PDA

Pogledaj cijelu verziju : Postoji li Bog (za ljude s mozgom)

Prometheus
06-04-2001, 21:55
Ja sam ateist i duboko ne vjerujem u Boga , ali možda sam u krivu ...

žiža
06-04-2001, 22:10
to je tvoje mišljenje!

jaje
07-04-2001, 00:37
da bog ne postoji bil vam ja sad reko:
<br>
×××× VAM BOG MATER!?

Ape
07-04-2001, 00:57
Jaje, koja si ti seljačina! Svako ima pravo na svoje mišljenje i svačije mišljenje bi se trebalo poštivati, a ti ako ne vjeruješ u Boga nemoj pljuvati po nečijoj vjeri jer nemaš pravo!!!

prometheus
09-04-2001, 11:27
ovu temu nisam započeo zato da bih slušao vrijeđanje i psovke. zato sam i stavio napomenu &quot;samo za ljude s mozgom&quot;

D
09-04-2001, 18:09
Ne.

ethan hunt
09-04-2001, 21:49
svatko ce(ako odbaci predrasude,tradiciju i ono sto mu/joj je receno na vjeronauku i upotri×××× samo logiku i razum)zakljuciti da Bog ne postoji jer je to jednostavno ISTINA!!!!

futureal
10-04-2001, 12:52
ni ja ne vjerujem u boga. slažem se s ethanom.

wide eye
11-04-2001, 03:07
ovim ne mislim vrijedjati srednjoskolce, ali cinjenica je bar po mojim spoznajama, da su vecina srednjoskolaca cisti ateisti.Dosta sam raspravljao sa starijim ljudima o tome i stekao zakljucak da se stvari mijenjaju (nabolje ili nagore, prosudite sami). Mnogo njih nakon razdoblja ateizma pocinje skriveno vjerovati. To je npr bio i slucaj sa mnom.
<br>
Ali nije mi jasno zasto izlazite s ateistickim nastupom gotovo dogmaticno i tvrdite da je to jedina logicna opcija? Zapravo je uz tolike teorije slabo moguca. Nietsche je umro, a svijetu ne treba val neonihilista. J

CTHTON
11-04-2001, 22:27
Ako ne postoji Bog, onda ni čovjek nije previše zanimljiv.

ethan hunt
12-04-2001, 00:22
to sto je Nietsche umro ne znaci da je umrlo i ono u sto je vjerovao(uostalom i Isus Krist je umro,zar ne?).Religija je kroz povijest imala primarnu ulogu da ocuva zajednistvo ljudi i da omoguci ljudima da vjeruju u nesto jer im je svakodnevnica bila preteska,no mislim da danas(barem u razvijenijim zemljama u koje se i Hrvatska ubraja)nema velike potrebe za takvom religijom.Nisam protiv duhovne evolucije i nisam protiv religije kao takve,ali ne vidim smisla u religijama tipa krscanstvo,islam,judaizam...
<br>
To sto su se mnogi &quot;ateisti&quot; vratili religiji nije po mom misljenju istinsko vjerovanje vec jednostavno mislim da im je bilo pretesko ne vjerovati u nista pa su poceli vjerovati da bi im bilo lakse(sto je i funkcija religije)
<br>
Ja jesam ateist,ali to ne znaci da ne vjerujem u nista,vec u mom slucaju znaci da ne vjerujem u natprirodne stvari tipa Bog,Vrag,Raj,Pakao...

ethan hunt
12-04-2001, 00:24
ne vidim razloga zasto covjek ne bi bio zanimljiv bez Boga...
<br>
na kraju krajeva covjek je stvorio(=izmislio)Boga stoga je on jos zanimljiviji,zar ne?!

wide eye
12-04-2001, 02:49
kazem da su se ljudi vratili vjerovati u boga, a ne da su nahrupili u standardne religije.
<br>
<br>
Vjerovati u boga moze imati puno znacenja. Rijec sama nije dosta definirana. Bog moze biti i neosobena inteligencija, osobena energija, osobena i neosobena int. u isto vrijeme itd.

Gale
12-04-2001, 17:56
Bog je tema o kojoj bi se moglo raspravljati cijeli ljudski zivot(što se i čini) a da se ne dobije konkretan odgovor. Naime temelj religije je da se prenosi s koljena na koljeno, pa ljudsko biće kojeg od malena uće da postoji nešto iznad njega, razvija strah i poštovanje prema uzvišenom.

ethan hunt
13-04-2001, 12:02
da,a za to bi se vrijeme mogao baviti pametnijim stvarima nego &quot;bojati&quot;se i &quot;strahopostovati&quot; nesto sto ne postoji...

futureal
13-04-2001, 21:09
ja ne vjerujem u boga kakvog su stvorili ljudi, odnosno konkretno kršćanstvo. vjerujem u nešto, ali ne u takvog boga kakvog ga prikazuje crkva. mislim da je prikazan primitivno-a samo deca mogu povjerovati u tak nešt.

žnidarec
13-04-2001, 21:35
Religiju treba prestati gledati s predrasudama, što se posebno tiće Ethana. Ne mora ona biti ni primitivna ni ×××××.Ona jednostavno može biti pojedinčeva potraga za nekakvim smislom.Nekome nije dovoljno samo biti na ovome svijetu,nagrnuti hrpu love po mogućnosti i na kraju umrijeti.Nekima to nije dosta što je nekima očito teško shvatiti.

ethan hunt
13-04-2001, 23:26
predrasude su neutemeljeni stavovi,a objektivno govoreci ne smatram da su moji stavovi neutemeljeni(mozda u nekim pogledima,ali ne u cjelosti)...

pot
15-04-2001, 14:27
volim i vjerujem u boga srcem i dušom, bez njega ja sam nula!

Nepoznat Netko
16-04-2001, 11:04
Svima koji preispituju svoju vjeru i odnos s Bogom zelim sretan i blagoslovljen uskrs i nadam se da cete kad tad progledati!

wide eye
16-04-2001, 22:29
nepoznati zasto si ti siguran da si u pravu? Zbog toga sto znas nesto vise od nas? Ako znas podijeli to s nama, ako ne, ja mogu biti u pravu u vezi svake tvrdnje u koju sam ja siguran i proturjeciti ti

prometheus
21-04-2001, 23:11
Mislim da sam prestao vjerovati u Boga iz dva razloga; prvi je bio to što mi se ideja postojanja neke više sile koja nema drugog posla nego da voli i čuva ljude kroz čitavu vječnost (i usput zahtijeva potpunu poslušnost i pokornost od rase inteligentnih bića) činila jako nelogičnom , a povremeno i smiješnom . Drugi razlog bio je to što smatram da su ljudi izmislili Boga zbog straha , odnosno iz slabosti , a to prezirem . Mislim da bi trebali prestati oslanjati se na nešto drugo osim nas samih . Naposljetku , mi smo Ljudi (ovo sam namjerno napisao velikim slovom)...
<br>
<br>
P.S. jel' netko od vas kojim slučajem pročitao knjigu Hyperion Dana Simmonsa ? U njoj je upravo tema kršćanstva , odnosno Boga (osobito u zadnja dva dijela) jako lijepo obrađena.
<br>
Nije nitko , a ?

wide eye
22-04-2001, 05:45
A zasto bi bog bio takav kakvog ga opisujes. Ako bog postoji sigurno mu nije primarna briga ljudska rasa. Bog ne mora niti biti osoba (osobnost).

brapnau
27-04-2001, 16:45
Bog postoji.
<br>
On je skup ideja.

wide eye
28-04-2001, 03:19
Bog ne moze biti skup ideja. Da je bog skup ideja bilo bi ih vise a ne samo jedan (ideja i bogova). Previse paradoksalna zamisao.

Wrath Of Cthton
05-05-2001, 21:48
A jel netko čitao Fromma; Dogma of Christ? Napravite jednostavnu stvar:
<br>
Jednu večer molite Oče naš koji jesi na nebesima... drugu in nomine dei nostri Satanas... a treću nemojte moliti ništa. I kad ste se najbolje osjećali? Što se promjenilo? Žalosno, ali BAŠ NIŠTA!!!

prometheus
06-05-2001, 00:35
you do have a point there ...

wide eye
06-05-2001, 02:47
Zao mi je, ali moram proturijeciti. Molitva moze biti ucinkovita, ali samo u slucaju kad jako vjerujes da ce se ispuniti ono sto trazis (imas jaku volju). Naravno to proizlazi iz autosugestije, ali to je dosta mocna stvar ako se zna upotri××××ti i ako znas sto hoces.

prometheus
06-05-2001, 19:17
molitva je samozavaravanje i znak slabosti koji ne priliči slobodnom biću kao što je čovjek . vrijeme je da se počnemo oslanjati na sebe umjesto na više sile .

wide eye
07-05-2001, 01:13
Definitivno se slazem.
<br>
Cak i ako je bog stvorio covjeka, sigurno da on ocekuje od njega da nesto on stvori umjesto da molitvom ocekujemo neko cudo. Pomozi si sam pa ce ti i bog pomoci.

Wrath of Cthton
07-05-2001, 23:33
Prometheus the point is that ja ne želim biti rob Bogu ili Sotoni koji možda i ne postoje i ne želim biti slave to a world that doesn't give a shit!

CTHTON (real)
10-05-2001, 20:20
Poruka osobi koja se služi mojim nickom: Od čitave hijerarhije mogao/mola si odabrati nešto drugo, ovo ti je stvarno jadno. I zato jer mi nije neugodno reći svoje mišljenje nema smisla da netko ×××× po meni!

jaaaaaaaa
11-05-2001, 15:50
Ma jeste dosadni s ovom temom. Bog postoji za one koji u njega vjeruju, a za one druge(nevjernike) baš me boli briga. Moje mišljenje je da svi u nešto vjeruju samo neće da to priznaju.

jaaaaaaaa
11-05-2001, 15:51
... bilo to Bog ili nešto drugo. Svi vjeruju.........

aroz
11-05-2001, 21:17
Mislim da je vjera jedno ogromno zagonetno pitanje,ako ju uopće tako možemo nazivati.Osobno smatram da je to stvar pojedinca,odnosno da jr to individualno.Ja vjerujem u Boga i mislim da On postoji.A to da netko ne vjeruju je možda zato jer Ga nikad nije niti pokušao pronaći.Svatko ima pravo na svoje mišljenj o postojanju ili ne postojanju Boga kao nečeg stvarnog ili možda izmišljenog.Ali ipak smatram da neki nisu dorasli da raspravljaju o Bogu.

wide eye
12-05-2001, 01:12
Aroz, to ti je ko da ides ljudima govoriti da nisu dorasli raspravljanju o politici. :)

aroz
12-05-2001, 18:59
Gle,wide eye reci mi političara koji ne zna politiku,ali zanemari one koji su u njoj da bi profitirali tj. radili samo sebi u korist.Mislim da je to tako i sa raspravom o Bogu,o kojem večina nema dovoljno znanja,a bez veze valjaju gluposti.Tu se i naravno ubrajaju i one ličnosti koje bi nama vjernicima kao laicima trebali biti uzor u našoj vjeri,ali na žalost nisu-to su naravno svećenici.

wide eye
13-05-2001, 11:25
To jednostavno proizlazi iz objektivnog &quot;znanstvanog&quot; pristupa subjektivnoj stvari kao sto je vjera.
<br>
Kao sto ne mozes ni reci da je sladoled od vanilije najbolji.
<br>
Cijela stvar je subjektivne prirode, tako da smo na neki nacin svi u pravu.

aroz
13-05-2001, 14:09
Pazi,što misliš zašto se vjera zove &quot;vjera&quot;.Pa sigurno ne zato da bi mi(ako je to već naša vjera)sumljali u nju i tražili nake predrasude na temelju kojih bi tražili samo neke isprike zbog kojih na bi vjerovali.

wide eye
15-05-2001, 00:48
Pa vjera sigurno ne sluzi tome. Vjera i svi stavovi se oblikuju stecenim iskustvom, a ne ostaju nedirnuti. Zbog toga i ispada da je potencijalni intelekt u istom trenutku i jalovi intelekt (ovo se odnosi na iskustvo).

Dosta više NEXUSE
15-05-2001, 02:00
Pa ovo je jedna od najposječivanijih tema, a ima veza s Zagrebom i okolicom kolko ja s Djedom Mrazom!!!

wide eye
16-05-2001, 23:52
Pa kakve to ima veze. Tu ljudi iz Zagreba i okolice raspravljaju o Bogu.

aroz
17-05-2001, 15:45
Pa glewide eye,kako onda o Bogu mogu raspravljati oni koji nemaju iskustva sa svojom vjerom niti znaju što ona uopće znači.Osim toga da li ti vjeruješ u Boga i što ti On znači u životu?

wide eye
19-05-2001, 02:11
Vjerujem u Boga, ali imam panteisticki pristup, tako da vjerujem da je prakticki svako iskustvo u zivotu moj odnos s Bogom (razgovor, &quot;molitva&quot;, kako god hoces).
<br>
Da bi se omogucila kvalitetna rasprava, trebaju sve strane iznositi argumente, a od slabo upucenih osoba neces dobiti drugi argument osim &quot;ti si glup, ja sam u pravu&quot;

aroz
18-07-2001, 21:22
E,wide eye odakle tebi toliko znanje o vjeri?Tko si ti ako se smije znati?

I
10-01-2002, 19:24
Ja mislim da Bog postoji.Možda ga ne vidimo al sam se uvijerila da postoji.No svako ima pravo na izbor :Hoće li vjerovat ili neće?! :smile07: :smile07: :smile07: :smile07: :smile07: :smile07: :)

muad'dib
10-01-2002, 19:52
daj mi,molim te,reci kako si se ti to uvjerila da bog postoji?

i
11-01-2002, 20:33
Mislim da si to krivo shvatio/la.Pod tim uvjerila mislila sam na to da postoje dokazi i ak nešt stvarno želiš i to zatražiš od Boga on ti to

jednostavno ispuni.BAR MENI!!!Žiškaš?

angelina*
13-01-2002, 21:39
nesto postoji, zvali vi to bog ili bilo kako drukcije. svaka vjera ima svoju pricu, ali opet svaka se bazira na prilicno istim stvarima... i na individualcu je da odluci u koju ce vjerovati. tko je stvorio sve ovo ako nema boga?
p.s. prometheus il kak mu je vec ime se pravi jako pametan kad prica o bogu, a inace se okolo hvali da ga je mjerio i da mu je 21 cm dug :) odrasti!

exorcist_
14-01-2002, 09:53
hmmmm....filozofi su o ovome pisali
knjige....i jos uvijek se nezna, ja
mislim da postoji, dali je on bog ili
nesto drugo, ali nesto postoji sto
pazi na nas od samog pocetka, jer cak
i najveci ateist u najvecoj nevolji
uvijek se obrati visoj sili....osim
toga da nema boga ne bi ja imo posla..

prometheus
17-01-2002, 23:01
takvi ateisti nisu ateisti nego šminkeri koji su na sramotu svima ostalima

Atena
23-01-2002, 09:22
Zanimljivo je, Prometheuse, da ti kao ateist započinješ temu o postojanju Boga. To ipak pokazuje da tvoj ateizam nije tako čvrst kako ga postavljaš u svojim tvrdnjama. Naime, o stvarima za koje si siguran ne postavljaš pitanja koja zadiru u njihovu bit. Stoga mi se čini da ti i nemaš konačan odgovor na to pitanje , već samo tražiš nove argumente koje bi učvrstili tvoje tvrdnje da Bog ne postoji ili možda, ojačali nesvjesnu čežnju za višim smislom postojanja koja se iz tvog pitanja nazire.
Božje i naše postojanje je jedinstvo i božja i naša egzistencija se preklapanju ali "vid koji poprima božanstvo ovisi o njegovom primaocu kao što boja kristala ovisi o načinu na koji se svjetlost lomi kroz njega ili kao što voda poprima oblik posude u kojoj se nalazi ". Gdje god se okreneš tamo je Božje lice.
Boga se ne treba bojati niti se sa njim može trgovati (kao što to čini osoba "I").
Razne religije tek su impulsi čovjeku da se sjeti svog porijekla, da se sjeti da je on duhovno biće i da se treba vratiti u svoju domovinu. To što se one danas zloupotrebljavaju na razne načine, druga je priča.
Bog je stvorio čovjeka na svoju sliku i priliku a današnji svijet nije njegova slika i prilika već slika i prilika onoga što su učinili ljudi udaljivši se od njega. Božje postojanje ne isključuje slobodnu volju čovjeka i mogućnost izbora.Dapače, sve što činimo svaki dan upravo je naša volja i naš izbor. Ako je on loš nemojmo kriviti nikog drugog osim sebe. To je pitanje odgovornosti. Boga i sudbinu ne treba shvaćati kao izliku za položaj žrtve ( u kojem mnogi uživaju jer onda ni za što nisu krivi)već kao prekrasnu priliku da otkrijemo tko smo uistinu.

ja osobno
15-02-2002, 20:45
ja vjerujem da postoji, te mi veoma smeta kad netko pljuje po Bogu, ok nemam ništa protiv ateista, svatko ima pravo na svoje mišljenj, ali onda nemojte umanjivat našu vjeru

Charlie
18-02-2002, 00:14
Svima koji ne vjeruju u Boga, predlazem da citaju Bibliju. U njoj ce pronaci odgovore na mnoga pitanja, pa i na pitanje postoji li Bog.
Naravno, ja vjerujem da postoji Bog.

Smajo!!
18-02-2002, 06:14
Charlie,
u Starom Zavjetu postoje opisi helikoptera, podmornice, eksplozije atomske bombe, radio primopredajnika, umjetne oplodnje, svemirskih letova itd.
jesi li i to pronašao? ili si čitao samo Novi Zavjet?
Bog Jahve opisan u Starom zavjetu je najvjerojatnije postojao, ali nikako nije bio svevišnje biće. Prije bih rekao da je "bog" bila neka vrsta čina, kao npr "general", "maršal", "vrhovnik"...

Charlie
19-02-2002, 00:03
Smajo, o cemu ti pricas??? Od kuda ti to, da je to bila neka vrsta cina???

Ateist
19-02-2002, 20:14
Bog ne postoji
To je najveća glupost ljudskog roda

prometheus
20-02-2002, 01:39
a što je sad ovo
zadnjih par postova pisali su religiozni fanatici

ateno uvjeravam te da je moja "vjera" čvršća nego tvoja. želio sam vidjeti što ljudi iz moje okoline misle o ateistima jer neki ljudi koje sam smatrao naprednima nazvali su me poganom.

maloprije sam saznao od sestre iz srednje da se određena profesorica iz vjeronauka služi istim riječima i iskreno zabrinut sam za naše društvo koje sam do nedavno slijepo smatrao liberalnim.

ruku na srce kad mi neko počne citirat bibliju ozbiljno posumnjam ne samo u njegov zdrav razum nego i u postojanje dvoznamenkastog IQ-a kod te osobe.

Velebitsko pivo
20-02-2002, 10:29
ja sam 10000000% siguran da Isus postoji,čak sam s njim pio pivu,ma šta jednu 100!

a Bog se izbljuvo poslije dvije! :(

:)) :))

prometheus
20-02-2002, 12:48
to se traži
uistinu kažem vam tko vjeruje u mene i pije moju krv (90% velebitsko, 10% stella) spašen je i sjedit će s desna bogu ocu petru u žitokombinatu koji s nama skupa pije i sam časti. :))

poezija...a? jesam dobar?

Ateist
20-02-2002, 20:35
Seronja i pol

Charlie
20-02-2002, 23:41
prometheus, ti si pokrenuo ovu temu i jos si napisao "za ljude s mozgom", a ti ili ne koristis mozak ili ga nemas.
ja nikome ne branim da vjeruje u sto hoce ili da ne vjeruje u nista, to je osobni izbor. zato nemoj vrijedati tude stavove i uvjerenja, imaj malo postovanja.
ako nesto zelis dokazati, argumentiraj to cinjenicama.

prometheus
21-02-2002, 00:57
da sam htio vrijeđati napisao bih da su svi vjernici glupi ali umjesto toga pokrenuo sam temu iz gore navedenih razloga

ovaj zadnji post je interna šala namijenjena "velebitskom pivu" i nije smišljena kao uvreda pa čitaj malo pažljivije

Ateist
21-02-2002, 21:07
××××× bogu mater :smile09: :smile09: :smile09: :smile09: :smile09: :smile09:

Ateist
21-02-2002, 21:15
Čovjek bez mozga obično je mrtav čovjek

Ateist
21-02-2002, 21:19
Pravi čovjek zna da Bog ne postoji

vatrena
21-02-2002, 21:22
Mislim da Bog postoji ali krivo se tumači.Bog se ne svodi na odlaske u crkvu nego na ono šta osjećaš.
Bog je osjećaj.

Ateist
21-02-2002, 21:34
××××× je moje drugo ime(stvarno).×××ך smaju

Kurac
21-02-2002, 21:40
vatrena ne mjenjaj temu(Ateist)

Ateist
21-02-2002, 21:49
Pozdrav svim ateistima

gfdisd
28-03-2002, 19:10
forum.monitor.hr
Religija i filozofija
tko/što je Bog - anketa

hide
28-03-2002, 21:13
Mislim da ste svi skrenuli s teme, ali htjela sam reći da sam jako zbunjena ( kao i večina). Ja sam odgajana u jednoj velikoj vjerskoj obitelji. Ali mislim da ne mogu vjerovati u Boga ako ga zapravo ne vidim no rečeno je: "Blago onima koji vjeruju a ne vide." Kažu da čovjek može živjeti bez Boga, a na vjeronauku smo učili da svaki čovjek traži Boga jer svaki čovjek želi biti sretan, ali kakva je veza između Boga i sreće? I na kraju mogli bi zaključiti da je Bog samo plod ljudske mašte i čežnje za nečim jer rečeno je: "Kako na nebu, tako i na zemlji", znači da je Bog onakav kakvog ga zamišljamo, onakav kakav želimo da bude, da li onda postoji Bog za svakog pojedinog čovjeka, onakav kakvog ga zamišlja? I tako mi se zapravo čini da je netko prije mnogo, mnogo vremena izmislio Boga kao sredstvo zarade ( današnja Crkva) i u to vrijeme ljudi su nasjeli pa još uvijek vjeruju do dan danas.

Ateist
28-03-2002, 22:20
Isus je umro od side

_bog
03-04-2002, 14:39
ko kaze da nema boga?

ne mogu procitat cetvrtu stranicu ove teme, ne prikazuje mi nista. internet explorer 5.00.2314.
slutim da sam prikracen za mnoge mudre i nadasve poucne komentare, pa ako bi neko mogo rec sta je ukratko bilo....

_bog
03-04-2002, 14:40
ispravljam se, nije cetvrta nego treca. :smile08:

hide
03-04-2002, 20:28
I ja vam se unaprijed zahvaljujem jer ju i ja ne vidim. :)

Ateist
03-04-2002, 20:33
Po čemu bi Bog trebao postojati.Ljudi nasljepo vjeruje u glupe priče

tomi
03-04-2002, 21:45
želio bih počet s jednom Isusovom zapovjedi,ljubi bližnjega svoga kao samog sebe (skračena verzija).

prvo ja nisam neki fanatični vjernik no vjerujem u Boga.

Zapitajte se dali postoji ljubav i što je to ljubav. Naime za mene je ljubav osječaj koji u meni budi osječaj sreće, mira ispunjuje te vedrinom. Voljenu osobu želiš i moraš imati u svakom trenutku. Srce ti puca kadnije kraj tebe. Znate li kako je biti bez ljubavi
osječate se kao da vam u grudima nešto fali.

Sve ovo napisano je za mene i značenje i Boga. Vjera nas ispunjuje srećom, saznanjem da ima nekog ko nas još voli, odnosno za mene je Bog osječaj ljubavi, jer bez njeg kao i bez ljubavi ostaje praznina u grudima.

POZDRAV SVIMA U VRBOVCU IZ ZAGREBA.

Ateist
03-04-2002, 21:53
Ako znanost pozvrdi boga vjerovat ću

dddd
04-04-2002, 19:50
kud baš znanost

Ateist
04-04-2002, 23:51
Što znanost dokaže to i postoji

Shai Hulud
26-07-2002, 07:28
1. Bog je:
a) živ
b) neživ
c) niti živ niti neživ tj. i živ i neživ

2. Bog je:
a) Bog je u svemu tj. Sve = Bog
b) Bog je samo dijelom u svemu
c) Bog je samo u živim bićima
d) Bog je samo u ljudima
e) Bog je izvan svega

3. Bog stvorio baš sve osim sebe.
a) da
b) ne

4. Pored Boga postoji i još nešto.
a) da
b) ne

5. Bog ima protivnike protiv kojih se bori.
a) da
b) ne

5a. Ako da - da li je Bog sam stvorio svoje protivnike?
a) da
b) ne

6. Bog je sveukupni skup zakona prema kojima se sve što postoji ponaša.
a) da
b) ne

7. Bog donosi odluke i razmišlja o tome kako postupiti.
a) da
b) ne

8. Moguće je da je Bog nešto stvorio što je protiv njegove volje.
a) da
b) ne

9. Moguće je da Bog pogriješi.
a) da
b) ne

Odgovorite na pitanja!

tonka
13-10-2002, 12:14
dobri stari forum... :))

prometheus
13-10-2002, 15:15
i dobri stari idioti koji se bore s vjetrenjačama...

ex
13-10-2002, 22:00
al što je i najgore.... vjetrenjača nema...sve je na struju... :))

velebitsko lite
17-02-2003, 23:01
nekad je ovo bio ok forum

blue-eyed monster
18-02-2003, 00:00
bog?
to je tako relativan pojam.
cini mi se da je to utopisticka teznja covjeka ka savrsenstvu. s obzirom da sam nije savrsen, nesto iznad njega (na visem nivou uma) mora biti, bar je tako uvrijezeno misljenje.
razumjeti ili, bolje receno, poimati, boga na religijski nacin pomalo je apsurdno. shvacati ga kao stvoritelja materije, svijeta, pa tako i covjeka nije mi u potpunosti jasno. takva sljepoca obicnog covjeka je iznenadujuca. imati boga u vidu jedinog bica (ili duha, no to je pak druga polemika) koje je sposobno kontrolirati sve, a pritom se i upletati u zivot malenog covjeka; koji savrseno vlada kroza sve cetiri dimenzije mi je neshvatljivo.
doduse, da nema religije, bili bismo isprazni iznutra, duhom.
stoga, vjerujem u visu silu, koja drzi sve konce u rukama, vjerojatno je to u potpunosti savrsen um, bez ijedne mane. ali shvacati ga u vidu krscanstva, islama, judaizma (itd.) ne prihvacam. on nije vlasnik moje duse, ne moze mene kao pojedinca nadgledati ili utjecati na mene i moje odluke, niti ce mi diktirati kamo cu nakon smrti.
isto tako smatram da interakcija boga (ili cega vec?) s nasim svijetom vise ne postoji. mozda je u proslosti i postojala, no i vrijeme je takoder relativan pojam.

Nietz
19-02-2003, 22:28
Prije 2 godine me zaokupljala ova tema, ali ovo više nema smisla, ljudi počnite se baviti opipljivim stvarima i narastite već jednom! Citiranjem nečijeg teksta i "umnim" rasprama sigurno nećete doći do odgovora. Na tebi je da vjeruješ ili ne, to je jedini odgovor.

mozak
04-03-2003, 22:50
viruj mi imam ja mozga i mogu ti reci da ga ....!
ja sam ateista
komprende?

nightchild
07-03-2003, 21:58
imam 22 godine i kazem-NE,bog ne postoji.

WALTER *
08-03-2003, 21:13
BOG JE OSLONAC.OSLONAC KOJI SU LJUDI MOŽDA IZMISLILI U VJERI ZA NEĆIM BOLJIM I PRAVEDNIJIM.SVAKA VJERA GOVORI ISTO "LJUBAV". LJUBAV JE LJEPA ALI ZA NJU TREBA IMAT SNAGU,SNAGU ZA PRIMIT A PONAJVIŠE ZA DAT.DA NE POSTOJI MRŽNJA NIKADA NEBI UPOZNALI OPOJNOST LJUBAVI JEDNI PREMA DRUGIMA.ZAKLJUČAK GLASI:BOG POSTOJI AKO GA SAMI STVORIMO POMOČU TOLERANCIJE I MEĐUSOBNE PRIHVAČENOSTI, A TO JE PUT KOJI MI SAMI IZABEREMO.

_bog
08-06-2003, 02:44
ko kaže da nema boga:)?

teško je se suočit s time da snosiš odgovornost za ama baš sve što činiš. zato je lakše držati se shvaćanja da ima nešto više, jače od tebe. neko ko je to već sve isplaniro, ko je svemoguć i koji će to ×××××× koje napraviš već nekako ispravit. nešto ko mama i tata zajedno. iluzija zaštićenosti daje utjehu. da li možeš bez nje? dali možeš prihvatiti da si na kraju krajeva sam krojač svoje sudbine? da će te jedino tvoj napor i tvoje odluke odvesti naprijed. da ti je kad-tad umrijeti i to je to?

znam, lakše je se držati iluzije ...