem oporezivanja, ali je definitivno stopa prevelika.

T-IE
07-11-2004, 14:44
E da, kod nas je na kruhu i mlijeku PDV 0%.

activa
07-11-2004, 16:38
.. ja nazalost moram uci u PDV masinu zato sto mi godisnji promet visestruko prelazi limit !! :smile11:

.. kod nas je porez na promet bio 20 % , ali je na kompjutere i kompjutersku opremu zadnje 2 godine bio ukinut , tako da je bio 0 % ..??
.. znaci ja sada ima skok cene za najmanje 18 % , a to ce da boli ..?? :(

Axl
07-11-2004, 16:42
sad moras biti mudar

Black Knight
07-11-2004, 17:26
Skok cijene nije za cijeli PDV vec za PDV na marzu ukratko...

To je porez na DODANU vrijednost. Dakle vrijednost koju je tvoja tvrtka DODALA.

Znaci ako si kupio kameru za 1000kn i prodao za 1200kn placas PDV na 200kn koliko je tvoja firma DODALA..

Nigdje cijene ne bi TREBALE porasti za cijeli iznos PDVa.... no nazalost to ce se vjerovatno dogoditi jer ce trgovci iskoristit to da podignu cijene pod izlikom "novog PDVa"...

T-IE
07-11-2004, 19:26
Activa, pa probaj malo ići na uštrb svoje marže. Ne vjerujem da imaš malu maržu na ono šta prodaješ.

activa
07-11-2004, 20:39
.. bilo bi lepo da je tako ..!! :smile08:
.. marze su tako male ( izmedju 2% i 9 %), da se ne moze ici nize ..!!
.. jedino resenje je drasticno povecanje prometa ..?? :smile10:

Aero
07-11-2004, 21:10
Trebao si ti vidjeti muljaže kakve su se javljale u Hrvatskoj... :smile17: :smile17: :smile17: Primjerice kupio si tri proizvoda A, B, C. U sva tri proizvoda PDV je uračunat, i onda su trgovci pokušavali na zbroj cijena sva tri proizvoda koja si kupio (A+B+C)pokušavali dodatno zaračunavat PDV. :smile17: :smile17: :smile17: :smile17: :smile17:

Probaj tako... :)) :smile17:

activa
07-11-2004, 21:37
.. aaaaaa , ne hvala , samo posteno ..!! :smile15:

fergazer
08-11-2004, 00:00
Častan čovjek, svaka čast!

HONDA A
08-11-2004, 06:52
Vidim da smo mi u USA ipak sretni sto se tice poreza, u mojoj saveznoj drzavi nakon cijene automobila platis 6% porez i 25 dolara za tablicu(registraciju) i to je to.