PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nm vs ks



101
23-06-2004, 14:00
Interesantan clanak iz vecernjaka o snazi i okretnom momentu motora...

:LINK:http://www.vecernji-list.hr/freetime/lifestyle/auto/25848/index.do
:/LINK:

101
23-06-2004, 14:00
copy/paste...

http://www.vecernji-list.hr/freetime/lifestyle/auto/25848/index.do

mc
23-06-2004, 14:06
Dalo bi se oko ovog clanka dosta diskutirati. U najmanju ruku je nedorecen... ;) <br><hr><font face="Times New Roman" color="blue">Gimme fuel
Gimme fire
Gimme that which I desire</font>

turbo-limac
23-06-2004, 15:08
prva tri paragrafa su jos ok, ali ostatak.... :smile18: :smile18: :smile18: :smile18: :smile18:

zalosno je kaj gosn M.J. ne kuzi da auto ne pokrece moment na radilici motora nego moment na kotacima a to je nesto sasvim drugo.....

turbo-limac
23-06-2004, 15:14
a one spike o turbodizlima.... i njihovoj tzv elasticnosti..... :(


mislim, samo za primjer.... jednom su me mjerili na ergometru, za one koji neznaju to je zapravo stacionarni bicikl koji sluzi za mjerenje snage biciklista... postigao sam cca nesto preko 1 kW, a iz prakse znam da bi bez problema na osovini pedale okrenuo barem 200 Nm pri vrlo niskom broju okretaja... i kaj sad... polazeci recenom filozofijom ovog clanka, ja bi sa svojih, recimo, 200 Nm mogao ××××no dobro ubrzati prosjecni obiteljski auto..... no svi znamo da bi jedna 206 pogonjena samnom na pedalama bila ××××no tromo vozilo ako bi se uopce kretalo, sto i nije cudo buduci da mi je max snaga SAMO 1 kW, dakle i snaga je bitna zar ne..... :)

activa
23-06-2004, 15:17
....pa snaga je oduvek bila presudna ?? ;)
snaga caruje , dok um klade valja !!?? :)) :))

Mehanicar
23-06-2004, 15:52
zna M.J jako dobro koji moment pokrece kotace i ne vidim da je ista krivo napisao, jedino je prekratko da bi se sve objasnilo kako treba !

Moment na osovini pedale ces postici i 1000Nm ako budes imao dovoljno dugu pedalu i dosta kila, ili da te zavezu za sic pa kvadricepse od 30kg svaki - to uopce nije upitno,tako da je kod covjeka relevantniji podatak o potisku ili snazi, moment bas i nije neki podatak za usporedjivanje bez snage ili okretaja, sto je upravo rekao TL !

A sama "elasticnost" dizelasa je posljedica apsolutno puno veceg momenta u odnosu na benzin ( i kad se pomnoze s duzim redukcijama mjenjaca i osovine ) ali je opet podrucje okretaja puno krace tako da to zavisi kako definiramo elasticnost !

i nema tu Nm vs. Ks kad jedno proizlazi iz drugoga, oboje je vazno, sad zavisi sta zelite od motora traktor za oranje ili F1 !

turbo-limac
23-06-2004, 16:14
ma bas sam sad sa starim imao tu diskusiju.... meni ide na zivce ti hvalospjevi o dizlima... imao sam prilike vozit neke fakat dobre dizle i uvijek sam bio razocaran i islo mi je na jetra to full kratko podrucje korisnih okretaja......
stvar je u tome da se raja u prosjeku vozi u podrucju okretaja koji pase dizlima... dakle 2 do 4 soma, i to je ok... i ako im auto dobro ide na tim okretajima onda su svi impresionirani..

inace, vozio sam neke turbo benzince koji su slozeni da imaju karakteristiku momenta slicno dizlima, dakle puno momenta na niskoj turi itd... i znate kaj, dizli se mogu sakrit... ovo radi iz jos nizih okretaja, a imas barem 1000 okretaja vise za kad ti treba... (konkretno renault laguna 2.0 turbo...)

jos nesto, ako pogledate najhvaljenije svjetske dizle, recimo BMW 3 litre turbo i biturbo, ili audi V8 itd, uvjek je rijec o motorima koji imaju ××××no puno konja...
ono sto svakako stoji za dizle, je da su prokleto efikasni i trose malo goriva koje je usto kaloricnije i manje kosta....

Mehanicar
23-06-2004, 16:25
upravo to, nije bas svakome lagano voziti auto od 4000-7000okr. i onda kad ga tako vozis "vadis mu mast, trgas ga i ostale gluposti" - 95% vozaca su teski penzici i ne iskoristavaju ni 20% snage, al glavno da je imaju, mozda ce doci koja ravnica pa da stisnu do kraja - 4000-5000 okr. ! :smile06: :smile06:

Girrari
23-06-2004, 16:57
Konji su konji ma koliko mi šutjeli o tome... :)) <br><hr><font color="blue">Burekman * * * * * * * * *</font>

600
23-06-2004, 18:25
Pssst! :))

alfa099
23-06-2004, 19:28
...od kada M.J. piše za Večernji?
...jel to neka svađa s Galićem? :smile18:

cuore_primitivo
24-06-2004, 06:43
ma nm su potpuno nebitni,meni je vazno da se motor vrtiiiiii :)) :smile06: :smile16: :smile17: :smile12: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: :smile25: <br><hr><font size="+1" color="blue">subaru impreza wrx - krama killer</font>

101
24-06-2004, 16:17
Ne slazem se 100% sa tekstom iz vecernjaka, postavio sam ga da bi pokrenuo diskusiju. Fazon je u tome da mi se ne da konstantno "vrtjeti" atm. benzinca, naravno da je dozivljaj, ali ima i situacija kad se cini totalno nepotrebno (ipak nismo svi kamikaze :smile13: ).

Dakle, meni bi u nekim situacijama vise odgovarao veci momenat na nizim okretajima. Postoje dvije alternative sa motorima slicnog obujma: turbo benzicnac ili TDi. Ali u ovom tekstu se nista ne govori o turbo benzincima (koji su po meni bolji izbor), vec se kao jedina alternativa spominje TDi.

Turbo-limac je objasnio ovo perfektno u postu iznad...

turbo-limac
24-06-2004, 17:48
ma poanta je da su dobra vozna svojstva turbo dizla uzrokovana vecinom cinjenicom da je rijec o turbo motorima.....

turbo benzinci moderne koncepcije, od kojih se ne ocekuju neke astronomske specificne snage, imaju itekako dobre vozne osobine.... takodjer, moderni atmosferski motori s VVT ili VTEC tehnologijom takodjer imaju zanimljive karakteristike.... 2.0 16V 180 KS atmosferac iz RC-a naprimjer, se jako ljepo ponasa i na malim okretajima....

no na kraju treba jos uvijek podsjetiti da dizli ipak daleko manje trose...

Je suis`
24-06-2004, 20:17
Pitanje za mehanicara. Nisu li benzinci
elasticniji od dizelasa, drugim rijecima auta pogonjena dizel motorom se teze koce motorom. Kamioni se koce leptirom u auspuhu, odnosno povecavaju pumpni rad motora. Benzinci imaju strmmiju karakteristiku snage pa sve to ima nekakve veze ali sam zaboravio kakve sa elasticnoscu (davno sam ucio)i cini mi se da ima neka formula za elasticnost. Pominje se nesto broj okretaja na kome je maximalna snaga djeljeno sa nekim drugim brojem obrtaja cini mi se na kome je najveci moment.