PDA

Pogledaj cijelu verziju : Filter dizel goriva-kada ga mijenjate i zasto?



kan
03-07-2004, 11:44
Evo zasto pitam,imam fabiu s SDI motorom,u knjizici uz auto pise da se filter goriva mijenja svakih 60 000 km.U ovlastenom servisu kazu da ga treba mijenjati 1 godisnje ili na 15 000 km,kao zbog loseg kvaliteta goriva koje se sipa kod nas (iz Sarajeva sam).Dosad sam presao 24 000 km,nisam mijenjao filter,sipam gorivo na OMV,dosad nisam imao nikakvih problema.Ne bih mijenjao filter do barem 40 000 i mislim da servisi tako cesto mijenjaju da bi imali vise posla.Evo i zasto:navedeni filter po meni sluzi za sprecavanje dotoka prljavstine i sitnih cestica koje se nesumnjivo nalaze u gorivu,ali ako se zacepi-onda nema ni dotoka u bosh pumpu pa motor staje,ili taj dotok smanji tako da motor nema dovoljno goriva sto bi se po meni trebalo manifestovati trzanjem ili gubljenjem snage,sem ako doticni filter nema by-pass kao uljni filter u sto sumnjam.Sto se tice sumpora u gorivu,nijedan filter ga ne ostranjuje tako da mislim da nas prave ××××××ma s tim cestim izmjenama famoznog filtera koji uopste nije jeftin.Recimo,stavim novi filter i nabasam na pumpu sa izuzetno prljavim gorivom,sta sam dobio ugradjujuci novi filter?Postoji li neki nacin da se utvrdi kada je zaista potrebno mijenjati famozni filter?U zadnjem Auto klubu sam procitao text o tipu kojem se bukvalno razletila bosh pumpa nakon 50 000 km (golf IV sdi star 4 godine)iako je auto redovno servisirao,misli da je to zbog prljavog goriva,ja mislim da je jednostavno naletio na los primjerak pumpe i da bi se ta pumpa svakako razletila,pa makar on mijenjao filter goriva svakih 5000 km.Ima li ko kakav pametan komentar?Jos nesto,ulje i uljni filter sam mijenjao na 4000,12 000,i na 20 000 km,sipam punu sintetiku Castrol TXT softec 5W40,kada mijenjam ulje mijenjam i zracni filter,i mislim da je to dovoljno sto se tice "njege" motora kao i bosh pumpe,mozda i previse.

mirek
03-07-2004, 20:51
Filter goriva treba svakako mijenjati nakon svakih 15-20 000 km.Ja ga mijenjam svakih 20 000 tj. nakon svakog drugog mjenjanja ulja(ulje mjenjam svakih 10 000). To da je filter skup mi je malo čudno pa kod nas u ZG imaš one talijanske donit filtere i uopče nisu tak skupi, a dosta su kvalitetni.Kad ti je filter star auto ti se guši, daješ gas a nejde, tek kad se malo zagrije povuče al ni tad njde više od 2000 okretaja, ma katastrofa, dobro i nije tak velika katastrofa jer prvo pomisliš da je neki veliki kvar koji košta, a na kraju "popraviš" auto za siču. Zato nadji negdje jeftine filtere i mjenjaj ih s vremena na vrijeme.Al 60 000 je fakat previše!!

lucifer
07-07-2004, 16:11
Vozim G4 SDI, a filter goriva menjam na svakih 7500km zbog katastrofalnog goriva koje se prodaje u SCG. Sa njim menjam i ulje i filter ulja, a filter vazduha i filter klime na 15000km

fabian
28-07-2004, 10:48
:)) fabia 1.9 sdi 87000 km stara 4 godine svakih 30000 km mijenjam filter goriva jer:imamo prljavo gorivo,u gorivu ima vode ili nečeg drugog,kada mijenjate filter na dnu istoga imate nekakav ventil i njega odšarafite i izaći će nekakava voda ili sl.u servisu filter košta 270 kuna a u tokiću bosch 0ko 170 kuna a znamo da vw uzima bosch filtre samo stave svoj vw znak(porez na ××××××), ljudi nebojte se servisa na 90 000 km ima i strašnijih stvari u ov.servisu me traže 5000 kuna (pet tisuća) ja lud.

elcadores
29-07-2004, 22:55
Evo ovako prijatelju i ja ti pšem iz Sarajeva i slažem se sa mirekom iz Zagreba.Filter goriva se mijenja svakih 15 - 20.000 km i upravu je kada kaže da auto ne prihvata gas kako treba i da trokira s vremena na vrijeme ako je filter prljav.Meni se to desilo na autu,a filter nije bio zamijeljen najmanje 30.000 km.A to što ti piše u knjižici se odnosi na idealno gorivo koje je u zemljama europske unije i na uslove vožnje kakvi vladaju kod njih.