PDA

Pogledaj cijelu verziju : Klonite se tunera-članak sa HTneta



OS-300
23-09-2004, 08:24
"Nepotrebnim i nestručnim 'friziranjem' znatno se skraćuje vijek vitalnih dijelova automobila, povećava se potrošnja i baca novac, a moguće su dobiti upitne. Ako želite više konja u standardnom 'odijelu', treba kupiti tvornički 'friziran' automobil
"
Ovo je uvod u članak, a u nastavku i cijeli tekst:

"akvi su automobili, primjerice, Mercedes AMG ili BMW M jer je njihova konstrukcija usklađena sa znatno većom snagom i povećanim opterećenjem te je prilagođena sportskoj vožnji.

Malo je vozača koji barem jednom nisu poželjeli od svog automobila napraviti 'bolid'. Više konja donosi više brzine, a više temperamenta i više užitka. Skraćivanjem opruga i ukrućivanjem amortizera raste stabilnost, a široke gume na sjajnim aluminijskim naplacima i glasan ispuh zaokružuju dojam prave 'jurilice'. "<br><hr><font color="blue">Born to drill.</font>

OS-300
23-09-2004, 08:25
"Tuningom, odnosno 'friziranjem' običnog automobila, 'pametan' vlasnik znatno povoljnije dolazi do sportskog GTI-ja nego da ga kupi od proizvođača. Tako se barem misli. No problem je što su izložene pretpostavke pogrešne, a zaključci krivi!

Automobilski tuning, što je moderan izraz za više ili manje (ne)stručnu doradu automobila, pravi je automobilski doping. Svi se učinci, ako se i postignu, plaćaju drastičnim skraćivanjem vijeka trajanja automobila jer naknadno povećanje snage za deset ili dvadeset posto može prepoloviti trajnost motora. Svaki je automobil tvornički optimalno sklopljen i izbalansiran, a doradom jednog ili nekoliko njegovih elemenata stvara se nesklad nesagledivih posljedica.

Često se krene s brušenjem glave, a smanjivanjem kompresijskog prostora povećava se stupanj kompresije i tlakovi gorive smjese. Time se povećava snaga, ali istovremeno raste toplinsko i mehaničko opterećenje vitalnih dijelova motora - klipova, ležajeva i ventila, a ugradnjom 'oštrijeg' bregastog vratila i krućih opruga ventila stavlja se 'na muke' cijeli ventilski mehanizam i zupčasti remen (lanac). "

OS-300
23-09-2004, 08:25
"Većim se rasplinjačem u motor ugurava veća količina goriva, što može (ne mora) donijeti više snage, ali istovremeno 'ubija' vitalne dijelove motora. Lukavi talijanski trgovci nude 'sportske' (sprint) zračne filtere koji 'garantirano' povisuju snagu motora, no to je najčešće fino zapakirana 'magla' jer se umjesto zračnog filtra ugrađuje nešto što se samo tako zove. Budući da ne pročišćavaju usisni zrak, smanjuju se usisni otpori te se time snaga povećava za dva posto, ali motor vrlo brzo ostari i oslabi. Slični se efekti postižu ugradnjom sportske ispušne grane.

Zato od 'spuštanja' automobila i 'sportskih' guma ima samo koristi, pomislit će neki. Pogrešno! Tako se dodatno povećavaju opterećenja ramena, spona i kuglastih zglobova (krajnika), a svaki će ovlašteni prodavač amortizera kazati kako 'garancija ne vrijedi ako je automobil spušten'. Istovremeno se znatno smanjuje udobnost. Mnogi ne znaju da široke gume zbog smanjenog pritiska po jedinici površine i povećanog poprečnog proklizavanja u zavoju slabije drže na skliskoj cesti. Zapravo – kada je najvažnije."

OS-300
23-09-2004, 08:26
"Kad bi tuning bio koristan i bezopasan, odmah bi ga napravio proizvođač. O tome treba razmisliti prije problematičnog i nepotrebnog ulaganja u ispravan automobil. Ako je friziranje štetno, zašto u Njemačkoj ili Italiji postoje tisuće tunera? Zašto ih ne zatvore? Zato što poput trgovaca alkoholom i duhanom pune državni proračun, a uz to podupiru proizvodnju automobila! 'Sportski' su dijelovi skuplji i opterećeni s više poreza, a istovremeno ubrzavaju uništenje automobila i potiču kupnju novoga.

Moderni benzinski i dizel motori s elektronskim sustavima za ubrizgavanje i upravljanje radom motora pružaju novu mogućnost samozvanim tunerima. Jednostavnom zamjenom originalnog čipa takozvanim superčipom, kao čarobnim štapićem, nudi se veća učinkovitost motora, bez ikakvih popratnih pojava. No kako automobilski motor nije perpetuum mobile, radi se o podvali! "

OS-300
23-09-2004, 08:26
"Superčip je posebice problematičan kod modernih benzinskih motora. Kompjutorizirani sustav za upravljanje radom motora u svakom trenutku, ovisno o broju okretaja i opterećenju, osigurava optimalne radne parametre: količinu i omjer goriva i zraka te kut pretpaljenja. Ugradnjom 'divljeg' čipa namjerno se mijenjaju potrebni parametri: povećava se količina ubrizganog goriva, no kako lambda sonda ne dozvoljava remećenje stehiometrijskog omjera goriva i zraka, snaga može i pasti. Izmjenom optimalnog kuta pretpaljenja ne može se povećati snaga, ali se može povećati opterećenje motora.

Ne treba ni spominjati kako pritom rastu potrošnja goriva i emisija štetnih plinova. Najčešća 'tajna' povećanja snage benzinca je podizanje graničnog broja okretaja (limitatora). Tako se, uz istovremeno povećanje količine goriva i kuta pretpaljenja, snaga motora može povećati za 5 do 10 posto. No time se znatno više smanjuje vijek trajanja motora. "

OS-300
23-09-2004, 08:27
"Treba znati da konstruktori motora nisu bez razloga ograničili snagu motora! Kod turbodizelaša superčip može jednostavno povećati snagu i moment motora povećanjem tlaka prednabijanja. To je mogao (ali nije napravio!) i proizvođač. Turbopunjač dizelaša dimenzioniran je tako da može nabijati zrak na viši tlak od potrebnog, a na ovaj se način osigurava brži porast tlaka i učinkovitost do njegove duboke 'starosti'.

Upravljački je sustav opremljen prekotlačnim ventilom (overboostom) koji ograničava tlak na potrebnu razinu. Kad ga ne bi bilo, motor bi se mogao i razletjeti. Dakle, superčip i oni koji ga ugrađuju uništavaju motor! I za to još traže novac."


U potpisu dr.Željko Marušić

Koko
23-09-2004, 08:43
Iako i ja baš nevolim tuning ovo je van svake pameti. Dr. Željko je provjereni bedak i pijanac. Njega ionako nitko ne uzima za ozbiljno...

turbo-limac
23-09-2004, 08:55
"Upravljački je sustav opremljen prekotlačnim ventilom (overboostom) koji ograničava tlak na potrebnu razinu"

a ovo je jedna od vecih gluposti i primjer krivog tumacenja....

turbo-limac
23-09-2004, 08:59
ne postoji nikakav "prekotlacni ventil"..... postoji tzv. Wategate sto je zaklopka u turbo puhalu, upravljana membranom s federom koju "otvara" tlak zraka u zavisnosti od sile federa te ona odrzava max. tlak na postavljenoj razini.... dodatno postoji solenoid / ventil koji moze otpustiti dio tlaka koji dolazi do membrane koja otvara wastegate te se s njime regulira max. tlak kojim puni turbo puhalo...

inace ja se slazem da je vecina "tjuninga" zapravo mesarija, ali ne treba biti tako iskljucivo protiv toga......

Koko
23-09-2004, 09:06
"Mnogi ne znaju da široke gume zbog smanjenog pritiska po jedinici površine i povećanog poprečnog proklizavanja u zavoju slabije drže na skliskoj cesti. Zapravo – kada je najvažnije."

Dobar! Glavno da serijske široke gume na morkom drže bolje od onih na tjuniranim autima :smile17:

turbo-limac
23-09-2004, 09:07
svi bi se trebali vozit na tubularkama.... :smile06:

mc
23-09-2004, 09:07
Ma tip ga je nasrao do besvijesti - neke stvari stoje, ali je puno toga presutio i/ili pogresno protumacio, narocito po pitanju motiva proizvodjaca da tvornicki izvuku maksimum iz vozila...<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Born to Grill</font>

Black Knight_
23-09-2004, 09:30
A sta ako si svjestan toga da skracujes radni vijek motora?

Ako je recimo polugeneralka + reparatura turbine cca 1000 eura plus cijena chipa za npr. kalibru turbo 600 eura. intercooler 700 eura, crveni injektori i boost controller jos 100injak eura to je cca 300injak konja umjesto serijskih 200injak.

dakle povecao si snagu 50% i recimo skratio vijek trajanja motora "navodno" 50%... a troskovi reparature motora su jeftiniji od dijelova upotrijebljenih za tuning..

mislim da je nerealno ocekivati da s tuningom ne skracujes vijek motora. no ako si svjestan toga sta fali? sta ljudi misle da masine trebaju trajati zauvijek?

×××××u mater, ak mi se svidja imati siroke gume, budem ih stavio, i distance ak treba, pa cu mijenjat pol podvozja svakih pol godine ak me to veseli..

piquet
23-09-2004, 10:07
za ovo s gumama je zaslužio streljanje.
neka on proveze zavoj na nekim fuel savericama sigurno po kiši. :smile17: :smile12:

OS-300
23-09-2004, 10:26
Iz vlastitog iskustva sam skužio da je dosta toga čisto prodavanje magle.

Npr. imao sam Twister od Green-a
Prema set up koji su mi oni napravili auto je išao dobro sve dok nije porasla temp. pod haubom, a poslije je samo gubio snagu.
Promijenio sam bar 10 pozicija pod haubom dok sam nisam našao optimalan smještaj...
Koštalo me živaca!!! :smile09:

Ubacili su mi novi softwear. Čip se nije morao mijenjati.
Auto je malo bolje ubrzavao, ali poslije sam skužio da mi auto na autocesti neće ići više od 195 km/h. Prije je uredno postizao 210 km/h.
:( :( <br><hr><font color="blue">Born to drill.</font>

fergazer
23-09-2004, 10:28
Ma lik ga ×××× ko slon u Zoloskom vrtu, citam ja njegove clanke i posebice one odgovore na pitanja i uopce ne sumnjam u njegovu strucnost ali ga je fakat pretjero, jednom sad se "pokefo" s njim prek maila jer tvrdi da oni zamjenski sportski zracni filteri (u original dimenziji) kao stete motoru, isto kao i neki sportski auspuh koji imaju stetne pojave na povratne ventile u motoru.
C'mon men, give me a break!
Marusic u tom svom clanku prica o "nekim" talijanskim proizvodacima lose robe, zracnih filtera i auspuha koji se stavljaju tj. ugraduju u nase aute kao zamjenski djelovi.
E moj doktore, Auto Fabrico di Italia (mislim da se tak nekak zove - tvornice auta u Italiji) je djelatnost od koje zivi cca 20 milijuna ljudi u Italiji i pomisao da oni rade losu robu jest glupost - oni rade ono sto trziste od njih trazi - rade jeftinu robu ali bez sumnje da ima i kvalitetnih proizvoda.
Ja imam u autu BMC air filter i drzim ga iskljucivo zbog rentabilnosti, neda mi se svaki put placat 50-70 kn za filter novi, ovak imam za 400 kn taj zamjenski "protocniji" filter i kit za ciscenje.<br><hr>

ART
23-09-2004, 10:42
Zakljucak glasi : "Kupite Toyotu Yaris"
Dr. Zeljko Marusic

v50
23-09-2004, 11:48
Moram i ja dodati koju. Naime neznam čega je dotični gosp. doktor ,ali je zaboravio na neke sitnice.Naime kod konstruiranja bilo kojeg stroja pa i automobilskog motora
uvijek se vodi računa a naprezanjima i trajnosti pa je tako prisutan i koeficijent sigurnosti kod izračuna naprezanja bilo dinamičkih ili statičkih (kod elemenata koji rotiraju li ne).Time se ipak daje određena sloboda kod tuniranja i nije uvjek rezultat bitno loš (uz pretpostavku da se ipak konzultirate sa stručnjacima ili literaturom).Neki moji kolege su i sami radili zahvate na motorima iako nisu službeno djelatnici velikih kuća,što ne znači da su glupi ili neznaju što rade. Dakle ima inženjera i van automobilske industrije koji su u stanju napraviti dobar posao.Pozdrav!

Mehanicar
23-09-2004, 12:14
taj Marusic otkad je presao na promet je prolupao totalno ( mada nije bio cist ni na strojarstvu :smile06: ),

na onim odgovorima i pitanjima samo reklamira Badovinca i Siget i sve salje na mjerenje kompresije i kupnju novih automobila :smile06: :smile06:

treba napisati novi clanak klonite se HT monopola i lihvarskih ponuda ADSL-a , kakvi su to lopovi , mamicu im !!!

http://img.photobucket.com/albums/v40/joe_hra/untitled.jpg

Black Knight_
23-09-2004, 13:16
Uljni filteri imaju upitno djelovanje na motor. Sasvim moguce je da nauljena prasina koja pobjegne kroz filter moze skratit vijek trajanja inace nejeftninog mjeraca protoka zraka.

Navodno nakon prvog ciscenja uljni filteri vise nisu ni blizu dobri kao sto su bili iz tvornice.

Otvoreni filteri, gljive i slicno ce u vecini slucajeva i umanjiti perfomanse automobila upravo zbog usisavanja vruceg zraka.

Unatoc svemu tome sad imam K&N otvoreni filter iskljucivo zbog zvuka, i to ne zvuka motora vec turbine. Otpustanje zraka iz turbine se puno bolje cuje kroz otvoreni filter a ne mogu si staviti blow-off u atmosferu jer se onda oce gasiti motor jer zrak koji je mjerac protoka izmjerio ode u atmosferu...
No recirkulirajuci blow-off se sasvim lijepo cuje kroz otvoreni K&N...

Protocne grane i ispusni lonci navodno mogu i turbinu izmuciti jer se turbina prebrzo vrti :/

turbo-limac
23-09-2004, 13:22
"Protocne grane i ispusni lonci navodno mogu i turbinu izmuciti jer se turbina prebrzo vrti :/ "

zaboravi, wastegate regulira tlak a samim time i brzinu vrtnje turba......

da pitas turbinu kakav bi auspuh htjela odgovor bi bio : "nikakav" :)

sto se filtera tice..... za serijske motore dobici stvarno jesu upitni.... no preporucam jedan test.... izaberite jedan vlazan, mokar, dan nakon kise, probajte auto sa serijskim filtrom i onda filter skinite.. (ali ostavite serijski airbox.....) onda bute vidli maximalne dobitke koje mozete dobiti s performance uloscima.....

Gljive ispod haube treba izbjegavat upravo zbog sisanja vruceg zraka, filter treba biti zatvoren i imat svoj airbox s dotokom hladnog zraka.....

Black Knight_
23-09-2004, 13:34
A moj je skroz tamo skoro u far uso pa valjda ne sise puno toplog zraka, a lijepo mi slusat psssssssss kad pustim gas :)

A ne znam ovo s protocnim loncima i granama...

Rossonero
23-09-2004, 17:12
OS300 ;) :smile07: <br><hr><font color="red">The Civic Type R is an out-and-out drivers car, designed to tweak every last ounce of enjoyment from even the most mundane of runs down to the corner shop.</font>

OS-300
23-09-2004, 18:35
Rosso ;) :smile07:

OS-300
23-09-2004, 18:41
Poanta svega je da nakon navedenog iskustva ne mislim ništa mijenjati na novom autu.

Osim novog panelnog filtera.

Njegova iskorištenost je takodjer upitna, jer po zimi daje previše hladnog zraka.
Auto se teže zagrijava i nekada zna cukati.

Dakle možeš ga koristiti nekih 8 mjeseci godišnje, a ostalo mora biti papirnati.
:(

Frontera TDS
23-09-2004, 18:50
Doktor čega je ovaj panja kad zna israt tolko ××××××
stvarnio žalosno

Dr Marušić
23-09-2004, 19:04
Vozio sam toliko automobila koliko vi nećete svi zajedno za 10 života!
A doktor sam strojarstva!
Molim malo poštovanja!

Bora Lee
23-09-2004, 19:09
A ja sam izlemao više boraca , nego ti za 10 života, moj doktore.

Ajde doktore pišat , pa spat , crtići su prošli........

Mehanicar
23-09-2004, 19:27
Bora jesi ti cuo onu svoju himnu od Grdelickog urnebesa - Udri brus li ?

Aero
23-09-2004, 19:31
"Mnogi ne znaju da široke gume zbog smanjenog pritiska po jedinici površine i povećanog poprečnog proklizavanja u zavoju slabije drže na skliskoj cesti. Zapravo – kada je najvažnije."

A na mom netjuniranom primjerku tvornički opremljenom gumama 275/35 R18 je po kiši sve savršeno...

:smile17: :smile17:

Dom Dom unlog.
23-09-2004, 19:36
Naravno da je sve savršeno kad imaš elektronike u autu ko JumboJet.Da nemaš te silne elektronike , sa 275 gumama po kiši , bi ti vidio kaj bi bilo.Odeeeeeeeeeeeeeeeeeee....

Mehanicar
23-09-2004, 19:37
ide nekako ovako :

otiso sam juce, u bioskop ja
igrao je brus li, moja simpatija
odmah na pocetku pocelo tepanje,
dotad mirna publika, poce s navijanje

udri brus li, ritaj brus li, pobij ih svi,
ne daj niko da prezivi od ovi olosi !

.... pljuste na sve strane karate udarci,
brus li sve ubija , ko da su komarci!

brus li ne prestaje, sevaju karate,
oce sve da ubije, niko ziv da nije,
placu gledaoci, suze padaju,
zalgizovni ljudi sto ih brus li ubi

dosta brus li brate mili imaj dusu ti,
ostavi nam bar jednoga za sledeci film !!!!!!

Dom Dom unlog.
23-09-2004, 19:39
Joj da nebu ispalo da branim gospona doktora :smile07: :smile25:

Gospon doktor ja svaki auto s××××× , jer mu drugi dan stavim šire gume i drugi auspuh i filter za zrak i federe.Treba me u Haag metnut , jer uništam aute :smile25: :smile25:

Aero
23-09-2004, 19:40
"A na mom netjuniranom primjerku tvornički opremljenom gumama 275/35 R18 je po kiši sve savršeno... "

Dom, to je trebalo zvučati ironično ali baš i nije koliko vidim. Kad je cesta suha držanje je - savršeno. Malo mokra cesta - ok, ali kišom natopljena cesta, lampica ESP-a se ni ne gasi... :o :smile17: Mislim da mu je to jedina mana...<br><hr><font color="blue">BMW M POWER http://www.m5board.com/vbulletin/images/smilies/M5launch.gif
</font>

fergazer
23-09-2004, 19:40
Crni vitezu misliš na zracni filter??
Ja sumnjam u te "lude" čestice jer sam prao par puta filter nakon 8000 km i bio je crn i pun cestica ko rudar kaj dela u ugljenom rudniku.
A i narpavil sam jedan dobar test: imo sam gljivu na R5 i gljiva je već sa 5000 km bila spremna na pranje za razliku od pravog i originalnog filtera koji je mogo zdurat 10000 bez zamjene.
Ne znam za ostale filtre ali Renaultovi su u kurcu. Imaju te papirnate listove koji su usko poredani i "zaljepljeni" na 5 cm debelu spuzvu. Kroz to nemre proc ni ozonski zrak koliko je uzak i gust taj filter te motoru dosta oscilira rad u leru: od 750 do 850 okretaja. Takodjer kad pada kisa dio kapi ude u "usisnu granu" i malo namoci filter koji se doduse brzo osusi jer je motor topli. E buduci da se taj papir susi on se i nabora (kao i svali papir kojeg mokrog idemo susit). Na kraju krajeva, ja kad sam ga izvadio skoro sam se zrigo kak je to smrdilo...
Je.. takav filter :smile16: ...

Dom Dom unlog.
23-09-2004, 19:44
Aero, nisam mislio na ništa loše , mislim na pol Viagre , nego sam napisao kako je.Pa vozio sam se sa šogorom u 540 , ima isto takve gume, pa znam o čemu se radi.Pa inače gume preko 205 su po kiši sex.

Aero
23-09-2004, 19:47
Pravo zboriš...

Rossonero
23-09-2004, 19:49
Tako je OS300. Ako hoces zmaja, odmah izbroji pare i kupi pravu stvar umjesto da kasnije kemijas. Jer nit bus lete, nit bis izmislil perpetum mobile. Tad da se dijelom slazem s doktorom. Nek on melje i preuvelicava, ali ja ako hocu jebacki brz auto, takav budem i kupil u startu. A ne da na××××vam turbaka ili nekaj slicno i samo cekam gdi bude krepalo.

Druga je stvar s ruljom koja si moze priustiti nov auto svakih 4, 5 godina pa ga nadruka i raz×××× i proda posto poto. Ili druga krajnost, kupit nekog starog groba turbaka, sve skupa reparirat i terat godinu dana pa kad rikne opet sve slagat i placat. Nekom je to gust, ali meni hvala ne. Ono kaj hocu da ide, hocu da ide na duzi rok i da se ne bojim sjest u auto i napravit 500, 600, 700 kilometara u komadu. :smile07:

Brock
24-09-2004, 06:52
Mehaničar.... :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: