PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koji set za spuštanje??



Ing
23-07-2004, 12:25
Što bi mi vi preporučili??
Radi se o Ibizi, spuštanje od 30-60mm, sa regulacijom tvrdoće ovjesa.
dali uzeti H&R, KW, Bilschtaine.... ili nekaj drugo.
Što uzeti s obzirom na vrijednost auta??
Znam da ste svi več na moru, ali da vas malo razbudim, pa HT bu bankrotiral po vama. :)) <br><hr>

Brock
23-07-2004, 12:40
Pa, mislim da ti je najbolje da zoveš Dom-Dom-a, on ti je expert za te stvari...

Ja nisam radil ništa slično, pa ti nemrem ni reć nešto pametno, a glupo je da pametujem ili da pričam kak je neko nekom rekel da je netko radio nešto što je bilo dobro/loše/bla, bla,...

Koshpa
23-07-2004, 18:59
Slazem se s Brockom, al ipak bi ti natuknuo da sam gledao Bilsteinov katalog i da imaju zaista jako dobre kitove. ;)

Dom Dom unlog.
26-07-2004, 11:11
KW gewinde , samo Ing , po našim cestama :smile17: :smile17:

Ili H&R gewinde , ili Bilstein+Eibach, sve je to mrak , ali naše ceste definitivno nisu za to.Još kad staviš niži profil guma to se bude držalo ko hračak ceste , ali stari moj onda ortopedija Lovran.

Koshpa
26-07-2004, 15:03
2 Dom:Kaj ti je to gewinde?!null

Dom Dom unlog.
26-07-2004, 15:29
Koshpa , po domaći to ti je gewindefahrewerk ili na njemačkom set amortizeri sa federima kojima se štela visina , a samim time i tvrdoča.Sa takvim kompletom možeš auto spuštati do 90-100mm.Genijalna stvar, u Njemačkoj i ostalim zemljama gdje je asfalt na nivou, nezaobilazna stvar svakog tunera.

Koshpa
26-07-2004, 18:48
A znaci tu su oni setovi koji se sastoje od amortizera(sa plinskim spremnikom)+opruga odmah na njemu?! :smile10:

Na koji nacin se stela visina, na koji nacin tvrdoca?

Dom Dom unlog.
26-07-2004, 19:03
Je , to je to!

Visina se štela pomicanjem matice koja steže federe , i to sve sa specijalnim ključem.

Ing
26-07-2004, 19:39
He, he Dom Lovran veliš, nije loše :))
Naručil budem KW set, to je kvalitetna firma, a i po cijeni mi je pristupačno.
Inače auto bu na -30, jedino se bude tu i tam za nedjelju popodne našrafil na niže.
U petak navečer sam opet na staroj lokaciji.

Dom Dom unlog.
26-07-2004, 19:45
Misliš na staroj morskoj lokaciji?

Mene je ovaj vikend bura poterala, pa sam u nedjelju ujutro zapalil doma.Sad ovaj vikend mislim da nebum išel , nego javi kad budeš ono malo duže da u tjednu dođem , jer je preko vikenda ludnica sa parkiranjem.

Kupi KW od inoxa , ako imaš love.

Koshpa
26-07-2004, 20:09
2 Dom:Sori kaj gnjavim, al me stvarno zanima. kak mozes osigurat da su sve 4 opruge na jednakoj visini. Imaju kakve oznake?

Jel se tvrdoca podesava kao kod Koni, sa onim "vijkom" iznad muldi?

Dom Dom unlog.
26-07-2004, 20:11
Ne nije to kao kod Konija.

Odi na www.rieger-tuning.de i nađi fahrwerk i sve ti bude jasno.

INTERCEPTOR
26-07-2004, 20:47
Koschpa to ti je drugačiji amortizer koji na sebi ima navoj i trebao bi imati po dve opruge koje su skroz drugačije nego serijske (uže i manje) po amortizeru. Jedna je uvijek u istom položaju, a druga se sabija i otpušta pomoću zatezne matice koja ide po navoju amortizera.

Inače nekako mi se čini da je bolje imti tvrđe amortizere nego tvrđe opruge dakle bolje iamti kit gdje se može podešavati tvrdoća amortizera nego tvrdoća opruga (tj. to bi bio kit za štelanje visine jer kad se sabije/spusti opruga auto je tvrđi).

Samo što u ovom prvom slučaju nema štelanaja visine makar bi to bilo izvedivo tako da samo jedna opruga šeta po navoju amortizera gore dole. Možda i to postoji ne znam.

Zašto mislimd a je to bolje? Pa zato jer mi s ečini da auto posatje puno lakši za upravljat u graničnom području, dok kad se ide na što tvrđe federe postane također brz, ali kad krene teže ga je kontrolirat.

Isto tako pogledajte malo opruge npr impreze sti - imaju svega 4-5 rijetka navoja :)

Ing
26-07-2004, 20:56
Dom, mislil sam na morsku lokaciju.
Večinom sam samo vikendom jer mi priroda posla drugo ne dozvoljava, jedino mislim da budem nešto spajal slijedeći tjedan pa budem dolje cijeli tjedan ali nisam siguran.
Inox nebudem kupil jer mi je preskup za "bojlera".
<br><hr>

INTERCEPTOR
26-07-2004, 21:18
Dom je rekao da se feder steže, onda je automatski tvrđe :) trebalo bi biti. Ako je tako kako ti kažeš to je onda super.

Koshpa
26-07-2004, 22:47
CEP Hvala. :) Iako mislim da ti mijesas pojam tvrdoce opruga i amortizera. Opruge imaju svoju karakteristiku koja im dalje odredjuje hod.

Amortizeri postoje samo sa kracim/duzim hodom, iz cega proizlazi "tvrdoca".

INTERCEPTOR
27-07-2004, 14:19
Koschpa postoje i tvrđi amortizeri bez obzira na dužinu. Amortizer se može partizanski lako skratiti bez da se dira tvrdoća. Isto tako ga možeš dat nadrukat bez da se krati. Međutim skoro da ne postoji tvrđi amortizer koji ujedno nije i skeraćen jer se pretpostavlja da nitko neće kupovati samo amortizere i kombinirati ih sa serijskim oprugama već kupuje tvrđe opruge koje su ujedno i skraćene tj. pa je povoljnije imati kraći amortizer.<br><hr><font face="Courier"></font>

INTERCEPTOR
27-07-2004, 14:28
Tvrdoća amortizera ovisi o dimenzijama ventila koji propušta ulje unutar amortizera. Kod podešavajućih amortizera mjenjaju se dimenzije tom ventilu. <br><hr><font face="Courier"></font>

turbo-limac
28-07-2004, 10:49
cep je u pravu kaj se tice amortizera, no ono o amortizerima s navojem na tijelu je malcice krivo....

po tom navoju se sarafi baza opruge, tako da se auto fakticki dize gore ili spusta dolje... ono s dvije opruge je tu iz drugog razloga... to su dvije opruge razlicitih tvrdoca... mala je mekana i ima pravokutni presjek zice tako da se lako sabije. Velika opruga je tvrdja... rezultat je to da zahvaljujuci maloj mekanoj opruzi auto dobro drzi na malim neravninama na cesti... kod velikih rupa ta se oprugica sabije u potpunosti i onda tvrda velika opruga kontrolira kotac..

INTERCEPTOR
28-07-2004, 11:56
Ok al kako se štela visina ako je gornji dio gdje naliježe opruga fiksan?

To bi značilo da se prilikom namještanja donjih platformai/e opruga sabija odnosno otpušta, ne? To onda više nije isto jer bi sabijenija opruga trebala biti tvrđa po nekoj logici ili?

npr.

http://www.apexsuspension.com/gb/system/xforce_large.gif

I kako sad tu štelati visinu bez da se dira u tvrdoću opruga ako se sabijaju ili rastežu. Ili je to zanemariva razlika?

A opet tvrdoća amortizera može se štelati na samom amortizeru kod donjeg hvatišta.<br><hr><font face="Courier"></font>

INTERCEPTOR
28-07-2004, 12:52
Ili pak i gornji dio može šetati po ovom malom navoju?

Koshpa
28-07-2004, 13:48
Pa stelas kak si i sam rekao, samo navojem kojim tlacis oprugu s donje strane i tim mjenjas visinu. Opruga naravno malo i promijeni svoju tvrdocu, al ne previse jer se koriste opruge s progresivnom karakteristikom. Ona osigurava velik hod uz koristenje male sile prednaprezanja. Znaci potrebna je mala sila da jako savije opruge, sto znaci da se "tvrdoca" opruga ne mijenja znacajno.

turbo-limac
28-07-2004, 14:59
nis ne sabijas oprugu... .dizanjem donje platforme jednostavno se digne hvatiste opruge i digne se auto.... opruga se sabija kad opteretis vecom silom..... kod dizanja auta sila ostaje ista te je opruga jednako sabijena.....
i gornja i donja opruga se slobodno micu po amortizeru, jedino njihova baza se sarafi po amortizeru i fixna je....
tvrdoca opruge je u principu uvijek ista jedino progresivne opruge nesto mijenjaju tvrdocu...

expertissimo
28-07-2004, 15:24
Hmmmmm :smile10:

po meni ti je najbolji set za spustanje ako imas cucavac u wc-u, tu se nekako najbolje spustis a nije losa alternativa ove modernija sprava ..zove se wc solja.....uuuuuuuu to biti stvarno bilo cool..jos usput procitas i auto klub do krica ma sve dok ti noge ne utrne :smile22:

guzo
28-07-2004, 15:31
jel ti tata zna da mu trosis telefon da bi okolo pisao ×××××× po internetu...? :(

INTERCEPTOR
28-07-2004, 18:30
Aha misliš slikovito rečeno amortizer se rasteže ondosno uvlači pomicanjem baze? Sad mi je jasno. ;)

Koshpa
28-07-2004, 21:20
TL: A znaci to nije kao na motorima?! Znam da na cross motoru skracivanjem opruge mijenjas i visinu zadnjeg kraja. Opruga se krati tlacenjem pomocu navoja. Znaci na autima to nije tak.
My bad.<br><hr>

turbo-limac
29-07-2004, 07:12
ma isto ti je kao i na motorima... razlika ti je ta da na autu, kad auto stoji na zemlji, onda amortizer nije potpuno rastegnut jer ga tisce tezina automobila pa kad pomaknes bazu federa on se ne sabije vec samo pomakne gore (naravno osim ako ga prevec na zasarafis...) jer se amortizer ima jos za rastegnut....... kako su motori relativno lagani u odnosu na vozaca tako kad se ti skines s crossera amortizer se rastegne do kraja (jer je sila preloada na federu bitno veca od tezine motora bez vozaca..) i svako pokmicanje baze federa prema gore rezultira skracivanjem opruge, samim time povecanjem "preloada" na feder i kad sjednes na motor motor ce sjedit vise.... U principu ovo na automobilima je identicno slucaju na motoru, jedino se efekt na motoru kuzi tek kad sjednes na njega.....

piquet
29-07-2004, 07:19
turbo-limač vidim zarađuje se za deltu ljetnom nastavom! :smile06:

expertissimo
29-07-2004, 10:46
EEE ja vam rekoh za najvazniji set za spustanje u zivotu a vi tako, bando jedna neodgojena :smile09: niko ni hvala.


a drago vam se posrat jel de?
nista onda necu vam odati za jos neke ,male tajne velikih majstora
(knpr. kako se dobro potklocati kad se vec spustas, da ti je lakse...al nista)

:smile21:

komandante
29-07-2004, 11:06
najbrza metoda za spustit auto...zbusis mu cetri gume i odma je 10 centimetri nizi
a sta tek lezi u zavoju... :smile06: <br><hr><font face="Times New Roman" size="+1"></font>