PDA

Pogledaj cijelu verziju : Auto na zračni pogon-zanimljivost ili moguča opcija



drugmirko
19-07-2004, 23:54
bivši dizajner formule jedan, francuz Guy Negre, napravio je auto na zračni pogon i kako izglda, mala rugoba ide u proizvodnju :)) .

kutija je sposobna maksimalne brzine od 110 km/h i preći može oko 200km brzinom 53 km/h između dva punjenja rezervoara stisnutim zrakom. ak vam put nije otvoren, prije neg se ispušu rezervoari stisnutog zraka, autek može vozit nkih 10 sati. komresor za punjenje radi na 240V, pa ga ljepo uštekaš preko noći u šteker na zidu.

da su ga izmislili česi, to bi dalo potpuno novo značenje riječima "František, nafukaj blazinku" :smile06: .

onak, za fjakat se po gradkoj gužvi... možda je to za naše prostore absurdno ali zamislite si grad s ozbiljnim problemom prometa i smogom zagađenog zraka, gdje ljudi nose zaštitne maske ak šetaju gradom, recimo Mexico City...

malo bi još bilo potrebno radit na dizajnu, ali to tu i nije bio neki prioritet:

http://www.wheels24.co.za/Images/Photos/20040718210628Minicat-400.jpg

:URL=http://www.wheels24.co.za/Wheels24/News/0,6558,1369-1372_1235891,00.html:linkić na kratko objašnjenje rada:/URL:<br><hr>

Brock
20-07-2004, 06:45
Zanimljivo i hvale vrijedno! ;)

Axl
20-07-2004, 06:47
:o hm
zivi bili pa vidjeli

Koko
20-07-2004, 09:48
Auto, odnosno ptincip rada motora je izumljen prije desetak godina, a nekakva serijska proizvodnja ide već dvije samo što automobil još nije na prodaju. Do sada je proizvedeno oko 8 somova ovakvih automobila i moram priznati da su prava senzacija gdje god ih vidjeli. Ja sam osobno imao čas susresti se s ovim automobilom u Montpelieru gdje sam vidio i čudnovatu pumpu na benzinskoj, odnosno kompresor koji za par minuta napuni tank ovog auta. Vrlo pohvalna je i niska cijena jer je ovakav motor ima deset puta manje dijelova od klasičnog i samo oko 40 kg, te gotovo nikakava potreba za servisiranjem i rashladnim tekučinama te minimalna potreba za podmazivanjem.

Bojim se da unatoč svim prednostima ovaj auto i neće tako brzo zaživjeti jer interes naftne gamadi je prevelik.<br><hr>

Koko
20-07-2004, 10:03
Da, zaboravio sam...
Službena stranica tvrtke koja proizvodi ovaj automobil:

www.theaircar.com<br><hr>

Problem
20-07-2004, 10:14
Ima jedan problem- za zrak treba struja, a za struju treba nafta, plin ili vuglen (hidroenergija, sunce i slično su sitnica, a nuklearke nitko neće) i opet smo na istom.

Koko
20-07-2004, 10:16
Da ali količina zagađenja koja nastaje da bi se napunio tank ovog vozila je oko 300 puta manja od količine zagađenja koju ispušta motor s unutarnjim sagorjevanjem podjednake snage...

zeNNoN
20-07-2004, 10:31
Vjerojatno se vec za vrijeme prve naftne krize razvilo vise koncepata i vrsta mogucih rjesenja da se otarase motora na fosilna goriva ali sve dok postoje seici sa 100 tankera punih nafte negdje na moru sve je to Sci-Fi... :(

Problem
20-07-2004, 10:31
Možda si u pravu. A možda je ključno ono napunio- ali energiju negdje treba i proizvesti, u nekoj ogromnoj, groznoj, gnjusnoj termoelektrani.

Koko
20-07-2004, 10:38
Pa na tu energiju i mislim. Dakle, proizvodnja struje koja je potrebna da bi se napunio tank ovog vozila uzrokuje 300 puta manja zagađenja okoliša od izgraranja cijelog rezervara benzina u motoru usporedive snage...

VTR
20-07-2004, 15:41
Izuzetno zaminljiv koncept... Princip rada motora djeluje predobro da bi bilo istivito... Motor koji radi na razlici u volumenu zraka??? Jeli moguće da nije prije izmisljen (ukoliko funkcionira???)

activa
20-07-2004, 16:05
..to mu dodje nesto kao usisivac na tockovima !!?? :smile12: :)) :))

turbo-limac
20-07-2004, 17:30
"Da ali količina zagađenja koja nastaje da bi se napunio tank ovog vozila je oko 300 puta manja od količine zagađenja koju ispušta motor s unutarnjim sagorjevanjem podjednake snage..."

otkud ti taj podatak...? Vjerujem da je istinit ako struju radis u NUKLEARKI ali malcice sam skeptican ako su u pitanju termoelektrane...

_pack0575
20-07-2004, 17:31
Pratim razvoj tog auta vec par godina i nikako da udje u serijsku prodajnu. Mislim da ih muci problem buke iako nisam siguran u to ali recimo pise da tlaci na nekih 120 bara. Guma se tlaci na 2-3 pa kad pustite ventil dosta pisti. Kako tek onda pisti 120?

Inace vele da se moze tankati na svakoj obicnoj benzinskoj koja ima kompresor za pumpanje guma.
To me zbunjuje jer on moza napumpati na max. 10 bara a autu treba 120. Mozda ima neki interni kompresor koji to jos nabija mada mi je to nekako sumnjivo.

Koko
21-07-2004, 08:49
Podatak o 300 puta manjem zagađenju nalazi se u promotivnom materijalu firme od prije dvije godine iz Pariza.

Pack, potpuno si u krivu. Ništa ne pišti jer se radi o spremnicima za tekuči Metan koji su izrađeni od kevlara i imaju poseban sustav punjenja. Što misliš da pišti i kada se pune boce s kisikom ili plinom???
Tankovi se ne mogu napumpati na svakoj benzinskoj koja ima kompresor za gume već samo na posebnim benzinskima koje imaju kompresor za punjenje ovog automobila s odgovarajučim nastavkom. Takvo čudo sam vidio u Francuskoj i izgleda kao obična pumpa samo što s njega viri čudno crevo (nešto kao pumpa za prirodni plin)...
I automobile sam u dva navrata vidio u Francuskoj. Zvuči kao običan autmobil, ide kao običan automobil...