PDA

Pogledaj cijelu verziju : NAJJEFTINIJI mali auto za vozit 100.000 km



znatizeljni mirko
03-09-2004, 17:44
u cilju pronalazenja istog, molim iskustva, ISKLJUCIVO od vlasnika i BEZ SUBJEKTIVNOSTI (npr. VW ja volim)
zanima me najvise broj kvarova i cijena njihova uklanjanja dok auto nije prosao 100.000 km. cijenu auta, osiguranja i goriva znam sam sracunat, hvala. ja sam presao 100.000 km sa Punto II 1.2 8V 2000. g., nisam bas najzadovoljniji pa trazim slijedeci mali auto. Moje iskustvo sa punto II:

Redoviti servisi (5 kom, svakih 20k):
1. u ovlastenom servisu, oko 1500 kn
2. - 5. radio sam sa originalnim dijelovima, izmedju 250 kn i 400 kn po servisu.

Kvarovi:
1. crkla instrument ploca - 750 kn ploca sa auto otpada + 250 kn spajanje na racunalo na servisu (3000 kn ploca u servisu, mnogo brate)
2. crko ventilator kabine - 1200 kn u auto servisu, sam zamijenio
3. crko regulator ventilatora kabine - 0 kn, sam popravio, al vise nema jedne brzine
4. crko motor brisaca - 350 kn na auto otpadu + 120 kn zamjena na servisu (motor kosta 1300 kn na servisu)
5. puko hlanjak, racunam pod kvar jer auto nema zastitnu plasticnu mrezicu pa kamenje sora po kileru bez beda - 700 kn zamjenski kiler (originalni 1200 kn) + preko 100 kn za antifriz
6. zadnji lonac auspuha strunuo i otpao - 1000 kn zadnji lonac i zamjena

Udesi:
1. zadnje bocno staklo(3vr) - 700 kn original staklo, sam zamijenio
2. predja sajba - 800 kn zamjenska sa zamjenom (2500 kn originalna, mnogo brate)
3. zadnji branik u boji vozila i farbanje zadnjih vrata - 6000 kn sa radom u ovlastenom (jerbo je placalo osiguranje)

zvek
03-09-2004, 18:24
Nisi zadovoljan, pa jesi ti zdrav? Evo ti moje iskustvo: opel corsa 1.0 do sad oko 75000 km, a zamijenio sam dvije letve volana, dvije brtve glave, trapovi ajme. Jel sad misliš da si imao problema???????

fergazer
03-09-2004, 23:17
Šta smatraš pod rubrikom najjeftiniji??
Takodjer si trebao navesti u kojem vremenskom periodu planiraš proći spomenutih 100000 km - da li je to godina, dvije, tri??
Uzet cu za primjer nove aute cjenovnog razreda oko 10000 eura. U taj rang novca ti spada Clio, Polo, Yaris, C3, Getz, Micra, Mazda 2, Corsa, i 206. Slijedi "analiza" kvarova pojedinih modela.
Stoga, raspišimo se:
1. Clio - iskreno ne znam čovjeka kojemu nije nešto na Cliu otišlo, od regulatora gasa, podizača prozora, bobina, auspuh je loš, mjenjač zna zapinjat a cviljenje i škljocanje su postali dio svakidašnjice. Dobar odnos cijena/oprema, benzinci malo troše (1.4 16V 7,5 u gradu) ali velim, pouzdanost šteka...
2. Polo - mrak auto, meni jako lijep, udoban, kvalitetni motori (izuzev onih oštećenja uslijed zamrzavanja alu motora koji su popravljeni), problematična servisna mreža u RH ("mutni" poslovi kod jednog velikog koncesionara itd...), kvarljivi su remen i podizači prozora, a ni auspuh nije na glasu, inače sve pet. Djelovi jeftinjara.
3. Yaris - po meni auto bez mane i prvi kandidat za kupnju, nemam kaj drugo za reć iako znam za jedan slučaj "pucanja" mjenjača... Rezervni dijelovi su skupi ali ti i ne trebaju :)) .
Isto tako je problem kaj u cijelom ZG imaš sam dva ovlaštena servisa...<br><hr>

fergazer
03-09-2004, 23:18
4. C3 - na prijašnjim modelima najveći problem bilo je cviljenje unutrašnjosti te jako loš digitalni display, inače dosta dobar auto, djelovi su skupi ali dugotrajni. Problem je nešto veća potrošnja od konkurencije.
5. Getz - odličan omjer dobiveno/uloženo, kvalitetna izrada, mana je potrošnja benzinskih motora, dijelovi su dosta skupi, servisna mreža je dobro organizirana.
6. Micra - isto tako nije bezgriješna - vlažne svijećice, loš elektropokretač i loši podizači prozora kvare jako dobar dojam kvaliete. Za servisnu mrežu nemam nekih informacija.
7. Mazda 2 - kaj da velim, Mazda je Mazda, jako prostran auto, siguran i iznimno pouzdan, jedino benzinci znaju popit koju kap više. Servisi isto nisu loši kod nas ali su dijelovi skupi.
8. Corsa - zadnje vrijeme Opelova kvalieta ima jako uzlaznu putanju pa ovaj auto ide istim tim stopama, ima problema s letvama volana (kao što ima zvek), djelovi su jeftini a servisi ok.
9. 206 - po meni isfuran do neba, da nema žena mislim da bi se ovaj auto teško probio na tržište, kvaliteta nije najbolja, problematičan mijenjač, auspusi odlaze često, vodovi...<br><hr>

fergazer
03-09-2004, 23:21
Nekakav <FONT COLOR="red">moj</FONT> konačni poredak za tvog kandidata bi bio:

1. Yaris
Mazda 2

2. Polo
3. Getz
4. C3
5. Corsa
6. Micra
7. 206
8. Clio<br><hr>

zvek
04-09-2004, 10:41
a fergazeru moj, vidim da si moju corsicu stavio na šesto mjesto, a punta nisi ni naveo. Inače samo da ti kažem da mi brat ima punta starog 3 god, a prešao je 110000 km!!!!!!!, a od kvarova ništa!!!!!!!!!!A ti kažeš da je moja corsica bolja??!! Jesam ja možda lud??????

fergazer
04-09-2004, 12:46
Valjda...
O Puntu uopće ne želim raspravljat, to je ×××××× od auta, čast tvom bratu ali mislim da je jedina velika prednost ovog auta ta kaj su djelovi jeftinjara. Imam toliko primjera za "neposlušnost" Punta da bi napisao još tri ovakva velika posta koja sam prvobitno poslao. To je auto koji je čak kvarljiviji od Clia...
A što se tiče tvoje Corse da si otišao kod pravog majstora tj. da ti je ugradio originalne i kvalitetne letve i brtve nebi više nikada mislio na taj problem. Nažalost dijelovi za aute koji dolaze kod nas su katastrofa, ja sam primjerice u roku od dva mjeseca tri puta išao mijenjat manđete volana na Scenicu kod istih ovlaštenih kretena u Dubravi.<br><hr>

imt 539
05-09-2004, 13:51
Evo ja imam 106xs 1.4 motor 75ks,98godina. Auto ima 105000km.servise sam radio svakih 15000 -20 000km. Od kvarova bila je antena transpondera za očitavanje koda ključa(original 150kn). na 50 000km odlijepila se na zadnjem kotaču pakna za bremzanje(i to BOSH-ova!!) 650kn original(kao)na servisu ,a u dućanu stoje iste takve 180kn!! remen sam mijenjao na 70 000km i stajo me s napinjačem i poslom oko 600kn. sviječice na 70 000km –komad 60kn. prednje disk pločice su izdržale 60 000km uz oštriju vožnju-na servisu cijena 360kn +montaža,a inače u dućanu od 150-300kn! takve kakve oni ugrađuju pod original u dučanu dođu oko 230kn-konkretno-textar. Od udesa stražnje bočno staklo original 350kn u servisu. Auspuh nisam mijenjao jer imam remusa i već je gore 5god. Cijena izmjene ulja i filtera je oko 300kn. filter benzina i zraka sam samo jednom mijenjao .i nisu skupi-nešto sitno dođu. Potrošnja auta je od 6.5 do 7.5l.a kad se ganja i više-mada mi potrošnja nikad nije bila bitna.. sve u svemu ja sam autićem prezadovoljan za sada..šteta što ga nema više u proizvodnji…

Menduza
05-09-2004, 15:58
Pricica sa Puntom recimo ima isto kao i s Golfom, netko prodje 100000km i nista vrijedno spomena, sve u najboljem redu, a nekome eto svakih par tisuca ode neki dio... to je cisto iz razloga sto za istocnu europu ne idu isti kontejneri kao i za zapad i sl., pogledaj malo cijene npr. golfa u italiji i njemačkoj pa kod nas, ista ti je prica sa OMV benzinom, u HR se NAMJERNO stavlja prljavi benzin/nafta jer je jednostavno jeftiniji, to provjereno znam... Sve je to na koju ces posiljku automobila naletiti, sreca.

fergazer
05-09-2004, 22:34
Sve štima, međutim...<br><hr>

fergazer
05-09-2004, 22:37
Evo zvek, usporedi si bratov Punto i onaj sa kojim je Mirko imo problema, pa te ja pitam tko je ovdje lud. Ako je jedan auto u pošiljci od recimo 20 komada dobar, to ne znači da je automatski njih 19 dobrih. Recimo kod Punta i Clia ti je omjer kaj ja znam, od 20, 5 ih je dobro, kod Toyote i Mazde ti je sigurno 15 od 20 dobrih. Pod ovim "lošim" autima ubrajam sve kvarove i škljocanja koja se mogu pojaviti. Uglavnom, poanta jest da nemreš na jednom autu ocjenjivat cijelu proizvodnu seriju npr. Punta u 2000 godini. Ak neš ne štima, onda ne štima. Kod Punta buš rijetko naletil na 100% ispravnog, kod Toyote buš rijetko naletil na 100% neispravnog i to je to!
Ovo sa cijenom Golfa štima, koliko ja znam on je najjeftiniji upravo kod nas, kao i Clio. Međutim Yaris ili Avensis su čak i skuplji od europskog prosjeka (što je dijelom i zbog većih trošarina).

znatizeljni mirko
06-09-2004, 09:08
bok svima! hvala za ove odgovore. daklem, ja bih vozio neki mali auto 100.000 km kroz 4 do 5 god, kao i prosli. ono sto sam zapravo htio, a nisam eksplicitno trazio, jesu osobna iskustva ljudi sa dalekoistocnim autima. japanskim, ali jos vise korejskim. oni su mi najveca nepoznanica. o japanskima znam da se malo kvare, ali popravit nesto je strasno skupo kad se pokvari. plus mi se ne svidja sto se na npr. mitsubishiju benzincu mora mijenjat ulje svakih 7.500 km. mislim, nemrem ja mjenjat ulje svaka 2 mjeseca. ko lada :) ti istocni auti imaju svi garanciju tri godine. zanima me kako se ponasaju slijedece dvije i koliko kostaju redoviti servisi (djaba mi je da se ne kvari ak cu 5 redovitih servisa platit 10.000 kn). jos jednom molim samo konkretna iskustva. ovo sa yarisom mi je bilo ok, al nisi reko koji je servisini interval i koliko su kostali ti servisi (naravno, otprilike). recimo, ja sam ih sve na puntu platio manje od 3.000 kn. hvala svima, unaprijed i unatrag :)

chevy
06-09-2004, 09:35
Sudeći prema kvarovima koje je naveo Mirko, očito se on sam mora zamisliti kakav je on vlasnik i vozač auta, odnosno koliko se brine o svom autu. Može biti slučaj, no toliko kvarova ?????? Razbiti hladnjak (pa gdje si ga vozio - off-road), šofer-šajbu, bočno staklo, branik i ostalo, hm, mislim da je malo previše. Nije naveden niti jedan kvar na motoru (izuzev probušenog hladnjaka)niti na ovjesu. Ovi kvarovi u kabini su simptomatični za sva auta, i nisu pravilo. Svakom se mogu desiti, i nisu osnov za donošenje generalne ocijene o nekoj marki auta, ako se pr. zna da se veliki broj auta različitih marki ugrađuje instrumentne ploče jednog te istog proizvođača, ako se pr. hladnjaci i ispušni sustavi proizvode u jednoj ili dvije tvornice (barem u Europi) i ispuručuju više manje svim proizvođačima, a da ne govorimo za elektronske i električne sklopove. Punto je dobar auto, ništa lošiji i ništa bolji od drugih auta. Za ilustraciju moje kolega s posla ima Punto također iz 2000. godine, i nikkavih problema, s prijeđenih 60 tis. km. Samo redovni servis, odnosno uredno održavanje i čuvanje. I to je to. A kvarova će uvjek biti, jer ništa nije trajno.

znatizeljni mirko
06-09-2004, 09:56
da, ne stedim bas auto, ali ni ne divljam bezrazlozno. nije auto kupio mene, ja sam kupio auto, za kes i uplacujem kasko pa me boli k.... JOS JEDNOM, SAMO ISKUSTVA VLASNIKA, MOLIM pa cemo jedino tako izvuc zakljucak koji auto se najmanje kvari iz eventualno velikog broja postova o razlicitim autima. inace, ni moj puntac nije imao NIKAKVIH KVAROVA do 50.000 km (2 god starosti). wow, samo bi falilo da se pokvario prije 50.000 km. onda bi stvarnio bio niskoristi.

zvek
06-09-2004, 10:01
ovdje je očito večina idiota i majmuna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jeena
06-09-2004, 10:12
Ja osobno kupujem Fiestu 1.3 bez opreme
na akciji za 8500 EUR

znatizeljni mirko
06-09-2004, 10:28
daklem, za sada imamo Peugeot 106 i ponesto o Opel Corsi. hvala. ako vam nije tesko, jel bi mogli bacit otprilike brojku koliko ste potrosili na redovite servise i da li ste ih radili kod ovlastenog ili kod majstora joze. hvala.

p. s. nadam se da ce neko dat i za fiestu iskustva pa ce cura saznat sta moze ocekivat.

chevy
06-09-2004, 12:18
Ajme, nisam te baš dobro razumio, uglavnom TI si (ne netko drugi) kupio Punto (a ne TEBE) za keš i plaćaš na njega kasko osiguranje. Divno!!! Hoćeš reći da imaš lovu. Krasno!!!! Pa kad je već tako, evo moje preporuke: kosooki Hyundai Getz ili najnovija KIA Picanto (na platformi Getza). Odličan izbor, cijene umjerene, dobar design, dosta opreme i nema veze sa Fiat Puntom.
Oiteljsko iskustvo: Žena mi vozi Hyndai Atos iz 1998. godine. Ima već prevaljeno skoro 90.000 km. Za sada nije imala nikakvog kvara ni najmanjeg (čak nije pregorjela niti jedna žarulja) Sada ga mijenjamo (staro za novo)za Hyundai Getz. Redovan servis za Atos iznosio je nekih cca 1.000 kuna (prosjek, nekad više, nekad manje) u intervalima do 15 tis. km.

znatizeljni mirko
06-09-2004, 12:42
dakle, hvala chevy. ovo me bas zanimalo. znaci, redoviti servisi su iste cijene kao za punto u ovlastenom servisu. i bez kvarova! mislim, ako podgledas, ja bih za uklanjanje kvarova s punta potrosio preko 8.000 kuna u ovlastenom servisu. nije zanemariva lova, zar ne? i sto se tice zarulja, ja sam ih na puntu promijenio sve, i prednje i zadnje (zadnje sam mijenjao sve kad je crkla jedna jerbo kostaju oko 8 kn komad). znaci od vecih hyundaijevih auta se samo moze ocekivat jos bolje (pretpostavka). inace, svojedobno se jadan dobar poznanik raspitivao za elantru novu. tip mu je reko da su redoviti servisi oko 700 kn u prosjeku, osim jednog koji je oko 5.000 kn!!! i to na 80.000 km. osim remena i spanera treba promijenit jos svasta nesto. ovo izislo iz usta ovlastenog hyundai dilera. chevy, komentar?

fergazer
06-09-2004, 13:37
Kronologija "Punto":
1.) Frendu otišla kuplung lamela na 30000 km.
2.) Kumcetu na 10000 mijenjanje zadnje disk pločice.
3.) Kolegi s faksa krepale bobine.
4.) Durgom frendu otiso elektropokretac
itd itd...

Pa te ja pitam tko je ovdije lud.
Servisni interval za Toyotu ti je 15000 km. To je optimalna izmjena ulja koja bi se trebala provoditi kod svakog auta. Nebuloze oko 40000 za Golf 5 itd... ne treba se pridržavati jer je svima već poznata priča o kvalieteti (tj. nekvaliteti) goriva u RH koje utječe na trajnost naših motora.
Za Yarisa ti je prosječan servis oko 700 kn (ulje + filtri).<br><hr>

chevy
06-09-2004, 15:20
E moj kuriožasti Mirko, baš si pegula. Nema što se nije pokvarilo na tvom Puntu. Dobro da je uopće išao. No u biti, možda i mi tražimo previše, pa mislimo da kad kupimo auto, da kupujemo jedan tenk, koji se neće kvariti i koji ćemo tako-reć' održavati u svojoj garaži za malu lovu. No sva sreće nema više jugića, stojadina, lada i moskvića, pa nema više ni onog "uradi sam". Svaki ovlašteni servis živi od redovitih održavanja i popravaka vozila, stoga je sasvim razumljivo da će nam kod intervalnog servisa pokušati uvaliti još par izmjena nekih potrošnih dijelova na motoru ili na autu, koji su možda potrebni, ali ne i toliko vitalno nužni da se bez njih ne može. Stoga su se ljudi dosjetili, pa su dok traje garantni rok išli na redovite servise u ovlašteni servis, a kad je to prošlo servisirali su ga negdje drugdje gdje su prolazili jeftinije. No sada i auto-kuće daju duže garantne rokove, najčešće pr. do 3 godine ili prijeđenih 100 tis. km, pa smo opet u mat-poziciji. Konkurencija na tržištu je toliko snažna da auto-kuće nastupaju sve agresivnije prema kupcu, tako da u silini i obujmu ponuda teško je uopće imati feeling za izabrati "ono pravo", tako reć' "pogodit u sridu". Danas određena preporuka, ili osobno iskustvo može ali ne mora biti mjerodavno za nečiju odluku, jer svako ponaosob na svoj način doživljava određenu marku auta. Evo primjerice, na ovom forumu ima dosta Alfista. Naprosto "tifosi" obožavaju Alfu, i nedaju ništa kontra iste. I kad se ista ta Alfa kvari non-stop, ona je za njih i dalje zakon. Ok, to je njihovo pravo, kao i svih ostalih koji preferiraju druga auta, kao i Fergazera, koji se opasno naoštrio na Fiat Punto i servisne intervale.

fergazer
06-09-2004, 16:29
Slažem se, čak te koncesionari i dijelom i zajebu sa tom "garancijom" jer moraš te npr za Toyotu 3 godine ić kod ovlaštenog servisera a neki normalan majstor ce ti zamenit ulje i filtere za 20% jeftinije (il na kraju krajeva sam to obaviš).
Auto je jedna iznimno sofisticirana naprava, posebice u današnjim danima kada je prepun elektronike, i bilo bi "bezobrazno" tražiti od njega da radi ko vurica, ali ipak neke slamperajske stvari kod Fiata ili Renaulta se ne mogu "prespavati". Ima jedna fora koja kaže da ak se neš pokvari na Renaultu znači da je gospodin Jacque ("ŽAK") radil na njemu. A gospon žak je pijanac koji dolazi u 7 doma i u 8 ide šljakat u tvornicu Renaulta...<br><hr>

Stjepan H.
07-09-2004, 14:12
FERGAZER ostavi mi Renault na miru.
Ja imam Thaliu tri godine i nemam nikakvih problema.
Servisiram sam.Meni je to kao i Yugo55 kojeg sam bacio.
Elektronike ima dosta ali mehaniku nisu smanjili.
Očekujem popravljanje u intervalima kao i kod Yuga.
Razlika je jedino u kvaliteti materijala,završnoj obradi i cijeni dijelova.

:smile15:

chevy
07-09-2004, 14:54
Renault Thalia je dizajnersko čudo, tipično francuski praktično, ali ne baš lijepo, ali opet simaptično. 7 godina sam vozio Renault 19 chamade, sa motorom 1.7 i 74 KS, full opremom osim klime. Ostao mi je u lijepom sjećanju, zbog svog vrhunskog motora (preuzet i od strane Volva i Mitsubishia), solidne mehanike i pocinčane karoserije, koja nigdje nije pokazala ni trunke hrđe. No kada su zbog dotrajalosti (13 godina) počeli otkazivati određeni elektronski i mehanički sklopovi, a isti zamjenski koštaju prilično, odlučio sam ga se riješiti. Na motoru nikada nije bilo kvara, niti je išta na njemu dirano niti mijenjano, osim svjećica, i filtera za zrak. Ne znam kakvi su najnoviji Renaulti, jer sada vozim drugu marku auta, ali sudeći po cijenama, trebali bi biti dobri, ili se varam .........

fergazer
08-09-2004, 13:35
Najnoviji Renaulti su koma, posebice Clio i Laguna. Nemam ja niš protiv Renaulta kojeg sam vozio cijeli život, ali Scenic kojeg imam iz 2001 je smeće. Do sad je otišlo: bobine, oba podizača prozora, brojčanik brzine s putnim računalom, a pukla je i manđeta iz koje je curilo ulje. A auto ima 45000 km...
<FONT COLOR="red">Laguna</FONT> ima problema s ABS kočnicama i "mušicama" u elektornici, a turbine dizel motora na Renaulti odlaze ko avioni.
Novi <FONT COLOR="red">Megane</FONT> kad je stigao u salone je dva puta bio na opozvu zbog kočnica.
A o Cliu mi se neda pisat, reći ću samo da frend ima 20000 km na dve godine starom Clio, dva puta je auto stao u zadnjih dva mjeseca, nitko od majstora ne zna šta mu je...
Pa si ti misli da ti ostavim <FONT COLOR="red">Renault</FONT> na miru. Svi testovi koji su provođeni na autima pokazuju da je Renault pri dnu ljestvice što se tiče pouzdanosti. Nažalost to je trula istina.

Ali, u F1 su face!!<br><hr>

Stjepan H.
08-09-2004, 13:58
Vozim Thaliu tri godine 40000km.
Servisa nije vidjela jer ne želim da mi lupaju po autu.Najlakše je otići u servis pa što bude.
Zasada nisam imao problema.
Jedino sam ljetos promjenio zadnji aspuh 350kn i prednju žarulju kratkog svjetla.
Baš bih volio voziti novog Megane sedana.Mislim da malo preuveličavaju probleme.
Kada je o tvom prijatelju riječ (Clio 20000km)možda malo uveličava.
U servisu mogu sve popraviti ali koliko košta ne pitaj.
Volio bih vidjeti o čemu je riječ.
Vjerujem da je mehanika u redu jer na 20000km teško nešto odlazi.

fergazer
08-09-2004, 17:25
Meni prijatelj uveličava je li???
Na povratku iz Slovenije auto je jednostavno stao, ko ukopan. Nakon sat vremena šta je čeko, upalio ga je i ko da niš nije bilo. Otišo u servis i ostavio 2000 kn, izmjenili mu sve živo, svjećice, picke materine da bi mu za tjedan dana ista stvar bila. Samo kaj je sada trebao čekat jedan dan da ga može opet upalit. Sad mu se je nedavno još nešto desilo, nismo se dugo čuli...
Drugom frendu na Cliu otišo regulator ler gasa - morali mu izmjenit cijeli taj dio, nasreću pa je bil pod garancijom. Takodjer mu je otišla i sklopka za paljenje sva 4 žmigavaca, i u original dućanu ju je platio 150 kn.
A ti si izmjenil cijeli auspuh za 300 kn, nemoj ti preuveličavat, ja sam za stari R5 platio 450 kn novi original. I ti sad na temelju jednog Renaulta koji te (Hvala Bogu) dobro služi zaključuješ da su Renault super auti.
Prošao sam toliko Renault servisa i svaku put vidim bar jednog Clia na dizalici s pritužbom vlasnika na cviljenje i lupanje i ne znam ni sam kaj još...
Evo ja znam frenda kome je na dizel Thaliji krepalo nekaj na turbini, kvar je bio 1800 kuna.
Renault u moju kuću više neće ić. Kupim si umjesto npr. Scenica Toyotu Corollu Verso i boli me jedna stvar...<br><hr>

znatizeljni mirko
08-09-2004, 17:42
primjetih inace po ovom forumu da ljudi imaju oprecna misljenja o renaultu. mislim, ovaj sto je star 2 godine i 20.000 km mi zvuci ko neispravan proizvod koji bi trebalo zamijenit. a sto se tice ove thalia-e to je ok. al mislim najnormalnije je da ti nista ne crkne 40.000 km, zar ne? brijem da ti ispusni lonci od renaulta nis ne vrijede, jer mi i frend ima megana iz 99. prvo mu je zamijenio zadnji lonac na 70.000 km (4 god) pa onda i prednji na 90.000 km (5 god). oba puta je zamjena bila poradi potpunog puknuca spoja lonca i cijevi auspuha. sto se tice ljudi sto ga hvale, vidio sam da je neki tip zabrijo da je vozio clio-a 120.000 kroz 3 godine bez ijednog problema. i sto je najludje, tip tvrdi da je auto bio 80% vremena na preko 4.000 o/min. mislim, ocito je da tip malo kenja. ja imam poprilicno iskustva u voznji punta na visokim turazama. mogu rec da moj puntac trosi oko 3dl ulja na 1.000 km kada se vozi stalno preko 4.000 okretaja. u gradskoj voznji (izmedju 2.000 i 3.000 okretaja) trosi samo 1dl ulja na 1.000 km. mislim, kada se auto tako vozi, pogotovo neka mala kanta ko clio i punto, potrebno je potrosne dijelove i ostalo mijenjati cesce nego inace. mislim da bi za 120.000 km takve voznje trebalo promijenit remen i spaner bar jednom, a sve brtve bar dva puta, sto i dalje ne bi garantiralo da se auto nece raspast. brijem da tip sto je to napisao ima renault salon ili je neki klinac ili tako nesto. hm, malo skrenuh s teme...

Stjepan H.
09-09-2004, 08:00
Fergazer ovo sa prijateljima je neuvjerljivo.Auto im stane i oni ništa.
Treba pogledati što je!
U servisu svašta kažu ali malo rade.
Zato je najbolje da čovjek sam servisira osnovne stvari(izmjena ulja i filtera,filter za zraka,svječice,antifriz,metlice brisača,žarulje...).
Zadnji lonac zaista košta 350kn za Clio II.Koliko je u servisu neznam ali predpostavljam duplo.
Kada tražim nešto za Thaliu prodavači su zbunjeni(nema u katalogu) i preporučuju ovlašteni servis.
Mogu reći da Yugo više neće ići u moju kuću.Ionako su svi imali iste probleme.
Mirko neke stvari odu prije od predviđenog.Mene čudi zadnji lonac ali nije to tako pretjerano skupo.
Meni je na novom YUGU za godinu dana izgorio lonac.Slijedeći je izdržao šest mjeseci.
Kasnije su došli talijanski pa sam vozio dvije godine(do 20000km)za 100kn.
Najgore je što ljudi smatraju ako su dali tolike novce za novi auto da se ništa nesmije pokvariti.Nema tog novog vozila koje se nekvari.Najčešće je riječ o potrošnom materijalu.
Meni na Thaliji nakon tri mjeseca nisu htjeli migati žmigavci.Migaju i nakon deset sekundi gore samo žarulje.
Ja sam to uspješno popravio(mehanika u elektronici).
Zatim nakon šest mjeseci zablokirala su prtljažna vrata.Nisu se mogla otključati ni ključem ni daljinskim.
I to sam popravio(skinuo bravu i namjestio mehaniku od plastike).
Sada sam jedino izmjenio zadnji lonac i žarulju kratkog svjetla.
Zaista super za 40000km i tri godine.

znatizeljni mirko
09-09-2004, 10:46
vidim da ti sitni kvarovi vecinom ne predstavljaju problem ljudima na novim autima. mene to bas zivcira. mislim, ok je ak ispadne auspuh, pukne kiler jerbo ha je pogodio kamen i to. al kvarovi u kabini i sa elektronikom su po meni totalni bed unutar prve barem tri godine. da ne spominjem brave, podizace prozora i slicne seme. pa znate li vi ljudi da ti isti proizvodjaci (citroen, renault itd.) daju 3 godine garancije u zapadnoj europi, a npr. toyota u belgiji, italiji i nekim drugim zemljama 5 godina ili 150.000 km (na corollu, za ostale modele nisam 100% siguran) !!! mislim, auti kostaju skoro isto koliko i kod nas (brijem da je razlog malo vecoj cijeni veci porez i trosarina). kod nas ocito ljudi imaju veci prag tolerancije na ove kvarove. ja sam sebi pocinjem izgledat lud sto ocekujem od novog auta da ide 3 godine bez ikakvog i najmanjeg kvara (osim potrosnih dijelova)

Stjepan H.
09-09-2004, 11:07
S novim autom ne bi smjeli imati problema.
Najvažniji su motor i mjenjač.
Ako je to ispravno sve drugo lako ćeš riješiti.
Što je potrošni materijal?
Širok je to pojam.Najgore su gumene stvari koje mogu češće odlaziti(npr.mandžete na poluosovinama,krajnici...).
Na 80000km može vam otići glavni kočioni cilindar ili AC pumpa.
Mogu Vam se na 16000km raspasti prednje gume,itd.....


:smile15:

chevy
09-09-2004, 12:24
Problem je što je veći dio kupaca tehnički inferioran, odnosno polupismen ili čak totalno nepismen, a posebno ženski dio vozača (prva moja supruga, pa sve ostale, i nek mi ovom prilikom oproste one koje to nisu), te je primoran ići na servise, gdje ih "vozaju i preveslavaju". Od novog auta svaki kupac očekuju da se ne kvari narednih 3,4,5 godina. Da li je to normalno očekivati, ili je to samo iluzija ??? Jer ako idemo ka potrošačkom društvu, onda i auto moramo definirati kao potrošnu robu. Robu koja nam služi, i koju ćemo zamjeniti kada je potrošimo u cijelosti. Za korištenje te i takve robe dobiti ćemo gusto ispisani i ilustrirani naputak od proizvođača kako se ista koristi i održava i to je sve. Stoga mislim da današnja auta sve više gube karakter obiteljske investicije za poduže razdoblje, a sve više dobivaju karakter robe kao pr. fižider, televizor ili ostali kućanski aparati. Dokaz tome je da u EU auta se maximalno voze do 5 godina, a to vrijeme se iz godine u godinu sve više skračuje. Prema tome i proizvođači su toga svjesni, shodno tome u auta ugrađuju materijele i komponente dovoljne da budu u funkciji za to kratko razdoblje eksploatacije auta. Na žalost prije navedeno, dijelom se ne bi moglo primjeniti na HR životni standard, stoga smo naprosto primorani da se sve više tehnički opismenjavamo i s vremenom ni krivi ni dužni postanemo pravi eksperti tipa "sam svoj majstor".

fergazer
09-09-2004, 15:52
A kaj ti je tu neuvjerljivo daj mi molim te reci??
Frend je prošao tri ovlaštena servisa (jedan u Karlovcu i dva u ZG) niti jedan nije znao šta mu je. Kad se tebi neš desi onda ti neće bit stvari tak neuvjerljive...
Nije problem sam servisirat automobil (te "×××××rije" ulje, filtri, svjećice to više-manje svako sam može napravit), al kad ti se desi neki kvar na elektronci koji ne znaš popravit moš se jeb... ak ne odes u neki konkretni servis.
Ja sam mislio da si kupio auspuh kod ovlaštenog, to je druga priča ak si ga kupio "sa strane". Ja sam uzel za R5 auspuh ASSO mislim da je bio, 650 kn, dvije godine garancije, veliki elipsasti izlaz, pocinčan do jaja, fenomenalana spulja, a zvuk boli glava, nije bio ni bučan a ni tih, onak ugodno dubok...
Malo sam skrenul s teme ;) <br><hr>

stjepan h
10-09-2004, 14:59
Neuvjerljivo je to da auto stane kao ukopan i da ga opet upališ nakon nekog vremena.Čudni su servisi koji nemogu utvrditi što je uzrok(kvar).
Meni su u Renault salonu(i servis)rekli da neke stvari nemogu ni oni popravititi pa zovu ljude izvana.
Mene su zanimale neke osnovne stvari(karakteristike) oko motora na što mi je šef servisa rekao da se danas nema što servisirati i da je to elektronika
i da to nisu oni stari auti koje možeš sam popraviti ključevima.
To mogu pričati nekom drugom koji bez servisa nemože.
Najgore je što nisam dobio uz auto shemu struje,ključ za svječice,rezervne žarulje i malo boje.Nekada se dobivalo.
-Elektronika je najmanji problem danas.
Najteže je oko mehanike.
Mirko i prije je nekima auto bio potrošna roba.Voze do tri godine i skupo ga prodaju,baš kada treba uložiti u opravak.
Ja sam Yugo mogao voziti 20godina koliko i kako sam vozio.Ali nakon 12godina i 98255km bilo je vrijeme za nešto novo.I nije mi žao.
Kod Thalie je sve super samo što bih 1988god kupio četiri nova Yuga za Thaliu danas.Valjda će me izdržati 10godina.
:smile15:

fergazer
10-09-2004, 16:15
Nažalost <FONT COLOR="red">ne</FONT> slažem se sa tobom. Elektronika je uzrok mnogih tj. većine kvarova koji se dogode na automobilima, dok je mehanika danas najmanji problem. Unaprijeđenje obrade materijala (kroz godine) i korištenje novijih slitina rezultiralo je velikim porastom kvalitete mehaničkih dijelova automobila. Nažalost elektornika (koja je bez imalo sumnje uvela značajne pomake možemo reć čitavoj civilizaciji) ne prati taj tempo. Nekad nije bilo putnog računala, nit ABS, ESP-a, itd itd pa su stvari bile mnogo jednostavnije. Nažalost danas automobili su postali "kotrljajuća" računala. Naponska mreža koja se koristi u automobilima nije dostatna za sve te "nove" funkcije koje su se pojavile zadnjih godina pa se razmatra uvođenje mreže višeg napona od 36 ili 24 V, što samo potvrđuje bitnu ulogu elektronike u današnjim autima.
Nažalost sve je podložno koroziji pa i žice pomoću kojih računalo "skuplja" informacije tijekom vožnje. E sad, budući da se radi o vrlo malim naponima (dakle i strujama) s kojima barata ta računalna mreža, i najmanja korozija (tj. promjena otpora žice) izaziva i promjenu struje koja teče žicom i zato dolazi do "stiltavanja" kompa. Nažalost, to je problem koji se treba riješiti s vremenom da bi elektronika bila 100% pouzdana...
A ovo sa Cliom nije ništa neuvjerljivo, a da stvari budu najbolje, nije jedini slučaj...<br><hr>

stjepan h
14-09-2004, 07:16
Ovo sa elektronikom samo je djelomično točno.Auto možeš upaliti i bez računala
(procesora,elektronike).
Meni žmigavci nisu htjeli migati.
Samo su gorjele žarulje.
Problem je bio u mehanici.
Ima jedan relej žmigavaca(elektronika+mehanika).
Nisu dovoljno očistili lem pa je bio stalni spoj.Očistio sam, sada je sve u redu.
Mogao sam reklamirati u servisu tko zna što bi sve radili i rekli.
:smile15:

znatizeljni mirko
14-09-2004, 09:27
sto se tice da auto stane pa ga nakon nekog vremena mozes vozit, ja sam to iskusio na fordu focusu iz rent-a-cara. auto sam vozio 450 km po auto putu stvarno divljacki (gledao sam koliko moze ic u svakoj brzini, saltao na 150 km iz 4-te u 5-tu i tako) i kada sam stigao na odresdiste, ugasio sam auto, obavio nesto za 5 min i htio sam ga preparkirat. auto nije htio upalit (probao sam jedno 4 do 5 puta). nakon par sati (navecer) upalio sam auto iz prve i radio je sasvim ok. elektronika se cesto ponasa tako da povremeno radi a povremeno ne. kada je meni crkla instrument tabla, povremeno se znala upalit i najnormalnije radit i tako bi bilo dok ne ugasis auto. misljenja sam da je elektronika puno veci izvor problema. meni se na autu kod motora i ovjesa nikad nista nije pokvarilo (osim sto je otpao auspuh, al to je potrosni dio koji nije bio zamijenjen na vrijeme). sheme se ne isporucuju uz automobil jerbo proizvodjac stovise zeli sprijeciti kupca da sam dira elektroniku. problem je u tome sto su serviseri (takodjer i u najboljim servisima) nekompetentni za uklanjanje kvarova na elektronici. jedino sto znaju je "spojiti na kompjuter" i pikat najosnovnije funkcije na onom touch screenu...

znatizeljni mirko
14-09-2004, 09:27
...takodjer nije istina da mozes auto upaliti bez da ti radi racunalo ili elektronika. ako crkne glavno racunalo koje upravlja ubrizgavanjem goriva ili izlazno pojacalo upravljaca pumpe, neces sigurno moci upaliti auto. ako ti crkne servo elektromotor elektricnog serva (imaju ga corsa i punto i ne znam koji jos auti), moci ces upaliti auto, ali ga neces moc vozit (osim ako si radio ko drvosjeca zadnjih 20 godina). inace, po meni se i hladan lem isto smatra kvarom na eletkronici. ima jos groteskniji primjer: frend je imao xantiu activu i u voznji mu "crko kompjuter". auto se ugasio, spustio, otkazao servo na kocnicama i volanu. jedva prezivio. za c5 sam cuo jos vise varijacija na temu (od covjeka koji je radio u citroenu). nazalost, kada elektronika zakaze u vecini modernih automobila, nastupa s...e kroz gusto granje. tuzno je to...

fergazer
14-09-2004, 12:40
Točno, auto može upaliti bez elektronike ak ga se spusti niz nizbrdicu, ali to se ne preporuča ako auto ima zupčasti remen jer ti može "zubac" remena preskočit i onda imaš totalno ××××××...
Nove dizele nečeš nikak moć upalit bez elektronike jer ti ona regulira smjeru goriva i zraka.
Hladan lem nije baš neki maleni kvar za zanemarit, meni se to dogodilo na dva TV-a, trebo sam sve spojeve ponovo izlemit. Sad si zamisli da se tak neš desi na autu, katastrofa...<br><hr>

Stjepan H.
14-09-2004, 15:02
To što se meni dogodilo zanemarivo je.
Znam još nekoliko vlasnika Thalie i nisu imali problem sa žmigavcima.Migaju im stalno.
Svoj problem pripisujem serijskoj proizvodnji.Moguće da se pojavi greška na toliki broj relej žmigavaca.
Kada je shema struje u pitanju znam susjeda koji ima Favoritku te ima shemu struje u uputstvima o rukovanju.
Jedan najobičniji radio teško je staviti u Renaulta kada su zeznuli jack struje.Stavili su 3,5,7,8.
Večina radia ima jack struje 4,5,7,8.
Sad se igraj sa žicama.
Fregazer spominje paljenje auta spuštanjem niz nizbrdicu.
Guranje ili spuštanje nije preporučljivo, to se radi jedino ako je akumulator otkazao(ispraznio se).
Ja svoj auto recimo Yugo nikada nisam palio guranjem.Ako neće upaliti treba utvrditi kvar.Znam slučajeve kada ne biste nikako upalili dok ne otklonite kvar.
:smile15:

mytbyte
14-09-2004, 18:37
Zanimljivo je to za Hyundaije - frendu je na Accentu tek sada, nakon 4 godine riknula prva žarulja fara...a ja sam u 2 1/2 godine primijenio 5 komada nam Corolli (dobro, 3 su bile najgori jeftinjak iz Ipercoopa)... ;) :)) Prva je riknula nakon jedno godinu dana...

fergazer
14-09-2004, 23:22
Koliko je meni poznato to je bila cesta pojava otkazivanja prednjih farova na Toyotama neko vrijeme, ali su promijenili dobavljaca i sad je stvar vise-manje OK!

Dankas
20-09-2004, 09:41
Citroen Saxo 1.1. SX koji sam imao skoro 3 godine ostao mi je u dobrom sječanju. Od kavarova - regulator ler gasa nakon (BOSH-ov) koji mi je riknuo nakon nekih 3500 km. Zamjenjen u garanciji (0 kn). I to je sve. Prodao sam ga sa 50.000 km i danas ga koji puta vidim i sadašnji vlasnik (čiji je kum vlasnik Auto Peba ciroenovog servisa u Rakitju) kaže da je auto ko curica i da nikavih problema nisu imali s njime. Servise sam obavljao redovno prema knjizi (20 000 km ili jednom godišnje) i to u AUTOMEHNICI Jankomir gdje sam ga i kupio. Uvjek sam mogao gladati što rade po autu i nikada me nisu odrerali, čak što više ja sam htio zamjeniti ručicu od žmigavaca i već sam spremio 700 kn za to, a oni rekli "Ma kaj ste bedasti gospon za to tolke novce davati!?", sami staru izvadili, malo pošmirglali kontakte i popravili. Nisam nikoga tamo osobno poznavao od ranije, tako da im svaka čast.
Povremno mi se palila lampica od zračnih jastuka, ali ljudi su mi pokazali da je to problem sa kontaktom senzora ispod sica i da ga treba malo stisnuti. To sam poslje dam rješavao bez ikavih novaca.
Potrošnja po gradu nikad preko 7,2 litre uz normalnu vožnju. Van grada ispod 6 litara redovno.

Ja opet kupio francuza P307 1.4 HDI i sad ga vozim skoro 1 godinu i zadovljan.
Opet ću kupiti francuza.

fergazer
20-09-2004, 13:23
A malo je prevec bil zedan taj Saxo, nis neobicno, kao i svaki Citroen...

Dankas
24-09-2004, 13:41
Ne čini mi se to previše. Imo sam davnih dana Zastavau 101, 1100 ccm 55 konanja koja je po svemu bila lošija od saxa i trošila je pod redovno 8.5 do 9 litara po gradu i to nije bilo previše za taj auto.
Golf IV benzinac 1.4 koji povremeno vozim u firmi po gradu ne pada ispod 9.5 - 10 litara ma kako ga šparno vozio.

Benzinac od 1000-1400 ccm koji po gradu troši ispod 7 litara je šparan auto. One priće koje prićaju proizvođaći o ispod 5 litara su čista fantazija već i za dizelaše.
HDI 1.4 70 ks troši po gradu oko 6-6.5 litara eurodizela. I toje štedljivo auto.

fergazer
24-09-2004, 21:13
Ne slazem se s tobom.
Imam Renault Scenic iz 2000 g. moje vlasnistvo, 1.4 16V masina, trosi u gradu 9 L. Treba napomenut da klima radi non stop i da je auto dosta velik i tezak za takav motor.
Nadalje, moj Yaris 1.3 sa 85 KS-a trosi u gradu nikad iznad 8L benge (naravno sa klimom upaljenom non stop).<br><hr>

Puntač
26-09-2004, 22:10
Evo i mojeg slučaja. Imao sam punto jedinicu 75 elx,kupio ga novog, puno opreme, za 4 godine prešao ravno 100 000 tisuća. Auto me služio besprijekorno, servisiran svakih 10 tisuća km, i nikada niti jedan kvar! Izmijenjena je samo zadnja desna vilica, što je tipično za jedinicu i njegov zadnji ovijes, promijenjen je akumulator i to je sve. Normalno, promijenjeni su amortizeri, diskovi ( na 60 000), 3 seta pločica (svakih 30 000). Kugle, krajnici sve tvorničko, nikad dirano, bez imalo "lufta"unatoč alu felgama.Problema sa "šlampavom" talijanskom elektronikom uopće nisam imao, sve je radilo besprijekorno. Dao sam ga u zamjenu staro za novo i uzeo punta 1.2 16v dynamic zadnja linija! Vozim ga točno godinu dana, ima 35 000 i opet nikakvih problema! Servis svakih 10 tisuća, prosječna cijena servisa 400 kuna! Nema jeftinijeg auta za održavanje. O renaultima neću trošit riječi :smile17: , jer o njima ništa dobro.

znatizeljni mirko
30-09-2004, 15:33
to je malo chudno s puntachima da se disk plocice potrose tak brzo. plus nemaju indikator kad su na kraju. nema sanse da originalne izdrze 50 tkm. inace, mogu se kupit zamjenske lucas, koje bez beda traju 70 - 80 tkm, a boga mi su i jeftinije. mislim da i ne zaostaju po kvaliteti. chudno...

šime
30-09-2004, 22:03
Meni je nevjerojatno vaše prepucavanje koji se auto manje ili više kvari. Valjda vam je svima jasno da dva ista auta proizvedena isti dan ne šljakaju jednako. Masa vas pljuje po Puntu, ja imam samo dobra iskustva sa Fiatom, ali isto tako znam i one kojima se kvare za poludit. Većina ljudi misli da je Peugeot 206 super auto, ali iz osobnog sam iskustva uvidio da je auto dječja igra- subjektivno mišljenje. Sestra ima Renault Clio bez ijednog i najmanjeg kvara na 70 tisuća, čini li to Clio dobrim autom? Ni govora, čista sreća! Savjet svima vama koji kupujete nove aute: kupite ono što vam se sviđa, molite boga za sreću, a ovlaštene servi×××× gazite koliko možete u garantnom roku jer oni će kasnije tako i tako gaziti vas. :smile07:

Dankas
01-10-2004, 07:58
Šime potpuno si u pravu. Svi novi auti danas su više mkanje jednaki. Kupiš onoga koji ti je ljep i koji ti se sviđa. Ako nemaš sreće zajebavat će, ako i maš bit ćeš super zadovoljan i halit ćeš ga na sva usta.

Stjepan H.
01-10-2004, 12:38
Kada je Zastava 101 u pitanju meni u gradu nije trošila manje od 10litara dok na autocesti nije trošila manje od 7,5litara na 100km.
Pokušavao sam svašta ali potrošnja nije padala.
Kod Yuga korala55 gradska vožnja ista potrošnja ali na autocesti troši 6,5litara na 100km zbog pete brzine i elektronskog paljenja.
Renault Thalia fantastična je obiteljska limuzina.
Troši kao Yugo koral55 do 10litara u gradu.Motor je jači 1.4 sa 75ks i vozilo je teže i veće tako da je potrošnja zanemariva.Zahvaljujući elektronici i kvaliteti izrade.
:smile15: