PDA

Pogledaj cijelu verziju : Novi zakon o sigurnosti u prometu



zabrinuti
02-08-2004, 09:40
Na ovom linku možete pogledati novi zakon:
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2021.htm

Girrari
02-08-2004, 10:02
Bolje da ne gledam.<br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

piquet
02-08-2004, 10:18
ako je netko u subotu kupio večernji izašao je mali prilog o novim propisima.
jeda detalj koji mi je upao u oko da se na autoputu ne smije signalizirati svjetlosno ili zvukom autu ispred tebe u lijevoj traci.
znači majstor fura 110km/h u lijevoj traci i ja valjda trebam čekati da ga zvijezda s neba prosvijetli.

Brock
02-08-2004, 10:22
E... jel istina da moramo imat upaljena svjetla?

Ja sam onda lagano u banani... kad upalim svjetla... zatamni mi se display, pa baš i nemrem vidjet brzinu kak se spada... :))

mc
02-08-2004, 10:25
Je Brock, malo je zajebano po suncanom danu imati upaljena svjetla na Twingu - trebali su napraviti rucni dimmer display-a... :smile10: <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

mc
02-08-2004, 10:29
Piquet, moja zena se u×××× od straha kada se ja nabijem nekome i blendam - nadam se da nece saznati za ovaj propis... :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Brock
02-08-2004, 10:37
Sva sreća da se ne kuži u propise i zakone... :))

piquet
02-08-2004, 10:37
je brock to i mene ×××× jer se uvijek vozim s upaljenim svjetlima.

Brock
02-08-2004, 10:41
Ali... kak to tebi smeta? :smile10:

piquet
02-08-2004, 10:44
iako i to blendanje ne pomaže uvijek.
jedan inteligentni vozač opel astre karavan ka oznaka se fino vozi po lijevoj traci i ja dolazim poblendam i on počinje odlaziti u desnu traku da bi se iznenada predomislio.
skoro mi je truba pregorila. dolazim do njega i on meni maše kao jesam normalan.
slijedeći primjer (ponovo opel astra, ali ovaj put vozačica). vozim se iza 328i oko 200km/h sa malim razmakom.
on prolazi ali ja dolazim do nje kada ona dostiže šlaper i naravno izlijeće ispred mene iako sam ja preventino zablendao. udaram po kočnici svom snagom i uspijevam smanjiti brzinu, dolazim kraj nje i opet spika kao jesam normalan.
moram pitati na temi pitajte tl-a da li je problem u meni ili...

piquet
02-08-2004, 10:50
ne za čuke brock već za putni komp.

Brock
02-08-2004, 10:55
Aha... :))

Girrari
02-08-2004, 14:22
Ma pretjerali su s ovim zakonom. Kad sam na otvorenoj cesti uvijek vozim s upaljenim svetlima, ali po gradu mi je to fakat tupavo.

A to da se nesmije ablendat na autoputu... Bože gluposti.<br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

mc
02-08-2004, 14:28
Nista, budemo ugradjivali Stingere... :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Black Knight_
02-08-2004, 15:14
Moj frend ima novu metodu, nabije se covjeku na guzicu i pocne mahat plinskim pistoljem, da vis kak bjeze :)

piquet
02-08-2004, 15:18
dobra metoda! :o

piquet
02-08-2004, 15:20
meni nije jasno zašto ljudi ne mogu prihvatiti da se netko vozi brže od njih i pokušavaju sprovoditi nekakvu opel-pravdu.
na povratku preko plitvica pretičem uvijek sa žmigavcima i kada se vraćam u traku dajem desni žmigavac. i naravno našao se jedan u vectri koji je dao gas tako da se ne mogu ubaciti. šta mu to treba.
na njegovo blendanje sam odgovorio sa 4 žmigavca.
pozdrav i tebi.

vau!
02-08-2004, 15:25
VAU koji trkači,sve bolji i žešči jedan od drugoga....Ja ču sa 200, ja ču sa 300...a s čim to? Daj odrastite jer vozačke odlike se ne pokazuju na autoputu,nego na staroj cesti!
Potrošu ljudi par stotina eura na auspuh il filter,zatamnu stakla i teroriziraju po ulicama...
To se ne radi na takav naćin!

mc
02-08-2004, 15:31
A tko govori o vozackim odlikama?<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

zabrinuti
02-08-2004, 15:33
Ograničenje brzine u naselju će biti 50 km/h, a van naselja 90 km/h.
Brza cesta 110 km/h, autocesta 130 km/h.

Ajd bar nešto pozitive.

2000 kn kazne ako ti nadju antiradar uredjaj.

500 kn kazne za led diode i ostale lampe po autu.

piquet
02-08-2004, 15:45
vau-vau tko je tebe naljutio. šta si se prepoznao?

Brock
03-08-2004, 06:43
"500 kn kazne za led diode i ostale lampe po autu."

A u ×××××! Kaj ću sad!??! :smile08: :smile18:

Girrari
03-08-2004, 09:13
:)) <br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

Girrari
03-08-2004, 10:32
Sva sreća pa sam proučavanjem zakona ustanovio da (fala kurcu) neću morati imati kacigu na bulji dok se rekreiram biciklom. Naime, odredba vredi samo za one mlađe od 16 godina. :)

A ovaj članak kojim se zabranjuje ablendanje na autoputu je dosta rastezljiv i po meni teško provediv.

"Na autocesti vozač ne smije vozilom prelaziti iz trake u traku (slalom vožnja), pretjecati zaustavnom trakom, kretati se na način da ne drži potreban razmak, požurivati vozila ispred sebe ili na drugi način davanjem svjetlosnih i zvučnih znakova niti izvoditi bilo koju drugu radnju kojom ugrožava ili dovodi u opasnost druge sudionike u prometu."

Ja ablendanjem ne požurujem vozila nego ih upozoravam na svoju prisutnost te potićem da se maknu u desnu traku. :smile19: <br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

Waltham
03-08-2004, 11:04
Ma žele samo puniti proračun.
Ima li koja kazna manja od 300kn???
Policija je mogla kontrolirati vozila i po starom zakon.Sada ih (od 20.08)kao ima dovoljno u policiji.Što su radili ovih šest mjeseci?
Njihov posao je evidentiranje nezgoda i zapisnici,a ne kontrola prometa.
Na cesti je oko 150000 neregistriranih vozila i to policija zna ali neradi ništa.
Uz alkohol i nedozvoljenu brzinu, RAZMAK IZMEĐU VOZILA treći je uzrok prometnih nezgoda.O tome nitko negovori.
Predložio sam Vladi RH da uvede uređaje za kontrolu razmaka između vozila posebno na autocesti.Odgovorili su mi da nemaju novaca za takvu opremu,treba obučiti ljude i da nema toliko prometa.

:smile07:

tera
03-08-2004, 11:48
žele popunit rupicu u guzi eto šta!
i to sa našim krvavim novcima!
živjela revolucija!

Clio182_SB
09-08-2004, 07:09
Malčice off topic, ali nešto o čemu bi se dalo razmisliti ....
" VOZAČI koji u automobilu preglasno slušaju glazbu u iranskoj pokrajini Hamedan odsad mogu biti kažnjeni kaznom zatvora i 74 udarca bičem, izvijestila je u nedjelju službena iranska agencija Irna.

"Preglasno slušanje bilo koje vrste glazbe u automobilu smatra se prekršajem, a počinitelj se izlaže mogućnosti kazne", stoji u priopćenju pokrajinskih sudbenih vlasti, objavila je Irna.

"Buka i svako ponašanje koje odstupa od normalnoga i ometa javni red i mir, prekršaj je koji se kažnjava zatvorskom kaznom od tri mjeseca do godinu dana i 74 udarca bičem", ističe se u priopćenju pokrajinskih sudbenih vlasti.

Mnogi mladi prkose zabranama islamske republike glasno slušajući glazbu u automobilu uz otvorene prozore, za što mogu biti kažnjeni novčanom kaznom ili privremenim oduzimanjem vozila"

Ali se ograničiti na narodnjake i slične neukuse :smile23:

Girrari
09-08-2004, 09:20
Strašno!<br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

drugmirko
09-08-2004, 21:47
kako nećete svi gledat Citoen temu i tu ću stavit riješenje za glavne tegobe, koje vam novi zakon nameće :smile06: :smile06: :smile25: :smile25: . nothing drives you like Citroen...& gps autopilot :smile06: :smile06: :

http://image.vroom.be/news/20048543316419_01.jpg<br><hr>

R-18
09-08-2004, 22:56
SAMO DVA KOMENTARA OD MOJE MALENKOSTI :

1. Taj debilni zakon su doesli većinom zbog Vas purgera ,jer kaj vi delate na cesti to nije normalno. U petak si gotov s poslom u 15 sati a u 18 bi htel već biti na plaži, i onda vas ne tangira prelaziti po punoj liniji, ulaziti u škare, i da ne govorim dalje.

2. Ta točka o tome da se nesmije trubiti ni blendati na autocesti, vrijedi i u Njemačkoj i u Austriji , a valjda i sve po svud.
Sad kad sam se vračal s mora , nakon 5 uletavanja zagrebčana u škare, i valjda desetak prestizanja po punoj liniji u totalno nepreglednim zavojima,kao šlag na kraju je bila vožnja karlovačkom autocestom kad sam prestizal kolonu kamiona i autobusa sa 150 km/h i dojde tip s Audijem iza mene i počne mi blendati ko luđak i nabijati mi se na branik i luđački mi maše da se maknem s lijeve trake.
Neko manje iskusniji pri toj brzini, da vidi u retrovizoru kak mu se približava auto s velikom brzinom i vozi na guzici ,i trubi i blenda bi se sigurno uplašil i dogodila bi se neka glupost.
Kad neko pretječe s brzinom veće od dopuštene, nemaš ti kaj nekome blendati da ti se makne.

A NOVI ZAKON JE I DONEŠEN ZBOG TAKOVIH IDIOTA.<br><hr><font face="Courier" size="+1" color="blue">R-18</font>

Girrari
10-08-2004, 12:14
Prijatelju, puno više ljudi ima ZG tablice od Purgera.<br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

Dom Dom unlog.
10-08-2004, 12:23
R-18 , a kaj vi svi napaljeni na purgere??? Pa dobro Girrari veli , pa više purgera ima na Mjesecu , nego u Zagrebu.Jel ti znaš kaj se u ovaj ××××ni Zagreb dojebalo u onih 10 ratnih godina???Takav ološ i smeče , da ti zlo dođe, i čim ima ZG tablice odma su to purgeri.

Jel ti uopće znaš kaj su to purgeri???

I uopće mi nije jasno koji vam je k.... vama dalmatincima da nas tolko mrzite, sad vidim da to polako i na Riječane ide, zbilja mi nije jasno kud to vodi????

slijepac
10-08-2004, 12:25
Pitam se kako će i koliko kazniti neispavane čehe i sličnu im europsku bratju što za vrijeme majke Rusije nisu znali kako izgleda čokolada, a sada nam gospoda europljani ubijaju ljude po cesti i oduzimaju djeci roditelje ( primjer od prije mjesec i pol kada je kreten zaspo za volanom, mislim Tuarega i skršio zagrebačku Fabiu, pobio sve osim curice od kojih 7 godina; plakao sam tu večer...).

I sad neka kazne 3000 kuna nekog tko je poduvao mare prije tri dana i mene koji sam popio malu pivu na 108 kila žive vage bez ijednog sudara u 19 vozačkog staža... pa majku im; čeh koji vozi i spava je gori od pijanca sa 130 na sat.
U SAD-u ne jebu testove nego kume moj stoji na jednoj nozi, dodirni prstom nos...

×××× zakone ako si kreten bez savjesti pa voziš neispavan ...

piquet
10-08-2004, 13:00
u načelu ok, ali nisi spomenuo one koje caruju lijevom trakom 110 km/h, a desna je prazna. ili kad dama izleti pred mene koji moram kočiti ko luđak jer ona stiže kamion u desnoj traci. itd. itd.

piquet
10-08-2004, 13:00
slijepac mislim da je u slučaju fabie i touarega bio kriv naš vozač. :(

0800
10-08-2004, 13:02
neka zakona ,neka...mi smo balkanci i samo nas dobro po đepu triba lupit pa da vidimo...samo to razumimo...par mulaca u zatvor i red u kuči...jeste čuli mulčiči i balibani..,počeću vas pleskat po cesti pukne li mi film...vas sa maglenkama,neonkama i ostalim vlaškim i bosanskim ×××××rijama...

Waltham
10-08-2004, 13:28
O sudaru VW tourega i Fabie pisali su mnogi.
Vozač FaBie je kriv.Nakon silaska s autoceste nastavio je vožnju lijevom stranom ceste.Sudario se sa jačim od sebe i poginuo.
U večini slučajeva izazivači nesreće pogibaju ali ima i nevino poginulih na drugoj strani.
Da je preživio kako bi sve to objasnio?

:smile08:

mytbyte
10-08-2004, 14:19
Girrari, krivo si pročitao članak o nošenju biciklističke kacige! ;) :smile07:

On glasi ovako:
"Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi I vozači bicikla mlađi od 16 godina." Ispustio si onaj "I" jer ti je, valjda, pasalo :)) ...Dakle, zakon ne isključuje nikoga od nošenja kacige već je samo naglašeno da niti djeca nisu izuzeta od toga...dakle nema opravdanja, roditelji MORAJU paziti da li njihovo zaigrano dijete nosi kacigu.

E, sad ništa nije specificirano ako se na biciklu vozim van ceste ili po biciklističkoj stazi koja se ne prostire po kolniku...i da li to uoće smijem...??? :o

A morat ćemo imati i farove sprijeda na biciklima...samo da nije H7...umro bih da moram svaka 3 mjeseca mijenjat žarulje i na biciklu... :smile25: :smile25: :smile25: <br><hr><font face="Impact" color="red">NE ubija brzina, već nepredviđeno zaustavljanje!!!</font>

mytbyte
10-08-2004, 15:11
A pazi ovo:

"Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 1.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla i zaprežnog vozila koji upravlja vozilom na cesti ako u organizmu ima alkohola ili opojnih droga."... a što ako te policija zaustavi dok se krećeš biciklom po trotoaru tj. ne po biciklističkom traku ceste, tada te ne mogu kazniti jer se ne krećeš po cesti, što je izrijekom specificirano u gore citiranom članku...osim toga, biciklistička staza je dio trotoara a ne ceste (kolnika) te je time isključena iz pojma "na cesti", brijem...dakle ako si pijan ili drogiran na biciklu, samo se ne smiješ voziti po cesti (kolniku) i platit ćeš "samo" 300 kn (ako)... :smile24: :smile25:

Black Knight_
10-08-2004, 16:15
Pa da. Tesko ces na trotoaru poginuti na biciklu makar bio mrtav pijan i nadrogiran. Al na cesti ces vrlo lako poginut i jos ce neko cijeli zivot morat zivjet s tim da te ubio pa makar ti bio kriv 100%.

turbo-limac
10-08-2004, 16:19
Jesi li ikad vidil kak se kumeki voze na biciklu po cesti nakon kaj se nasodraju ludog vina>?????? Ko da slalom voze i onda ih netko ni kriv ni duzan pokupi autom..... sad, ne kazem ja da si nisu sami krivi ali ja radije nebi imao na dusi nekog pa makar ja ne bio kriv....


inace, sto se kaciga tice, meni je moja spasila glavu kad sam zveknul s bicikla i to bez zajebancije, da je nisam imao danas nebi ovo pisao tako da je fakat uvijek nosim....

edited in.... sad vidim da si pisao o trotoaru a ne cesti... sorry... no poanta o pijanim biciklistima i kacigama ostaje....
<br><hr><font face="Courier" color="red">\"...fuj internet...\" © S.E.V.E 2004</font>

mytbyte
10-08-2004, 17:01
Nošenje kacige je OK, i sam ju nosim kad se recimo survavam s Velebita...i u redu je ako se krećeš biciklom po cesti imati kacigum, ali kako, čini se, zakon dopušta vožnju biciklom i van objekata koje se u njemu nazivaju cestom, kaciga nije obavezna zbog daleko manjeg rizika...

doduše, čini se isto tako, da svaku površinu koja nije obrađeno ili neobrađeno zemljište, stijena ili zgrada etc. Zakon smatra cestom tj. prometnom površinom...<br><hr><font face="Impact" color="red">NE ubija brzina, već nepredviđeno zaustavljanje!!!</font>

slijepac
10-08-2004, 20:36
Sorry... Bio sam siguran da je kriv čeh; još mi je u glavi slika sudarenih automobila na fabijinoj strani ceste... Pogledao sam jučer ADAC-ovu stranicu, sudari veliki protiv malih, pa su oba u ovom slučaju Sorento i Volvo XC 90 dobro naravnali golfa 5 iako je u samostalnom crashu Sorento prošao lošije od Golfa 5. Kod takvih sudara izgleda da su mase i visina vozila bitnije od zona mrvljena...

Girrari
11-08-2004, 08:36
Mislim da sam ja dobro shvatio...

"Vozač motocikla ili mopeda i osobe koje se prevoze na tim vozilima moraju, za vrijeme vožnje na cesti, na glavi nositi zaštitnu kacigu. Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi i vozači bicikla mlađi od 16 godina."

Dakle, vozači mopeda, motocikla, njihovi putnici i biciklisti mlađi od 16 godina.<br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

chevy
11-08-2004, 09:52
Čitanjem ovog novog zakona, kao ono otkrivamo "toplu vodu", čudimo se nekim odredbama. Zakon je OK, izuzev onog o promilima alkohola. Tko je živio u Europi svakako zna da su tamo još rigorozniji i strožiji. Jednom prilikom sam zaboravljajući na dobre manire vožnje, nabio nekom Nijemcu na njegov stražnji branik, u namjeri da ga pretkenem. Čovjek je to vidio, dao desni žmigavac i stao na zaustavnom putu, da ja prođem. Čim sam prošao ponovno se uključio u promet iza mene. Stvar je što smo mi u HR selje-belje i što nememo vozačke kulture, onda kad netko donese zakon koji pokušava napraviti malo reda u prometu, blenemo i čudimo se ko najobičnija telad. Blendanje, trubljenje i pantomimu rukam tijekom vožnje rade smo kreteni i idioti, skrečući na sebe pozornost drugih vozača, zaboravljajući naprosto da time ometaju druge vozače. Nered i show vozača sa ZG tablicama na HR cestama je već uobičajen. Ljudi su se već navikli, barem oni u Dalmaciji. Toliko bahatosti i vozačke nekulture možda imaju samo oni u Turskoj ili u nekim afričkim zabitima. Ne pomaže im što žive u metropoli, ako tamo uopće žive.

p.s. kao Dalmatinac ne mrzim Purgere niti malo, a čini mi se da ih je baš u Zagrebu najmanje.

mytbyte
11-08-2004, 11:22
Girrari,

da u pravu si ako je taj stavak 1) članka 114. koji si citirao pravno vredniji od stavka 3) koji glasi:
"Novčanom kaznom od 300 kn kaznit će se vozač bicikla ako za vrijeme vožnje na cesti na glavi ne nosi zaštitinu kacigu"!!!

Dakle SVAKI vozač bicikla, bez obzira na godine jer nisje specificirano...pa taj Zakon je pun proturječnosti i nedosljednosti jer je donesen na brzinu i nije usavršen i mislim da će ga biti jako teško sprovoditi... :smile19: <br><hr><font face="Impact" color="red">NE ubija brzina, već nepredviđeno zaustavljanje!!!</font>

johnny_
11-08-2004, 13:34
a kaj im znaci ono da ne smiješ prekoračit limit svog vozila???koja je to glupost??šta znači limit svog vozila??

mytbyte
11-08-2004, 13:59
:smile25: :smile25: :smile25:

to znači da te uvijek mogu sjebat na foru "niste prilagodili vožnju uvjetima na cesti" ili "prekoračili ste limite svoga vozila" i ne moraju činiti NIŠTA po pitanu sigurnosti na cestama (popraviti kolnik, postaviti znakove da se VIDE etc.)...
pretpostavlja se da ako ti se desila nezgoda znači da auto više nije mogao držati pravac s obzirom na protezanje kolnika i prometne trake kao rezultat prekoračenja limita vozila koji vrijede i s obzirom na stanje kolnika i ostale uvjete (atmosferske i vremenske)...

to se, vjerujem, ne odnosi na izbjegavanje recimo sudara jer si bi prisiljen prekoračiti limite vozila da do sudara ne bi došlo...

S16
11-08-2004, 21:37
"I uopće mi nije jasno koji vam je k.... vama dalmatincima da nas tolko mrzite, sad vidim da to polako i na Riječane ide, zbilja mi nije jasno kud to vodi????"


:smile12: :smile17: :smile12: :smile17: :(

Dom-Dom
11-08-2004, 21:40
S16 , pitaj Girrarija zašto su mu staklo razbili na Braču , pitaj malo mc za dogodobštine kad ide u Makarsku, pa i ja ti mogu ispričati za moje priče iz Jadranovog.Ajde dobro pusti kvragu tu temu , ali taj vražji nogomet će nas sve posvaditi.

S16
11-08-2004, 21:43
Gledaj, sve dok i postoje izjave takvog tipa - nikad neće prestat. Oćeš da ti i ja malo počnem pričat..? Jedan lijepi "incident" mene samog sa tri busa BBB-ovaca... ;)

Dom-Dom
11-08-2004, 21:46
A mogu si misliti....

Meni je to jako žalosno.Pa moji starci su bili u Beogradu sa ZG tablicama 88 kod mene u vojsci , i niko ništa nije napravio autu, a tu sad se dijeli Zagreb i Split.Ma kretenarije....

S16
11-08-2004, 21:49
Istina, a bojin se da bi to moglo i potrajat. Neuki puk (ne znan kako da ga drugačije nazoven) i propaliteti su većinom krivi za sve to...

Hondo
11-08-2004, 21:50
Samo mala opaska na Chevya: slažem se sa svim kaj si napisao, no ja nikako nebi Njemce uzimao kao uzor za vozače zato jer mi je njihov način vožnje odvratan. Po temperamentu i stilu vožnje, mi smo puno bliže Talijanima samo nam fale njihove ceste i malo one vozačke kulture koji ipak i oni imaju.<br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

Dom-Dom
11-08-2004, 21:51
Eto vidiš strah me iči dole , a volim Spličanke i dalmatinke :smile20:

S16
11-08-2004, 22:09
Nabavi šal hajduka i sve ok! :))

chevy
12-08-2004, 08:35
E jeste vi gore ksenofobični. Pa nisu svi Dalmatinci Torcida, i nije Dalmacija samo Split i Hajduk. Po toj teoriji ja bi svoju rodbinu koja živi u ZG već 40-50 godina sve trebao mrziti, i kada dođu na more razbiti im auta i izmlatiti samo kad progovore sa KAJ, a ne ponuditi pršutom, dobrim sirom i domaćim vinom kako pristoji pravom južnjaku Dalmatincu i na koncu konca svakom pravom Hrvatu. Imati ZG tablice na kolima može imati svatko u HR. Eto i moja službena kola imaju ZG tablice. To što postoji ×××××× i idioti, što ne znaju izdvojiti sport od običnog života, što su BBB i Torcida samo navijačke skupine, a ne način i stil života, u tome je problem. Moja dva kuma i dobra prijatelja oba su navijači Dinama još od djetinjstva, a Dalmatinci su. Jedan od njih je toliki dinamovac da ima člansku iskaznicu navijača Dinama još od davne 1979. godine, kad je još bio mali klinjo, dok sam ja to imao isto za Hajduk. I mislim da je ovdje riječ o prometu i sigurnosti na prometnicama, a ne o nekim lokalpatriotskim idiotarijama i glupostima. Premala smo zemlja i premali narod da si to možemo priuštiti.

Girrari
12-08-2004, 08:48
To su i meni savjetovali, ali iz dišpeta nisam htio. Nisam neki fan Dinama već za njega navijam više po inerciji i mjestu rođenja (gadi mi se ekipa koja se skupila u upravi), ali reko sam si da Hajdukov šal stavljal nebum.

Jedinu stvar koju Dalmošima nikad ne bum oprostil je grafit ZG=BG. Šajba bu se ionako zamjenila, a znam da to nisu napravili normalni ljudi tak da se ne uzrujavam.


Kaj se kacige tiće, zasad je ne bum metal, pa bumo vidli kaj bu se desilo.<br><hr><font color="red">Capo di cotlovina * * * * * * * * *</font>

mytbyte
12-08-2004, 12:15
Vozim se ja po Splitu, idem od rive desno gore i na onom velikom raskršću gdje su štandovi opet desno niz usku jednosmjernu uličicu koja zavija i spišta se, jedva se mimoilazim s tipom koji mi kroz prozor dobacuje: "××××ni purgeru!" Tek poslije skužim da ima neki sićušni skriveni semfor nas kojemu je meni bilo crveno, njemu zeleno, baš zato jer nema mjesta za dvosmjerni promet...eto, ja sma kriv, al nije morao naglasiti ono "purgeru"... :smile15:

naravno, nakon tog incidenta ostavio sam auto kod frenda u dvorištu u Kaštel Štafiliću i otišao na Vis miran... :smile07:

Waltham
20-08-2004, 11:13
Sve informacije na www.nn.hr
nn.broj 105 zakon o sigurnosti na cestama.
Zakon uvodi policijsku državu.
Ja da sam policajac već prvog dana ubrao bih 20000kn.To je moguće u osam sati službe.
O pauku ne govoriti.Ostvariti će duplu dobit uz isti broj zaposlenih.
Ne znam zašto ne organiziraju i privatne prijevoznike za odvoz automobila.Ionako imaju mali broj vozila.

sepra
20-08-2004, 11:20
Navodno će biti neka peticija protif ovih 0,0 zna netko nešto o tome?<br><hr><font face="Courier">Tuširanje - Istina ili mit?</font>

Mario Haas
20-08-2004, 11:42
već je počelo potpisivanje iste, na Jarunu. u organizaciji ceha Vinara :)

OS FIAT>>>
20-08-2004, 14:02
Evo, ja jucer napravio prekrsaj (prebrza voznja) u Vukovaru i zaustavili me.Kazu mi da imam srece i da sam upravo ustedio oko 1500 Kn. :))
Sad bi ja kao trebao biti sretan. ;)

HONDAA
22-08-2004, 08:21
Mislim da vozaci s jednim ili dva piva(max) popivena nisu u biti problem, oni koji konzumiraju kistru piva(znaci vise od 0.06) i sjedaju za volan su ubice koje treba strozije kaznjavati kao npr u USA, najprije privodenje u zatvor na licu mjesta , zatim novcana kazna od $1000, oduzimanje vozne isprave(minimum 4 mjeseca), slanje u skolu o sigurnosti u prometu(o trosku kaznjenika), i naravno poslije punkti osiguranje 100% skuplje u naredne 3 godine(sto je ovdje(USA) i najskuplje), pa izvolite.

Hondo
22-08-2004, 11:41
Pošto sam iznenadno i hitno trebao ukazati svoj preplanuli lik u kontinentalnom dijelu lijepe naše, jezdim ja sa svojim talijanskim smečem našim novim autoputem brzinom nešto većom od dopuštene (180-210 km/h :)) ) i sve protiče lijepo i glatko sve dok nisam skoro dojezdio do doma.
Nešto prije onog odvajanja za Lipovac ili Varaždin (kod Savskog mosta) vidim po kontra strani (dakle meni u susret), a po svojoj desnoj traci ide policijski Golf. Na jednom dijelu između smjerova nema ograde, već je lanac (koji je naravno bio na podu) i ja ko u usporenom filmu vidim taj policijski Golf kako sa svoje desne trake iznenada skreče u taj prolaz (dakle bez žmigavca, sa svoje desne trake preko cijele lijeve) i pošto je taj 'otok' između traka dosta uzak, gura pred mene u moju traku cijelu Golfovu 'njušku' da ga nebi netko naguzio. Ne trebam ni napomenuti da sam ja išao svojom lijevom trakom kojih 180 km/h i srečom nije nikoga bilo desno od mene pa sam mogao izvesti manevar izbjegavanja sjeverozapadnog Hrvatskog imbecila u plavoj uniformi koji je igrom slučaja prometni policajac u službenom vozilu.
Ja još ne mogu vjerovati...
I takav kreten će nama naplaćivati kazne... :smile17: <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

Dom Dom unlog.
22-08-2004, 12:59
Moram priznati da sam se usro kad sam vidio kamere na auto cesti za Rijeku. :smile12: :smile12:

Kak je dosadno voziti se 120-130.Sva sreča da imam DVD, pogledal sam si U2 koncert.

mytbyte
22-08-2004, 20:45
Hondo...

...ne znam tko je tu veći luđak...oni koji se pod okriljem zakona polukružno okreću na autocesti ili onaj koji njima ispred nosa ide 80 kmh brže od dopuštenog... :)) :)) :))

Hondo
22-08-2004, 23:04
E lipi moj, a more bit da je tako. :)) <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

Mario Haas
23-08-2004, 12:27
Kamere na cesti za Rijeku? A gdje to?? Išao sam ovaj vikend dole i nisam ih vidio... :smile12: <br><hr>

Dom Dom unlog.
23-08-2004, 12:46
Mario , stavljaju ti na onom lijepom ravnom komadu kod Ravne Gore, iza znakova tak da se ne vide , pizde jedne.A još par km dalje te čeka onda pandur na motoru. :smile09: :smile09:

Fresh
23-08-2004, 12:47
Da,da, dečki, nema više zajebancije u mojoj butigi.

Prije su znali stajati par km od Lučkog prema Karlovcu u oba smjera. Dom Dom di si ih ti vidio.

Dom Dom unlog.
23-08-2004, 12:51
Pa velim od Ravne Gore pa na dalje, prema Rijeci.×××× , rulja se fakat usrala.Vozili smo se po propisima, 80 , pa 110.Isuse , za popizditi. :smile12: :smile12: :smile17:

Mario Haas
23-08-2004, 12:55
FCUK, nisam ništa vidio. Niti sam vozio brže od 200. :smile12: <br><hr>

Dom Dom unlog.
23-08-2004, 12:59
Buš dobil čestitku doma.......

Dom Dom unlog.
23-08-2004, 13:00
Fresh , jel imaš ti satnicu i mjesta gdje stavljaju tu okrutnu spravu za mučenje vozača???

Mario Haas
23-08-2004, 13:05
:o :o <br><hr>

Koko
23-08-2004, 13:46
Fresh u tvojoj butigi ima itekak zajebancije. Znaš kako je lijepo kad nahrupi pola hrvatske i dva milijuna turista vračat se doma sa mora. Kolona 11,5 kilometara na naplati čekanje 1 sat i 10 min. No bilo je zabavno, prvo blokiraš idiote koji šibaju po zaustavnoj, onda čelava glava izađe iz auta i nešto ti prijeti, a onda desetak podjednako revoltiranih kao ja izađemo iz auta prema njemu, pa da vidiš kako se X5 vratio u kolonu. To smo napravili još jednom Rextonu, Fabiji, Golfu (I) i A4. Onda guranje na samim kučicama gdje se 12 kolona spaja na 9 izlaza (nabijem vam horizontalnu signalizaciju) pa pustim dvoje ljudi pa hoće i treči a ja nedam, pa on da ti izađem iz auta, a moja cura izađi, pa se on zbunio i ubacio se iza mene...

Bilo je zabave i na Krku, no to ne spada u tvoju jurisdikciju. Sat i 5 minuta od Malinske do mosta. Sveukupno Cres-ZG pet i pol sati, a bilo bi i više da od Bosiljeva do Jaske nisam šibao 210...

mc
23-08-2004, 13:56
Meni je zakon nasa prometna signalizacija - ××××m iz Sibenika za Zadar preko Skradina, dodjem u Benkovac i tamo lijepo pise lijevo za autoput za Sibenik i Zadar. Dodjem na slijedece raskrsce i vise nema smjera za autoput za Zadar nego samo za Sibenik, pa na slijedecem isto, a tek kad udjes na naplatne kucice vidis da ima i Zadra. Pa se ti snadji ako si stranac (nije ni meni bilo sasvim jasno di i sta)... :smile12: <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Dom Dom unlog.
23-08-2004, 14:05
Koko , pa jesi ti vidio kad izlaz za Jasku????

Ja obično tamo izađem i dalje po staroj.

Mario Haas
23-08-2004, 14:10
Hegiba, ne treba ići nedjeljom. Ja lijepo ustao ranije i peglanje, stigao taman skoro na vrijeme. Čak sam si priuštio kavicu u Hreljinu kod zgodne konobarice.

:)

Fresh
23-08-2004, 14:34
Vidiš Koko, kad se putuje sa mora (Mario, reci čovjeku kolike si ti putovao).

Ti kao nisi znao da će u nedjelju navečer biti gužva.

Koko
23-08-2004, 14:44
Pa, znao sam da će biti gužva al sam se zato jučer još fino okupao, vrijedilo je "malo dužeg" puta...

Dom, jučer kada sem ja prolazio Od Karlovca do Jaske se po staroj putovalo oko 45 do 60 minuta, a kolona u Jaski za naplatu pri izlasku je bila 2,5 km tako da vremenski u principu dođeš na isto. Čisti kaos, pogodio sam takav dan i vrijeme...

Mario Haas
23-08-2004, 14:53
Iz Crikve sam krenuo oko 7. U 7:15 kratka pauza od desetak minuta za kavicu u Hreljinu. U 8:00 tankanje na Ravnoj Gori, 8:49 izlazim u Jastrebarskom i vožnja prema Samoboru preko Plešivice.. Nije loše, ha? Čak nisam ni brzo vozio jer mi nisu dali.

:) <br><hr>

Dom Dom unlog.
23-08-2004, 17:06
Za one koji neznaju evo HAK-ovog broja, tj. sekretarice za stanje na cestama 01/ 46 40 800 , pa lijepo prije puta nazovite.

Koko
24-08-2004, 12:08
E Dom nikak da shvatiš. nazvao sam prije puta, kažu gužva u Lučkom, kolona 5 km. O Krku ni rijeć, to su skužili tek kada sam već bio na mostu...

Mario Haas
24-08-2004, 13:50
Za sve nedoumice, pitajte starog Maria. :smile25:

AR
24-08-2004, 19:39
Zamislite ovu idiotsku sitauciju naprimjer svečenik koji svaki dan održava misu posao mu je popiti 1-2 dl. vina pri svakom obredu (a koliko znam ima ih nekoliko u svakom danu) i nakon toga kao svaki normalni krščanin ide na zasluženi odmor kuči. Mali rebus? Sad mi vi recite kada bi pop mogao kuči na odmor buduči da za 2 dl. vina treba po više sati za izgubit ih? Ostaje ili da pop svake noči prenoči u crkvi ili da prilikom zasutavljanja od strane policajca ispadne največi alkos i naravno veliki uzor cijelom društvu. :o :smile06:
E moj pope :smile24: :smile23: :smile24: :smile23: :smile24: :smile23: :smile23: :smile23: :smile23: :smile23: :smile23: :smile23: :smile23:

vozač
25-08-2004, 06:54
Ma zamislite;ako vam se odlijepi naljepnica o valjanosti tehničkog pregleda što se dogodi sa pojavom prvog ljetnog sunca, plačate kaznu od 300 kn!!!!!!! No naši inteligentni zakonodavci i tu imaju rješenje. Naljepnicu možete kupiti sami za 7 kn u STANICI U KOJOJ STE OBAVILI TEHNIČKI PREGLED. Tako dragi moji ako npr živite u Zagrebu a tehnički ste napravili u Dalmaciji dok ste bili na odmoru sad hitro nazad po novu naljepnicu jer tko zna kad če Vam zatrebati.Tad če Vam ona koštati 7 kn + gorivo nekih 300 kn + cestarina za cijeli auto put za Split oko 120 kn, pa ti kume računaj.Svačam potrebu donošenja novog zakona na cestama zbog stvarno teškog stanja te mnogo poginulih i ozljeđenih,ali mnogo stvari iz novog zakona jasno ukazuje da je cilj novog zakona prvenstveno punjenje državnog proračuna. Vidljivo je to i iz današnjeg članka večernjeg lista.

Fresh
25-08-2004, 07:19
A zamisli situaciju, ja već 7 godina ljepim te naljepnice po šajbi i nijedna mi se nije odljepila, kako to ?

''cilj novog zakona prvenstveno punjenje državnog proračuna''

Svaki zakon je u svrhu punjenja državnog proračuna. Vozi po propisima i nećeš ništa platiti, jednostavno.

po
25-08-2004, 07:27
a svatite ovo: toliki smo jadnici i nemože nam ništa stat na kraj nego novac...sad odjednom svi pale svjetla, vežu se...e jadni,glupi narode...povečavaju nam gorivo svaka 2 dana a nevalja kurca...i nitko ništa...mi smo jedan od naj glupljih naroda u evropi,jebu nas u glavu kako im se god prohtje!

alien5
25-08-2004, 07:44
Šta ja iman protiv ovog zakona?
Koliko se sićan nakon čitanja iman dvi stvari:
1. moran zalipit naljepnicu od tehničkog na prednji dio vozila: di ću ja boga im zalipit naljepnicu na mom motorinu- da je baren morski pas na njoj možda i bi, ovako san je jučer zalipija sa unutrašnje strane blatobrana- kad pogledaš odozdo vidi se, al sam ja kome kriv za krivi kut gledanja moje naljepnice!?
2. ne smin jist škampe, školjke, pašticadu, palačinke (one sa marmeladom ionako nisu palačinke), gomilu kolača, praske, šljive, bonbonjere. Nije da pijen bezalkoholnu pivu ali ionako je sad ne smin pit. Čitan nekidan uvatilo facu sa 0,16 alkohola u krvi-mrtav pijan garantirano i zato plaća kaznu!!!
Šta mislin o ovoj vladi valjda je svima već jasno (zaboravili ste još jedno poskupljenje goriva, na to se više ni ne obazirete-šta je naviklo vas, ttt...), ali onima koji dosad nisu razmišljali:

Po iljadu ljudi petkom , suboton i nediljon i mjesečno kapne našoj sposobnoj vladi 20 miliona kuna iz džepova građana jer su se drznuli pojist školjke i dec vina: to je stvarno najopasnija ekipa. Pravi primjer su naši odlični građani koji ubiju dvoje dice sa tatinim BMW-om i bez vozačke, te dobiju nagradno školovanje u Švicarskoj! I onda nek mi neko priča kako su problem ovi šta jedu školjke i piju dec vina (2 deca bevande) nakon toga.
Je, zasigurno je to tako!
A ja se zovem Nikolaj Arapovič, i živim u carskoj Rusiji gdje je glavna faca Potemkin! Il možda Hans, zemlja je Deutschland, a glavna faca je Goebels! :smile16: :smile18:

alien5
25-08-2004, 08:52
Evo upravo slušan na radiju reklamu za Večernji u kojem piše da se od kazni ovaj vikend u državni proračun slilo 5,3 miliona kuna!!!!!!!
I sve će to biti upotrebljeno za poboljšanje cesta!!!!
He, he!!!

Mario Haas
25-08-2004, 10:02
vrijeme je za revoluciju :))

chevy
25-08-2004, 10:34
I onda se javi oni "seljak" Pankretić i kaže da će on uvijek piti vino i uvijek plaćat kazne. E lako je njemu, on će nazvati svoga službenog vozača (a fala dragom Bogu ne manjka ih na Markovu trgu), koji će ga onako pijanog iz neke krčmetine ili restorana odvest doma. A što ćemo mi "stoka sitnog zuba". Tko će nas odvest doma? I koji je će to policajac koji kad ga vidi onako pijanog za volanom usudit se naplatit mu kaznu. Mislim, da bi za par dana isti policajac izgubio posao, kao pr. neki u Zagrebu u nama bliskoj prošlosti. Strašni su ti naši visoko baždareni političari, koji se eto i sprdaju s nečim što su izglasali u Saboru. Doduše neki od njih su to izglasali "pod gasom", pa vjerajatno nisu bili ni svjesni zašto podižu ruku. Vjerojatno je netko tko je slučajno bio trijezan u momentu izglasavanja, iz saborskih klupa odjednom viknuo "Diži ruku" i svi su ko jedan podigli svoje umorne ruke, rukava sve izlizanih od saborskih šankova. Toliki licemjeri i plupismeni ×××××ni istodobno, a sve u duhu dobre stare hrvatske tradicije. In vino veritas

vozač
25-08-2004, 10:37
Fresh, ako ne kužiš stvarno neke velike idiotarije, onda si ti stvarno idiot.
Usput voziš li ti uopče? Ja uredno 10 god registriram auto i nikad ali nikad mi naljepnica sa tehničkog nije preživjela ljeto. Ni na motoru ni na autu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fresh
25-08-2004, 10:52
Kužim ja te idiotarije, kužite ih i svi vi, ali se ne želite pomiriti s njima...

A kad stavljam naljepnicu, onda skinem staru, očistim staklo s alkoholom, obrišem i zaljepim novu. 5 min. posla i do danas ni jedna nije otpala.

mc
25-08-2004, 10:57
Meni se ta naljepnica (dok sam je lijepio) obicno rascvala po rubu, ali bi veci dio ipak prezivio cijelu godinu.
I BTW, ta naljka se u slucaju gubitka moze nabaviti u bilo kojoj ispitnoj stanici - vozac, ne pretjeruj. ;) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Mario Haas
25-08-2004, 11:12
kako da postanem dobavljač te naljepnice? pa da riješim problem mirovine do 35-te. :smile12:

sepra
25-08-2004, 11:28
Jučer sam i ja nakeljio tu strahotu na svoju djevičansku šajbu od auta.

Jedino kaj zakon veli da i na motoru moram to imati. A ja sam za motro isto dobila onu za staklo iznutra. Kaj sad? Šajba na motro je mat crna?<br><hr><font face="Courier">Tuširanje - Istina ili mit?</font>

mc
25-08-2004, 11:37
Vjerojatno je i to zakonom zabranjeno... :smile12:

Trebalo bi za vas motoriste uvesti redoviti eko-test vozaca i sukladno njemu - eko-porez. ××××ga, ipak kad prdite na motoru, to sve ide drito u zrak. To bi ujedno prisililo vozace motora da se zdravije hrane, ne piju gazirano itd., te bi sve utjecalo na zdravlje nacije. :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Mario Haas
25-08-2004, 11:38
nikad nisam vidio Sepru da pije gazirano :smile12:

mc
25-08-2004, 11:40
Da, pije negazirano pivo... :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

sepra
25-08-2004, 11:47
Pa mi koji prdimo u vetar smo manje opasni od vas koji stalno prdite u siceve i na taj način akumulirate "Sv. dah Grahorova" do zabrinjavajućih granica. Da dođe do otvorenog plamena...<br><hr><font face="Courier">Tuširanje - Istina ili mit?</font>

sepra
25-08-2004, 11:48
BTW da naprave eko-test vozača moji rezultati bi pokazali jutarnju rosicu<br><hr><font face="Courier">Tuširanje - Istina ili mit?</font>

mc
25-08-2004, 11:55
Da mene testiraju nakon jajca, speka i feferona, zadrzali bi me u karanteni... :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

NNN
25-08-2004, 11:57
Bez obzira kaj se slazem s 0,00 mislim da je onaj prosli Zakon bio odlican samo kaj se nije provodio !

Moj prijedlog rjesenja je da se u Policijska vozila stavi kamera koja snima policiju kao u SAD-a.
Time bi smanjili broj nesreca jer se štrumf ne bi usudio uzet lovu od mrtvo pijanog lika ili nekog tko je projurio 250.

chevy
25-08-2004, 12:51
Vidim iz prethodnih postova, da je eko osvješćenost i briga za okolinu na zavidnoj razini. Ljudi paze gdje, kako, s kime i čime, od čega i koliko prdnuti, a da pritom se ne ugrozi naša okolina: bliža, šira i daljnja. Metan, kao nus-produkt našeg žderanja i lokanja, je lako zapaljiv i veoma opasan. Zašto opasan ??? Ako ste u zatvorenoj kabini primorani na "ispuštenje" metana, njegova prevelika koncetracija pri bilo kakvom iskrenju ili otvorenom plamenu kod pripaljivanja cigarete može dovesti do BUUUM! Stoga oprez !!!!!!

mc
25-08-2004, 12:55
Ma mene ti je jedino strah da mi ne izblijede presvlake od opasnih plinova, a za drugo mi je vise-manje svejedno... :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Mario Haas
25-08-2004, 16:02
moj prijedlog je da se svi zaključamo doma i naločemo ko majke

turbo-limac
25-08-2004, 17:07
sepra, svejedno ti naljepi naljku na crnu sajbu od motora.... pa nek si organi nereda misle do kad je makina registrirana.......


.
.
. uff ovo sam jedva napisao, jos se uvijek mucim s ruckom, a vecera je odma iza ugla... :) :smile06:

Mario Haas
25-08-2004, 17:37
Od naljepnica na autu je mjesto samo za O'NEILL i KENWOOD i raritetni FANATIC za najjače face.

alien5
26-08-2004, 07:55
Aj da meni neko odgovori pravno:
Ograničenje u naselju po novom zakonu je 50 km/h a vanka 90 km/h i po zakonu se ne smije smanjivat ako ne postoje valjani prometni razlozi.
Ali, svi znakovi u Hrvatskoj su i dalje na 40 i 80 km/h.
Sad ide pitanje: to novim zakonom nije u redu pa prema tome jel ja vozin po pravilima zakona ili već postavljenih znakova koje ionako niko neće minjat???

TRANS AM
26-08-2004, 07:56
Bez obzira, kaj sam u temi "kazne" napisao da se u potpunosti slažem s novim Zakonom, naljke na Birdića i Transa ne budu išle tj. nikad nisu bile na šajbama i nikad nebudu! Isto kao ni rege na prednjoj strani (doduše Trans nema rege ni otraga - fizički ne stanu (premala rupica)! Obzirom da to radim svjesno i s predumišljajem, spreman sam to i platiti. Neki principi (isto kao i neki guštevi (čitaj: auti)) koštaju! <br><hr><font size="+1" color="red">Zašto vozite brzo?</font>

mc
26-08-2004, 08:07
Aliene, upravo to sam se i ja pitao... :smile10: <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Rossonero
26-08-2004, 08:25
Pa zakon je tu jasan. Vozis po onome kak je zakonodavac propisal sve dok ne naletis na znak koji je dalje zakon. ;) <br><hr><font color="red">The Civic Type R is an out-and-out drivers car, designed to tweak every last ounce of enjoyment from even the most mundane of runs down to the corner shop.</font>

mc
26-08-2004, 08:34
Pa to je jasno, ali je za ocekivati da bi znakovi "80", kojih ima gomilu na D1, trebali biti zamijenjeni sa znakovima "90". U protivnom ce ti znakovi nepotrebno usporavati promet ili cak dati mogucnost policiji da kaznjava zbog njih, a sve zbog slampavluka...<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

alien5
26-08-2004, 09:17
Ma nema šanse da ijedan znak u naselju bude zamijenjen sa onim od 50 km/h. Što znaći da su ti znakovi protivni zakonu, ali opet jel ja vozin po zakonu ili znakovima?????! :smile12: :smile13: :smile14: :smile10: ;) :smile09: :(

mc
26-08-2004, 09:24
Pa u gradu se nista nije promijenilo. Generalno ogranicenje je i prije bilo 50 km/h, a tamo gdje je zbog inih razloga bilo smanjeno na 40 ili 30 ocito i dalje treba voziti toliko. Problem je s ogranicenjem na vangradskoj cesti koje je dignuto s 80 na 90. Primijetio sam da po cestama ima dosta slucajeva da dodatno ogranice brzinu na 60 (zbog opasnijih zavoja itd.), a po prestanku ogranicenje umjesto odgovarajuceg znaka za prestanak ogranicenja stave znak da se opet moze voziti 80. Po nekoj zdravoj logici, te znakove bi sada trebalo zamijeniti sa znakovima 90. :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

E-type
26-08-2004, 09:26
Zasto bi to bilo protivno zakonu.
Zakon je jasan, ogranicenje u naselju je 50km/h, van naselja 90km/h, na autocesti 130km/h ako prometnim znakom nije drugacije odredjeno.

E-type
26-08-2004, 09:29
MC, ima tu jos jedan detalj, koliko je meni poznato svaki znak vazi do prvog krizanja, tako da ako ne zamjene taj od 80 on i tako vrijedi do prvog krizanja, a nakon toga je 90.

Fresh
26-08-2004, 09:33
Koliko mene pamčenje služi ( :smile17: ) rijetko sam gdje vidio da poslije znaka prestanak naseljenog mjesta stoji znak ograničenja 80.

A ako i stoji, promijenut će se, ne morate se brinuti, pa znate koja je to dodatna lova za projektante, pa PDV u kasicu, pa proizvođači znakova pa malo PDV-a u kasicu, montaža, pa opet malo PDV-a u kasicu.

A ionako se svi znakovi sa žutom podlogom moraju do 2005. promijeniti u znakove sa bijelom podlogom.

alien5
26-08-2004, 09:44
E-type: problem je u tome što je u svakom naselju i gradu postavljen znak 40 km/h, a zakonom je sad dozvoljeno 50 km/h. Pošto nema šanse da oni promjene znakove sa 40 na 50 to u praksi znači da u nijednom naseljenom mjestu nikad nečeš moći voziti iznad 40 km/h, što je u suprotnosti sa zakonom.
Ista šema ti je i sa van naselja iako je to nešto lakše jer nema baš svugdi znak na 80 km/h, pa tamo di nema nikakvih znakova eto moći ćemo bez straha guštat na 90 km/h.

mc
26-08-2004, 09:46
Imas npr. oko Vrlike ceste izmjene 60, pa 80 i tako svako malo. Nadje se jos primjera i po magistrali od Makarske do Splita itd. Ima toga... :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

mc
26-08-2004, 09:49
Alien, o cemu ti? Pa u gradu je do sada ogranicenje bilo 50 km/h. Tamo gdje je dodatno smanjeno, postoje neki razlozi zbog kojih je to ucinjeno (skola itd.) i to nema veze s novim zakonom. Ta dodatna ogranicenja ce i dalje ostati.<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

E-type
26-08-2004, 09:53
Alien, nije u suprotnosti sa zakonom.
Zakon jasno kaze, citiram:
"Na cesti u naselju vozač se ne smije vozilom kretati brzinom većom od 50 km na sat, odnosno brzinom većom od brzine dopuštene postavljenim prometnim znakom za cijelo naselje ili njegov dio."

Prema tome znak od 40 km/h je jaci od opcenitih 50 km/h koliko je ogranicenje za naseljeno mjesto.

alien5
26-08-2004, 09:56
MC, ne znam kako je bilo kod vas ali kod nas je svugdi bilo 40. Osim na onim širokim cestama sa više traka odvojenim nekom travom ili slično?? :smile08: :smile17: :smile12:
Škola i slične stvari su O.K. ne raspravljam o tome, ali kladija bi se u šta god očeš da će ovi naši znakovi od 40 stajat još dugo, dugo!!

mc
26-08-2004, 10:00
Alien, to sto je bilo puno znakova 40 ne znaci da je u cijelom Splitu generalno ogranicenje bilo 40. Gdje znakom nije drugacije odredjeno, tamo je 50 bilo i ostalo.<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

mc
26-08-2004, 10:01
Opcenito, ogranicenja u gradu se nisu mijenjala... :smile24: <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

E-type
26-08-2004, 10:06
Tako je.
Buduci da se ogranicenje u naseljenim mjestima isto i po starom i po novom zakonu, nema potrebe za uskladjivanjem znakova.
Gdje je bilo 40 ostace 40 jer postoji razlog za to.

alien5
26-08-2004, 10:07
Ne znam, ali znam to da su svi znakovi meni do posla stavljeni na 40. Normalno osim onih na širokim...gdje je 60, 70 ili 80! Niti jednog nema na 50, baš sam namjerno gleda ova zadnja tri dana da vidim ima li ijedan na 50!

mc
26-08-2004, 10:10
50 ti je tamo gdje znakom nije drugacije odredjeno i za to u pravilu ne treba znak. Koliko me pamcenje sluzi, ni u Zagrebu nema puno znakova 50, osim ako se recimo na nekoj cesti gdje je dozvoljena veca brzina ukida ta veca i vraca se na generalnih 50.<br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Arrested for Driving While Blind</font>

Rossonero
26-08-2004, 18:41
MC, ima nekaj u tome kaj velis za van naselja. Pogotovo na podravskoj magistrali. Pa tam je hrpa znakova van naselja s ogranicenjem od 8 banki. To sad fakat treba sve mijenjet inace promijena zakona nema smisla.

mytbyte
26-08-2004, 19:01
E, dečaci, recimo ovako: općenito dopuštena brzina na cestama je 90 kmh po novom zakonu...i sada ja vozim 90 kmh i naiđem na znak ograničenja od 60 kmh i znam da znak prestaje važiti na prvom križanju ili ako ga ne poništi drugi znak...a što ako nema križanja slijedećih 50 km niti nema znaka prestanka ograničenja...da li ja moram paziti kad će doći križanje i voziti tih 50 km brzinom 60 kmh a mogao bih 90 kmh? Kak da znam da križanje s nekim makadamskim putem nije znak prestanka ograničenja...ajde možda nisam baš najbolje sročio al da čujem mišljenja ak ste shvatili... :smile14:

Rossonero
26-08-2004, 19:15
Tvoju dilemu bi trebali rijesiti cestari s adekvatnom prometnom signalizacijom koje je i do sad falilo, a falilo je bude i dalje tak da budes ostal u dilemi i vozil po slobodnoj procjeni! ;)

Fresh
27-08-2004, 07:41
Na otvorenim cestama obično pored ograničenja 60 ili 70 ima i dodatni znak koji ti govori na šta se znak odnosi - oštri zavoj, viadukt, most, tunel, križanje, oštećenje kolnika.

Ako ga nema, e onda ne znam, procijeni sam, mislim da će ti sigurno u sljedećih 50 km doći jš stotinjak znakova.

E-type
27-08-2004, 08:29
Mytbyte,
Stvar je jasna, treba definirati sto je to raskrizje
U zakonu pise slijedece :

"26) »raskrižje« je površina na kojoj se križaju ili spajaju dvije ceste ili više cesta, a i šira prometna površina (trgovi i sl.) koja nastaje križanjem, odnosno spajanjem cesta"

Prema tome i krizanje sa makadamom je raskrizje, prema tome nema sanse da vozis 50km a nema raskrizja.
Ako nakon raskrizja nema znaka primjenjuje se opcenito ogranicenje za taj tip ceste, u ovom slucaju to je 90 km/h.

alien5
27-08-2004, 09:09
Jel neko može izvući točan članak novog zakona (copy/paste) di piše kad prestaje važiti znak (raskršće, drugi znak, bla, bla..)???
Aj iman puno posla pa da ja ne tražim.
Please!

E-type
27-08-2004, 09:20
Nisam siguran da to i pise u zakonu i da treba pisati, jer zamisli da se ti ukljucis na tu cestu bas na tom raskrscu, kako bi ti znao da na je na toj cesti npr. 2km prije postavljen nekakav znak sa ogranicenjem brzine.

alien5
27-08-2004, 10:12
Ma mogu ja svašta zamislit ali kad naletiš na našeg policajca nema zamišljanja nego mu turneš lovu ili članak zakona.
Da uštedim lovu rađe bi neki zakonski članak da se ne zezan sa njim!

Mario Haas
27-08-2004, 10:28
najgore je kad naletiš na ležećeg policajca :o

TRANS AM
27-08-2004, 10:31
... i to još ako je u alkoholiziranom stanju! :smile12: <br><hr><font size="+1" color="red">Zašto vozite brzo?</font>

mytbyte
27-08-2004, 15:52
Dakle ja bih trebao paziti kad znak počinje, da li sam prošao neko križanje, da li je bio znak prekida ograničenja i pritom sigurno upravljati vozilom, paziti na odvijanje prometa etc...nemam ja multitasking OS u glavi...ograničenje brzine po meni mora biti samo u naseljenom mjestu a opasne zavoje označiti znakom opasnosti bez ograničenja te prepustiti vozaču da procijeni kojom brzinom može ući u zavoj poznavajući mogućnosti sebe i svoga vozila...pa moramo nešto prepustiti dobroj vjeri - tj. da ljudi ipak znaju da, ak vide znak oštrog zavoja moraju usporiti vozilo...oni koji i dalje svjesno jure u zavoj opasni su su ne samo na tom zavoju nego svugdje...

Dr. Strangelove
30-08-2004, 10:27
Izmjene i dopune novog Zakon o prometu i sigurnosti na cestama:



- ko nema potkošulju (muški) 750 kn
- ko nema kombine (žene) 850 kn
- ko nema espadrile (ljeti) 1500 kn, borosana (zimi) 1500 kn
- ko nema flašicu rexone u pretincu 500 kn
- ko nema slatke bombone u pretincu 450 kn
- ko vozi i pjeva 500 kn
- ko razgovara s vozačem 1500 kn
- kome se zamagli šajba 1500 kn
- kome se zamagli šajba i prozori 2500 kn
- kome se zamagle šajba, prozori i naočale 3000 kn
- kome smrdi lamela 5000 kn
- ko nema zavjesice na stražnjim kotačima 4000 kn
- ko nema u gepeku komplet autokarti 2000 kn

Aero
30-08-2004, 10:31
:)) :)) :)) :)) :smile06: :smile06: :smile06:

TRANS AM
30-08-2004, 10:31
:)) :)) :))

Dr, a ako netko (vozač, suvozač ili putnici na stražnjoj klupi) ispušta neugodne plinove u tijeku vožnje? Ima i toga? <br><hr><font size="+1" color="red">Zašto vozite brzo?</font>

Dr. Strangelove
30-08-2004, 10:52
taj dio zakona je u doradi... uskoro će na izglasavanje... :))

Aero
30-08-2004, 10:55
:)) :)) :))